اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کسی می دونه مشکل این مدار ساده چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کسی می دونه مشکل این مدار ساده چیه؟

سلام
    من این مدارو بستم برای اتصال میکرو کنترلر به رله.
    خروجی میکرو نزدیک 5 ولت.ترانزیستور c945 و رله 5 ولته.مقاومت 100 کیلو.
    وقتی 5 ولت رو مستقیم به رله وصل می کنم عمل می کنه اما وقتی از ترانزیستور خروجی می گیرم رله عمل نمیکنه.
    پایه های ترانزیستور رو با مولتی متر چک کردم.اگه طرف صافش به طرف ما باشه سمت راست بیس ، وسط کلکتور و سمت چپ امیتر میشه.
    برای اینکه چیزی رو بدست بیاری که قبلا وجود نداشته باید کسی بشی که قبلا نبوده...

پاسخ : کسی می دونه مشکل این مدار ساده چیه؟

1-مقاومت بیس رو 1Kبزار نه 100K oo:
    2-بهتره از ترانزیستور 2N2222 استفاده کنی که سرعت دسوییچینگش فکر کنم بیشتره.
    3-کلکتور رو به اون پایه رله که زمین کردی وصل کن
    4-به پایه بالایی رله هم تغذیه 5ولت وصل کن
    5-دیود رو دقیقا در همین جهت با بوبین موازی کن.یعنی اون پایه کاتدش رو به تغذیه بالای پایه رله وصل کن
    اگر سوالی بود بپرس بازم
    جانم به فدای ائمه اطهار
    می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
      1-مقاومت بیس رو 1Kبزار نه 100K oo:
      2-بهتره از ترانزیستور 2N2222 استفاده کنی که سرعت دسوییچینگش فکر کنم بیشتره.
      3-کلکتور رو به اون پایه رله که زمین کردی وصل کن
      4-به پایه بالایی رله هم تغذیه 5ولت وصل کن
      5-دیود رو دقیقا در همین جهت با بوبین موازی کن.یعنی اون پایه کاتدش رو به تغذیه بالای پایه رله وصل کن
      اگر سوالی بود بپرس بازم
      یه دنیا ممنون ازت اما دوباره چند تا سوال برام پیش اومد:
      چرا کلکتور رو باید به زمین وصل کنم؟ اگه به پایه بالایی رله 5 ولت وصل کنم خودش همینجوری کار میکنه من می خوام هر موقع میکرو خروجی داد با این خروجی رله فعال بشه.
      راستش چیزایی که من از این مدار میدونم اینه که چون جریان خروجی میکرو برای راه اندازی رله کافی نیست از ترانزیستور استفاده می کنیم.
      چیزی که من می خوام اینه که هر وقت میکرو خروجی داد رله برق 220 ولت رو به به پایه دیگش وصل کنه.
      اگه زحمت نیست و تونستید شکل درستش رو برام بکشید اگه نشد هم عیبی نداره یه توضیح کوچیک بدید
      بازم ممنون
      برای اینکه چیزی رو بدست بیاری که قبلا وجود نداشته باید کسی بشی که قبلا نبوده...

دیدگاه

این چه مداریه دیگه ؟ oo:
        945 ترانزیستو سیگناله نه راه انداز رله ... من BD677 رو پیشنهاد می کنم چون دارلینگتونه و امپدانس ورودیش زیاده و با خروجی میکرو مشکلی نداره

این مدار رو ببند :

دیدگاه

نه عزیزم کلکتور رو به اون پایه ای که الان زمین کردی وصل کن. :agree: اصلا زمین نیاز نداره رله در مدارهای دیجیتالی که من دیدم.در آنالوگ اینکارو میکنن که مدار بسته بشه ولی اینجا چون ترانزیستور نقش سوییچ داره باید کلکتور به یک سر بوبین رله وصل بشه و سر دیگه رله هم به vcc. و برای حفاظت مدار از جریان برگشتی هم که بخاطر خاصیت سلفی بوبین به وجود میاد یک دیود در بایاس معکوس و موازی با بوبین قرار میدن.
          جانم به فدای ائمه اطهار
          می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

اگه باز مشکل داری بپرس و البته شکل بالا کاملا درسته ولی از مقاومت 1k استفاده کنی بهتره آخه همه همین کارو می کنن و جریان تحریک ترانزیستور رو محدودتر میکنه و خیالت راحت تره.در ضمن البته دوستمون ترانزیستور خوبی پیشنهاد داده ولی من همون 2n2222 رو پیشنهاد میدم چون کافیه و خیلی ارزون ولی خانواده BDها حدود 300 هستن و 2222 فقط30تومان oo:این رله هم که اونقدرا لازه نیست با فرکانس بالایی سوییچ کنه.
            جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

سلام! شما میتونین با همون C945 رله خودتون رو سوییچ کنین و هیچ مشکلی پیش نمیاد
              من یه عمره که این کارو میکنم و همیشه عالی کار کرده ! :applause:
              البته پیشنهاد میکنم که از ترانزیستور A733 مثبت استفاده کنی . اگه خواستی مدارشو برات میذارم !!!
              در انتظار تو چشمم سپید گشت و غمی نیست
              اگر قبول تو افتد، فدای چشم سیاهت

http://upload7.ir/images/83524254953910725183.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط یه بنده حقیر
                سلام! شما میتونین با همون C945 رله خودتون رو سوییچ کنین و هیچ مشکلی پیش نمیاد
                من یه عمره که این کارو میکنم و همیشه عالی کار کرده ! :applause:
                البته پیشنهاد میکنم که از ترانزیستور A733 مثبت استفاده کنی . اگه خواستی مدارشو برات میذارم !!!
                سلام
                من هم از C945 استفاده کردم و مسئله ای هم پیش نیومده .

اگر از ترانزیستور های + (مثلا A733 ) استفاده کنید اونوقت برای روشن کردن رله باید به بیس ترانزیستور سیگنال منفی بدید تا ترانزیستور به حالت اشباع رفته و مثل سوئیچ براتون کارکنه .

موفق باشید :smile:
                [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
                ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X