اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد EEPROM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد EEPROM

سلام دوستان.
    من تو کتابی که درباره AVR بود خونده بودم که EEPROM موجود در AVR قابلیت نوشتن و پاک کردن تا 100000 دفعه را دارد حالا اگه من برنامه ای بنویسم که تو اون مقدار نوشته شده در EEPROM مدام تغییر کنه ممکنه بعد از 100000 بار تغییر مقدار اون ؛ قسمت EEPROM از کار بیافته ؟؟؟
    منظور از نوشتن و پاک کردن کدومه => تغییر در حین اجرا یا نوشتن و پاک کردن موقع پروگرم کردن میکرو ؟؟؟؟

لطفا راهنماییم کنید.
    با تشکر از لطف دوستان

پاسخ : سوال در مورد EEPROM

منظور تعداد دفعات هست ، حالا چه با پروگرامر باشه چه با خود IC در هر صورت شما دارید رو حافظه EEPRom مینویسید .

دیدگاه

با تشکر از دوست عزیز.

حالا اگه پروژه ای باشه که مقداره متغیری مدام تغییر کنه و مقدارش هم برامون مهم باشه و نخواهیم با قطع برق از بین بره ؛ چطور میشه مقدار این متغیر را حفظ کرد؟؟؟

دیدگاه

یه باتری بک اپ بزارین و یه مدار با رله و ترانزیستور (اگه نتونستید بگین واستون شماتیک بکشم)
        و از طریق میکرو قعطی برق رو تشخیص بدید و توی eeprom متغیر رو بریزین و مدار رو خاموش کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi.pisode
          با تشکر از دوست عزیز.

حالا اگه پروژه ای باشه که مقداره متغیری مدام تغییر کنه و مقدارش هم برامون مهم باشه و نخواهیم با قطع برق از بین بره ؛ چطور میشه مقدار این متغیر را حفظ کرد؟؟؟
          اطلاعات چی هست ؟ حجمش چه قدره ؟ میتونید از حافظه Flash یا SD Memory استفاده کنید .

دیدگاه

اطلاعات که میخوام ذخیره کنم حجمش کمه ؛ یه نوع مدار شمارش گره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi.pisode
              اطلاعات که میخوام ذخیره کنم حجمش کمه ؛ یه نوع مدار شمارش گره.
              با این تفاسیر راه حلی که آقای علی علی پور ریکنده ارائه کردن مناسب ترین گزینه هست .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
                یه باتری بک اپ بزارین و یه مدار با رله و ترانزیستور (اگه نتونستید بگین واستون شماتیک بکشم)
                و از طریق میکرو قعطی برق رو تشخیص بدید و توی eeprom متغیر رو بریزین و مدار رو خاموش کنید
                دوست عزیز اگر براتون ممکنه مدار شماتیک را برام بکشید.
                از لطفتون متشکرم.

دیدگاه

سلام
                  یک روش هم به صورت نرم افزاری این هستش که شما روی یک آدرس از حافظه eeprom ننویسید و از کل فضای مربوط به eeprom برای نگهداری متغیرتون استفاده کنید. به روش زیر
                  1- اول متغیر رو بنویسد
                  2- مقدار نوشته شده در eeprom رو با مقدار متغیر اصلی در حافظه ram مقایسه کنید اگه با هم برابر بودند که هیچ .یعنی که هنوز اون آدرس eeprom خراب نشده. اگه برابر نبودند که یعنی اون آدرس خاص eeprom دیگه خراب شده و باید سراغ آدرس بعدی eeprom برید.

اینطوری باید یک متغیر اضافی توی eeprom داشته باشین تا آدرس حاقظه eeprom سالم رو نگهداری کنه

اگه سوالی در مورد نحوه اجراش داشتین بپرسین
                  "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
                  در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

دیدگاه

دوستان کسی نظری در این مورد نداره؟ به نظر شما روش خوبیه؟ روش بدیه؟

ممنون
                    "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي

دیدگاه

راستی یه سوال
                      این درسته که اگه بخواهیم مرتب و پشت سر هم مقدار یک آدرس از eeprom رو زیاد کنیم باید از یک delay هم بعد از هر نوشتن استفاده کنیم .چونکه سرعت نوشتن روی eeprom پایینه؟

ممنون

دیدگاه

یه راه ساده و کم خرج برای تعیین قطع برق استفاده از خازنه به این صورت که چند تا خازن بزرگ (مثلا 4700 میکرو) توی مدار میذارید بعد از برق نمونه گیری میکنید چون خازنهای توی مدار شارژ شدن تا دشارژ کامل خازنها میکرو چند ثانیه روشن میماند شما باید تو برنامه یه شرط بذارید که وقتی pinx.y (اون پینی که از برق نمونه گیری میکنه) صفر شد اون مقدار و توی eeprom بریزه و تمام...
                        The harder I work, the luckier I get

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tictactoe
                          راستی یه سوال
                          این درسته که اگه بخواهیم مرتب و پشت سر هم مقدار یک آدرس از eeprom رو زیاد کنیم باید از یک delay هم بعد از هر نوشتن استفاده کنیم .چونکه سرعت نوشتن روی eeprom پایینه؟

ممنون
                          بله درسته
                          یه تاخیر چند میلی ثانیه ای بعد از هر بار نوشتن باید ایجاد کنید
                          The harder I work, the luckier I get

دیدگاه

سلام
                            این موضوع رو میشه دوستان راهنمایی کنین اینکه نوشته eeprom100000 قابلیت نوشتن داره منظور اینه که این 100000 رو زمان پروگرم کردن هت یا اینکه تو روال برنامه یه داده رو مقدار اون رو تغییر بدی و تو eeprom سیو کنی هم جز اون 100000 بار حساب میشه
                            فرقی نمیکنه فقط یکی یا دوتا متغیر رو سیو کنی یا از تمام فضای eeprom استفاده کنی
                            چون من بعضی از متغییرها رو از نو eram تعریف کردم که فقط کار بر یه بار اونا رو تنظیم میکنه اما در روال برنامه چندتا متغیر هست که مقدارشون تغییر میکنه و مقدار جدید ذخیره میشه
                            این عمل به روز شدن مقدارهای eram ممکنه در اینده مشکل ایجاد کنه برای سیستم
                            و اینکه بعضی وقتها اون مقدارهایی که کاربر تنظیم کرده به هم می ریزه و تمام سیستم مشکل داره میشه
                            از تغذیه مطمئن هستم که مشکل نداره پیشاپیش از همکاری و راهنمایی همه استادان تشکر و قدردانی میکنم
                            هم اکنون محتاج یاری سبزتان هستیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X