اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده کابل 1.5*2 در سیستم صنعتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده کابل 1.5*2 در سیستم صنعتی

با عرض سلام خدمت همه دوستان
    من چند روز پیش کابل کشی یه گاراژ ( البته نیمچه گاراژ ) رو به عهده گرفتم و صاحب کار از من خواست تا با استفاده از کابل های موجود که کابل 1.5*2 بود، کابل کشی رو انجام بدم...
    این گاراژ شامل 5 مغازه که هر کدومشون دو تا لامپ کم مصرف 60 واتی و احتمالا هر کدومشون دارای یک دستگاه پمپ باد می باشند...

حالا به نظر شما کابل 1.5*2 تحمل جریان عبوری این بارها رو داره؟

جریان عبوری مجاز برای کابل 1.5*2 چند آمپره؟

اگه کمکم کنید ممنون میشم...
    براي تشكر از امتياز مثبت استفاده كنيد . have a nice time

پاسخ : استفاده کابل 1.5*2 در سیستم صنعتی

سلام

این جدولو میذارم که بعدن هم به دردت بخوره، ولی شما اگه میخوای کارت مطمئن باشه، روی چیزی حدود 60-65 درصد این مقادیر حساب کن موفق باشی

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون ولی این مقدار به ازای چند واحد از طول کابل؟ منظورم اینه که باید افت ولتاژ رو در کابل لحاظ بشه...

دیدگاه

راجع به جریان مجاز کابل داریم صحبت میکنیم دوست من، افت ولتاژ روی کابل که اصلاً ربطی به این موضوع نداره، درسته که اگه طول کابلی زیاد باشه ما افت ولتاژ داریم اما دو نکته رو خودت میدونی:

1.اگه قرار بود مقاومت مسیر کابل روی جریان تاثیر بذاره که نمیگفتن در یه مدار سری جریان در همه جای مسیر یکسانه(مقاومتی که کابل در طول مسیر نشون میده به صورت سریه)
        2.در کابل کشی های کوچیک اصلاً این موضوع مطرح نیست(در شبکه توزیع بهش توجه میشه)

اون 60 درصدی هم که گفتم به خاطر دمای محیطه، این اعداد واسه کابل استاندارد در دمای 25 درجه است که در دمای بالاتر به ازای هر 5 تا 10 درجه ضریب اصلاح داره، موفق باشی

دیدگاه

1.اگه قرار بود مقاومت مسیر کابل روی جریان تاثیر بذاره که نمیگفتن در یه مدار سری جریان در همه جای مسیر یکسانه(مقاومتی که کابل در طول مسیر نشون میده به صورت سریه)

[/quote]
          من با این نکته کاملا مخالفم.... بله جریان در مدار سری در همه نقاط برابره... ولی با تغییر مقاوت جریان تغییر میکه و جریان تغییر کرده در شرایط جدید برابر میمونه...
          مثلا شما یک متر کابل دارید که مقاومتش X اهمه بعد از عبور جریان p وات بصورت گرما درش تلف میشه... حالا از همین نوع کابل 100 متر رو آزمایش کنید؟؟ آیا توان تلف شده در این کابل در این شرایط باز هم p وات خواهد بود؟؟؟؟ البته که جواب منفی است.. چون مقاومت فعلی 100 برابر قبل است!!!

دیدگاه

من که نگفتم توان افت نمیکنه!!

این جریانه که افت نمیکنه، افت توان که حتماً به معنای افت جریان نیست، افت توان حاصل افت ولتاژ یا افت جریان یا هردو تاشه، در یه مدار سری از اون جایی که افت جریان نداریم، افت توان به خاطر افت ولتاژه، کی گفته که در یه مدار سری با تغییر مقاومت، جریان تغییر میکنه ببین تو جمله زیر خودت اینو قبول کردی ولی دوباره نقضش کردی:

نوشته اصلی توسط djalikalan

.... بله جریان در مدار سری در همه نقاط برابره... ولی با تغییر مقاوت جریان تغییر میکه و جریان تغییر کرده در شرایط جدید برابر میمونه...
            شکی نیست که در طول مسیر کابل ما افت توان داریم ولی همونجوری که گفتم افت توان حتماً به دلیل افت جریان نیست، البته قبلاً هم گفته بودم:

نوشته اصلی توسط آریانژاد

افت ولتاژ روی کابل که اصلاً ربطی به این موضوع نداره، درسته که اگه طول کابلی زیاد باشه ما افت ولتاژ داریم
            موفق باشی

دیدگاه

کی گفته که در یه مدار سری با تغییر مقاومت، جریان تغییر میکنه

[/quote]

سلام مجدد
              مطالبی که شما فرمودید رو من قبول دارم.. شکی درش نیست... ولی این نکته بالا آخه...
              آخه من نمیتونم درک کنم.. شما گفتید که با تغییر مقاومت، جریان تغییر نمیکنه؟ آخه نمیشه...
              ولتاژ شبکه که ثابته پس با تغییر مقاومت باید جریان تغییر کنه که نسبتشون همواره برابر بشه....

دیدگاه

چرا بحث شبکه رو میکنید شما آخه؟

ما داریم راجع به یه کابل صحبت میکنیم و قطعاً در طول کابل جریان یکسانه، افت ولتاژ هم جوری نیست که بخواد محسوس بشه، من نمیدونم شما از یه طرف میگید، شکی درش نیست که این مطالب درسته از یه طرف میگید چه جوری این مطالب درسته oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط djalikalan
                  با عرض سلام خدمت همه دوستان
                  من چند روز پیش کابل کشی یه گاراژ ( البته نیمچه گاراژ ) رو به عهده گرفتم و صاحب کار از من خواست تا با استفاده از کابل های موجود که کابل 1.5*2 بود، کابل کشی رو انجام بدم...
                  این گاراژ شامل 5 مغازه که هر کدومشون دو تا لامپ کم مصرف 60 واتی و احتمالا هر کدومشون دارای یک دستگاه پمپ باد می باشند...

حالا به نظر شما کابل 1.5*2 تحمل جریان عبوری این بارها رو داره؟

جریان عبوری مجاز برای کابل 1.5*2 چند آمپره؟

اگه کمکم کنید ممنون میشم...

راه اندازی دستگاه ها هر کدوم یه اصولی داره
                  مثلن ممکنه سیم نمره 1.5 بتونه جریان مورد نظر رو تحمل کنه ولی مطالب زیر باید سرلوحه کار قرار بگیره
                  البته این مطالب طبق نشریه نوشته شده و ناظران و مهندسین طبق همین کار می کنن ولی خیلی جاها این رعایت نمیشه شاید این ایراد توی خونه خودمون هم باشه که ممکنه بگیم همین طوری که داره کار می کنه

سیم نمره 1.5 جهت روشنایی استفاده شده و فیوز مربوطه اون 10 آمپره
                  البته باید توجه داشت که 2 رشته قابل قبول نیست ( مگه ترانس ایزوله داشته باشیم ) و حداقل باید 3 رشه بکشید مثلن کابل 3*1.5
                  جهت پریز ها که جریان فیوزش 16 آمپره سیم نمره 2.5 کار می کنن و البته طبق مباحث جدید فاصله 20 متر بعه بالا رو با سیم نمره 4 کار می کنن
                  جهت کنتور ها سیم نمره 4 کار می کنن البته با وجود کنتور های 32 آمپر استفاده از مقطع نمره 6 مجاز نیست
                  موتور ها کلن با مقطع 2.5 راه اندازی می شن و نباید از این مقطع پایین تر بیاید و فقط برای بعضی از موتور های تکفاز کابل 1.5 استفاده میشه
                  بغیر از بحث جریان و افت ولتاز بحث اتصال کوتاه رو هم در کابل داریم یعنی اگه خیلی نزدیک ترانس باشید باید مقطع رو بالاتر ببرید
                  طبق محاسبات اتصال کوتاه نزدیک ترانس حداقل مقطع سیم نمره 16 هستش
                  بنابراین برای موضوع مطرح شده تون باید کابل نمره 3*6 استفاده کنید و در صورتی فاصله ( معمولن بیشتر از 40-50 متر ) زیاد بشه محاسبات افت ولتاژ رو حتمن انجام بدید

جریان هم بستیگی به بار داره یعنی بار تعیین میکنه چقدر جریان مصرف شه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

در ضمن مطالب فوق بر اساس نشریه 110 سازمان برنامه و بودجه است و همچنین مبحث 13 مقررات ملی ساختمان

می تونید با همین اسم اونو توی اینترنت سرچ کنید

برای مطلب هم سایت پر نمیشه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

خب حالا من یه سوال دارم، تمام حرفایی که شما زدی درسته هم توی نشریه هست و هم مبحث 13 ، ولی آیا همون جا مثلاً تعداد انشعاب مجاز از یه خط مثل پریز رو حداکثر 12 تا ندونسته؟

قانون گذار اومده یه متوسط مصرف رو واسه این انشعاب ها در نظر گرفته و سطح مقطع تعیین کرده، چون هم مشخص نبوده که چه باری میخواد به دستگاه وصل بشه و هم نخواسته که مجری و یا یه طراح ساده واسه هر موردی وارد مباحث طراحی و انتخاب سایز کابل بشه، حالا اگه یه کم مهندسی به قضیه نگاه کنیم، آیا با داشتن بارهای ثابت نمی تونیم با یه محاسبه کوچولو، دقیق بدونیم دستگاهمون به چه کابلی نیاز داره؟ برای مثال شاید واسه یه مصرف کننده ثابت واقعاً کابل مثلاً 2.5 نیاز نباشه، یا شاید توی یه جای کوچیک غیر مسکونی به جای اینکه 2 تا پریز رو که قرار همزمان مورد استفاده قرار بگیره، با یه خط 2.5 و یک فیوز تغذیه کنیم، اون دوتا پریز رو با دو تا خط جداگانه 1.5 و دو فیوز تغذیه کنیم

البته من شخصاً حتی توی روشنایی هم مخالف استفاده از 1.5 هستم، ولی وقتی یه قرقره کابل 1.5 خریداری شده باشه، نباید یه کم اینجوری هم فکر کرد؟

اینایی که گفتم به نظر شما اشکالی داره؟

دیدگاه

بله
                        نشریه ایراد زیاد داره
                        منبع بهتر مقررات ملی ساختمان ه
                        شلاید برای خیلی از کارها بشه یه جورایی صرفه جویی کرد

بحث مهندسی میگه نشریه
                        اگه به عنوان یه مهندس شما نتونید نشریه رو اجرا کنید کی می خاد اجرا کنه
                        فکر پول مردم نباشید --- فکر خودت باش

باور کن اگه اتفاقی بیفته مثلن کسی رو برق بگیره برای همونایی که صرفه جویی کردی حتی حاضر نیستن 1 ریال هم بدن و بهت میگن شما چرا سیم 3 رشته و ارت نکشیدی و ....
                        در مورد پریز ها هم تعداد مشخص شده
                        ممکنه تحت شرایطی مجبور باشی 1 پریز رو به سرخط بدی ولی عرف و نشریه عدد 11 است

در مورد تابلو برق و تاسیسات برقی اون رو پیشرفته کنید و اصلن فکر کارفرما رو نکنید
                        می دونید چقدر هزینه اضافی بابت کارهای معماری داده می شه
                        شاید اگه با اعداد و ارقام سرو کار داشته باشید سرتون سوت بکشه
                        تابلو برق پیشرفته با معمولی 30 درصد تفاوت قیمت داره شاید توی 10 م 3 میلیون تومن
                        در برابر یه ساختمان چند میلیاردی اون اصلن گم میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X