اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش الکترونیک از صفر تا بینهایت ( مباحث تئوری )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش الکترونیک از صفر تا بینهایت ( مباحث تئوری )

با سلام خدمت دوستان
    مدتی پیش من دنبال مطلبی درباره الکترونیک می گشتم و چون این سایت مرجع اصلی من برای جستجو در زمینه الکترونیک بود به سراغ فروم اومدم.اما متوجه وجود یک خلاء در مطالب این سایت شدم که متاسفانه در همه بخش های سایت دیده می شه و اون اینه که مطالب سایت برای فردی که بخواهد یک مطلب از صفر یاد بگیره و حتی کسی که پیش زمینه ای از الکترونیک داره و دنبال مطلب خاصی می گرده مناسب نیست. اکثر تاپیک ها یا به صورت سوال و جواب هستند یا در باره یک مطلب بطور مختصر بحث کردند و در آخر تاپیک رو بدون نتیجه رها کردند. و تاپیکی که به عنوان مرجع یادگیری باشه و از صفر مطالب رو یاد بده وجود نداره. بنا براین من تصمیم گرفتم که با ایجاد این تاپیک و کمک اساتید سعی کنیم تا حدودی این خلاء رو پر کنیم. البته لازم به ذکره که خود من در الکترونیک بسیار تازه وارد محسوب می شم. اما می خوام با تایپ کردن و ترجمه کردن مطالبی که در زمینه الکترونیک دارم و با کمک همه دوستان یک مرجع برای آموزش الکترونیک درست کنیم. این مطالب آموزشی در دو تاپیک پیگیری خواهد شد.در تاپیک اول مطالب تئوری از قبیل: تعاریف اساسی الکترونیک ،قطعه شناسی، تست قطعات، کار با اهمتر، سیگنال ژنراتور، اسیلوسکوپ و ... . و در تاپیک دوم مطالب عملی الکترونیک از قبیل: آموزش تهیه فیبر مدار چاپی و آموزش لحیم کاری، و پس از آن مونتاژ مدارات ساده و عیب یابی و تحلیل عملکرد مدارها می پردازیم و گام به گام مدارات سختر رو مونتاژ و تحلیل می کنیم.
    در آخر باز هم تاکید می کنم که من خودم مبتدی هستم و به شدت به کمک دوستان و اساتید نیاز دارم.
    به این امید که از این نوع تاپیک ها در تمام بخش های فروم بوجود بیاد و فعالیت دوستان در این فروم بیشتر بشه.
    تا انشا الله اولین بخش مطالب آماده بشه صمیمانه پذیرای نظرات شما عزیزان در مورد این کار هستم.

پاسخ : آموزش الکترونیک از صفر تا بینهایت ( مباحث تئوری )

با سلام
    بسیار متشکر از اینکه انجمن رو مال خودتون میدونید و در بهتر شدنش کمک میکنید.
    بی صبرانه منتظر فعالیت خوبتون هستم و البته کمک هم همیشه عادت اعضای ECA هست .

موفق باشید

دیدگاه

آقا خیلی عالیه برای من که دارم تازه شروع می کنم هم مفید واقع میشه
      اجرت با خدا

دیدگاه

دسته بندی اجسام
        اجسام از نظر الکتریکی به سه دسته تقسیم می شوند:
        هادی: اجسام هادی جریان برق را به خوبی عبور می دهند، مانند مس.
        عایق: اجسام عایق جریان برق را اصلا عبور نمی دهند، مانند چوب.
        نیمه هادی: اجسان نیمه هادی تحت شرایطی برق را عبور می دهند و تحت شرایطی دیگر برق را عبور نمی دهند، مانند ژرمانیوم و سیلیکان

تعریف ولتاژ
        ولتاژ: فشار الکتریکی یا اختلاف سطح الکتریکی بین دو قطب مثبت و منفی که باعث حرکت الکترونها در یک مسیر بسته (مدار الکتریکی) می شود را ولتاژ می گویند و واحد آن (V) برحسب ولت است.
        یک کیلو ولت = 1000 ولت
        ا میلی ولت = یک هزارم ولت
        انواع ولتاژ
        ولتاژ متناوب یا AC
        به ولتاژی گفته می شود که مقدار و جهت آن در هر لحظه تغییر کند که شامل دو نیم موج می باشد که به نیم موج بالا پیک مثبت یا فاز می گویند و به نیم موج منفی آن پیک منفی یا نول می گویند. ( مانند برق شهر)

ولتاژ مستقیم یا DC ــــــــــــــــــــــــــــــ
        به ولتاژی گفته می شود که جهت و مقدار آن ثابت است (مانند برق باطری)

کنورتور یا آداپتور
        تبدیل کننده برق شهر به باطری را کنوتور یا آداپتور می گویند (تبدیل کننده متناوب به مستقیم)

اینورتور یا برق اضطراری
        تبدیل کننده برق باطری به برق شهر اصطلاحاً اینورتور می گویند. از اینورتور به عنوان منبع برق اضطراری استفاده می شود.

ولتاژ پیک تو پیک(Vpp)
        به ماکزیمم ولتاژ متناوب بین دو سیکل منفی و مثبت، ولتاژ پیک تو پیک گویند که به خاطر داشتن تغییرات لحظه ای با اسیلوسکوپ اندازه گیری می شود. مثلاً پیک تو پیک برق ایران حدود 622 ولت است.

ولتاژ پیک (Vp) یا ولتاژ ماکزیمم
        به ماکزیمم ولتاژ متناوب در نیمه سیکل، ولتاژ پیک می گویند.

نکته: وقتی گفته می شود که برق ایران 220 ولت مناوب است یعنی ولتاژ موثر آن 220 ولت است و ولتاژ موثر طبق فرمول زیر مشخص می شود.

جریان الکتریکی
        به حرکت الکترونها از قطب منفی به قطب مثبت جریان گویند و واحد آن آمپر است.( جهت قرار دادی از مثبت به منفی است).

مدار الکتریکی
        به یک مسیر بسته که در آن مسیر، جریان الکترونها برقرار می شود، مدار الکتریکی گویند مثل وصل شدن یک باطری به یک لامپ.

دیدگاه

نمی دونم چکار کنم تا عکسها کوچکتر بیفته تا قالب فروم بهم نریزه .لطفا راهنمایی

دیدگاه

شما عکس هارو به اندازه لازم resize کنید بعد پلود کنید و لینک بدین. از داخل فروم کنترلشون خیلی سخته

دیدگاه

باطری
              باطری تبدیل کننده انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی می باشد
              [

باطری ها معمولی قابل شارژ نیستند ولی بعضی از باطری ها مانند باطری های نیکل کادمیوم که در دوربین های عکاسی بکار می روند قابل شارژ هستند.

سری بستن باطری ها
              اگر دو باطری 5/1 ولتی به طور سری بهم بسته شوند 3 ولت نتیجه خواهد شد که جریان کل نیز برابر جریان یک باطری خواهد بود.

موازی بستن باطری ها
              اگر دو باطری بطور موازی بهم وصل شوند نتیجه 5/1 ولت خواهد بود اما جریان تولید شده برابر مجموع جریان دو باطری خواهد بود. از این روش در جاهایی استفاده می شود که جریان زیاد مورد نیاز باشد.

نکته: اگر دو باطری 5/1 ولت برعکس به هم وصل شوند ( یعنی مثبت ها به هم و منفی ها به هم) چون الکترونی عبور نمی کند پس جریان و ولتاژی هم نخواهیم داشت.

منبع تغذیه:
              پاور ساپلای، یک منبع تغذیه تهیه ولتاژ مستقیم است که معمولا دارای ولتاژ قابل تنظیم 0 تا 30 ولت می باشد و اکثرا توانایی کنترل جریان را نیز دارند.

انواع سیم
              1- سیم افشان، مانند سسیم بلندگو
              2- سیم لاکی، مانند سیم بکار رفته در سیم پیچی موتور ها و ترانس ها که دارای عایق لاکی می باشد
              3- سیم شیلد دار، این سیم به دلیل اینکه خاصیت حذف پارازیت را دارد در سیم هدفون یا میکروفون استفاده می شود.

علامت نقشه ای سیمها

دیدگاه

بابت عکس های بی کیفیت از دوستان معذرت می خوام اما انشاا... بزودی درست می شه
                در ضمن اگه کسی یک سایت خوب با عضویت برای پلود عکس به من معرفی کنه لطف بزرگی در حق یکی از کاوشگران آینده این مملکت کرده

دیدگاه

متشکر
                  برای پلود میتونی از این سایت استفاده کنی
                  http://image.shahkey.com/
                  کاوشگر عزیز منظر ادامش هستیم.....
                  موفق باشی

دیدگاه

با سلام دوست عزیز اقای kavoshgar
                    چرا برای رسم شکل هات از نرم افزار استفاده نمی کنی اونا که خیلی راحت تر و جذاب تر هستند؟؟؟

موفق باشی

دیدگاه

آیا شما نرم افزار خاصی سراغ دارید؟ :question: ممنون می شم معرفی کنید :biggrin:

دیدگاه

ّبرای رسم می تونی از نرم افزارهای متداول استفاده بکنی
                        از نرم افزارها CAD می تونی از TINYCAD استفاده بکنی
                        برای فرمول هم یادم نیست نگاه می کنم می گم

موفق باشی

دیدگاه

مقاومت
                          مقاومتها پرکاربردترین اجزا در الکترونیک هستند و هدف آنها ایجاد ولتاژ و جریان تعیین شده در مدرات است.تعدادی از انواع مختلف مقاومت در تصویر آورده شده اند.مقاومتها روی صفحات میلیمتری با یک سانتیمتر فاصله گذاشته شده اند تا تصویری از ابعاد آن داشته باشید.
                          در تصویر اول تعدادی از مقاومتهای کم قدرت نشان داده شده اند و در تصویر دوم تعدادی از مقامتهای قدرت بالا نشان داده شده اند.

سمبل مقاومت در نمای پایین نشان داده شده است.(بالایی سمبل آمریکایی، پایینی سمبل اروپایی)

واحد اندازه گیری مقاومتها اهم است.(حرف یونانی Ω). مقدار مقاومتهای بالاتر با kΩ"" (کیلو اهم). و MΩ"" (مگا اهم) بیان می شوند.برای مثال 120000Ω به صورت 120 kΩ بیان میشود، در صورتی که 1200000 Ω بصورت 1.2 MΩ بیان میشود

مقدار مقاومت برای بدنه اش علامت گذاری میشود.سه نوار اول مقدار مقاومت را برحسب اهم نشان میدهند، و چهارمین نوار نشان دهنده درصد خطاست.درصد خطا هایی با مقادیر 1٪ ، 2٪ و 5٪ اغلب در دسترس هستند.
                          در جدول زیر رنگها برای تشخیص مقدار مقاومت ها نشان داده شده است.

TC فقط برای قطعات SMD کاربرد دارد.
                          منظور از TC رو خود من هم نفهمیدم اگه کسی می دونه ممنون می شم توضیح بده

مقاومتهای 4 نوار، 5 نوار ، SMD استوانه ای و SMD تخت
                          و همین طور چند مثال برای درک بهتر مطلب

دیدگاه

نمی دونم چرا هرکاری می کنم مقدار و ضریب و در صد خطای مقاومت ها ردیف نمی شه

دیدگاه

با سلام
                              شما می تونی اونا رو توی نت پیدا بکنی
                              اگه خواستی می تونی اون مطالب رو توی ورد کار بکنی و ازش عکس بگیری و عکس اون رو اینجا قرار بدی

موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X