اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد سیستم اعلام حریق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد سیستم اعلام حریق

سلام

من سیستم اعلام حریق رو کابل کشی کردم، طبق اون نقشه کابل 1.5*3 استفاده کردیم و تموم شد رفت، نصب دتکتورها هم با ما نبود، ولی الان نحوه اتصال دتکتور رو دیدم که نیاز به دو رشته داشته، این واسم سوال شده که چرا پس اونجا 3 رشته بود؟ رشته سوم واسه چی بوده؟

یه چیزه دیگه طبق این چیزی که من دیدم این دو رشته هم واسه اینه که ولتاژ به دتکتور داده بشه، پس چه جوری دیتا از دتکتور ارسال میشه؟

ممنون میشم کسی از دوستان کمک بکنه.

پاسخ : راهنمایی در مورد سیستم اعلام حریق

اینم اون چیزی که من دیدم:

دیدگاه

با سلام
      معمولا اگر سه سیمه باشد از پنل یک تغذیه کمکی (aux) به همراه مثبت ومنفی (3 سیم ) به دتکتور اورده میشود
      مثل دتکتور گازی که به سه سیم احتیاج دارد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط telmak

میشه یه مدار از دتکتور گازی بکشید که بتونی با سه سیم وصلش کنی
        برای راه اندازی دتکتور گاز حداقل 4 تا سیم لازمه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط telmak
          با سلام
          معمولا اگر سه سیمه باشد از پنل یک تغذیه کمکی (aux) به همراه مثبت ومنفی (3 سیم ) به دتکتور اورده میشود
          این دتکتوری که بالا نقشه اش رو گذاشتم ظاهراً از نوع گازیه، هر چی بیشتر راجع بهش تحقیق میکنم گیج تر میشم، ما توی اون کاری که انجام دادیم طبق نقشه اومدیم از آخرین دتکتوری که تو هر واحد داشتیم دو رشته هم بردیم واسه فلاشر بالای درب همون واحد، ولی الان ترمینال یه مرکز کنترل رو پیدا کردم انگار واسه آژیر و فلاشر خروجی های مجزا داره!!
          یه ترمینال داره به اسم alarm output واسه فلاشر و یه ترمینال به اسم output sounder واسه آژیر، واسه تغذیه هم همون دو تا رشته هست به اسم Aux supply
          تازه یه ترمینال داره به اسم zone(1-n) input که واسه ورودی دتکتورهای ناحیه های مختلف اعلام حریقه، ما که تو کارمون چیزی واسه این در نظر نگرفتیم :sad: آخرین دتکتور آخر خط باید به یه مقاومت وصل میشد، چیزی از دتکتورها بر نمیگشت که!
          نکنه نقشه اشتباه بود و ما اجراش کردیم، تحویل دادیم، چندتا نقشه دیگه رو هم دیدم همین جوری بود، اگه کسی میدونه لطفاً یه جوری بگه، بفهمم کجا رو دارم اشتباه میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی

شما جواب سوالای بالا رو میدونید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی

دوست گرامی ختما که چهار سیم لازم نیست میتوان از منفی مشترکا استفاده کرد
              توی کاتالوگ دتکتور هم که اورده شده
              http://www.ariak.com/ProductsViewer.aspx?rand=QyuY6e681sawMmY2Ly6fhg==

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آریانژاد
                این دتکتوری که بالا نقشه اش رو گذاشتم ظاهراً از نوع گازیه، هر چی بیشتر راجع بهش تحقیق میکنم گیج تر میشم، ما توی اون کاری که انجام دادیم طبق نقشه اومدیم از آخرین دتکتوری که تو هر واحد داشتیم دو رشته هم بردیم واسه فلاشر بالای درب همون واحد، ولی الان ترمینال یه مرکز کنترل رو پیدا کردم انگار واسه آژیر و فلاشر خروجی های مجزا داره!!
                یه ترمینال داره به اسم alarm output واسه فلاشر و یه ترمینال به اسم output sounder واسه آژیر، واسه تغذیه هم همون دو تا رشته هست به اسم Aux supply
                تازه یه ترمینال داره به اسم zone(1-n) input که واسه ورودی دتکتورهای ناحیه های مختلف اعلام حریقه، ما که تو کارمون چیزی واسه این در نظر نگرفتیم :sad: آخرین دتکتور آخر خط باید به یه مقاومت وصل میشد، چیزی از دتکتورها بر نمیگشت که!
                نکنه نقشه اشتباه بود و ما اجراش کردیم، تحویل دادیم، چندتا نقشه دیگه رو هم دیدم همین جوری بود، اگه کسی میدونه لطفاً یه جوری بگه، بفهمم کجا رو دارم اشتباه میکنم
                ببخشید من متوجه سوالتون نشدم
                الان مشکل شما اینه که چرا 1.5*3 کشیده شده است (که البته فکر کنم جواب سوالتون رو دادم )
                در مورد اینکه خروجی مجزا برای فلاشر و اژیر دارد براتون مبهم است ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط telmak
                  ببخشید من متوجه سوالتون نشدم
                  الان مشکل شما اینه که چرا 1.5*3 کشیده شده است (که البته فکر کنم جواب سوالتون رو دادم )
                  در مورد اینکه خروجی مجزا برای فلاشر و اژیر دارد براتون مبهم است ؟
                  تغذیه کمکی که با یه سیم نمیشه! به فرض که منفی رو مشترک کنیم، تغذیه کمکی روی همون پایه تغذیه اصلی بسته میشه؟
                  ببینید ما هر دتکتور رو با مسیره سه سیمه به هم وصل کردیم و از دتکتور آخر هر واحد دو رشته برای ،فلاشر در نظر گرفتیم، ولی الان فهمیدم ترمینال فلاشر و آژیر روی مرکز کنترل انگار مجزاست، پس اونی که ما در نظر گرفتیم اشتباه بوده؟
                  پایه 3 دتکتور واسه چیه؟
                  دتکتور با کدوم سیم به مرکز کنترل دیتای اعلام حریق رو ارسال میکنه؟ این سیم های ما که فقط تغذیه مدار رو تامین میکنه

قبلاً تشکر میکنم

دیدگاه

دتکتور با کدوم سیم به مرکز کنترل دیتای اعلام حریق رو ارسال میکنه؟ این سیم های ما که فقط تغذیه مدار رو تامین میکنه

قبلاً تشکر میکنم
                    [/quote]
                    دوست من اصلا در این سیستم های معمولی اعلام حریق اطلاعاتی ارسال نمیشود که
                    با توجه به نوع دتکتور به فرض دودی در صورتی که دود در محیط انتشار یابد مقاومت دتکتور کاهش یافته و در نتیجه جریان مصرفی بالا میرود و پنل فرمان وصل رله را به اژیر میدهد
                    اگر به فرض ریموت نیز به دتکتور متصل شود در این هنگام چراغ نیز روشن میشود
                    برای روشن شدن موضوع اگر کاتالوگ چند سیستم اعلام حریق را مطالعه کنید به خوبی متوجه موضوع میشوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط telmak

دوست من اصلا در این سیستم های معمولی اعلام حریق اطلاعاتی ارسال نمیشود که
                      با توجه به نوع دتکتور به فرض دودی در صورتی که دود در محیط انتشار یابد مقاومت دتکتور کاهش یافته و در نتیجه جریان مصرفی بالا میرود و پنل فرمان وصل رله را به اژیر میدهد
                      اگر به فرض ریموت نیز به دتکتور متصل شود در این هنگام چراغ نیز روشن میشود
                      برای روشن شدن موضوع اگر کاتالوگ چند سیستم اعلام حریق را مطالعه کنید به خوبی متوجه موضوع میشوید
                      اون پایه 3 که به هیچ جا وصل نیست واسه چیه؟
                      یهنی تو سیستم آدرس پذیر، سیم کشی یه جوره دیگه ایه؟
                      تغذیه کمکی روی همون پایه تغذیه اصلی بسته میشه؟ اصلاً چرا نوع گازی بهش نیاز داره؟
                      تغذیه کمکی رو از کدوم ترمینال مرکز کنترل میگیرن؟

ممنون از جوابتون، بد جوری رفته تو فکرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آریانژاد
                        اون پایه 3 که به هیچ جا وصل نیست واسه چیه؟
                        یهنی تو سیستم آدرس پذیر، سیم کشی یه جوره دیگه ایه؟
                        تغذیه کمکی روی همون پایه تغذیه اصلی بسته میشه؟ اصلاً چرا نوع گازی بهش نیاز داره؟
                        تغذیه کمکی رو از کدوم ترمینال مرکز کنترل میگیرن؟

ممنون از جوابتون، بد جوری رفته تو فکرم
                        تا اونجا که من میدونم پایه 3 برای اون هست که (به فرض در همین دتکتور های گازی )از کنترل پنل , ترمینال aux (همون تغذیه کمکی ) به اون وصل شود (البته احتمال میدم این پایه کاربرد دیگه هم داشته باشد)
                        در صورتی که تعداد دتکور های زون کم باشد دیگر احتیاجی نیست که 4 سیم بیاوریم میتوانیم مشترکا از همان منفی استفاده کنیم

دیدگاه

میدونید چرا نوع گازی به تغذیه کمکی نیاز داره؟
                          پایه 3 به جز این دیگه چه کاربردی میتونه داشته باشه؟
                          تو سیستم آدرس پذیر، سیم کشی چه جوریه؟
                          ریموت اندیکاتور چیه؟

بازم ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آریانژاد
                            میدونید چرا نوع گازی به تغذیه کمکی نیاز داره؟
                            پایه 3 به جز این دیگه چه کاربردی میتونه داشته باشه؟
                            تو سیستم آدرس پذیر، سیم کشی چه جوریه؟
                            ریموت اندیکاتور چیه؟

بازم ممنون
                            راستش جواب سولای بالا رو هم خودم نمیدان اگر امکان دارد استاد بزرگوار اقای باقرانی پاسخ دهند
                            ریموت اندیکاتور همان چراغ سر درب است که به فرض در ددتکتور های اریاک به پایه شماره 4 متصل میشود (همان دو رشته سیم که به چراغ بالای درب کشیدید)
                            اگر به فرض دتکتور یک زون عمل کرد معلوم میشود که کدام واحد اتش سوزی شده است http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=42815.0

دیدگاه

مدل دتکتور و دستگاه هم بی تاثیر توی مواردی که گفتم نیست
                              من از همون اول می خاستم ببینیم دستگاه چه نوعیه آدرس پذیر یا متعارف
                              اجرای هر کدوم از اونا جهت تغذیه و اتصال به دستگاه نیاز به 4 سیم داره
                              مگه اینکه فقط یک دتکتور آزیر سرخود بدون دستگاه نصب کنید اون موقع سیم کمتری میخاد
                              دوستانی که با سیم های کمتری اون رو وصل کردن خوشحال میشم بدونم چطوری اون کار رو کردن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X