ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2010/04/07
    3
    0

کنترل سرعت موتور AC تک فاز با توان 1000W به وسیله میکرو (برای تردمیل)

با سلام من می خواستم یک موتور AC با قدرت یک اسب بخار را به وسیله میکروکنترلر (بیسکام) کنترل سرعت کنم . درضمن من با ترایاک و اپتودیاک به وسیله PWM کار کردم ولی در سرعت های وسط به پایین موتور قاطی می کرد و چون برای تردمیل می خواهم نباید موتور ریپل داشته باشد . از مهندسین گرامی تقاضا دارم که من را در این پروژه راهنمایی کنند.با تشکر.
    2011/02/25
    55
    4

پاسخ : کنترل سرعت موتور AC تک فاز با توان 1000W به وسیله میکرو (برای تردمیل)

با سلام . پیشنهاد من اینه که شما یک اشکار ساز عبور از صفر بزار بعدش بیا اونو با یک وقفه دریافت کن . بعد از شروع وقفه با اندازه گیری زمان میتونی کنترل اتش روی گیت داشته باشی و ترایاک روی برای توان های مختلف تنظیم کنی و اگه سئوالی داشتی من در خدمتم . پیام خصوصی بدی راحت تر میتونم کمکت کنم . بعد نتیجه کارو میذاریم تا همه ببینن.
    2011/08/23
    دامغان
    621
    11

پاسخ : کنترل سرعت موتور AC تک فاز با توان 1000W به وسيله ميکرو (براي تردميل)

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud.gha
    با سلام . پيشنهاد من اينه که شما يک اشکار ساز عبور از صفر بزار بعدش بيا اونو با يک وقفه دريافت کن . بعد از شروع وقفه با اندازه گيري زمان ميتوني کنترل اتش روي گيت داشته باشي و تراياک روي براي توان هاي مختلف تنظيم کني و اگه سئوالي داشتي من در خدمتم . پيام خصوصي بدي راحت تر ميتونم کمکت کنم . بعد نتيجه کارو ميذاريم تا همه ببينن.
    با سلام دوستان عزيز يه سوال از کليه مهندسين گرامي داشتم
    اونجوري که من مي دونم (يا اگر اشتباه مي کنم راهنمايي کنيد) کاهش مساحت زير نمودار موج متناوب با مداري که جناب آقاي مسعود گفتند تنها باعث کاهش قدرت موتور مي شه و سرعتش رو کم نخواهد کرد يعني موتور با همون سرعت و با تواني بسيار کم حرکت مي کند :nerd:
    شرمنده من شنيدم برا ديمر از اين مدار استفاده بشه (البته فقط برا لامپ) ولي برا موتور........
    فک کنم بايد فرکانسش رو تغيير بدي (تقريبا يقين دارم)
    2009/11/15
    ايران، تهران/اصفهان
    266
    53

درود بر شما

آیا اطمینان دارید که موتور تک فاز را می توان کنترل دور نمود ؟؟

آیا اطمینان دارید که با تغییر زاویه آتش سرعت موتور تک فاز تغییر می کند؟ و آیا فرکانس می تواند تاثیری در کنترل دور داشته باشد؟

پس از پاسخ به سوال های بالا مدار شما به راحتی طرح می شود !!!

شاد و تندرست باشيد
    دوستدارتان
    مهدی حریری
    2007/03/08
    201
    2

ببنید با کنترل زاویه اتش تریاک مقدار موثر ولتاژ تغییر میکند و هرچه در یک نیم سیکل تریاک دیرتر روشن شود سطح زیر موج کاهش میابد.خوب حالا مشکل اینجاست که با کنترل تنها فقط ولتاژ باعث میشه هارمونیک بیشتر بشه(به دلیل اعوجاج بیشتر جریان) و این هارمونیک ها باعث بیشتر داغ شدن موتور میشه
    در صنعت هم در اینورتر های کنترل سرعت این کار از طریق کنترل همزمان ولتاژ و فرکانس صورت میگیرد
    خوب بهتره که کنترل سرعت همزمان با تنظیم فرکانس و ولتاژ باشه
    2011/08/23
    دامغان
    621
    11

بنيد با کنترل زاويه اتش ترياک مقدار موثر ولتاژ تغيير ميکند و هرچه در يک نيم سيکل ترياک ديرتر روشن شود سطح زير موج کاهش ميابد.خوب حالا مشکل اينجاست که با کنترل تنها فقط ولتاژ باعث ميشه هارمونيک بيشتر بشه(به دليل اعوجاج بيشتر جريان) و اين هارمونيک ها باعث بيشتر داغ شدن موتور ميشه
    در صنعت هم در اينورتر هاي کنترل سرعت اين کار از طريق کنترل همزمان ولتاژ و فرکانس صورت ميگيرد
    خوب بهتره که کنترل سرعت همزمان با تنظيم فرکانس و ولتاژ باشه
    منم با اين نظر موافق هستم
    ولي ببخشيد ولتاژ برا چي بايد تغيير بکنه چه دليلي مي تونه داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    به نظرم تنها راهي که وجود داره تغيير فرکانس هست ولي بازم اگر دليلي داشته باشه خوشحال مي شم بدونم
    2009/11/15
    ايران، تهران/اصفهان
    266
    53

نقل قول نوشته اصلی توسط mmh1
    منم با اين نظر موافق هستم
    ولي ببخشيد ولتاژ برا چي بايد تغيير بکنه چه دليلي مي تونه داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    به نظرم تنها راهي که وجود داره تغيير فرکانس هست ولي بازم اگر دليلي داشته باشه خوشحال مي شم بدونم
    به دلیل اینکه موتور اشباع نشه

البته وقتی موتور تک فاز را کنترل دور به روش V/F کنید حتما گشتاورش کم میشه و زیر بار می ایستد مخصوصا در تردمیل !!!

به نظر من یک سری به آدرس زیر هم بزنید شاید کمک کرد:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56486.0
    شاد و تندرست باشيد
    دوستدارتان
    مهدی حریری
    2011/08/23
    دامغان
    621
    11

خب برادر اگر فرکانس رو زياد کنيد طبق فرمول بدون کم شدن کشتاور سرعت کم ميشه و اصلا نيازي به تغيير ولتاژ نيست چون حتي ممکن هست موتور آسيب ببينه ضمنا مي شه بيشتر در مورد اشباع شدن موتور صحبت کنيد مگه ما مي خوايم ولتاژ رو زياد کنيم که اشباع بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    2009/11/15
    ايران، تهران/اصفهان
    266
    53

نقل قول نوشته اصلی توسط mmh1
    خب برادر اگر فرکانس رو زياد کنيد طبق فرمول بدون کم شدن کشتاور سرعت کم ميشه و اصلا نيازي به تغيير ولتاژ نيست چون حتي ممکن هست موتور آسيب ببينه ضمنا مي شه بيشتر در مورد اشباع شدن موتور صحبت کنيد مگه ما مي خوايم ولتاژ رو زياد کنيم که اشباع بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    كنترل سرعت با تغيير فركانس خط

اگر فركانس الكتريكي ولتاژ اعمال شده به استاتور يك موتور القايي تغيير كند ، آهنگ چرخش ميدانهاي مغناطيسي آن nsync نيز متناسب با فركانس مي كند ، و نقطه بي باري منحني مشخصه گشتاور – سرعت نيز به همراه آن تغيير مي كند . سرعت سنكرون موتور در شرايط نامي را سرعت پايه مي نامند . با استفاده از فركانس متغيير مي توان سرعت موتور را در بالاتر يا پايين تر از سرعت پايه كنترل كرد . با اين كنترل مي توان سرعت موتور را در گستره اي از حدود 5 درصد سرعت پايه تا دو برابر سرعت پايه كنترل كرد. ولي اين نكته مهم است كه محدوديت هاي ولتاژ و گشتاور خاصي با فركانس در نظر گرفته شود ، تا عملكردي مطمئن به دست آيد . وقتي موتور با سرعتي پايين تر از سرعت پايه كار مي كند ، بايد ولتاژ پايانه اي اعمال شده به استاتور براي داشتن عملكرد مناسب كاهش يابد ولتاژ پايا نه اي اعمال شده به استاتور بايد با كاهش فركانس استاتور به طور خطي كم شود . اين فرايند را تنزل مي نامند اگر اين كار انجام نشود فولاد هسته موتور القايي اشباع شده ، جريانهاي مغناطيس شديدي در ماشين جريان مي يابد .

براي اينكه اين جريانهاي مغناطيس شديد به وجود نيايد، در مواردي كه فركانس از فركانس نامي موتور كمتر مي شود معمولاً ولتاژ استاتور را متناسب با فركانس كم مي كنند. هر گاه ولتاژ اعمال شده به يك موتور القايي در فركانسهاي زير سرعت پايه به طور خطي تغيير يابد ، شار موتور تقريبا ثابت مي ماند . بناباين گشتاور ماكزيممي كه موتور مي تواند تأمين كند نسبتاً بالا مي ماند . ولي ماكزيمم توان مجاز موتور بايد با كاهش فركانس به طور خطي كم شود تا از گرم شدن مدار استاتور جلوگيري شود.
    شاد و تندرست باشيد
    دوستدارتان
    مهدی حریری
    2009/11/15
    ايران، تهران/اصفهان
    266
    53

تک فاز [ویرایش]

این موتورها به علت استفاده از یک فاز نمیآ*توانند در لحظه اولیه موتور را به حرکت در آورند چون اختلاف بین هر قطب ۱۸۰ درجهآ*است که موتور را در حالتی قفل شده نگه میآ*دارد. برای رفع این مشکل از یک سیمآ*پیچ دیگر به نام سیمآ*پیچ کمکی استفاده میآ*کنند. این سیمآ*پیچ باید دارای اختلاف فاز با سیمآ*پیچ اصلی موتور باشد و برای ایجاد این اختلاف فاز از مصرف کنندهآ*های رآکتیو مانند سلف یا خازن استفاده میآ*کنند. اختلاف فاز اندک بین موجب متمایل شدن روتور شده و روتور به حرکت در خواهد آمد. پس از به حرکت در آمدن رتور به علت وجود اینرسی موتور در همان جهت به چرخش ادامه خواهد داد و نیازی به سیمآ*پیچ راهآ*انداز نخواهد بود و (در بیشتر موتورهای القایی) این سیمآ*پیچ از مدار خارج میآ*شود. برای تغییر جهت چرخش در این موتورها باید جهت حرکت جریان در یکی از سیمآ*پیچآ*های اصلی یا راهآ*انداز را برعکس کرد.

سه فاز [ویرایش]

موتورهای سه فاز به علت استفاده از برق سه فاز دارای اختلاف الکتریکی ۱۲۰ درجهآ*ای بین هر یک از سیمآ*پیچآ*های فازها هستند. این اختلاف موجب چرخیدن موتور با توجه به جهت فازها در سیمآ*پیچآ*ها میآ*شود و نیاز به سیمآ*پیچ راه انداز را از بین میآ*برد. در این موتورها با جابه جایی دو فاز میآ*توان جهت چرخش این موتورها را تغییر داد.

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1_%D8%A7%D9%84%D9%82% D8%A7%DB%8C%DB%8C
    شاد و تندرست باشيد
    دوستدارتان
    مهدی حریری
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16