ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: ایا پروگرامر نوع چهارم که نیازی به کامپیوتر نداره میتونه مورد توجه قرار بگیره و ایا این پست رو ادامه

رأی دهندگان
25. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بلی - بلی

24 96.00%
  • نه - بلی

0 0%
  • بلی - نه

0 0%
  • نه - نه

1 4.00%
صفحه 18 از 33 نخست ... 8910111213141516171819202122232425262728 ... آخرین
نمایش نتایج: از 171 به 180 از 329
    2008/02/23
    دیار نصف جهان
    270
    3

پاسخ : مراحل ساخت پروگرامر AVR واقعا عالي (4 - پروگرامري بدون نياز به کامپيوتر)

سلام
    اختيار داريد
    اول اينکه آي سي فقط بايد به صورت صحيح متصل گردد در غير اين صورت امکان آسيب ديدن آن هست.
    مطلبي که فرموديد صحيح است .مورد اول فيوز بيت ها (که جناب اسدي فرمودند) ميکرو را براي اسيلاتور داخلي تنظيم مي کند . ولي مورد دوم با توجه به ديتاشيت و همين لينکي که شما فرموديد آنرا براي کريستال خارجي برنامه ريزي مي نمايد.
    در مورد پروگرامر معمولي هم اينکه :
    براي بار اول که قصد داريد ميکروکنترلري را براي اسيلاتور (کريستال اسيلاتور) خارجي تنظيم بفرماييد مانعي نيست و اين تنظيم صورت مي پذيرد ولي مطلب اينجاست که از اين پس (پس از برنامه ريزي فيوزبيت براي اسيلاتور خارجي) با پروگرامرهاي معمول نمي توان هيچ تغييري در آن ايجاد نمود و اينجاست که STK500 و امثال آن بکار مي آيند (فراي ديگر امکانات) بدليل اينکه خودشان کريستال خارجي دارند و براي اين حالت هم تنظيم شده اند .
    نمونه همين STK500 خودمان که کريستالي با مقدار 7.3728 را داراست و ميکروکنترلر آن نيز بايستي بر روي کريستال خارجي با مقدار 1 تا 8 مگاهرتز تنظيم گردد.
    مولای من
    نخواهمت که بگریی ولی به گریه دعا کن که وقت رفتن ایام انتظار بیاید

یا رب الحسین بحق الحسین اشف صدر الحسین بظهورالحجه
    2009/12/05
    shore
    416
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد صادق ساعی
    سلام
    اختيار داريد
    اول اينکه آي سي فقط بايد به صورت صحيح متصل گردد در غير اين صورت امکان آسيب ديدن آن هست.
    مطلبي که فرموديد صحيح است .مورد اول فيوز بيت ها (که جناب اسدي فرمودند) ميکرو را براي اسيلاتور داخلي تنظيم مي کند . ولي مورد دوم با توجه به ديتاشيت و همين لينکي که شما فرموديد آنرا براي کريستال خارجي برنامه ريزي مي نمايد.
    در مورد پروگرامر معمولي هم اينکه :
    براي بار اول که قصد داريد ميکروکنترلري را براي اسيلاتور (کريستال اسيلاتور) خارجي تنظيم بفرماييد مانعي نيست و اين تنظيم صورت مي پذيرد ولي مطلب اينجاست که از اين پس (پس از برنامه ريزي فيوزبيت براي اسيلاتور خارجي) با پروگرامرهاي معمول نمي توان هيچ تغييري در آن ايجاد نمود و اينجاست که STK500 و امثال آن بکار مي آيند (فراي ديگر امکانات) بدليل اينکه خودشان کريستال خارجي دارند و براي اين حالت هم تنظيم شده اند .
    نمونه همين STK500 خودمان که کريستالي با مقدار 7.3728 را داراست و ميکروکنترلر آن نيز بايستي بر روي کريستال خارجي با مقدار 1 تا 8 مگاهرتز تنظيم گردد.
    شرمنده. باز هم کامل متوجه نشدم.
    یعنی الان باید این میکرو روی کریستال خارجی باشد یا داخلی.(به خدا میکرو بلد نیستم :cry2
    اگه خارجی هست دقیقا به چه صورت
    و اگر داخلی هست به چه صورت
    در آغاز هیچ نبود، کلمه بود و آن کلمه خدا بود.
    و کلمه، بی زبانی که بخواندش، و بی اندیشه ای که بداندش، چگونه می تواند بود؟و خدا یکی بود و جز خدا هیچ نبود،
    و با نبودن، چگونه می توان بودن؟و خدا بود و، با او، عدم،و عدم گوش نداشت،حرفهایی هست برای گفتن،که اگر گوشی نبود، نمی گوییم،و حرفهایی هست برای نگفتن،حرفهایی که هرگز سر به ابتذال گفتن فرود نمی آرند.حرفهایی شگفت، زیبا و اهورایی همین هایند،و سرمایه ماورایی هرکسی به اندازه حرفهایی است که برای نگفتن دارد
    2008/02/23
    دیار نصف جهان
    270
    3

سلام
    مسلما" بايستي به صورت کريستال خارجي برنامه ريزي شود.
    بنده به اين صورت که در پست 188 توضيح دادم پروگزام کرده ام :
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد صادق ساعي
    و اگر مثلا" از کدويژن استفاده مي فرماييد از ديتاشيت ميکرو قسمت System Clock and Clock Options که در ديتاشيت بنده صفحه ي 24 است استفاده نماييد که چند جدول هست .شما بايستي با توجه به اينکه از کريستال خارجي (7.3728 Mhz) استفاده مي کنيد بايد External Crystal/Ceramic Resonator را انتخاب کنيد يعني CKSEL3..0 بايد روي 1111 باشند و 1 به معني Unprogrammed مي باشد (جدول 2) ، همچنين CLKOPT هم بايستي 1 باشد چون ماکزيمم فرکانس تا 8 مگاهرتز است و SUT 1,0 هم هر دو بايد 1 باشند (با توجه به اينکه هم از کريستال اسيلاتور استفاده مي شود و هم منبع تغذيه بنده slowly rising power است)

نکته مهم : زماني که شما فيوزبيتي را تيک مي زنيد به معناي اين است که 0 را در آن مي ريزيد (يعني آنرا پروگرام مي کنيد).
    مولای من

2009/12/05
    shore
    416
    2

پاسخ : مراحل ساخت پروگرامر AVR واقعا عالی (4 - پروگرامری بدون نیاز به کامپیوتر)

من طی فرمایشات شما به این صورت تنظیم کردم (البته توی این سایت)
    اگه اشگالی توش هست بگید.

البته توی این تنظیمات 4 نوع 1111 هست.
    در آغاز هیچ نبود، کلمه بود و آن کلمه خدا بود.
    و کلمه، بی زبانی که بخواندش، و بی اندیشه ای که بداندش، چگونه می تواند بود؟و خدا یکی بود و جز خدا هیچ نبود،
    و با نبودن، چگونه می توان بودن؟و خدا بود و، با او، عدم،و عدم گوش نداشت،حرفهایی هست برای گفتن،که اگر گوشی نبود، نمی گوییم،و حرفهایی هست برای نگفتن،حرفهایی که هرگز سر به ابتذال گفتن فرود نمی آرند.حرفهایی شگفت، زیبا و اهورایی همین هایند،و سرمایه ماورایی هرکسی به اندازه حرفهایی است که برای نگفتن دارد
    2008/02/23
    دیار نصف جهان
    270
    3

سلام
    با توجه به ديتاشيت مقادير صحيح است
    ولي توصيه مي کنم منتظر بمانيد تا جناب اسدي هم توضيحي بدهند.

اضافه شده در تاریخ :
    سلام
    براي اينکه از کريستال خارجي استفاده نماييد با هر مقداري بزرگتر از 1 مگاهرتز کافي است فقط فيوز بيت CLKOPT را تيک بزنيد .و تمام.
    در ضمن گفته ي قبلي اينجانب مبتني بر اينکه بار اولي که مي خواهيم روي کريستال خارجي تنظيم کنيم نياز به کريستال نيست و با پروگرامر معمولي اينکار صورت مي پذيرد را نيز تکذيب مي نمايم.
    مولای من

2006/12/05
    تهران
    1,401
    7

دوستان یک توضیح راجع به Jtag ICE بدم که به مشکل من دچار نشید !!!

این Jtag ICE با AVR Studio 5 یا 5.1 کار نمی کنه . آخرین ورژنی که روی سایت اتمل پیدا کردم و کار کرد Avr Studio 4.19 است .

تنها نکته ای که کلی سر کار گذاشت این بود که اگه تو مد دیباگینگ باشید ، باید ابتدا Stop debugging را بزنید . بعد پروگرام کنید .

با تشکر از آقای "احمد نعمتی" که در صفحه 12 همین تاپیک به اشتباه !! به بنده گفتند که با ورژن 5.1 کار می کنه !!!

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2012/04/13
    Tabriz
    6
    0

سلام. من این تایپیکو تازه دیدم.
    یه سوالی داشتم.
    این پروگمر پارالل می تونه ATTINY13 رو هم فیوز بیتهاشو برگردونه یا نه. اگه میشه اتصال پایه هاشو می خواستم.
    آختارما، بیر اووج توپراغام ایندی
    وطن توپراغینا قاریشمیشام من
    ائله یاشاییرام، گوره نلر دییر:
    غملی طالعیمله باریشمیشام من
    2010/01/26
    شبستر گونئی
    688
    317

نقل قول نوشته اصلی توسط shalala77
    سلام. من این تایپیکو تازه دیدم.
    یه سوالی داشتم.
    این پروگمر پارالل می تونه ATTINY13 رو هم فیوز بیتهاشو برگردونه یا نه. اگه میشه اتصال پایه هاشو می خواستم.
    با سلام
    بله میتونه و نه تنها ATTINY13 بلکه همه AVR هارو میتونه البته بجز XMEGA ها
    ببینید بنده همه اینهارو قبلا هم توضیح دادم ولی دوباره میگم
    روی این پروگرامر 2 تا باکس هست که یکی فقط SPI هست (اون کوچیکه 10 پین) که در صورت استفاده از اون باید پروگرامر در مد ISP Mode باشه و نیازی به به تغذیه 12 ولت نیست
    " یه توضیح دیگه که بیشتر دوستان این دوتا کلمه رو با هم اشتباه میگیرند اون هم ISP و SPI هست ببینید دوستان ISP مخفف کلمه In System Programming هست یعنی دارابودن یک پروگرامر داخلی ولی SPI مخفف Serial Peripheral Interface هست که یک پروتوکل ارتباطی هست در واقع این پروگرامر ISP ما با پروتوکل SPI کار میکنه "
    و دومی High-voltage هست (اون بزرگه 20 پین) که در صورت استفاده از اون باید پروگرامر در مد PP/HVSP Mode باشه و تغذیه 12 ولت هم حتما به پروگرامر وصل شده باشه که به دو صورت یکی برای میکروهای بزرک Parallel High-voltage Programming و برای میکرو های کوچک (8 پینها) Serial High-voltage Programming استفاده میشه همه اینهارو میتونید با خوندن STK500 User Guide
    http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc1925.pdf
    صفحات 18 تا 25 کاملا متوجه بشید

روی پروگرامر اصلی STK500 دوتا جامچر مهم هست که برای پروگرام کردن برخی از میکرو ها باید تغییر کنه که ما روی این پروگرامر نداریم ولی به جاش نصبت به اون جامپر های جای چند تا از پینهای این کانکتور 20 پین برای اتصال به میکرو به نصبت اون جامپرها تغییر میکنه یکی از اون جامپر ها BSEL2 و اون یکی PJUMP هست که باز در STK500 User Guide در مورد اسن جامپرها توضیحات کافی داده شده است Figure_3_18 صفحه 23 که عکشو هم همینجا میزارم

و این هم عکس اون دوتا جامپر روی خود STK500 اصلی

ولی چطور این پروگرامرمونو به میکرو وصل کنیم
    برای Parallel High-voltage Programming میتونید طبق عکس زیر 20 تا پین پروگرامر رو به میکروتون وصل کنید مثلا میکروی mega8 یا mega16

بنده در عکس زیر پینهای mega8 و mega16 رو توضیح دادم

و برای Serial High-voltage Programming میتونید طبق عکس زیر 5 تا پین پروگرامر رو به میکروتون وصل کنید مثلا میکروی tiny13 یا tiny45

در ضمن بنده در طراحی فیبر این پروگرامر قسمت USB به سریالش که همون IC معروف FT232 هست دوتا نکته یادم رفته که باعث بروز مشکلاتی در کانکت شدن صحیح به USB و شناسایی کامپیوتر میشه که لطفا دوستان طبق این عکس تصحیح میکنند البته قبلا از همه دوستان برای به وجود اومدن این اشتباه عذرخواهی میکنم

امیدوارم این توضیحات کافی باشه و دیگه برای دوستان موردی نا مفهوم نمونده باشه
    در ضمن تعدادی از دوستان خواسته بودند که بنده عکسی از اتاق کارم رو توی سایت قرار بدم گویا براشون جالبه بدونن بنده چه تجهیزاتی دارم لذا بنده هم این عکس رو در این پست قرار دادم امیدوارم مشکلی نداشته باشه

به همین سادگی :nice:
    تجربه معلم خشنی هست اول امتحان میگیره بعد درس میده !!!
    به دلیل برخی مشکلات بوجود اماده دیگه امکان ادامه فعالت در این انجمن مقدور نیست.
    2012/04/13
    Tabriz
    6
    0

سلام. ممنون از توضیحات کاملتون. فقط یه چیزی که هست. اینکه tiny13 که پایه ی XTAL خارجی نداره.
    من فکر کنم باید به پایه ی CKLI ی tiny13 وصل بشه.(به جای XTAL1 که تو قسمت طرز اتصال به صورت سریال آورده). این طور نیست؟
    آختارما، بیر اووج توپراغام ایندی
    وطن توپراغینا قاریشمیشام من
    ائله یاشاییرام، گوره نلر دییر:
    غملی طالعیمله باریشمیشام من
    2010/01/26
    شبستر گونئی
    688
    317

نقل قول نوشته اصلی توسط shalala77
    سلام. ممنون از توضیحات کاملتون. فقط یه چیزی که هست. اینکه tiny13 که پایه ی XTAL خارجی نداره.
    من فکر کنم باید به پایه ی CKLI ی tiny13 وصل بشه.(به جای XTAL1 که تو قسمت طرز اتصال به صورت سریال آورده). این طور نیست؟
    باسلام
    بله همینطوره که میفرمایید

به همین سادگی :nice:
    تجربه معلم خشنی هست اول امتحان میگیره بعد درس میده !!!
    به دلیل برخی مشکلات بوجود اماده دیگه امکان ادامه فعالت در این انجمن مقدور نیست.
صفحه 18 از 33 نخست ... 8910111213141516171819202122232425262728 ... آخرین
نمایش نتایج: از 171 به 180 از 329