ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2007/03/06
    مازندران-ساري
    55
    2

استفاده کابل 1.5*2 در سیستم صنعتی

با عرض سلام خدمت همه دوستان
    من چند روز پیش کابل کشی یه گاراژ ( البته نیمچه گاراژ ) رو به عهده گرفتم و صاحب کار از من خواست تا با استفاده از کابل های موجود که کابل 1.5*2 بود، کابل کشی رو انجام بدم...
    این گاراژ شامل 5 مغازه که هر کدومشون دو تا لامپ کم مصرف 60 واتی و احتمالا هر کدومشون دارای یک دستگاه پمپ باد می باشند...

حالا به نظر شما کابل 1.5*2 تحمل جریان عبوری این بارها رو داره؟

جریان عبوری مجاز برای کابل 1.5*2 چند آمپره؟

اگه کمکم کنید ممنون میشم...
    براي تشكر از امتياز مثبت استفاده كنيد . have a nice time
    2011/01/02
    169
    2

پاسخ : استفاده کابل 1.5*2 در سیستم صنعتی

سلام

اين جدولو ميذارم كه بعدن هم به دردت بخوره، ولي شما اگه ميخواي كارت مطمئن باشه، روي چيزي حدود 60-65 درصد اين مقادير حساب كن موفق باشي

2007/03/06
    مازندران-ساري
    55
    2

ممنون از راهنماییتون ولی این مقدار به ازای چند واحد از طول کابل؟ منظورم اینه که باید افت ولتاژ رو در کابل لحاظ بشه...
    2011/01/02
    169
    2

راجع به جريان مجاز كابل داريم صحبت ميكنيم دوست من، افت ولتاژ روي كابل كه اصلاً ربطي به اين موضوع نداره، درسته كه اگه طول كابلي زياد باشه ما افت ولتاژ داريم اما دو نكته رو خودت ميدوني:

1.اگه قرار بود مقاومت مسير كابل روي جريان تاثير بذاره كه نميگفتن در يه مدار سري جريان در همه جاي مسير يكسانه(مقاومتي كه كابل در طول مسير نشون ميده به صورت سريه)
    2.در كابل كشي هاي كوچيك اصلاً اين موضوع مطرح نيست(در شبكه توزيع بهش توجه ميشه)

اون 60 درصدي هم كه گفتم به خاطر دماي محيطه، اين اعداد واسه كابل استاندارد در دماي 25 درجه است كه در دماي بالاتر به ازاي هر 5 تا 10 درجه ضريب اصلاح داره، موفق باشي
    2007/03/06
    مازندران-ساري
    55
    2

1.اگه قرار بود مقاومت مسير كابل روي جريان تاثير بذاره كه نميگفتن در يه مدار سري جريان در همه جاي مسير يكسانه(مقاومتي كه كابل در طول مسير نشون ميده به صورت سريه)

[/quote]
    من با این نکته کاملا مخالفم.... بله جریان در مدار سری در همه نقاط برابره... ولی با تغییر مقاوت جریان تغییر میکه و جریان تغییر کرده در شرایط جدید برابر میمونه...
    مثلا شما یک متر کابل دارید که مقاومتش X اهمه بعد از عبور جریان p وات بصورت گرما درش تلف میشه... حالا از همین نوع کابل 100 متر رو آزمایش کنید؟؟ آیا توان تلف شده در این کابل در این شرایط باز هم p وات خواهد بود؟؟؟؟ البته که جواب منفی است.. چون مقاومت فعلی 100 برابر قبل است!!!
    2011/01/02
    169
    2

من كه نگفتم توان افت نميكنه!!

اين جريانه كه افت نميكنه، افت توان كه حتماً به معناي افت جريان نيست، افت توان حاصل افت ولتاژ يا افت جريان يا هردو تاشه، در يه مدار سري از اون جايي كه افت جريان نداريم، افت توان به خاطر افت ولتاژه، كي گفته كه در يه مدار سري با تغيير مقاومت، جريان تغيير ميكنه ببين تو جمله زير خودت اينو قبول كردي ولي دوباره نقضش كردي:

نقل قول نوشته اصلی توسط djalikalan

.... بله جریان در مدار سری در همه نقاط برابره... ولی با تغییر مقاوت جریان تغییر میکه و جریان تغییر کرده در شرایط جدید برابر میمونه...
    شكي نيست كه در طول مسير كابل ما افت توان داريم ولي همونجوري كه گفتم افت توان حتماً به دليل افت جريان نيست، البته قبلاً هم گفته بودم:

نقل قول نوشته اصلی توسط آريانژاد

افت ولتاژ روي كابل كه اصلاً ربطي به اين موضوع نداره، درسته كه اگه طول كابلي زياد باشه ما افت ولتاژ داريم
    موفق باشي
    2007/03/06
    مازندران-ساري
    55
    2

كي گفته كه در يه مدار سري با تغيير مقاومت، جريان تغيير ميكنه

[/quote]

سلام مجدد
    مطالبی که شما فرمودید رو من قبول دارم.. شکی درش نیست... ولی این نکته بالا آخه...
    آخه من نمیتونم درک کنم.. شما گفتید که با تغییر مقاومت، جریان تغییر نمیکنه؟ آخه نمیشه...
    ولتاژ شبکه که ثابته پس با تغییر مقاومت باید جریان تغییر کنه که نسبتشون همواره برابر بشه....
    2011/01/02
    169
    2

چرا بحث شبكه رو ميكنيد شما آخه؟

ما داريم راجع به يه كابل صحبت ميكنيم و قطعاً در طول كابل جريان يكسانه، افت ولتاژ هم جوري نيست كه بخواد محسوس بشه، من نميدونم شما از يه طرف ميگيد، شكي درش نيست كه اين مطالب درسته از يه طرف ميگيد چه جوري اين مطالب درسته oo:

2007/02/18
    مشهد
    2,401
    147

نقل قول نوشته اصلی توسط djalikalan
    با عرض سلام خدمت همه دوستان
    من چند روز پیش کابل کشی یه گاراژ ( البته نیمچه گاراژ ) رو به عهده گرفتم و صاحب کار از من خواست تا با استفاده از کابل های موجود که کابل 1.5*2 بود، کابل کشی رو انجام بدم...
    این گاراژ شامل 5 مغازه که هر کدومشون دو تا لامپ کم مصرف 60 واتی و احتمالا هر کدومشون دارای یک دستگاه پمپ باد می باشند...

حالا به نظر شما کابل 1.5*2 تحمل جریان عبوری این بارها رو داره؟

جریان عبوری مجاز برای کابل 1.5*2 چند آمپره؟

اگه کمکم کنید ممنون میشم...

راه اندازی دستگاه ها هر کدوم یه اصولی داره
    مثلن ممکنه سیم نمره 1.5 بتونه جریان مورد نظر رو تحمل کنه ولی مطالب زیر باید سرلوحه کار قرار بگیره
    البته این مطالب طبق نشریه نوشته شده و ناظران و مهندسین طبق همین کار می کنن ولی خیلی جاها این رعایت نمیشه شاید این ایراد توی خونه خودمون هم باشه که ممکنه بگیم همین طوری که داره کار می کنه

سیم نمره 1.5 جهت روشنایی استفاده شده و فیوز مربوطه اون 10 آمپره
    البته باید توجه داشت که 2 رشته قابل قبول نیست ( مگه ترانس ایزوله داشته باشیم ) و حداقل باید 3 رشه بکشید مثلن کابل 3*1.5
    جهت پریز ها که جریان فیوزش 16 آمپره سیم نمره 2.5 کار می کنن و البته طبق مباحث جدید فاصله 20 متر بعه بالا رو با سیم نمره 4 کار می کنن
    جهت کنتور ها سیم نمره 4 کار می کنن البته با وجود کنتور های 32 آمپر استفاده از مقطع نمره 6 مجاز نیست
    موتور ها کلن با مقطع 2.5 راه اندازی می شن و نباید از این مقطع پایین تر بیاید و فقط برای بعضی از موتور های تکفاز کابل 1.5 استفاده میشه
    بغیر از بحث جریان و افت ولتاز بحث اتصال کوتاه رو هم در کابل داریم یعنی اگه خیلی نزدیک ترانس باشید باید مقطع رو بالاتر ببرید
    طبق محاسبات اتصال کوتاه نزدیک ترانس حداقل مقطع سیم نمره 16 هستش
    بنابراین برای موضوع مطرح شده تون باید کابل نمره 3*6 استفاده کنید و در صورتی فاصله ( معمولن بیشتر از 40-50 متر ) زیاد بشه محاسبات افت ولتاژ رو حتمن انجام بدید

جریان هم بستیگی به بار داره یعنی بار تعیین میکنه چقدر جریان مصرف شه

هر زمان تونستید مطلبی رو به مادربزرگتون بفهمونید یعنی اینکه اون مطلب رو درست فهمیدید البرت انیشتن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن
    2007/02/18
    مشهد
    2,401
    147

در ضمن مطالب فوق بر اساس نشریه 110 سازمان برنامه و بودجه است و همچنین مبحث 13 مقررات ملی ساختمان

می تونید با همین اسم اونو توی اینترنت سرچ کنید

برای مطلب هم سایت پر نمیشه

هر زمان تونستید مطلبی رو به مادربزرگتون بفهمونید یعنی اینکه اون مطلب رو درست فهمیدید البرت انیشتن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12