اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل موج ورودی و خروجی فرکانس ثابت با ضریب اتصال قابل تغییر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل موج ورودی و خروجی فرکانس ثابت با ضریب اتصال قابل تغییر

من میخوام یه موج ورودی بین 50هرتز و 300 هرتز رو به یه موج با همون فرکانس ولی با ضریب اتصال متغیر تبدیل کنم . تغییر موج ممکنه هر فرکانسی بین 50-300 هرتز باشه و بستگی ای به زمان یا ... نداره
    اول رفتم سراغ 555 که اون فرکانسش با ضریب اتصال تغییر میکرد . بعد رفتم سراغ sg3525 که اونم خودش موج تولید میکرد و فرکانسشم 100هرتز به بالا بود که من 50 هرتز میخواستم :cry:. سراغ میکروها هم رفتم : :read:. البته زیاد وارد بحثش نشدم اما در همون حدی که من فهمیدم نمیشه موج ورودی رو با همون فرکانس تو خروجی بده و خود ای سی خودش یه موج pwm خاص میده با دیوتی سایکل متفاوت ( میکروهای avr,pic,8051 رو دیدم)
    دوستان کسی هست کمک کنه؟ امیدوارم توضیحاتم کامل باشه . در ضمن . من مطمئنم میشه با avr این مدار رو طراحی کرد اما چجوریش رو نمیدونم . یکم به کمک احتیاج دارم تو برنامه نویسیش
    خودم رشتم الکترونیکه و کاردانی دارم میخونم . اما خیلی مدارات ساختم . با یکم راهنمایی راه میوفتم :applause:

پاسخ : تبدیل موج ورودی و خروجی فرکانس ثابت با ضریب اتصال قابل تغییر

کسی برای همکاری نبود؟
    ینی کار سختیه؟

دیدگاه

این ضریب اتصال که گفتی یعنی چی؟؟؟
      دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
        این ضریب اتصال که گفتی یعنی چی؟؟؟
        ضریب اتصال نرجمه کلمه دیوتی سایکل duty cycle به فارسیه . مدت زمانی که موج در حالت 1 یا 0 به سر میبره

دیدگاه

خوب دوست من بهتره همون دیوتی سایکل رو بگی. اینجوری قابل فهم تره.

ببین من تا اونجائکه از توضیحاتت فهمیدم، تو می خوای یه موج ورودی بدی، دیوتی سایکلش رو تغییر بدی و بذاری تو خروجی. درسته؟

خوب این کاری که می خوای بکنی یه مقدار سخته. مخصوصاً اگه موج ورودیت یه چیز ثابت یا دارای یه الگوی خاص نباشه. اما می تونی این کار رو بکنی:

ورودی رو بده به میکرو و با تایمر دیوتی سایکلش رو پیدا کن. بعد همون حد تغییراتی که می خوای روش بده و یه موج (یا با PWM یا تایمر معمولی، راه زیاده) بذار توی یکی از پایه های خروجی.
          از اونجائیکه فرکانست خیلی زیاد نیست، فکر می کنم بتونی با AVR راحت به جواب برسی.

اگه منظورت رو درست فهمیدم بهتره بری تو انجمن AVR سوالت رو مطرح کنی.
          دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

الگوی موجک مربعیه . با ضریب اتصال (دیوتی سایکل)50%
            با ای وی ار میشه ولی من میخوام با ای سی های معمولی بسازم چون هم ساختنش راحت تره هم عیب یابیش
            چند روز پیش یه فکر مسخره به ذهنم رسید . گفتم موج رو به یه خازن بدیم و ضریب اتصالشو با تغییر 2 تا مقاومت که یکی سر راه شارژ خازنه و اون یکی سر راه دشارژ خازنه ضریب اتصال رو تغییر بدیم . ینی 2 تا ولوم . برای مربعی شدن واقعیشم خروجی رو به یه دیود زنر و بعد به یه ایسی 4093 میدم
            از نظر علمی و عملی کار میده؟

دیدگاه

این روشی که شما میگی واقعاً سخته!

اولاً که با زنر فایده نداره، باید بعد از خازن یه بافر منطقی بذاری که بتونه شکل موج رو مربعی کنه، دوماً اینکه برای تغییر دیوتی سایکل باید این مراحل رو انجام بدی:

اولاً باید مقدار خازنت یه اندازه ای باشه که توی اون رنج فرکانس بتونه سریع شارژ و دشارژ بشه و تا حد امکان الکترولیتی هم نشه که این توی اون فرکانس یعنی مقاومت های بالا در حد مگا اهم. دوماً فرض کن می خوای دیوتی سایکل رو بکنی 45%. باید بیای مقدار مقاومت ها رو طوری حساب کنی که با شارژ و دشارژ بتونن یه همچین دیوتی سایکلی رو ایجاد کنن و باید هر دوتا مقدار رو با هم تغییر بدی یا اینکه موقع تنظیم مقاومت ها نباید سیگنال وارد شه، چون در این صورت حدس می زنم به طور قطع فرکانست تغییر می کنه و بعد باید کلی دردسر بکشی تا اون رو درست کنی. ضمناً اگه بخوای تنظیم رو چشمی هم انجام بدی که دیگه هیچی...

باور کن ساختش با AVR اصلاً سخت و غیر قابل عیب یابی نیست. کار کردن با تایمر و کانتر خیلی سادست.

دیدگاه

گفته بودم همون اول . یکی میگفت با ای وی ار میشه یه همچین کاری کرد . اما من 3-4 تا کتاب در مورد ای وی ار گرفتم و به طور مختصر و مرور وار ولی دقیق مطالب تایمر کانترشو خوندم . ولی تا اونجایی که من فهمیدم نمیشد موج رو به ورودیش بدی و دقیقا همون موج رو از خروجی بگیری . خود ای وی ار یه موج پی دبلیو ام pwm تولید میکنه با فرکانس ثابت و ضریب اتصال متفاوتاگر شما منبعی یا سر نخی میتونید بهم معرفی کنید تا برم دنبالش
                ممنون

دیدگاه

من الکترونیک رو آماتوری یاد گرفتم ولی این چیزی که شما می خوای خیلی ساده است شما یک آَشکار ساز لبه پالس می خواهی که خیلی راحت یک مدار R-C می خواد و یک اشمیت تریگر دیگه هیچی با مقاومت می تونی پهنای پالس رو افزایش بدی که همون دیوتی سایکل رو عوض میکنه

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                  داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid_esf
                    گفته بودم همون اول . یکی میگفت با ای وی ار میشه یه همچین کاری کرد . اما من 3-4 تا کتاب در مورد ای وی ار گرفتم و به طور مختصر و مرور وار ولی دقیق مطالب تایمر کانترشو خوندم . ولی تا اونجایی که من فهمیدم نمیشد موج رو به ورودیش بدی و دقیقا همون موج رو از خروجی بگیری . خود ای وی ار یه موج پی دبلیو ام pwm تولید میکنه با فرکانس ثابت و ضریب اتصال متفاوتاگر شما منبعی یا سر نخی میتونید بهم معرفی کنید تا برم دنبالش
                    ممنون
                    خب دوست من حالا چه نیازیه دقیقاً همون موج باشه؟ شما موجت رو میدی به میکرو، با مد capture فرکانس و دیوتی سایکل رو حساب می کنی (توی سایت توضیحات هست)، بعد توی خروجی با pwm یا اصلاً بدون استفاده از اون، یه موج با همون فرکانس و دیوتی سایکلی که می خوای میدی. این کار الان مشکی نداره که.
                    نوشته اصلی توسط aliila
                    من الکترونیک رو آماتوری یاد گرفتم ولی این چیزی که شما می خوای خیلی ساده است شما یک آَشکار ساز لبه پالس می خواهی که خیلی راحت یک مدار R-C می خواد و یک اشمیت تریگر دیگه هیچی با مقاومت می تونی پهنای پالس رو افزایش بدی که همون دیوتی سایکل رو عوض میکنه
                    برای آشکار سازی لبه حتی اشمیت هم نیازی نیست، با یه rc و یه دیود میشه درستش کرد، اما گفتم که برای این کار مناسب نیست. r اگر تغییر کنه فرکانس هم عوض میشه. یه مقدار راجع بهش فکر کنید متوجه میشید.

دیدگاه

ببینید . من یه موج با ضریب اتصال 50% دارم . ولی 50% خیلی زیاده برا اون کاری که من میخوام . من میخوام حداکثر ضریب اتصالم زیر 10% بشه . میکرو یه موج با فرکانس ثابت رو به عنوان pwm میده بهم
                      میشه از تاخیر ذاتی گیتهای not استفاده کنم؟ مثلا موج رو به چندتا دروازه not بدم تا یه تاخیر مثلا 5% ای تو موج پدید بیاد بعد موج خروجی از not رو با موج اصلی بدم به یه مدار جمع کننده یا یه چیزی شبیه به اون ، مثلا گیت and تا وقتی موج اصلی و موج not شده در حالت یک هستند موج خروجی هم یک بشه؟

دیدگاه

ببینید . من یه موج با ضریب اتصال 50% دارم . ولی 50% خیلی زیاده برا اون کاری که من میخوام . من میخوام حداکثر ضریب اتصالم زیر 10% بشه . میکرو یه موج با فرکانس ثابت رو به عنوان pwm میده بهم
                        میشه از تاخیر ذاتی گیتهای not استفاده کنم؟ مثلا موج رو به چندتا دروازه not بدم تا یه تاخیر مثلا 5% ای تو موج پدید بیاد بعد موج خروجی از not رو با موج اصلی بدم به یه مدار جمع کننده یا یه چیزی شبیه به اون ، مثلا گیت and تا وقتی موج اصلی و موج not شده در حالت یک هستند موج خروجی هم یک بشه؟
                        فرکانس موج ورودی شما بصورت دائمی و تصادفی تغییر می کنه؟

دیدگاه

بله . دائما در حال تغییره . البته تغییرش به این صورته که مثلا از 50 هرتز میشه 51 هرتز بعد 52 بعد... . یعنی یهو از 50 نمیپره به 300 هرتز بلکه ممکنه اروم اروم یا تند تند این فاصله 50-300 هرتزی رو تولید کنه . اون راهی که گفتم ممکن بود؟

دیدگاه

بله . دائما در حال تغییره . البته تغییرش به این صورته که مثلا از 50 هرتز میشه 51 هرتز بعد 52 بعد... . یعنی یهو از 50 نمیپره به 300 هرتز بلکه ممکنه اروم اروم یا تند تند این فاصله 50-300 هرتزی رو تولید کنه . اون راهی که گفتم ممکن بود؟
                            بله، این راهی که میگی ممکنه. اما تاخیر انتشارا گیت ها در حد نانو ثانیست. خودت حساب کن اگه بخوای با اون یه چیزی درست کنی باید چندتا گیت بذاری...

شما کافیه یه مقدار روی این مساله فکر کنی که برای تولید موج تو خروجی میکرو لازم نیست حتماً از pwm استفاده کنی. میشه موج مربعی رو با 0 و 1 کردن یه پایه هم درست کرد. تو باید فرکانس رو بدست بیاری، بعد برای اون میزان دیوتی سایکل که می خوای، فقط یه فرموله دیگه... یکی از پایه های میکرو رو متناوباً 0 و 1 کن.

دیدگاه

یه شخصی میگفت این کاری که من میخوام بکنم تو موتورهای احتراقی داره انجام میشه . میگفت برای تنظیم جرقه زنی شمعو ... اینا . شما اطلاعاتی ندارید در این مورد؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X