اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

زنگ ساعت/الارم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

زنگ ساعت/الارم

دوستان من احتیاج دارم با به وجود اومدن یک حادثه مثلا فشردن یک کلید یا هرچی! صدایی شبیه صدای زنگ ساعت تولید کنم کسی می دونه چه طور میتونم این کارو بکنم اگر شماتیکی از مدارش یا نمونه کد برنامه نویسی البته به زبان c دارین ممنون میشم دراختیارم بزاریم از کمکتون پیشا پیش ممنون

پاسخ : زنگ ساعت/الارم

راستیییییییی من قبلا این موضوع را توی انجمن مطرح کرده بودم و به جواب رسید تقریبا ولی صدای زنگ ساعت نبود! صدای یک موسیقی بود که خیلی هم کد نویسی داشت من می خوام راحت تر و دقیقا صدای زنگ ساعت باشه ممنون

دیدگاه

سلام دادا.
      چیز خواصی نداره. کافیه یه بازر بگیری و بهش ولتاژ بدی (دقیقاً همین بازرهای کامپیوتر). حالا اگه بهش فرکانس های مختلف بدی صداهای مختلفی ساخته میشه. با کمی حوصله راحت میتونی بسازی.
      برای تولید فرکانس هم میتونی از تایمر میکرو استفاده کنی.
      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

با سلام کسی می تونه با استفاده از میکرو ایه های قران را بخواند.
        نورپردازان باران نور شهرستان آران وبیدگل
        barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman-63
          سلام دادا.
          چیز خواصی نداره. کافیه یه بازر بگیری و بهش ولتاژ بدی (دقیقاً همین بازرهای کامپیوتر). حالا اگه بهش فرکانس های مختلف بدی صداهای مختلفی ساخته میشه. با کمی حوصله راحت میتونی بسازی.
          برای تولید فرکانس هم میتونی از تایمر میکرو استفاده کنی.
          از پاسخت ممنون ولی من با بازر فقط می تونم یک بوق!! معمولی تولید کنم و اصلا نمیدونم چه طوری میشه اون صدای الارم زنگ ساعت را در آورد...
          لطفا یک نمونه کد اگر داری بدی ممنون میشم... :read:

دیدگاه

در ساده ترین شکل تولید صداهای دلخواه حداقل به دو شیوه میسر است:

1- استفاده از DAC
            2- استفاده از مدولاسیون PWM

در هر یک از این دو روش باید اطلاعات صوتی لازم یکبار در حافظه Flash ذخیره شود و با یک فاصله زمانی معلوم در ورودی DAC یا رجیستر OCR مربوطه قرار بگیرد که اگر مدت زمان و کیفیت بالایی برای صدای مورد نظر باشد، باید از حافظه هایی مانند mmc/sdc استفاده شود. اما برای مواردی نظیر تولید صدای زنگ معمولا می توان از حافظه Flash موجود در میکروکنترلر بهره گرفت و نیازی به حافظه خارجی نیست. به عنوان مثال در زمان های نه چندان نزدیک برای ایجاد آژیر با 12 ملودی مختلف و یا تولید برخی ملودی های موسیقی از Attiny11 با تنها 1 کیلوبایت Flash استفاده می کردم.
            به غیر از این دو گزینه مواردی مانند IC های ضبط و پخش صدا و گزینه های دیگری هم وجود دارند که فرض در پاسخ بر این بود که استفاده از آنها مورد نظر نیست.
            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
              در ساده ترین شکل تولید صداهای دلخواه حداقل به دو شیوه میسر است:

1- استفاده از DAC
              2- استفاده از مدولاسیون PWM

در هر یک از این دو روش باید اطلاعات صوتی لازم یکبار در حافظه Flash ذخیره شود و با یک فاصله زمانی معلوم در ورودی DAC یا رجیستر OCR مربوطه قرار بگیرد که اگر مدت زمان و کیفیت بالایی برای صدای مورد نظر باشد، باید از حافظه هایی مانند mmc/sdc استفاده شود. اما برای مواردی نظیر تولید صدای زنگ معمولا می توان از حافظه Flash موجود در میکروکنترلر بهره گرفت و نیازی به حافظه خارجی نیست. به عنوان مثال در زمان های نه چندان نزدیک برای ایجاد آژیر با 12 ملودی مختلف و یا تولید برخی ملودی های موسیقی از Attiny11 با تنها 1 کیلوبایت Flash استفاده می کردم.
              به غیر از این دو گزینه مواردی مانند IC های ضبط و پخش صدا و گزینه های دیگری هم وجود دارند که فرض در پاسخ بر این بود که استفاده از آنها مورد نظر نیست.
              از توضیحات کاملت ممنون واقعا...
              ولی خوب من الان نمیدونم چطوری این ملودی یا صدای زنگ را تولید کنم یعنی چی را روی فلش ذخیره کنم...
              یک مثال عملی میشه بگین...باز هم ممنون

دیدگاه

به راه های مختلفی می توانید عمل کنید که یک روش آن این است که صدای مورد نظر را پخش کنید و بوسیله یک میکروفن و ADC از آن نمونه برداری کنید و بعد از همین Data برای تولید صدا استفاده کنید. یا اگر فایل wav یک صدا را داشته باشید، می توانید از اطلاعات آن برای تولید صدا استفاده کنید. برای یکسری صداها و تن های ساده هم اصولا نیازی به موجود بودن اطلاعات صوتی نیست. مثلا اگر دو فرکانس مختلف را بصورت متوالی و با فاصله تغییر بین دو فرکانس در حد چند دهم ثانیه پخش کنید، صدایی مانند آژیر آتش نشانی ایجاد می شود. یا اگر فرکانس با نرخ مناسبی از زیاد به کم کاهش یابد و مجددا این سیکل از نو شروع شود، صدایی مانند آژیر دزدگیر های ماشین ایجاد می شود. بنابراین اینکه با چه روشی قصد ایجاد صدا را داشته باشید، بسته به نوع صدا و میزان پیچیدگی آن دارد. تاپیکی را قبلا در بخش پروژه های تکمیل شده AVR تشکیل داده ام که در آن توضیحات و سورس هایی در زمینه تولید ملودی های مختلف با بسکام و کدویژن وجود دارد و در همین رابطه می توانید به آن تاپیک مراجعه کنید.
                وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                  به راه های مختلفی می توانید عمل کنید که یک روش آن این است که صدای مورد نظر را پخش کنید و بوسیله یک میکروفن و ADC از آن نمونه برداری کنید و بعد از همین Data برای تولید صدا استفاده کنید. یا اگر فایل wav یک صدا را داشته باشید، می توانید از اطلاعات آن برای تولید صدا استفاده کنید. برای یکسری صداها و تن های ساده هم اصولا نیازی به موجود بودن اطلاعات صوتی نیست. مثلا اگر دو فرکانس مختلف را بصورت متوالی و با فاصله تغییر بین دو فرکانس در حد چند دهم ثانیه پخش کنید، صدایی مانند آژیر آتش نشانی ایجاد می شود. یا اگر فرکانس با نرخ مناسبی از زیاد به کم کاهش یابد و مجددا این سیکل از نو شروع شود، صدایی مانند آژیر دزدگیر های ماشین ایجاد می شود. بنابراین اینکه با چه روشی قصد ایجاد صدا را داشته باشید، بسته به نوع صدا و میزان پیچیدگی آن دارد. تاپیکی را قبلا در بخش پروژه های تکمیل شده AVR تشکیل داده ام که در آن توضیحات و سورس هایی در زمینه تولید ملودی های مختلف با بسکام و کدویژن وجود دارد و در همین رابطه می توانید به آن تاپیک مراجعه کنید.
                  باز هم از پاسختون ممنونم فقط من نتونستم با search تو سایت پیدا کنم ممنون میشم ادرسشو بدین و سوال دیگه اینکه ای سی خاصی برای این کار وجود نداره؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nta_xyz
                    باز هم از پاسختون ممنونم فقط من نتونستم با search تو سایت پیدا کنم ممنون میشم ادرسشو بدین و سوال دیگه اینکه ای سی خاصی برای این کار وجود نداره؟!
                    آدرس تاپیک:http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37854.0

یکسری IC تولید ملودی هم به شماره bt66 در بازار وجود دارد که احتمالا پاسخگوی نیاز شما نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X