اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال از PI Xpert

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال از PI Xpert

سلام دایی جان.
    یه سوال کلی در مورد آیسی های سری top داشتم.
    با نرم افزار pi expert یه منبع طراحی کردم. همه چیز عالیه اما جریان خروجی اون جریانی نیست که از نرم افزار خواستم. حدود 300 میلی آمپر بیشتره!!!!! (من جریان 200 میلی مدنظرم بود) خواستم بدونم چطور جریان رو کنترل کنم. توی دیتا شیت خوندم که مدار فیدبک توی کنترل جریان موثره اما نمیدونم چطوری (من از مدار فیدبک tl432 استفاده کردم).
    راستی کار پایه X توی این آیسیها چیه؟ توی دیتا شیت نوشه محدود کننده جریان. میشه در مورد این پین یه توضی بدی.
    ممنون از شما.
    تشکر لازم نیست!

پاسخ : چند سوال از PI Xpert

سلام خدمت دوستمون و استاد احمد و بقیه اعضاء. منم تقریبا همچین مشکلی دارم و وقتی که مقادیر 12 ولت و 250 میلی آمپر رو برای خروجی میدم و تیک LED DRIVER رو میزنم نرم افزار شماتیک رو با آی سی TNY 263PN میده ولی چون من این آی سی رو نتونستم پیدا کنم و مثلا 264PN و یا 274pn بجاش در مدار تغییر میدم دو تا اشکالی میگیره که من فکر کنم منظورم همون خروجی جریان بیش از مقدار باشه (البته مطمئن نیستم) اشکالاتی که میگیره اینه که:
    Low power design - ILIMITMAX may be exceeded.
    Low power design - operating frequency has been reduced.
    استاد احمد عزیز و یا سایرین که در این مورد ها اطلاع دارین چه باید کرد که خروجی مدار از یک حد مثلا در مورد من 3 وات بیشتر نشه چطوری در این مدار جریان رو کنترل کنم در ضمن برای درایور ال ای دی همیشه یک اخطار دیگه هم میده که از دوستان تقاضا دارم بگید برای چیست؟
    To increase lifetime of LED driver applications select capacitor with high ripple current rating. Such capacitors experience smaller temperature rise.

باتشکر از استادهای ارجمند (ای دی های ahmadmn و ferediو ecar و بقیه دوستان)
    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman-63
      سلام دایی جان.
      یه سوال کلی در مورد آیسی های سری top داشتم.
      با نرم افزار pi expert یه منبع طراحی کردم. همه چیز عالیه اما جریان خروجی اون جریانی نیست که از نرم افزار خواستم. حدود 300 میلی آمپر بیشتره!!!!! (من جریان 200 میلی مدنظرم بود) خواستم بدونم چطور جریان رو کنترل کنم. توی دیتا شیت خوندم که مدار فیدبک توی کنترل جریان موثره اما نمیدونم چطوری (من از مدار فیدبک tl432 استفاده کردم).
      راستی کار پایه X توی این آیسیها چیه؟ توی دیتا شیت نوشه محدود کننده جریان. میشه در مورد این پین یه توضی بدی.
      ممنون از شما.
      سلام دایی جان
      کاش ولتاژ و آی سی مورد استفاده رو هم می گفتی چون سری های TOP بسیار متنوعند و هر کدومش برای توان خاصی مناسبه.
      اما در کل اگه بخوای جریان خروجی از آستانه ای دقیق بیشتر نشه باید مدار فیدبک جریان رو هم به فیدبک ولتاژ مدار اضافه کنی.
      راه دیگه هم قرار دادن یه مقاومت در پایه X هست اما اینکار دقت چندانی نداره و با تغییر پارامترهای محیطی مثل دما جریان خروجی تغییر می کنه. علت اینه که این مقاومت جریان اولیه ترانس رو محدود می کنه.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
        سلام خدمت دوستمون و استاد احمد و بقیه اعضاء. منم تقریبا همچین مشکلی دارم و وقتی که مقادیر 12 ولت و 250 میلی آمپر رو برای خروجی میدم و تیک LED DRIVER رو میزنم نرم افزار شماتیک رو با آی سی TNY 263PN میده ولی چون من این آی سی رو نتونستم پیدا کنم و مثلا 264PN و یا 274pn بجاش در مدار تغییر میدم دو تا اشکالی میگیره که من فکر کنم منظورم همون خروجی جریان بیش از مقدار باشه (البته مطمئن نیستم) اشکالاتی که میگیره اینه که:
        Low power design - ILIMITMAX may be exceeded.
        Low power design - operating frequency has been reduced.
        استاد احمد عزیز و یا سایرین که در این مورد ها اطلاع دارین چه باید کرد که خروجی مدار از یک حد مثلا در مورد من 3 وات بیشتر نشه چطوری در این مدار جریان رو کنترل کنم در ضمن برای درایور ال ای دی همیشه یک اخطار دیگه هم میده که از دوستان تقاضا دارم بگید برای چیست؟
        To increase lifetime of LED driver applications select capacitor with high ripple current rating. Such capacitors experience smaller temperature rise.

باتشکر از استادهای ارجمند (ای دی های ahmadmn و ferediو ecar و بقیه دوستان)
        کوچیکم دایی
        این اشکلات در واقع اشکال نیستند بلکه هشداری هستند به اینکه آی سی که انتخاب کردی قابلیت جریاندهی بالاتری داره و اگه مدارات شما با جریان بالاتر مشکل دارند، مراقب باشید.
        جمله دوم operating frequency has been reduced هم معنیش اینه که آی سی مجبوره بعضی از بجای 132 کیلوهرتز با فرکانس کمتری کار کنه تا ولتاژ خروجی ثابت بمونه. اگه جریان بیشتری از این آی سی طلب می کردید این اتفاق نمی افتاد. ولی ابدا مهم نیست فرکانس کم بشه چون دایی باهاش کار کرد و مشکلی پیش نیومد. :biggrin:
        راستی حتما از TNY274 استفاده کن که جدیدتره.
        و اما کنترل جریان یا توان که باهم فرق دارند. کنترل دقیق جریان خروجی چندان ساده نیست و باید با فیدبک جریان انجام بشه.
        مثل مدار زیر :

هرچی مقاومت R5 بزرگتر باشه جریان حدخروجی کمتر میشه. خودتون هم می تونید مدارات دقیقتری با پ امپ طراحی کنید.
        اما کنترل توان خیلی ساده است! چون ساختار فلایبک بر اساس انتقال توانه. جالبه که اگه مسیر فیدبک قطع بشه یعنی مثلا اپتوکوپلر بسوزه، مدار تبدیل به منبع توان ثابت میشه!
        مقدار این توان دقیقا به اندوکتانس اولیه بستگی داره. هرچی اندوکتانس اولیه بیشتر باشه توان خروجی کمتر میشه.
        پس با قطع فیدبک و کنترل اندوکتانس می تونیم توان دلخواهی در خروجی داشته باشیم.
        راستی توان ثابت یعنی در یک رنج ولتاژی مشخص هر باری که به خروجی وصل کنیم(از لامپ گرفته تا LED) با توان ثابت روشن میشه. مثلا اگه یه LEDآ‌ وصل کنیم با 3 وات روشن میشه و اگه 4 تا LED سری هم وصل کنیم مجموع توانشون میشه 3 وات.
        در آخر جمله ای که برای خازن نوشته وقتی جدیه که توی اروپا زندگی می کنی و می خوای یه لامپ LEDآ‌ بدی دست مشتری که مدارش قراره 20 سال کار کنه!
        کم عمر ترین قطعه توی این مدار خازنه که آروم آروم تجزیه شیمیایی توش صورت می گیره و می سوزه. توی ایران هم ملت دوست دارن بعد از دوران گارانتی مدارشون بپکه تا یکی دیگه بفروشن. چون اعتبار سازنده ابدا مهم نیست.
        مردم ما کدوم سازنده لامپ رو میشناسن؟! کیو دیدی بیاد توی لامپ فروشی بگه من فلان مارک رو می خوام؟! فقط کت و شلوارشون باید هاکوپیان باشه و بس!
        من هزار مدل لامپ کم مصرف خریدم که همشون روش نوشته بود نمانور ! هیچکدوم هم بیشتر از یه سال کار نکرد. دست آخر از طریق یکی از دوستان OSRAM خریدم و راحت شدم. هم نورش بیشتره هم مصرفش کمتره هم مرگ نداره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
          اما کنترل توان خیلی ساده است! چون ساختار فلایبک بر اساس انتقال توانه. جالبه که اگه مسیر فیدبک قطع بشه یعنی مثلا اپتوکوپلر بسوزه، مدار تبدیل به منبع توان ثابت میشه!
          مقدار این توان دقیقا به اندوکتانس اولیه بستگی داره. هرچی اندوکتانس اولیه بیشتر باشه توان خروجی کمتر میشه.
          پس با قطع فیدبک و کنترل اندوکتانس می تونیم توان دلخواهی در خروجی داشته باشیم.
          راستی توان ثابت یعنی در یک رنج ولتاژی مشخص هر باری که به خروجی وصل کنیم(از لامپ گرفته تا LED) با توان ثابت روشن میشه. مثلا اگه یه LEDآ‌ وصل کنیم با 3 وات روشن میشه و اگه 4 تا LED سری هم وصل کنیم مجموع توانشون میشه 3 وات.
          با تشکر از استاد عزیز فکر کنم همون کنترل توان برام کافی باشه و در مورد کنترل اندوکتانس اولیه منظورتونو متوجه شدم ولی در مورد قطع فیدبک منظورتون رو دقیق متوجه نشدم یعنی کلا اپتوکوپلر رو نذارم؟ یا اگه بذارم باید کدوم قسمت رو قطع کنم مثلا در شکل مداری که خودتون گذاشتین یا من گذاشتم کدوم قسمت قطع بشه؟بازم تشکر و قدردانی از شما دارم

دیدگاه

قطع فیدبک یعنی اپتوکوپلر نگذاریم دایی

دیدگاه

سلام با تشکر جناب مهندس برای قطع فیدبک غیر از نگذاشتن اپتوکوپلر دیگه چه قسمتهایی رو میشه حذف کرد؟منظورم اینه که اگه اپتوکوپلر رو نذاریم برای قطع فیدبک دیگه چه قطعاتی لازم نیستن؟
              نکته بعدی در مورد پیچیدن سیم اولیه و ثانویه بود یک قسمت هست که نوشته section 1 layers و بعد در جولویش اعدادی رو مثلا با ممیز گذاشته مثلا 1.99 یا در ثانویه هم نوشته layers و اون هم مثلا کنارش مقدار 00.97 رو ذکر کرده اینها به چه معنی است؟ یعنی مثلا اگه در اولیه نوشته شده ما باید 107 دور سیم با ضخامت داده شده بپیچیم منظورش از اینsection 1 layers=1.99 اینه که ما باید این صد و هفت دور رو طوری بپیچیم که یک دور و نود و نه صدم دور دور قرقره جای بگیره؟ یا منظورش اینه که حدود 2 رشته سیم رو با ضخامتی که گفته موازی هم و کنار هم بپیچیم؟ در قسمت ثانویه منظورش از زدن به عنوان مثال عدد 0.97 چیه در زیر شکلشون رو گذاشتم
              و همچنین قست wire tye که برای من زده TIW یعنی چی؟
              http://www.ecapic.ir/image4/ECA-110213154607.jpg
              http://www.ecapic.ir/image4/ECA-110213154654.jpg

دیدگاه

هرچی که مربوط به فیدبک باشه لازم نیست دیگه. مثلا زنر و ... خودت راحت متوجه میشی!
                layerآ‌ به فارسی یعنی لایه. منظورش اینه که وقتی سیم می پیچی چقدر از بوبین رو پر میکنه. مثلا 1.99 یعنی تقربا دو لایه میشه.
                نحوه محاسبش هم اینه: قطر سیم ضربدر تعداد دور تقسیم بر طول بوبین.
                منظور از طول بوبین پهنای جا شدن سیمپیچه.
                پس وقتی می نویسه 0.97 یعنی اگه سیم پیچی کنی کل پهنای بوبین رو اشغال نمی کنه.
                البته اینا اصلا ربطی به نرم افزار نداره و به نوعی زیاده گوییه. چون ما هر سیمی پیدا کردیم باید بپیچیم و بسته به قطرش ممکنه یک یا چند لایه بشه. :biggrin:
                سیم نوع TIW یه سیمه که 3 لایه عایق داره و توی ایران نیست. پس جدی نگیر و هرچی گیرت اومد بپیچ.
                اطلاعات انواع سیمها:
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=47318.0

دیدگاه

سلام دایی جان
                  ممکنه کنترل جریان رو برای سری های top243-246 رو هم یه توضیحی بدی. این مثالی که شما در چند پست پیش گذاشتی برای سری های tiny بود.
                  توی سری های top وضعیت چطوره؟ من بیشتر از مدار فیدبک TL431 استفاده میکنم. اگه ممکنه بگید کدوم المان ها توی کنترل جریان اینگونه مدار ها موثره؟
                  تشکر لازم نیست!

دیدگاه

همه این روشهایی که گفتم برای سری TOP هم قابل استفاده است. علاوه براین TOP ها یه پایه X هم دارند که با تنظیم مقاومتش میشه جریان اولیه رو کنترل کرد. محدود کردن جریان اولیه به معنای محدود کردن توان ثانویه است که در خیلی جاها بدرد می خوره. اما باز هم روش دقیقی برای کنترل جریان نیست. برای دقت بالا در محدود کردن جریان، تنها راه فیدبک جریانه.

دیدگاه

سلام دادا.
                      من یه منبع ساختم و دقیقاً هم تمام نکات رو رعایت کردم. از جمله اندوکتانس اولیه. یعنی بعد از بستن سیم پیچ اولیه، اندوکتانس رو اندازه گرفتم و اینقدر فاصله هوایی رو تغییر دادم تا با اندوکتانس نرم افزار برابر شد. اما بعد از جواب گرفتن از مدار اومدم تست های خودمو انجام بدم!!! که متوجه شدم فاصله هوایی هیچ تاثیری توی ولتاژ و جریان نداره oo: :eek:
                      آیا واقعاً توی فلایبک اینطوریه!!!.

یه سوال دیگه هم از دایی جان داشتم اونم اینه که این آیسی های TOP نهایتاً ولتاژ خروجی 100 ولت رو ساپورت میکنن. آیا سری خاصی هست که بیشتر از این ولتاژ هم ساپورت کنه؟
                      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

ابدا اینطور نیست دایی جان!!!
                        اگه محاسبات منو درباره فلایبک خونده باشید می بینید بدون فاصله هوایی اندازه هسته باید چندین برابر بشه.
                        مگر اینکه واقعا اندازه هسته رو بزرگتر از مقدار لازم گرفته باشید. در اینصورت فاصله هوایی تاثیر نداره اما اندوکتانس اولیه هنوز هم مهمه.
                        اگه یه آی سی TNY بخری و توی ماکزیمم توان طراحیش کنی می بینی رعایت نکردن فاصله هوایی و اندوکتانس اولیه چه بلایی سر خروجی میاره.

اگه می خوای بالای 100 ولت بگیری باید سیستم فیدبک رو تغییر بدی و بجای اپتوکوپلر از سیم پیچ دیگه ای روی ترانس استفاده کنی.

دیدگاه

سلام استادهای عزیز راستش من برای اولین بار شروع کردم به ساخت یک سوئیچینگ واقعیت اینه که اول اومدم یک سوئیچینگ درایور ال ای دی رو ترانسفورمشو بررسی کردم و چون نقشه اش رو هم داشتم میدونستم که چی به چیه خلاصه من اومدم برای اولین بار ترانسفورمرشو درآوردم و خودم دوباره روی یک ترانسفورمر دیگه پیچیدم البته چون ترانسش بسیار کوچک بود من کمی بزرگترانتخاب کردم چون اون ترانس رو تو ایران من پیدا نکردم به نظرم همه چیز درست میومد اندوکتانس اولیه روهم با تغییر فاصله هوایی تقریبا برابر اندوکتانس اولیه قبلی کردم و جایی که در نقشه در اولیه و ثانویه نقطه داشت اونجا رو ابتدای شروع سیم گرفتم و هر دو سیم در جهت عقربه های ساعت پیچیدم و به برق وصل کردم اول متاسفانه بجای 12 ولت حدود 3 ولت خروجی داد ولی بعد از چند ثانیه منفجر شد مدار و فیوز برقخونه هم زد بیرون وپل دیود سوخت و اندوکتانس اولیه رو هم بعد از اتفاق و وقتی که مدار رو از برق کشیدم اندازه گرفتم که متاسفانه نزدیک صفر بود میخواستم ببینم مشکل من چیه شاید باید اولیه و ثانویه رو با در نظر گرفتن نقطه ولی درخلاف جهت هم پیچید لطفا کمکم کنید با تشکر

دیدگاه

خب هنوز کسی به من جواب نداده گفتم بیام کمی توضیح بیشتر بدم شاید دقیقتر متوجه مشکلم بشین با تشکر واقعیت اینه که اول اومدم یک سوئیچینگ درایور که کارش درایو کردن سه ال ای دی یک وات بود رو ترانسفورمشو بررسی کردم و چون نقشه اش رو هم داشتم میدونستم که چی به چیه خلاصه من اومدم ترانسفورمرشو درآوردم و خودم دوباره روی یک ترانسفورمر دیگه پیچیدم البته چون ترانس اصلی مدار درایور بسیار کوچک بود من کمی بزرگترانتخاب کردم من از ترانس EE11/10 استفاده کردم چون اون ترانس خودشو تو ایران من پیدا نکردم به نظرم همه چیز درست میومد اندوکتانس اولیه روهم با تغییر فاصله هوایی تقریبا برابر اندوکتانس اولیه قبلی کردم حدود 1260 میکرو هانری و جایی که در نقشه در اولیه و ثانویه نقطه داشت اونجا رو ابتدای شروع سیم گرفتم و هر دو سیم در جهت عقربه های ساعت پیچیدم (تا اینجا درسته یا نه؟) و به برق وصل کردم اول متاسفانه بجای 12 ولت حدود 3 ولت خروجی داد ثانویه رو حدود 11 یا 12 دور سیم 0.35 پیچیدم ولی بعد از چند ثانیه مدار قسمت طرف اولیه منظور همون دیود پل و غیره منفجر شد و فیوز برقخونه هم زد بیرون وپل دیود سوخت و اندوکتانس اولیه رو هم بعد از این اتفاق و وقتی که مدار رو از برق کشیدم اندازه گرفتم که متاسفانه نزدیک صفر بود تقریبا اتصال کوتاه شده بود میخواستم ببینم مشکل من چیه شاید باید اولیه و ثانویه رو با در نظر گرفتن نقطه ولی درخلاف جهت هم پیچیم؟ با تشکر

دیدگاه

دمت دایی
                              خسته نباشی
                              خب یکی از سیم پیچ هار ور معکوس کن ببین چی میشه؟
                              من تابحال ترانس نترکوندم ببینم چه مزه ایه.
                              حالا کل مدار رو کپی زدی؟ یا فقط ترانس عوض کردی.
                              چرا یه مدار درست و حسابی با TNY نمیسازی؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X