اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرق نول با ارت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرق نول با ارت

سلام به تمام دوستان

من خیلی وقته که یه سوالی برام پیش اومده.میخوام بدونم "دقیقاً فرق سیستم نول با ارت چیه؟"هر دوتاشون با فاز 220 ولت اختلاف پتانسیل دارن.نسبت به همدیگه هم هیچ ولتاژی ندارن.هر دوشونم که زمین شدن پس فرقشون چیه؟

اصلاً یه نوع سیستمی هست به اسم TN – C که در این سیستم، سیم ارت و نول مشترک هستند. به عبارت دیگر سیم نول که از شینه نول تابلوی اصلی به مصرفآ‌کنندهآ‌ها برده میآ‌شود، هم به عنوان نول مورد استفاده قرار میآ‌گیرد و هم به عنوان سیم ارت یعنی یک انشعاب از سیم نول به بدنه هادی دستگاههای مصرفآ‌کننده به عنوان سیم ارت وصل میآ‌شه

چاه نول رو هم مثل چاه ارت درست میکنن؟

قبلن تشکر میکنم

پاسخ : فرق نول با ارت

اینم عکس TN – C که گفتم:

دیدگاه

سلام
      من اطلاعات کمی در مورد این قضیه دارم ولی فکر میکنم چیزی که میگم درست باشه ولی اجازه بدین قبل از پرداختن به این موضوع مطالبی رو که مطمئنم شما میدونید رو دوباره بازگو کنم...
      سیم نول صرفا در سیستم تکفاز وجود داره و دلیل وجود اون هم صرفا به خاطر بوجود آوردن اختلاف پتانسیله..... برای همین در سیستم سه فاز اثری از سیم نول نمیتوان یافت....
      حالا ثانویه ترانس 20 را در نظر بگیرید که اتصال ستاره میباشد که از نقطه مشترک آن به عنوان سیم نول به همراه سر دیگر ترانس به عنوان سیم فاز به منازل ارسال میکنند حال اگر تعادل فاز ها بهم بخورد دیگر نقطه مشترک دارای پتانسیل صفر نمیباشد در نتیجه اختلاف پتانسیل 220 ولت میسر نمیشود پس برای تضمین صفر ماندن نقطه صفر ترانسفورماتور آن را به زمین متصل می کنند...
      سیم نول و ارت از لحاظ کلی دو مقوله متفاوتند چرا که نول به معنی خنثی، نقطه ای خاص ازمدار را گویند که دارای اختلاف پتانسیل صفر است و این شرایط را در مدار میتوان بوجود آورد کما اینکه عرض شد در سیستم سه فاز (مثل دستگاه های جوش سه فاز که برای تغذیه فن دستگاه و بخشی از قسمت های برد) که نول نداریم و به آن نیاز داریم بوسیله یک ترانس نول ساز آنرا میسازیم.ولی ارت یک پارامتر فیزیکی است که اینهم دارای اختلاف پتانسیل صفر است با این تفاوت که نول میتواند برقدار شود (درصورت نامتعادل شدن) ولی ارت از آنجا که اصطلاحا" صفر بینهایت است نه تنها صفر نمی شود بلکه هر ولتاژی که به آن وصل شود نیز صفر میشود و به این دلیل است که نول را به ارت وصل میکنند.

موفق باشید
      براي تشكر از امتياز مثبت استفاده كنيد . have a nice time

دیدگاه

نوشته اصلی توسط djalikalan
        حالا ثانویه ترانس 20 را در نظر بگیرید که اتصال ستاره میباشد که از نقطه مشترک آن به عنوان سیم نول به همراه سر دیگر ترانس به عنوان سیم فاز به منازل ارسال میکنند
        یعنی ما چیزی به نام چاه نول نداریم و همه نول ها از نقطه مشترک اتصال ستاره بوجود میاد؟
        اگه داریم چه فرقی با چاه ارت میکنه؟

نوشته اصلی توسط djalikalan

ارت یک پارامتر فیزیکی است که اینهم دارای اختلاف پتانسیل صفر است با این تفاوت که نول میتواند برقدار شود (درصورت نامتعادل شدن) ولی ارت از آنجا که اصطلاحا" صفر بینهایت است نه تنها صفر نمی شود بلکه هر ولتاژی که به آن وصل شود نیز صفر میشود و به این دلیل است که نول را به ارت وصل میکنند.
        در حالت طبیعی ترانس متعادله و نول برق نداره و نباید هم داشته باشه، توی همین سیستم طبیعی که نول برق نداره، سیم نول با ارت متفاوته در صورتی که از نظر اختلاف پتانسیل، نسبت به همدیگه هم هیچ ولتاژی ندارن، اینکه بگیم نول میتواند برقدار شود ولی ارت نه، حداقل به نظر من جواب جامعی نیست هر چند که این جمله میتونه درست باشه

چون اگه شبکه ایی سیم نولش برق دار باشه، اصطلاحاً میگن خطای نول اتفاق افتاده، ولی سوال اینه که توی یه شبکه سالم تفاوت نول با ارت چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آریانژاد
          یعنی ما چیزی به نام چاه نول نداریم و همه نول ها از نقطه مشترک اتصال ستاره بوجود میاد؟
          اگه داریم چه فرقی با چاه ارت میکنه؟

در حالت طبیعی ترانس متعادله و نول برق نداره و نباید هم داشته باشه، توی همین سیستم طبیعی که نول برق نداره، سیم نول با ارت متفاوته در صورتی که از نظر اختلاف پتانسیل، نسبت به همدیگه هم هیچ ولتاژی ندارن، اینکه بگیم نول میتواند برقدار شود ولی ارت نه، حداقل به نظر من جواب جامعی نیست هر چند که این جمله میتونه درست باشه

چون اگه شبکه ایی سیم نولش برق دار باشه، اصطلاحاً میگن خطای نول اتفاق افتاده، ولی سوال اینه که توی یه شبکه سالم تفاوت نول با ارت چیه؟
          دوست عزیز سلام
          در مورد سوال اول شما باید عرض کنم که تا آنجا که بنده اطلاع دارم نه..

در مورد سوال دوم باید عرض کنم که در صورت متعادل بودن ترانس فرمایش شما کاملا صحیح است... آیا ترانسی که ما از آن برق میگیریم در حالت نورمال میباشد؟؟؟؟؟ خیر... چرا؟ عرض میکنم!!
          شما میدانید که ترانسی که برق 20 کیلو را به 380 ولت تبدیل میکند.. یا به عبارتی آخرین ترانس توزیع ( ترانسی که معمولا در ابتدای کوچه ها نصب میشود) یک ترانس سه فاز که با اتصال ستاره در ثانویه است میباشد..پس برای توزیع یکنواخت به نسبت تعداد خانه های مرتبط به ترانس، آنها را به هر فاز مرتبط می سازند.... حال توجه کنید که در یک خانه که وصل به یک فاز است مصرف کننده ای پرمصرف و به خانه دیگر که به فاز دیگر وصل است مصرف کننده ای کم مصرف وصل می باشد.... خوب میتوان نتیجه گرفت که تعادل ترانس بهم میخورد و در نتیجه جریانی از نول عبور میکند... منظور این است که مصرف مصرف کنندگان با هم متفاوت است و همین امر باعث بهم خوردن تعادل ترانس میشود... به همین دلیل نقطه مشترک ثانویه را به زمین متصل میکنند که همیشه ترانس متعادل باشد...
          سوال: چرا در موتورهای الکتریکی ac نقطه مشترک استاتور را به زمین متصل نمیکنند؟
          جواب: چون واضح است که یک موتور الکتریکی سالم به خاطر توزیع یکنواخت سیم پیچ ها و تساوی سیم ها در هر فاز همیشه در تعادل خواهد بود و در نتیجه جریان عبوری از نقطه مشترک آن صفر میشود...
          اگرسوالی است من در خدمتم
          براي تشكر از امتياز مثبت استفاده كنيد . have a nice time

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آریانژاد
            سلام به تمام دوستان

من خیلی وقته که یه سوالی برام پیش اومده.میخوام بدونم "دقیقاً فرق سیستم نول با ارت چیه؟"هر دوتاشون با فاز 220 ولت اختلاف پتانسیل دارن.نسبت به همدیگه هم هیچ ولتاژی ندارن.هر دوشونم که زمین شدن پس فرقشون چیه؟

اصلاً یه نوع سیستمی هست به اسم TN – C که در این سیستم، سیم ارت و نول مشترک هستند. به عبارت دیگر سیم نول که از شینه نول تابلوی اصلی به مصرفآ‌کنندهآ‌ها برده میآ‌شود، هم به عنوان نول مورد استفاده قرار میآ‌گیرد و هم به عنوان سیم ارت یعنی یک انشعاب از سیم نول به بدنه هادی دستگاههای مصرفآ‌کننده به عنوان سیم ارت وصل میآ‌شه

چاه نول رو هم مثل چاه ارت درست میکنن؟

قبلن تشکر میکنم
            نوع سیستم رو مشخص کن تا فرق اون دوتا رو بگم
            بحث نول و ارت از فاز ها هم بمراتب مهمتره

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

من الکترونیک را تجربی آموختم
              اما فرق نول با ارت در اینه که اگه شما به سیم نول دست بزنید برق شما را میگیره چون مسیر برگشت الکترون ها به زنراتور است مثلا اگه به نول سیمی که یک لامپ را روشن کرده دست بزنید برق شمار می گیره ولی در ارت هیچ برقی شما را نمی گیره
              حال مفهوم علمی این رو با شکل یکی توضیح بده لطفا
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                من الکترونیک را تجربی آموختم
                اگه شما به سیم نول دست بزنید برق شما را میگیره
                به کدوم نول دست زدی که برق گرفتت :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

توی شبکه ها چند مدل زمین کردن داریم که خوشبختانه چون با قدرت کاری ندارم اسمشون هم یادم رفته! اما فرق نول با ارت یه واحد مصرفی در اینه که نول توی پست زمین شده و توی شبکه ی توزیع هست (توی شبکه ی انتقال به صورت موثر زمین نمی کنند-اونم فقط کاربرد حفاظتی مربوط به ارت فالت هست ). اگر از سه فاز شما بار نا متعادل کشیده بشه اونوقت سیم نول شما دیگه ولتاژش نسبت به ته همین سیم نول که توی پست زمین شده (مثلا یه ترانس ستاره مثلت توزیع بوده) اختلاف ولتاژش صفر نیست!
                  اون سر نول توی پست همچنان صفره (نسبت به زمین) اما این سیم طول داره! یعنی مقاومت داره! بار نا منتعادله! یعنی جریان سه فاز نا متعادله! یعنی مجموع بردار های این سه جریان صفر نیست! این مجموع جریان ها از نول عبور می کنه . در تعادل بار این مقدار صفره! این جریان ضرب در اون مقاومت میشه یه اختلاف ولتاژ ! اون سر نول که زمینه! این سر هم دسته شماست! پس نول نسبت به زمین اختلاف ولتاژ داره . اگه این عدم تعادل زیاد باشه این ولتاژ هم زیاد میشه!
                  Gracias A La Vida
                  [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                  http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
                  زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

من چون تازه امتحان نظام مهندسی برق رو دادم یه اطلاعاتی در این مورد دارم که به اشتراک میزارم امیدوارم که مورد استفاده دوستان قرار بگیره
                    سیستم های نیرو به چند نوع مختلف تقسیم میشه که اسامی اونها TN , TT , IT هستش که حرف سمت راست مربوط به وسیله مصرفی بوده و حرف سمت چپ مربوط به ترانس هستش. T یعنی اینکه وسیله مورد نظر زمین شده باشد. I یعنی ایزوله باشد و N یعنی به نول وصل شده باشد. تو ایران سیستم TN مورد استفاده قرار می گیرد و اجبار هستش ولی در بعضی موارد مانند بیماستانها از IT هم استفاده می شود.
                    خود سیستم TN هم به دو نوع TN-C و TN-S تقسیم بندی میشه.در سیستم TN-C نول (هادی خنثی) و ارت (هادی حفاظتی) رو به هم وصل می کنند. بیشتر در مواردی که نیاز به نول نیست مثلا در موتورهای قفس سنجابی چون نیازی به نول نیست بهتره که از چهار رشته سیم استفاده شود و نول و ارت به هم وصل شود. نول در واقع همان نقطه وسط ترانس می باشد.موقعی که بارها متعادل باشند صفره ولی در باهای نامتعادل صفر نمیشه.
                    دلیل اینکه تو سیستم TN نول رو به ارت وصل می کنند سادگی و کم خرجیه این سیستمه. چراکه اگه یه موقع یکی از فازها قطع بشه مطمئنا وسط ترانس که نقطه نول هستش صفر نخواهد بود و در نتیجه فازهای دیگه هم برای متعادل کردن بار افزایش پیدا می کنند که برای دستگاه های مصرفی خطرناک هستش.برای اینکه در چنین موقعی فیوز عمل بکنه نول رو به ارت وصل می کنند تا فیوز بپره. ولی بعضی جاها وصل سریع نول و ارت به هم اشتباهه. مثلا تو سیستم های مخابراتی یا PLC ها و وسایل الکترونیکی.چون در چنین مواقعی نول نویز دار میشه و وقتی سریعا به ارت وصل بشه ارت رو هم نویزدار میکنه.به همین دلیل سیستم TN_S رو داریم که نول نویز دار با ارت فرق بکنه هر چند بالاخره به هم وصل میشند ولی سیم ارت ما همیشه ارت واقعی هستش و مستقیم بدون هیچ نویزی به ارت اصلی وصل میشه.
                    این مباحث رو بهتر از این هم می تونید در مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان پیدا کنید که لینکش رو قرار دادم.
                    http://nafas1353.persiangig.com/other/parsigold13.rar
                    هر آبروي كه اندوختم ز دانش و دين
                    نثار خاك ره آن نگار خواهم كرد. (حافظ)

دیدگاه

جناب کویر 82
                      جناب پژوهان

شما میتونید یه سری اطلاعات راجع به
                      1- نقطه صفر
                      2- نقطه زمین
                      3- نول
                      4- ارت
                      5- دلیل اینکه چرا باید ارت و نول بهم وصل بشن
                      6- جابجایی نقطه صفر
                      7- جابجایی نقطه زمین

رو بفرمایید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
                        جناب کویر 82
                        جناب پژوهان

1- نقطه صفر
                        2- نقطه زمین
                        3- نول
                        4- ارت
                        6- جابجایی نقطه صفر
                        7- جابجایی نقطه زمین

رو بفرمایید

آقا سعید شما فکر کن هیج کس نمیدونه، لطف کن یه توضیحی بده که ذهن ما هم روشن بشه

قصد جسارت به دوستانو نداشتم، اصلاً همه میدونن، من نمیدونم، میشه واسه من یه توضیحی بدین؟

راستی یه سوال، شما چیزی به اسم چاه نول شنیدی؟

دیدگاه

جناب کویر 82
                          جناب پژوهان

1- نقطه صفر
                          2- نقطه زمین
                          3- نول
                          4- ارت
                          6- جابجایی نقطه صفر
                          7- جابجایی نقطه زمین

رو بفرمایید

جناب باقرانی جواب این دوستمون آقای آریانژاد رو نمی خواهید بدید؟ یا اینکه جواب سوالهای خودتون رو نمیدونید؟
                          HELLO WORLD

دیدگاه

من اون سوال ها رو از جناب (آقا یا خانوم ) کویر 82 و آقای پژوهان پرسیدم
                            به گفته شون تازه نظام مهندسی ....
                            اگه ایشون جواب ندادند حتمن جواب میدم

دیدگاه

من اون سوال ها رو از جناب (آقا یا خانوم ) کویر 82 و آقای پژوهان پرسیدم
                              به گفته شون تازه نظام مهندسی ....
                              اگه ایشون جواب ندادند حتمن جواب میدم

سلام

فکر کنم به اندازه کافی صبر کردیم، آقای باقرانی اگه ممکنه، خودتون جواب بدین قبلن تشکر میکنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X