اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد استفاده از PLCآ‌ یا میکرو های معمولی مانند avr یا 8051

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد استفاده از PLCآ‌ یا میکرو های معمولی مانند avr یا 8051

با سلام . من برای پروژه ای و کنترل یه سری دستگاه های صنعتی نیاز به دیوایس قابل برنامه ریزی دارم که با ۸۰۵۱ چون درس دانشگاهمون بوده و به موزاتش avr کار میکنم و آشنا هستم از سیستمشون.

با توجه به تحقیقاتی که کردم مخصوص کارهای صنعتی PLC ساخته شده که قابل برنامه ریزی از طریق خود دستگاهه و همچنین کامپیوتر و زبون خاص خودش را داره و ویژگی ایش اینه که نویز نمیگیره

حالا ابهاماتی که دارم اینا هستند:
    ۱.این نویز که برای میکرو های AVR یا 8051 میتونه وجود داشته باشه دقیقا چیه؟ یعنی چه اتفاقی میتونه بیوفته براش و چرا نمیشه از اون استفاده کرد؟
    مثلا فرض کنید ما سر یک زمان خاصی یکی از پایه های میکرو را فعال و غیر فعال کنیم و این پایه یک رله وصل کنیم که با یک جریان کوچیک یه جریان بزرگتر را قطع و وصل کنه .. در اینجا چه اتفاقی میتونه برای میکرو یا مدارش بیوفته
    ۲. این نویزی که ازش صحبت میشه در حد چه دستگاهی و چقدر صنعتیه؟
    ۳.ایا راهی هست که همین مدارات و میکروهای فوق را از نویز حفظ بکنیم؟

با توجه به اینکه دستگاه PLC قابل برنامه ریزی هست و اصلا یک دستگاه ساخته شده است احساس میکن برای کار کردن باهاش چندان لذت بخش نیست چون شاید جوری طراحی شده که یک برقکار هم بتونه بهش برنامه بده یا افراد نه چندان متخصص بتونند با یک دوره دیدن باهاش کار کنند و واسه دستگاهشون تنظیمش بکنند و این خیلی فرق میکنه با برنامه نویسی با زبان C و دادن یک الگوریتم به سخت افزار و من بیشتر با اون حال میکنم حتی همون زبان برنامه نویسی PLC هم ساده اند و خیلی جذاب نیستند.
    و همچنین که همین PLC ها قیمت خیلی بالایی دارند مثلا من میخوام تست و ازمایش بکنم شاید برام بصرفه نباشه ولی ساخت یک مدار که از میکروی معمولی استفاده میکنه خیلی پایین تره و همچنین در PLC خیلی کارها از قبل اماده شده هست و قرار نیست کار خاصی روش انجام بشه جز برنامه دادن
    حالا من درخواستم اینه چون تا به حال PLC ندیدم و باهاش کار نکردم و اطلاعاتم در حد سرچ کردن تو اینترنت بوده ذهن من را روشن کنید که دقیقا این PLC چی هست و لذتی که در کار کردن با میکروها هست در این دستگاه هم هست و اون چیزایی که من در موردش فهمیدم درسته یا نه ؟
    و همچنین من میتونم اهدافم را با توجه با میکروهای موجود بهشون برسم و مثلا برای یک خط تولید صنعتی ( نه البته یک خط خیلی بزرگ در حد خیلی کوچکش ) از این میکروهای عادی استفاده بکنم ؟؟

با تشکر

پاسخ : راهنمایی در مورد استفاده از PLCآ‌ یا میکرو های معمولی مانند avr یا 8051

کلا بهت پیش نهاد می کنم که اگه محیط طوری هست که جریان های القایی توش زیاده و یا به تابلو متصل هست حتما از پی ال سی استفاده کنی
    پی ال سی های ارژون تری هم هستند البته با امکانات و شاید کیفیت کمتر ( البته نه به ارزونی میکرو )

برای راه حل های مقابله با نویز یه سری به applaction note های atmel microchip بزن
    صدایی از قلب آذربایجان

Ya$a odlar yurdum AZERBAICANIM

دیدگاه

بطور خلاصه، در داخل یک PLC هم میکروکنترلر وجود دارد و بنابراین با رعایت تمهیداتی می توان از میکروکنترلرها و از جمله AVR و 8051 در محیط صنعتی استفاده کرد. اما شرط آن رعایت نکات زیادی است که به بعضی از آنها در پست زیر اشاره شده است:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...2068#msg192068
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام،
        برخی از PLC ها Grade کاری شون طوری است که میکروکنترلرهای معمولی در اون شرایط قابل استفاده نیستند مثلاً محیط های خارج از دمای استاندارد 0 تا 85 درجه و یا جاهایی که رطوبت و لرزش و EMI بسیار بالاست. در چنین شرایطی باید میکروکنترلرهای با Specification مناسب اون محیط رو تهیه کنید. بعد از اون هم بیشتر بحث طراحی سیستم و نکات مربوط به EMC تعیین کننده ی صحت عملکرد سیستم شما خواهند بود.
        There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X