اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل سرعت موتور AC تک فاز با توان 1000W به وسیله میکرو (برای تردمیل)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل سرعت موتور AC تک فاز با توان 1000W به وسیله میکرو (برای تردمیل)

با سلام من می خواستم یک موتور AC با قدرت یک اسب بخار را به وسیله میکروکنترلر (بیسکام) کنترل سرعت کنم . درضمن من با ترایاک و اپتودیاک به وسیله PWM کار کردم ولی در سرعت های وسط به پایین موتور قاطی می کرد و چون برای تردمیل می خواهم نباید موتور ریپل داشته باشد . از مهندسین گرامی تقاضا دارم که من را در این پروژه راهنمایی کنند.با تشکر.

پاسخ : کنترل سرعت موتور AC تک فاز با توان 1000W به وسیله میکرو (برای تردمیل)

با سلام . پیشنهاد من اینه که شما یک اشکار ساز عبور از صفر بزار بعدش بیا اونو با یک وقفه دریافت کن . بعد از شروع وقفه با اندازه گیری زمان میتونی کنترل اتش روی گیت داشته باشی و ترایاک روی برای توان های مختلف تنظیم کنی و اگه سئوالی داشتی من در خدمتم . پیام خصوصی بدی راحت تر میتونم کمکت کنم . بعد نتیجه کارو میذاریم تا همه ببینن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud.gha
      با سلام . پیشنهاد من اینه که شما یک اشکار ساز عبور از صفر بزار بعدش بیا اونو با یک وقفه دریافت کن . بعد از شروع وقفه با اندازه گیری زمان میتونی کنترل اتش روی گیت داشته باشی و ترایاک روی برای توان های مختلف تنظیم کنی و اگه سئوالی داشتی من در خدمتم . پیام خصوصی بدی راحت تر میتونم کمکت کنم . بعد نتیجه کارو میذاریم تا همه ببینن.
      با سلام دوستان عزیز یه سوال از کلیه مهندسین گرامی داشتم
      اونجوری که من می دونم (یا اگر اشتباه می کنم راهنمایی کنید) کاهش مساحت زیر نمودار موج متناوب با مداری که جناب آقای مسعود گفتند تنها باعث کاهش قدرت موتور می شه و سرعتش رو کم نخواهد کرد یعنی موتور با همون سرعت و با توانی بسیار کم حرکت می کند :nerd:
      شرمنده من شنیدم برا دیمر از این مدار استفاده بشه (البته فقط برا لامپ) ولی برا موتور........
      فک کنم باید فرکانسش رو تغییر بدی (تقریبا یقین دارم)

دیدگاه

درود بر شما

آیا اطمینان دارید که موتور تک فاز را می توان کنترل دور نمود ؟؟

آیا اطمینان دارید که با تغییر زاویه آتش سرعت موتور تک فاز تغییر می کند؟ و آیا فرکانس می تواند تاثیری در کنترل دور داشته باشد؟

پس از پاسخ به سوال های بالا مدار شما به راحتی طرح می شود !!!

شاد و تندرست باشيد
        دوستدارتان
        مهدی حریری

دیدگاه

ببنید با کنترل زاویه اتش تریاک مقدار موثر ولتاژ تغییر میکند و هرچه در یک نیم سیکل تریاک دیرتر روشن شود سطح زیر موج کاهش میابد.خوب حالا مشکل اینجاست که با کنترل تنها فقط ولتاژ باعث میشه هارمونیک بیشتر بشه(به دلیل اعوجاج بیشتر جریان) و این هارمونیک ها باعث بیشتر داغ شدن موتور میشه
          در صنعت هم در اینورتر های کنترل سرعت این کار از طریق کنترل همزمان ولتاژ و فرکانس صورت میگیرد
          خوب بهتره که کنترل سرعت همزمان با تنظیم فرکانس و ولتاژ باشه

دیدگاه

بنید با کنترل زاویه اتش تریاک مقدار موثر ولتاژ تغییر میکند و هرچه در یک نیم سیکل تریاک دیرتر روشن شود سطح زیر موج کاهش میابد.خوب حالا مشکل اینجاست که با کنترل تنها فقط ولتاژ باعث میشه هارمونیک بیشتر بشه(به دلیل اعوجاج بیشتر جریان) و این هارمونیک ها باعث بیشتر داغ شدن موتور میشه
            در صنعت هم در اینورتر های کنترل سرعت این کار از طریق کنترل همزمان ولتاژ و فرکانس صورت میگیرد
            خوب بهتره که کنترل سرعت همزمان با تنظیم فرکانس و ولتاژ باشه
            منم با این نظر موافق هستم
            ولی ببخشید ولتاژ برا چی باید تغییر بکنه چه دلیلی می تونه داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
            به نظرم تنها راهی که وجود داره تغییر فرکانس هست ولی بازم اگر دلیلی داشته باشه خوشحال می شم بدونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
              منم با این نظر موافق هستم
              ولی ببخشید ولتاژ برا چی باید تغییر بکنه چه دلیلی می تونه داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
              به نظرم تنها راهی که وجود داره تغییر فرکانس هست ولی بازم اگر دلیلی داشته باشه خوشحال می شم بدونم
              به دلیل اینکه موتور اشباع نشه

البته وقتی موتور تک فاز را کنترل دور به روش V/F کنید حتما گشتاورش کم میشه و زیر بار می ایستد مخصوصا در تردمیل !!!

به نظر من یک سری به آدرس زیر هم بزنید شاید کمک کرد:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56486.0
              شاد و تندرست باشيد
              دوستدارتان
              مهدی حریری

دیدگاه

خب برادر اگر فرکانس رو زیاد کنید طبق فرمول بدون کم شدن کشتاور سرعت کم میشه و اصلا نیازی به تغییر ولتاژ نیست چون حتی ممکن هست موتور آسیب ببینه ضمنا می شه بیشتر در مورد اشباع شدن موتور صحبت کنید مگه ما می خوایم ولتاژ رو زیاد کنیم که اشباع بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
                  خب برادر اگر فرکانس رو زیاد کنید طبق فرمول بدون کم شدن کشتاور سرعت کم میشه و اصلا نیازی به تغییر ولتاژ نیست چون حتی ممکن هست موتور آسیب ببینه ضمنا می شه بیشتر در مورد اشباع شدن موتور صحبت کنید مگه ما می خوایم ولتاژ رو زیاد کنیم که اشباع بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                  کنترل سرعت با تغییر فرکانس خط

اگر فرکانس الکتریکی ولتاژ اعمال شده به استاتور یک موتور القایی تغییر کند ، آهنگ چرخش میدانهای مغناطیسی آن nsync نیز متناسب با فرکانس می کند ، و نقطه بی باری منحنی مشخصه گشتاور – سرعت نیز به همراه آن تغییر می کند . سرعت سنکرون موتور در شرایط نامی را سرعت پایه می نامند . با استفاده از فرکانس متغییر می توان سرعت موتور را در بالاتر یا پایین تر از سرعت پایه کنترل کرد . با این کنترل می توان سرعت موتور را در گستره ای از حدود 5 درصد سرعت پایه تا دو برابر سرعت پایه کنترل کرد. ولی این نکته مهم است که محدودیت های ولتاژ و گشتاور خاصی با فرکانس در نظر گرفته شود ، تا عملکردی مطمئن به دست آید . وقتی موتور با سرعتی پایین تر از سرعت پایه کار می کند ، باید ولتاژ پایانه ای اعمال شده به استاتور برای داشتن عملکرد مناسب کاهش یابد ولتاژ پایا نه ای اعمال شده به استاتور باید با کاهش فرکانس استاتور به طور خطی کم شود . این فرایند را تنزل می نامند اگر این کار انجام نشود فولاد هسته موتور القایی اشباع شده ، جریانهای مغناطیس شدیدی در ماشین جریان می یابد .

برای اینکه این جریانهای مغناطیس شدید به وجود نیاید، در مواردی که فرکانس از فرکانس نامی موتور کمتر می شود معمولاً ولتاژ استاتور را متناسب با فرکانس کم می کنند. هر گاه ولتاژ اعمال شده به یک موتور القایی در فرکانسهای زیر سرعت پایه به طور خطی تغییر یابد ، شار موتور تقریبا ثابت می ماند . بناباین گشتاور ماکزیممی که موتور می تواند تأمین کند نسبتاً بالا می ماند . ولی ماکزیمم توان مجاز موتور باید با کاهش فرکانس به طور خطی کم شود تا از گرم شدن مدار استاتور جلوگیری شود.
                  شاد و تندرست باشيد
                  دوستدارتان
                  مهدی حریری

دیدگاه

تک فاز [ویرایش]

این موتورها به علت استفاده از یک فاز نمیآ‌توانند در لحظه اولیه موتور را به حرکت در آورند چون اختلاف بین هر قطب ۱۸۰ درجهآ‌است که موتور را در حالتی قفل شده نگه میآ‌دارد. برای رفع این مشکل از یک سیمآ‌پیچ دیگر به نام سیمآ‌پیچ کمکی استفاده میآ‌کنند. این سیمآ‌پیچ باید دارای اختلاف فاز با سیمآ‌پیچ اصلی موتور باشد و برای ایجاد این اختلاف فاز از مصرف کنندهآ‌های رآکتیو مانند سلف یا خازن استفاده میآ‌کنند. اختلاف فاز اندک بین موجب متمایل شدن روتور شده و روتور به حرکت در خواهد آمد. پس از به حرکت در آمدن رتور به علت وجود اینرسی موتور در همان جهت به چرخش ادامه خواهد داد و نیازی به سیمآ‌پیچ راهآ‌انداز نخواهد بود و (در بیشتر موتورهای القایی) این سیمآ‌پیچ از مدار خارج میآ‌شود. برای تغییر جهت چرخش در این موتورها باید جهت حرکت جریان در یکی از سیمآ‌پیچآ‌های اصلی یا راهآ‌انداز را برعکس کرد.

سه فاز [ویرایش]

موتورهای سه فاز به علت استفاده از برق سه فاز دارای اختلاف الکتریکی ۱۲۰ درجهآ‌ای بین هر یک از سیمآ‌پیچآ‌های فازها هستند. این اختلاف موجب چرخیدن موتور با توجه به جهت فازها در سیمآ‌پیچآ‌ها میآ‌شود و نیاز به سیمآ‌پیچ راه انداز را از بین میآ‌برد. در این موتورها با جابه جایی دو فاز میآ‌توان جهت چرخش این موتورها را تغییر داد.

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1_%D8%A7%D9%84%D9%82% D8%A7%DB%8C%DB%8C
                    شاد و تندرست باشيد
                    دوستدارتان
                    مهدی حریری

دیدگاه

nsync ++سرعت سنکرون++ اینرسی ++تنزل++ رآکتیو
                      گویا که هنگ کردم
                      برادر دیزاینر (Designer) زیر دیپلم حرف بزن یا حداقل زیرنویس کن (الان این کلمات بالا یعنی چی ؟؟؟ نکنه فحش دادی)
                      آقا ما تسلیم هستیم ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
                        nsync ++سرعت سنکرون++ اینرسی ++تنزل++ رآکتیو
                        گویا که هنگ کردم
                        برادر دیزاینر (Designer) زیر دیپلم حرف بزن یا حداقل زیرنویس کن (الان این کلمات بالا یعنی چی ؟؟؟ نکنه فحش دادی)
                        آقا ما تسلیم هستیم ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^
                        تقصیر من نیست کنترل موتور در رده تحصیلی فوق لیسانس به بالاست البته در لیسانس هم یه چیزهایی شاید باشه!!!

در اصل بحث موتور و کنترل موتور بسیار وسیع و گاهی پیچیده است، به دلیل اینکه در صنعت برق موتورهای متنوعی وجود دارد و برای مثال موتور پنکه سقفی درست است که تک فاز می باشد ولی جزو درس ماشین مخصوص ارایه می شود و ساختار مخصوص به خودش را دارد، به همین دلیل می توان اآن را کنترل دور نمود. ولی این دلیل نمی شود که برای کاربرد دیگری نیز بتوان از آن استفاده کرد.

وقتی می خواهید موتوری را کنترل کنید در ابتدا مهم نیست که سیستم کنترل را با چه تجهیزاتی می سازید و با چی برنامه نویسی می کنید
                        مهم این است که چه نوع موتوری را برای چه هدفی می خواهید کنترل کنید

"در اصطلاح هر گردی گردو نیست" "هر موتوری که میچرخه که نمیشه کنترلش کرد"

در رابطه با اطلاعاتی که خدمت شما عرض کردم ، می توانید در کتابهایی که در مورد کنترل موتور و درس ماشین های الکتریکی موجود است مطالعه فرمایید

شاد و تندرست باشيد
                        دوستدارتان
                        مهدی حریری

دیدگاه

سلام به دوستان گرامی
                          اول باید معلوم بشه که موتور از چه نوعی هست ؟
                          تنها در صورتی که از نوع یونیورسال باشه می تونید با ترایاک( دیمر ) دورش رو کنترل کنید. بینید اگه موتور دارای ذغال بود از نوع یونیورسال هست مثل موتور دریل .
                          موفق باشید.

دیدگاه

خوب با توجه به اینکه مدت زیادی هست که کسی به این تاپیک پاسخ نداده و احتمالا پی گیری هم نمی شود من یک راه حل به دوست عزیز پیشنهاد می کنم

برای موتور مورد نظر به جای موتور AC از یک موتور DC لباسشویی استفاده کنید و برای کنترل دور آن یک مدار خیلی ساده با میکرو نیاز دارید که پالسهای تاکو وصل شده بر روی موتور لباسشویی را به عنوان فیدبک دریافت کرده و با تغییر پهنای پالس PWM که برای تحریک ترایاک فرستاده می شود سرعت موتور را کم و زیاد کنید ، توجه داشته باشید که بعد از خروجی ترایاک باید یک پل دیودی برای یک سو سازی خروجی ترایاک نصب کنید و به هیچ وجه نیازی به تغییر فرکانس ندارید و با تغییر پهنای پالس های تحریک ترایاک می توانید دور موتور خود را کنترل کنید و به دلیل وجود تاکو بر روی موتور در زمانی که بار روی موتور زیاد شود با افزایش پهنای پالس ها دور موتور توسط میکرو ثابت نگه داشته می شود . چرا باید حتما موتور شما AC باشد ؟؟ یک مثال ساده می زنم شما میتوانید از بازار یک گونی 50 کیلویی برنج بخرید با یک ماشین تریلی میتوان آن را حمل کرد با یک تاکسی هم این کار عملی است آیا به نظر شما با تریلی حمل یک گونی برنج 50 کیلویی عاقلانه است ؟؟ بیس کار را بهتر است تصحیح کنید نه اینکه اسرار در انجام کاری داشته باشید که خیلی پیچیده و سخت تر انجام خواهد شد . مطمئن باشید اگر برای کنترل دور موتورهای AC بدون جاروبک روش های گفته شده بالا عملی تر بود حتما شرکت های سازنده این کار را قبل از ما انجام میداند و دلیلی برای استفاده از موتورهای DC ولتاژ بالا نبود . در برنامه میکرو نیاز به 2 خط اینتراپ دارید یکی برای آشکارساز عبور از صفر برای تعیین زاویه آتش ترایاک . دیگری برای پالس های کنترلی تاکو به جهت ثابت نگه داشتن دور موتور در بارهای مختلف اعمال شده به موتور

موفق باشید

دیدگاه

با سلام
                              آیا کنترل موتور با تریاک همون اینورتره؟ یعنی با فرکانس کم و زیاد میکنه یا با ولتاژ؟ آخه شنیدم موتور اگر با تغییر ولتاژ کمک و زیاد بشه می سوزه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X