اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معرفی زبان های برنامه نویسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

معرفی زبان های برنامه نویسی

سلام
    میشه از دوستان با تجربه در مورد زبان های برنامه نویسی fpga یه توضیحی بدین ؟
    چه برتری نسبت به هم دارند ؟
    سخت افزارهای شرکتهای مختلف ، هر کدوم از یک زبان خاصی استفاده می کنند ؟
    ممنون

پاسخ : معرفی زبان های برنامه نویسی

سلام.

تا جایی که من میدونم و دیدم؛ یک سری ابزار برای تولید مدل وجود داره (شاید نشه بهش بگیم زبون). مثل ماشین وضعیت و شماتیک. زبانهای استاندارد و عمومی هم هست. مثل Verilog و VHDL. که خوب البته بسته به ورژن ابزار سنتز کننده مشخصات کاریشون با هم فرق میکنه. از طرفی یک سری زبانهای خاص کمپانی ها هم هست مثل ABEL. از تمام اینا گذشته چیزایی هم جدیدا سر و کله شون پیدا شده که عادتا کمتر دیده میشه. مثل Handle-C که یک super-set از زبون C هست و میشه باهاش مدل توصیف کرد.

مسلما نسبت به حجم و پیچیدگی مدل و ایضا راحتی کار طراح سیستم و میزان آشنایی با اون ابزار میشه روشهای متفاوتی برای ایجاد یک مدل انتخاب کرد. البته بعضی جاها هم حساسیتهایی روی بعضی موارد هست. مثلا دوستان در شرکت عماد میگفتن دید آمریکایی عمدتا بر راه انداختن کار استواره بخاطر همین بیشتر دنبال Verilog میرن. ولی دید اروپایی بر طراحی اصولی و documentation. بخاطر همین بیشتر از VHDL خوششون میاد.

دیدگاه

سه روش معمول برای برنامه نویسی FPGA هست:
      1. شماتیک: که عناصر مدار (مثل AND OR Ram) رو رسم و متصل می کنید، که آماتوریه.
      2. Verilog: که زبانیه که مهندسین آمریکایی آوردن به خاطر سادگیش.
      3. VHDL: که قویترین زبانه و معمولا حرفه ای ها استفاده می کنن.

دیدگاه

البته بطور کلی برای هر کاری دو روش کلی وجود داره:

1- راهی که جواب بده.
        2- راهی که کلاس داشته باشه!!

که البته الزامی هم نیست که راه دوم جواب نده. ولی خوب قدیما یه موقعی بیسیک نوشتن مد بود و بعد هم سی شد و حالا هم ++C و #C ! کسی هم معمولا به این کاری نداره که اولا باید جواب بگیریم و ثانیا هر چیزی رو برای کسی و چیزی ساختن.

شاید بعضی زبونها برای من و شما راحت باشه و برای دیگری سخت. شاید هم بعضی ساختار ها رو نشه براحتی با هر زبونی پیاده کرد. مثلا شما مخیر هستین برای نوشتن یک مدل پایه ای و ساده از هر چیزی استفاده کنین ولی یک مدل پیچیده مثل یک مدل کارت PCI رو شاید بهتر باشه با ماشین وضعیت نوشت. چون مسئله اینجا فقط تونستن و جواب گرفتن هم نیست. مسئله مهمتر توسعه و نگهداریشه. تازه اونم نه الزاما توسط کسی که برای اولین بار مدل رو پیاده سازی کرده.

البته نظر شخصی بود. شاید هم اشتباه میکنم.

دیدگاه

ممنون از همگی
          تصمیم گرفتم رو verilog کار کنم .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X