اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خرید LCR متر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خرید LCR متر

سلام دوستان راستش چون اینجا بحث منابع تغذیه بود و در ساخت سوئیچینگ هم فکر کنم به یک LCR متر نیاز هست(لطفا بگید حتما نیاز هست یا نه؟) به نظرم رسید که سوالم رو اینجا بپرسم. چون چند وقتی کار منبع تغذیه سوئیچینگ رو شروع کردم گفتم یک LCR متر بخرم سوال اولم : برای ساخت این نوع منابع تغذیه بدون LCR متر من نمیتونم منبع خوبی بسازم؟؟ و اگه نباشه چه مشکلاتی برام پیش میاد؟ سوال دوم اینه که من چون مشهد هستم اینجا مولتی متر victor 88 گیرمیاد این چطوره خوب اندوکتانس رو اندازه میگیره؟ سوال سومم اینه که تو یک سایت LCRمتر VICTOR VC6243 پیدا کردم این رو باید از تهران بخرم نظرتون درموردش چیه؟ در زیر لینکش مشخصاتش رو گذاشتم سوال چهارمم اینه که کلا اگه چیزی پیشنهاد میکنید که هم قیمت خوبی داشته باشه و هم کاراییش خوب باشه بگید
    http://www.victorelectronics.com/specifications/vc6243_specs.htm
    من تو سایت سرچ هم کردم یکجا یکی از دوستان با آی دی iman.abtahi نوشته بود:
    " الان توی بازار 14 تومنی هم هست ، فقط ایرادی که سلف سنجش داره اینه که رنج میکرو هانری را نداره و فقط میلی هانری را اندازه گیری میکنه ، یعنی کوچکترین رنجش 2 میلی هانری هستش که روی میکرو خوب جواب نمیده ، من رفتم یکی بخرم ، گفتم تستش کن ، مغازه داره آبروش رفت ، برای رضای خدا یه سلف را هم درست جواب نداد ، آخرش هم الکی گفت این خرابه و تموم "

راستش میخوام مثل مورد دوستمون نباشه با تشکر از همه دوستان
    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

پاسخ : خرید LCR متر

فکر کنم به یک LCR متر نیاز هست(لطفا بگید حتما نیاز هست یا نه؟)
    بستگی داره به چه شکلی فعالیت کنی.اگه میخوای از روی نقشه آماده شده توسط دیگران کار کنی، باید قبل از شروع ببینی مشخصات ترانس رو کامل گذاشته یا نه؟ مثل تعداد دورها و ضخامت سیمها. مخصوصا مال اولیه ترانس رو. اگه با مطالعه اش دیدی ابهامی برات نیست، چندان به L متر نیز نخواهی داشت. ولی اگه بخوای باهاشون وربری و ترانسش رو با سایز دیگه عوض کنی و . . . اونموقع وجود L متر ضروری میشه.

مولتی متر victor 88 چطوره خوب اندوکتانس رو اندازه میگیره؟
    من victor 88C رو دارم. دقت قابل قبولی داره.ولی همون طور که خودت هم گفتی، کمترین رنجش 2mH هست.بیشتر دستگاههای موجود با قیمت پایین همین طوریه. ولی همین مدل هم جوابگوی نیاز من هست.فقط تو مقدارهای زیر 10 میکرو یه کم اذیت میشم.به نسبت قیمتش خوبه.

تو یک سایت LCRمتر VICTOR VC6243 پیدا کردم
    دقت کن،همین مدل هم کمترین رنجش 2mH هست.

دیدگاه

من خودم یه سلف /خازن سنج ساختم که از 0 تا 2 هانری خیلی خوب جواب میده . کالیبراسیون نرم افزاری و صفر کردن هم داره ... با میکروکنترولر طراحی شده .

یه چند تا عکس میزارم

مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SeGMeX
        من خودم یه سلف /خازن سنج ساختم که از 0 تا 2 هانری خیلی خوب جواب میده . کالیبراسیون نرم افزاری و صفر کردن هم داره ... با میکروکنترولر طراحی شده .
        سلام دوست عزیز ممنون از جوابت راستش من به میکروکنترولر تسلط ندارم این که ساختین تا دو هانری فکر کنم برام کافی باشه قسمت اندازه گیری اندوکتانسش از VICTOR VC6243 یا 88c دقیقتره اگه اینطوریه چطوری من میتونم یکی از اینها بخرم؟

دیدگاه

دقتش که ایرادی نداره .. چون قابلیت کالیبراسیون داره .

به نظر من خوبیش اینه که تو رنج های پایین هم پایداری خودش رو داره

مثلا 3.3 میکرو رو با خطای خیلی کمی نشون میداد که دیروز تست میکردم 3.04 میکرو هانری نشون میداد .

البته در حالت خازنی فقط تا 2 میکروفاراد میتونه اندازه گیری کنه (که خازن زیاد مهم نیست )
          مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

لطفا مدارشو بزارید! نه عکس هاشو! دلمون اب شد!

دیدگاه

منم تجربه کمی توی خرید اینها دارم دایی جان
              اما اونی که توی دانشگاه داشتیم بسیار پیشرفته بود.
              اصلی ترین پارامتر RLCآ‌متر فرکانس متغیر بودنشه که انگار چشم بادمی های ازش صرفنظر کردن!!!
              یعنی حتما باید توی فرکانس کاری مقدار سلف یا خازن رو اندازه بگیریم.
              حتی بعضی از RLC مترها منحنی B-H سلف رو میدن که بسیار مفیده.
              به هرحال اگه می خوای بین Victor88 و VICTOR VC6243 یکیشو انتخاب کنی بهتره Victor88 بگیری چون انگار تفاوت چندانی در قسمت اندازه گیری سلف و خازن ندارند.
              یعنی Victor88 می گیری و چند کار دیگه هم برات انجام میده.
              اینم سایت فروشنده: http://www.lionelectronic.ir/index.php?action=categories&id=509
              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

استاد احمد عزیز دوست عزیزم من victor 88c خریدم که البته همونطور که خودتون میدونید چند روز بعد حتی به یک هفته هم نکشید سوخت البته مقصر خودم بودم برق متناوب 220 رفت توی قسمت میلی آمپرش و باز امشب یکی دیگه خریدم الان سوال داشتم که خود شما از چه ال متری استفاده میکنی کلا غیر از ویکتور اون دو مارکی که من معرفی کردم برند دیگه ای که ال متر خوبی باشه حتی اگه فقط کارش ال متر باشه سراغ ندارین خودتون از چی استفاده میکنید از دوستان هم میخوام اگه تجربه ای داشتن بگن
                با تشکر

دیدگاه

من از همین ویکتور استفاده می کنم. البته خیلی زور داره دوبار پولشو بدیم.
                  واسه اندازه گیری اندوکتانس اولیه ترانس های فلایبک خوبه چون در حد میلی هانریه.
                  اما اگه می خوای کار سوئیچینگ بکنی اصلا به سلف متر منیاز نداری دایی.
                  باید یه B-H CURVE TRACER بخری.
                  سلف متر بیشتر برای کسانی که کار RF دارند بدرد می خوره ولی B-H CURVE TRACER مخصوص سوئیچینگه.
                  توی بازار حتما هست. حتی مدلهای USBآ‌ اون که خیلی عالین. اما اگه پیدا نکردی می تونی خودت بسازی.
                  هرکی میکرو بلد باشه می تونه براحتی بسازه و روی کامپیوتر منحنی B-H سلف یا ترانسشو ببینه.
                  روی منحنی علاوه بر اندوکتانس می تونی بفهمی سلفت اشباع رفت یا نرفت. هیسترزیس و تلفات هم براحتی محاسبه میشن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                    اما اگه می خوای کار سوئیچینگ بکنی اصلا به سلف متر منیاز نداری دایی.
                    باید یه B-H CURVE TRACER بخری.
                    سلف متر بیشتر برای کسانی که کار RF دارند بدرد می خوره ولی B-H CURVE TRACER مخصوص سوئیچینگه.
                    توی بازار حتما هست. حتی مدلهای USBآ‌ اون که خیلی عالین. اما اگه پیدا نکردی می تونی خودت بسازی.
                    هرکی میکرو بلد باشه می تونه براحتی بسازه و روی کامپیوتر منحنی B-H سلف یا ترانسشو ببینه.
                    روی منحنی علاوه بر اندوکتانس می تونی بفهمی سلفت اشباع رفت یا نرفت. هیسترزیس و تلفات هم براحتی محاسبه میشن.
                    سلام میشه درباره این دستگاه که معرفی کردین بیشتر توضیح بدین یعنی وقتی که منبع تغذیه داره کار میکنه هم اطلاعات میده و روی صفحه مانتور کامپیوتر اطلاعات رو میاره؟ نرم افزار خاصی داره که باید براش نصب شه ؟ چطوری نشون میده که سلف به اشباع رفته یا نه و تلفات و اینها چطوری؟

دیدگاه

نه دایی جان
                      آنلاین کار نمیکنه. سلف یا ترانس رو باید بهش وصل کنی تا منحنی B-Hآ‌ اونو برات رسم کنه.
                      B یعنی چگالی شار مغناطیسی که برحسب تسلا بیان میشه و H یعنی شدت میدان مغناطیسی که برحسب آمپر بر متر بیان میشه.
                      هرچی جریان سلف بیشتر بشه H زیادتر میشه. H هم باعث مغناطیس شدن بیشتر هسته میشه که نتیجه اون چگالی شار بیشتر هسته یعنی B است.
                      منحنی B-Hآ‌ تمام خواص مغناطیسی هسته رو به ما میده. اینکه ضریب هسته چنده، چقدر هیسترزیس داره و کی به اشباع میره و...
                      اما طرز کار این دستگاهها متنوعه. بعضی هاشون صفحه LCD یا CRTآ‌دارن و بعضی ها به PC وصل میشن. باید بری بازار ببینی چی گیرت میاد.

دیدگاه

دایی لطفا لینک مدل 100KHz رو قرار بدین.
                        ممنون

دیدگاه

سلام دوستان LCR متر EXTECH مدل EXTECH 380193 که تا 1 کیلوهرتز اندازه میگیره
                          http://www.extech.com/instruments/resources/datasheets/380193.pdf
                          و همین برند مدل LCR200 که تا 100 کیلوهرتز اندازه میگیره
                          http://www.testequity.com/documents/pdf/extech/LCR200.pdf
                          میگن مشهد پیدا میشه نظرتون؟
                          راستی استاد احمد B-H CURVE TRACER چه مدلهایش ایران هست و حدود قیمت؟ و کار باهش سخته؟

دیدگاه

دمت دایی
                            این LCR200 که خیلی کامله. منتظر قیمتش می مونیم.
                            B-H CURVE TRACER توی ایران ندیدم.

دیدگاه

آره منم دوست دارم بدونم چنده و کجا میشه تهیه کرد :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X