اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت قرار دادن یک مقاومت کوچک در ورودیه تغذیه مدار ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

علت قرار دادن یک مقاومت کوچک در ورودیه تغذیه مدار ؟

سلام
    چند وقتیه تو مدار های مختلف دیدم که تو ورودیشون(قبل از رگولاتور) یک مقاومت کوچک (غالبا 100 اهم) قرار میدن !
    علت این کار چیه؟مسلما کاهش ولتاژ نیست چون مدار هایی که دیدم همه رگولاتور دارن و نیازی به این مقاومت نیست !
    مثلا تو یه مداری که دیدم ذز دو مرحله ولتاز رو کم کرده بود(به کمک دوتا رگولاتور 78L05 و LM317T) و در اونجا خروجی رگولاتور اول رو با یک مقاومت 100اهم سری کرده بود بعد داده بود به ورودیه دومی ؟
    یا توی یه مدار دیگه فقط یه رگولاتور 78L05 داشت در ورودیش یه 100 اهم سری کرده بودند !
    یه بنده خدایی میگفت تو حذف نویز تاثیر داره ! oo:
    کسی میدونه علت این کار چیه ؟
    ممنون
    زمان تنها واحد حقیقی اندازه گیریه
    زمان وجود ماده رو اثبات میکنه
    بدون زمان هیچکدوم ما وجود نخواهیم داشت
    زمان یکتاست

پاسخ : علت قرار دادن یک مقاومت کوچک در ورودیه تغذیه مدار ؟

نوشته اصلی توسط Robo-amir
    یه بنده خدایی میگفت تو حذف نویز تاثیر داره !
    در حذف نویز تاثیر دارد .
    گاهی برای کاهش ولتاژ ورودی به رگولاتور و کاهش توان تلف شده روی رگولاتور این کار رو می کنند . مثلا تغذیه شما 10 ولت است و نیاز به 5 ولت دارید . به جای اینکه این 10 ولت را به 7805 بدهید و همه این 5 ولت اختلاف روی رگولاتور تلف شود ، می توانید با محاسبه جریان ، بخشی از این ولتاژ را روی یک مقاومت تلف کنید .
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

سلام دایی جان
      اینکار چندان صحیح نیست و یه آدم با تجربه همچین کاری نمی کنه!
      برای کاهش نویز باید یه سلف سری و بعد یه خازن موازی بزاریم. اگه نویز فرکانس بالا مثل RF باشه باید از "فریت بید" سری کنیم.
      اگه نویز فرکانس پایین باشه(مثل ریپل تغذیه) خود رگولاتور حذفش کنه. درواقع رگولاتور برای همینکاره.
      اگه ولتاژ ورودی ما خیلی زیاد باشه و ولتاژ خروجی کم مورد نیازه باید از مبدلهای سوئیچینگ مثل MC34063 استفاده کنیم.
      تنها جایی که مقاومت مورد استفاده قرار می گیره ورودی منابع تغذیه سوئیچینگ کوچیکه که با 220 ولت تغذیه میشن(مثل شارژر موبایلها). این مقاومت معمولا هم کار فیوز رو انجام میده، هم از جریان ناگهانی خازن ورودی جلوگیری می کنه.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
        اگه نویز فرکانس پایین باشه(مثل ریپل تغذیه) خود رگولاتور حذفش کنه. درواقع رگولاتور برای همینکاره.
        حتما باید در خروجی و ورودی رگولاتور از خازن استفاده کرد .

نوشته اصلی توسط ahmadmn
        اینکار چندان صحیح نیست و یه آدم با تجربه همچین کاری نمی کنه!

اگه ولتاژ ورودی ما خیلی زیاد باشه و ولتاژ خروجی کم مورد نیازه باید از مبدلهای سوئیچینگ مثل MC34063 استفاده کنیم.
        استفاده از المان و مدارهای گوناگون بستگی به نوع کاربرد و قیمت تمام شده دارد . توجه داشته باشید که در هر مداری داشتن یک تغذیه صاف چندان برای ما اهمیت ندارد چون مدار چندان مدار حساسی نیست!
        از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کوشا الکترونیک
          در حذف نویز تاثیر دارد .
          میشه یه کم تحلیلش کنید که چه جوری تاثیر داره؟

نوشته اصلی توسط کوشا الکترونیک
          گاهی برای کاهش ولتاژ ورودی به رگولاتور و کاهش توان تلف شده روی رگولاتور این کار رو می کنند .
          آخه این مقاومت فقط 0.5 ولت روش افت میکنه و بودو نبودش خیلی که چه عرض کنم اسلا تاثیری روی توان رگولاتور نداره !

نوشته اصلی توسط ahmadmn
          برای کاهش نویز باید یه سلف سری و بعد یه خازن موازی بزاریم. اگه نویز فرکانس بالا مثل RF باشه باید از "فریت بید" سری کنیم.
          میشه یه کم در مورد فریت بید توضیح بدید لطفا؟ آخه من تو مدارم یه ماژول RF گیرنده ی 315MHZهم دارم .

نوشته اصلی توسط ahmadmn
          در مورد حذف نویز و ریپل به کمک رگولاتور خازن های ورودی و خروجی اون خیلی تاثیر دارن؟آخه تو دیتا شیت ها مقادیری در حد0.1uf برای یک رگولاتور 78L05 توصیه شده اما تو اکثر مدارات من 470uf الکترولیت به همراه یه 100nf عدسی دیدم :angry:
          زمان یکتاست

دیدگاه

از آخر شروع می کنم
            استفاده از خازنهای بزرگ (مخصوصا الکترولیت) در خروجی رگولاتورها نتیجه عکس خواهد داشت و باعث ناپایداری شدید میشه. در واقع نیازی به این خازنها نیست و همون خازن 100 نانو کفایت می کنه.
            حتی اگه مدار ما جریان پالسی مصرف می کنه(مثل میکروها و مدارات دیجیتالی که با کلاک کار می کنن) باید از خازن 1 میکروفاراد نوع تانتالیوم استفاده کنیم و از خازن شیمیایی بشدت پرهیز کنیم.

فریت بید در واقع نوعی فیلتر فرکانس بالاست که بر اساس تلفات فرکانس بالا در هسته های فریت عمل می کنه. یعنی جریان RF نمی تونه ازش عبور کنه چون توی هسته اون تلف میشه.
            بهتره برای جدا کردت تغذیه مدارات RF از مدارات کنترلی از فریت بید استفاده کنید. اینجوری سیگنالهای RFآ‌از طریق تغذیه به مدارات کنترلی وارد نمیشن و باعث هنگ کردن اونها نمیشه.
            شاید بگین سلف هم این کارو می کنه اما متاسفانه سلف ایده آل وجود نداره یعنی تمامی سلف ها اثر خازنی و مقاومتی و ... دارند و همین باعث میشه گاهی بجای تضعیف RFآ‌ باعث تقویت اون بشن.
            بخاطر همینه که بجای سلف متر، دستگاهی بنام RLC متر توی بازار فروخته میشه. این دستگاه به شما میگه سلف شما چقدر اندوکتانس و چقدر کاپاسیتانس(خازن) و چقدر مقاومت داره!

در پاسخ دایی کوشا :
            خازنهای خروجی برای پایداری رگولاتورها بکار میرن وگرنه خود رگولاتور همونطور که از اسمش پیداست وظیفه تثبیت ولتاژ رو به عهده داره. خازن ورودی رگولاتور هم برای تامین جریان لحظه ای استفاده میشه.
            تاکید من در استفاده نکردن از مقاومت به این دلیل نیست که اینکار غلطه بلکه ممکنه برای ما نوعی عادت بشه و بجای ایتفاده از مدارات بهینه همیشه با این روشها کارمونو راه بندازیم.
            جالبه که مقاومت حتی کوچیک هم می تونه باعث کاهش نویز بشه اما ما داریم بجای سلف از اون استفاده می کنیم و اگه اصولی کار نکنیم روزی گرفتار میشیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
              استفاده از خازنهای بزرگ (مخصوصا الکترولیت) در خروجی رگولاتورها نتیجه عکس خواهد داشت و باعث ناپایداری شدید میشه. در واقع نیازی به این خازنها نیست و همون خازن 100 نانو کفایت می کنه.
              از توضیحات جامعتون ممنون اما من هنوز علت وجود این خازن های بزرگ رو نفهمیدم؟ هم تو برد های درست حسابییه خارجی و تو برد های معروف ایرانی دیدم که چندین ساله بدون مشکل دارن کار میکنن !

نوشته اصلی توسط ahmadmn
              هتره برای جدا کردت تغذیه مدارات RF از مدارات کنترلی از فریت بید استفاده کنید. اینجوری سیگنالهای RFآ‌از طریق تغذیه به مدارات کنترلی وارد نمیشن و باعث هنگ کردن اونها نمیشه.
              این فریت بید رو بر چه اساسی میتونم تهییه کنم؟شماره ی خاصی داره؟
              هرچی سزچ کردم فقط همه گفتن که به اون قلمبه ای سر کابل های USB میگن فریت بید !
              زمان یکتاست

دیدگاه

فقط سر کبل یو اس بی نیست! سر کابل های پدر مادر دار هست!
                فکر کنم یه نوع هسته فریته که که سیم از توش رد میشه ولی برای مدار رگلاتور رو نمیدونم!!!
                در ضمن دایی جان اگه خازن تانتالیوم گیر نیومد همون عدسی بزاریم جواب میده؟؟

دیدگاه

استفاده از خازن در خروجی رگلاتور باید با توجه به مشخصات ارایه شده توسط سازنده رگولاتور انجام بشه.
                  رگولاتورهای خطی از فیدبک منفی در ندار داخلی شون برای ثابت کردن ولتاژ خروجی استفاده می کنن و بنابراین امپدانسی که در خروجی اشون می بینن بر پایذاریشون اثر می گذارن. چون مدار معادل خازن شامل انوکتانس و مقاومت مغادل هستش اگر مقدار مقاونت معادل بزرگ باشه باعث ایجاد اختلاف فاز و احتمال نوسان میشه. معمولا سازنده های رگولاتر خازنهای با مقاومت معادل کمتر از 10 اهم رو پیشنهاد میدن. و مهمه که این خازن هرچه بیشتر به رگولاتور نزدیک باشه.

دیدگاه

سلام......... ایا این خازن از نظر بدنه باید به بدنه ایسی نزدیک باشه یا از نظر خطوط مسی فیبر..................
                    در ضمن تو lm317 به جای خازن 10میکرو یه 100میکرو تو خروجی گذاشتن که امپدانس مدار پایین تر میاد ....................................... این خوبه یا 10میکرو............. هرچه امپدانس بیاد پایین بهتره...........
                    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

خارن بزرگ تر = آمپدانس بیشتر
                      البته نمیشه به همه ی دیتاشیت ها هم اعتماد کرد!
                      شما 47 میکرو بزار که حد وسطه
                      در مورد سوال اول هم از نظر خطوط هست و مطعاقبا باید از نظر بدنه هم نزدیک باشه دیگه!

دیدگاه

با توجه به حرف شماهر چه خازن بزرگتر بشه مقاومت بیشتر میشه..... هر خازنی یه سلف ویه مقاومته ما به سلف کار نداریم چون فرکانس نداریم اما مقاومت.......پس با خازن 100 میکرو امپدانس خازن نسبت به 10 میکرو بیشتره .... (که هست) .................... بنابراین چرا نوشته امپدانس گذرا پایین میاد.......... اگه حتی با امپدانس مدار موازی بشه ..
                        ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

متاسفانه توی ایران فریت بیدها بصورت فله فروخته میشه و دیتا شیت مشخصی ندارند. اما همینها هم کلی بدرد می خورن.
                          من چندین نوعشو از فروشگاه سلف الکترونیک خریدم و ازشون راضیم. مثلا بدون فریت بید نویز ADCآ‌ میکرو خیلی زیادتر میشه.
                          امکان نداره در مدارات خارجی خازن شیمیایی بزرگ بعد از رگولاتور ببینید!!! من فقط تو مدارات ایرانی دیدم.
                          از نظر تئوری کنترل خازن بزرگی که معمولا سلف بزرگ هم داره باعث تاخیر پاسخ حلقه فیدبک میشه و این یعنی نوسان!
                          در جواب دایی علی:
                          می تونیم بجای خازن تانتالیون از خازن عدسی استفاده کنیم اما حجم خازن عدسی خیلی بیشتر از تانتالیومه. اگه با SMD مشکل ندارید کارتون راحت میشه چون خازنهای SMD کیفیت بسیار بالا دارند و حجم بسیار کم. من از خازن 1 میکروفارات سایز 1206 رگولاتور ها استفاده می کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            امکان نداره در مدارات خارجی خازن شیمیایی بزرگ بعد از رگولاتور ببینید!!! من فقط تو مدارات ایرانی دیدم.
                            از نظر تئوری کنترل خازن بزرگی که معمولا سلف بزرگ هم داره باعث تاخیر پاسخ حلقه فیدبک میشه و این یعنی نوسان!
                            حالا من بی سوادم این ایرانی ها پس چرا این کارو میکنن ! مدار های شرکت های بزرگی رو هم دیدم همین وعضه !
                            اصلا انگار عرف شده برای صافی روگولاتور 5ولت 470uf و برای 12ولت 1000uf میذارن ؟آحه چرا ؟ :angry:
                            سال های طولانی هم بدون مشکل کار می کنن !
                            زمان یکتاست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              بزرگ منظورتان چقدر است؟ برای منابع تغذیه خطی یا سوئیچینگ؟
                              به نظر من نباید حکم قطعی بدید و بگید امکان نداره و باید بگید بستگی داره (از بزرگان مملکت یاد بگیر :mrgreen
                              اگر منظورتان به منابع تغذیه خطی که با توجه به رابطه Vr(p-p)=2Vm/(1+4.f.R.C) هر چه خازن بزرگتر باشد نوسان ولتاژ خروجی کمتر است و البته بستگی به مقاومت بار (چه جریانی از بار می کشد)هم دارد و خازنهای با ظرفیت های بالای 10uf فکر کنم،مطمئنا نیستم، فقط از نوع الکترولیتی هستند.
                              اگر هم منبع تغذیه سوئیچیگ باشد که بستگی به فرکانس و جریان دهی خروجی و نوع مبدل قدرت سوئیچینگ دارد ، که ممکن است در اونها هم از خازنهای با ظرفیت بزرگ استفاده شود برای مثال مدارات سوئیچینگی که سایت http://www.poweresim.com رایگان طراحی می کند، خازنهایی تا حد 1mF هم پیشنهاد می کند.
                              در مورد فیدبک هم حق با شماست فیدبک ولتاژ ذاتا کند هستند که با ترکیب با فیدبک جریان می توان این ضعفشان را جبران کرد.
                              در مورد مقاومت هم که بهترین جواب را دایی داد و البته به نوع طراحی هم بستگی داره که بر اساس قیمت تمام شده باشه ، یا بهینه بودن مدار (تو ایران قیمت تمام شده، خارج از ایران بهینه بودن مدار)
                              نکته مهم: من عملی سوئیچینگ اصلا کار نکردم و در حد همون 2 واحدی که تئوری پاس کردم بلدم :mrgreen:
                              در کل باید دونه دونه بحث بشه
                              هیچ کس و هیچ چیز نمی تونه مانع رسیدنت به آرزوهات بشه مگر خودت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X