اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغذیه مدار و عملکرد سیستمی با 485

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغذیه مدار و عملکرد سیستمی با 485

سلام
    من چند تا برد زدم که توش قطعات زیر رو داره :
    1- ماژول em18 (یک کارتخوان rfid هست )
    2- atmega8a
    3- رگولاتور 7805
    4- adm485
    5- مقاومت ها ، خازن ها و کریستال .....
    این مدار قرار هست کد کارت rfid رو بخونه و روی شبکه 485 منتقلش کنه . وقتی مدار رو به تنهایی روشن می کنم و اون طرف رو با یک مبدل 485 به 232 ببه کامپیوتر می زنم درست کار می کنه و کدها منتقل میشه. جریانش مصرفی دستگاه رو با مولتی متر اندازه گیری کردم تقریبا 70 تا 90 میلی آمپر هست . سپس توسط کابل های 30 سانتی متری 2 و سپس سه تا از اونها رو مدارا رو به یک منبع تغذیه 12 ولت 4.2 آمپری وصل کردم (منبع تغذیه هم از نوع سوئیچینگ صنعتی هست ) و کار میکرد البته تو عملکرد همزمان اونها دو تا مشکل گاها دیده می شد یکی اینکه بعضی وقتها هیچ کدوم نمی تونستن ارسال کنن و دوم اینکه بعضی وقتها کد کارت رو نمی خوندن . به محض اینکه یک مدار دیگه بهش اضافه می کنم و میشه 4 عدد دیگه هیچ کدوم کار نمی کنن .
    نحوه اتصالات من هم اینطوریه که از یک کابل 4 رشته ای دو رشته برای data و دو رشته برق استفاده می کنم که برق 12 ولت رو به مدار ها برسونه . همه مدار ها رو هم بصورت daisy chain (هر نود به نود بعدی وصل می شه ) به همدیگه وصل کردم . هم تغذیه ها رو و هم دیتا رو . کابل هام هم کوتاهند ی پس تلفات زیادی نداریم . اشکال از دستگاه چهارم هم نیست چون به تنهایی هر کدوم سالمه
    با تشکر
    لینک برنامه :
    http://www.4shared.com/file/9bbhEp8V/sanatgar_card_reader.html
    فایل pcb :
    http://www.4shared.com/file/dhyHqqs8/sanatgar_Em485.html
    Don't hesitate to ask any question ..

پاسخ : تغذیه مدار و عملکرد سیستمی با 485

یه مقاومت .22 اهم 5 وات با خروجی تغذیه موازی کن اگه بازم نشد تعداد مقاومت ها رو بیشتر کن. نهایتا 3 تا
    گیرم که تو از سر گنه در گذری...
    زان شرم که دیدی که چه کردم چه کنم؟؟؟؟

دیدگاه

بین خطوط 485 (اولی و آخری فقط) باید یک مقاومت 120 اهمی قرار بدی. ضمنا خطوط ارتباطی نباید chain بشن بلکه بین تمام برد ها مشترک باشن.

دیدگاه

120 اهم رو گذاشتم . چرا chain نکنم ؟ تو خیلی از pdf ها نوشته chain از همه بهتره ... این آرایش باس چطوری عملا پیاده می شه ؟
        البته در جایی که من می خوام نصب کنم کابل cat5 کشیده شده و اومده به یک rack و من احتمالا باید از همونها استفاده کنم که اینطوری اصلا star میشه که تو مقالات گفته شده استاندارد نیستش
        در این حالت به نظر شما مقاومت 120 رو کجا بذارم بهتره ؟

دیدگاه

البته برای 485 chain بودن فرقی با باس نداره!!!
          دو تا سیم رد شده که همه به همین دو تا وصل میشه.
          اما مقاومت های 390 اهمی یا بیشتر برای پول پ و (اصطلاحا) پول دان خط فراموش نشه.
          راستی پروتکلتون رو هم چک کنین. شاید مشکل از عدم همزمانی برد ها با هم باشه.

دیدگاه

دیروز یه نفر گفت که موج دستگاهها رو هم اثر می ذاره با وجود این که برد اونها 5 سانته اما وقتی کنار هم باشن تا چند متر هم امکان اثر متقابل دارند . امروز بصورت واقعی 4 تا دستگاه رو در فواصل دور به هم وصل کردم (دیتا ها رو بصورت star وصل کردم و برقشونو با آداپتور های جداگانه تامین کردم ) چون فاصله بیشتر شد دیگه اون مشکل که گفته بودم وقتی تعداد زیاد میشه کارتها رو اصلا نمی خونه حل شد و کارتها خونده میشن یعنی حرف اون بنده خدا درست بود . اما هنوزم فکر می کنم قسمت ارسال اطلاعات خالیی از مشکل نباشه چون امروز کلی روش کار کردم تا 4 تا راه افتاد .وقتی 3 تا دستگاه رو به هم وصل می کردم به خوبی جواب می داد ولی تا چهارمین سیستم رو وصل می کردم دیگه هیچ کدوم از سیستم ها کار نمی کرد آحرشم درست متوجه نشدم چی شد درست شد فقط مکان دستگاها رو عوض کردم و سیم ها رو هم تغییر دادم یعنی اول اگر از آبی و سفید آبی استفاده می کردم حالا شد سبز و سفید سبز.

یه سوال دیگه هم دارم میکروی مورد استفاده مگا 8 هست که من پایه 23 رو با یه ترانزیستور به buzzer وصل کردم اما وقتی فعال نم کنم buzzer خش خش می کنه همون ترانزیستورو به یه پایه دیگه میکرو بزنم مثل B0 درست کار میکنه ... این پایه pC0 که همون 23 هست چرا اینجوری میشه؟ مثل مگا 32 که رو پورت c باید jtag رو غیر فعال کنیم اینجا کاری باید بکنیم؟

دیدگاه

در مورد اون قضیه منبع تغذیه که آقای صادقی گفتند مقاومت بذار من اون کارو انجام دادم اما با وجود جریان زیادی که مقاومت آجری از منبع می کشید باز هم مشکل برطرف نشد . یه نفر هم بهم گفت تو مدارات دیجیتال استفاده از منبع سوئیچینگ کلا هوب نیست گرچه استفادش رواج پیدا کرده
              فایل برنامه رو تو پست اولم گذاشتم
              شماتیک هم ان شاء ا... فردا می ذارم

دیدگاه

سلام دایی جان.
                - کابل 485 باید زوج سیم بهم تابیده باشه و در انتهای کابل باید از یک ترمیناتور که یه مقاومته استفاده کنیم. بهترین مقاومت باید بر اساس ساختار امپدانسی کابل محاسبه بشه اما مقاومت 120 اهم شروع خوبیه.
                - پایه A و B آی سی ADM485 در تمام بردها باید بایاس بشه. یعنی B با یه مقاومت 4.7 کیلو به 5+ ولت و پایه A با یه مقاومت 4.7 کیلو به GND وصل بشه. بنابراین با زیاد شدن تعداد نودها مقاومت ترمیناتور باید زیادتر بشه تا ADM485 قادر به تامین جریان باس باشند.
                - بهتره منبع تغذیه در تمام بردها ایزوله بشه. برای اینکار می تونیم از ماژولهای کوچک DC-DC استفاده کنیم که روی برد لحیم میشن. درضمن منابع سوئیچینگ برای مدارات دیجیتال بدرد می خورن وگرنه برای مدارهای آنالوگ که نویزشون پدر درمیاره. یه نمونه از این مبدلها رو جوان داره بنام B1205S-2W که قیمتش هم 8 تومنه. ورودی 12 ولت میگیره و 5 ولت میده. تو جمهوری مدلای دیگش هم پیدا میشه. تاثیر اینها شاهکاره چون بیشترین مشکل شبکه ها از افت ولتاژ توی خطوط تغذیه بوجود میاد.
                - آخرین نکته هم نرم افزاره. توی نرم افزار باید از یکی از پروتکل های استاندارد مثل modbus استفاده کنیم وگرنه کوچکترین خطایی در انتقال داده باعث بهم ریختن روند کاری شبکه میشه.
                با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام به همگی :smile:

احمد آقا میشه توضیح بیشتری در مورد ماژولهای DC - DC بدین و آیا این ماژولها تو بازار خودمون هم پیدا میشه؟

دیدگاه

سلام دایی
                    اتفاقا داشتم توضیح DC-DC بالا رو تکمیل میکردم که پیام شما رسید.
                    من انواع مختلف اینها رو استفاده کردم. قبلا فقط ایران الکترونیک داشت اما الان احتمالا فروشنده های دیگه هم باید داشته باشن.
                    اگه دیتاشیت قطعه نمونه ای که دربالا نوشتم رو ببینید همه چی دستتون میاد.
                    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

یک نوع از این dc to dc ها برای ایزولاسیون سری MAU هست. مثل MAX202 که 5 ولت به 5 ولته.

دیدگاه

خیلی از شما ممنون دایی
                        - کابل 485 باید زوج سیم بهم تابیده باشه : کابل شبکه cat5 هست اونجا ، پس به هم تابیده هست
                        - در انتهای کابل باید از یک ترمیناتور که یه مقاومته استفاده کنیم: این کارو کردم اما اگر مجبور باشم از همین کابلها که همه به یه rack آمدند و در حقیقت star شدن استفاده کنم اونوقت چی کار کنم چون ابتدا و انتها ندارم ...
                        - پایه A و B آی سی ADM485 در تمام بردها باید بایاس بشه. یعنی B با یه مقاومت 4.7 کیلو به 5+ ولت و پایه A با یه مقاومت 4.7 کیلو به GND وصل بشه: تو یه pdf دیدم که فقط تو نود اول این کارو کرده بود و بقیه این مقاومت ها رو نداشتند تازه مقدار مقاومتش هم 560 اهم بود . الان من باید رو همه مقاومت بذارم پس.... الان من 40 تا نود دارم که تو یه ساختمان 3 طبقه هستند مقدار مقاومت رو بیشتر از 4.7 بذارم ؟ http://www.4shared.com/photo/NlGmehDP/RS485-Circuit-Diagram-for-Gene.html
                        طبق این عکس زمینها هم با مقاومت 100 اهم به هم وصلند ....
                        - بهتره منبع تغذیه در تمام بردها ایزوله بشه.: اگر تو هر نود از یه آداپتور جدا استفاده کنم مشکل پیش میاد؟
                        - آخرین نکته هم نرم افزاره. توی نرم افزار باید از یکی از پروتکل های استاندارد مثل modbus استفاده کنیم : برنامه من اون بالا هست وقت می فرمایید یه نگاه اولیه و کلی بندازید تا عیبش معلوم بشه ؟این نرم افزار کامل نیست و در حال تکمیل قسمتهای تشخیص خطا هست اما الان باید جواب بده ، نه؟

دیدگاه

ببین دایی جون.
                          "فعلا مد شده دایی گفتن"!!

برنامه تون وضعش خرابه. یک سری به پیغامهاتون بزنین. الزامی نیست پروتکل مودباس باشه اما مودباس یکی از راه حل هاشه.
                          اگر تمامی کابلها در یک نقطه به هم وصل شدن هنوز باس داری فقط شکل رو به صورت استار نقاشی کردی! بیخود خودتو گول نزن.

بایاس پایه های A و B برای اینه که اگه در یک پریود زمانی کسی اقدام به ارسال اطلاعات نکرد بقیه گول خط رو نخورن و بفهمن خط بیکاره. بنا براین فقط یکجا بسه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_agha
                            ببین دایی جون.
                            "فعلا مد شده دایی گفتن"!!
                            اگر تمامی کابلها در یک نقطه به هم وصل شدن هنوز باس داری فقط شکل رو به صورت استار نقاشی کردی! بیخود خودتو گول نزن.
                            با تشکر از جناب مهندس reza_agha
                            دایی گفتن مد نشده دایی لقب جناب ahmadmn هست که از اختصاصات ایشونه !
                            تو مقاله های مربوط به 485 تاکید شده که آرایش نباید استار باشه ... خوب این آرایش استر چطوری بشته میشه؟ من فکر می کردم اگه همه بیان یک نقطه و اون یک نقطه همون سرور ما باشه این میشه star
                            یه سوال من یه pcb کوچیک دادم که بزنن . با این pcb به جای اینکه همه سیم ها رو به هم وصل کنم اومدم هر کدوم رو با ptr به pcb وصل کردم و همونطور که در فایل زیر می ببینید یک جور حالت باس بهش دادم . تو ساختمان مورد نظر هر طبقه 7 تا نود داریم که یک نود رو به عنوان نود آخر به ترمینال G وصل می کنیم و g به f و ... و در نهایت به ترمینال IN وصل می کنیم حالا ترمینال IN رو وصل می کنم به ترمینال G در یک pcb دیگر که در طبقه دیگر قرار داره و به همین ترتیب ترمینال IN آخرین pcb رو وصل کنیم به کامپیوتر
                            به نظر شما اینکار تاثیری داره و به این صورت میشه اتصالات رو باس کامل در نظر گرفت؟
                            این هم اون pcb
                            http://www.4shared.com/document/Au9WT6LJ/DAISY_CHAIN.html

دیدگاه

سلام استاتید محترم
                              عرض شود که من هم یک پروژه به این صورت داشتم که 54 نود داشت و به هر کاری میکردم با اضافه شدن بیش از 4 نود نویز بوجود میآمد اطلاعات درست ارسال نمیشود . انواع مقاومت ها را تست کردم و تنها نتیجه ای که گرفتم این بود که بین هر چهار تا نود یک تقویت کننده قرار دهم !
                              منظور از تقویت کننده این است که سیگنال را با یک 485 میگرفتم و مجددا با یک 485 دیگر ارسال کردم و کاملا جواب داد.
                              موفق باشید
                              کمتر سخن گویم
                              بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X