اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکلات هنگام ساخت عملی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکلات هنگام ساخت عملی منابع سوئیچینگ

با درود

دایی، یادت هست قبلا راجع به این مدار براتون گفته بودم؟

ترانس این مدار
    اولیه = 50دور
    تغذیه خود آیسی = 40دور
    5ولت = 10دور

من خواستم برای تغذیه 12 عدد power LED به صورت سری ،ترانس این مدار رو برای 44 ولت بپیچم. قسمت اولیه و سیم پیچ تغذیه خود آیسی رو تغییر ندادم، فقط ثانویه رو به نسبت دور 5 ولت، 88 دور پیچیدم. البته لازم به گفتن نیست که مقاومت تغذیه اپتوکوپلر و آیسی رفرنس رو برای ولتاژ جدید محاسبه کردم.
    دقیقا همون ولتاژ 44 ولت رو از خروجی گرفتم. با جریان 300 میلی آمپر. ولی ترانس صداهای جیغ مانندی در می آورد، بعد از یک دقیقه، دیود فست که به شدت داغ شده بود سوخت. از UF5408 استفاده کرده بودم.خیالم راحت بود که از دیود سه آمپری استفاده کرده ام! به ولتاژ معکوس مشکوک شدم، با اسکوپ ولتاژ های روی دیود رو چک کردم!!! :surprised: دایی چشمت روز بد نبینه! ایمپالسهای کاملا سوزنی 2 کیلو ولت برق از چشام پروند! :surprised: :surprised:
    خواستم با اسنابر موازی با دیود، شنتشون کنم و . . . نتیجه نداد. ترانس جدیدی با عایقبندی داخلی قوی پیچیدم نتیجه همان شد.بالاخره از ولتاژ 44ولت منصرف شدم، ترانس جدیدی برای 22 ولت پیچیدم.پس دور ثانویه رو نصف کردم، که تناسب با دورهای ترانس اریجینال هم رعایت شده. ولی همان ولتاژهای معکوس خیلی بالای نا معقول روی دیود باز هم هست. الان که دارم 22 ولت ازش میگیرم، یک کیلو ولت، ولتاژ معکوس دارم. :surprised:
    چون الان دیگه همه دیودهای موجودمو سوزوندم، گفتم از شما راهنمایی بگیرم.
    ولتاژ کیلو ولتی تو ثانویه؟ اون هم با 44 دور؟؟

پاسخ : سوال از ahmadmn

سلام دایی
    اگه ممکنه نام و مقدمه تاپیک رو تغییر بده. منم مثل همه دوستان دارم تجربه می کنم و یاد می گیرم و با این روش هیچکس تجربشو در اختیار من قرار نمیده.
    منتظرم دایی.
    و اما مدار. اتفاقا در فلایبک ثانویه اهمیت بسیار کمی داره. در واقع تابعی از اولیه است.
    دومین نکته اسنابر اولیه است که باید متناسب با ولتاژ معکوس محاسبه بشه.
    و در آخر نظر من اینه که بری سراغ TNY280 چون 3843 یه مشکل اساسی بنام "ناپایداری دیوتی سایکل: داره.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

پاسخ : مشکلات هنگام ساخت عملی منابع سوئیچینگ

اگه ممکنه نام و مقدمه تاپیک رو تغییر بده.
      اطاعت شد. هرچند با اکراه!
      متوجه هستم که آیسی های خوبی برای منابع سوئیچینگ تو بازار هست که با استفاده از اونها این مشکلات به حداقل میرسه، کار کردن من روی این مدار دو علت داره
      1-هنگام استفاده از آیسی های مثل سری TNY متوجه طرز کار یک مدار سوئیچینگ نمیشیم.چون تمام کارها داخل آیسی انجام میشه و امکان مطالعه برای یاد گیری نیست. اینها برای موقعی خوبه که وقتی به طرز کار سوئیچینگ مسلط شدیم،بدون دردسر اضافی، فقط کارمون رو راه بندازیم.
      ولی نقشه بالایی،یک مدار پایه است که بیچاره چون همه چیزش روئه، برای مطالعات اولیه برای یادگیری مناسبه.
      2-موقع خرید برای این مدار، بیست تا از کلیه قطعاتش گرفته ام ، گفتم لااقل برای LED حرومشون کنم، بعد برم سراغ محصولات PI

اسنابر اولیه باید متناسب با ولتاژ معکوس محاسبه بشه
      پس این ولتاژ معکوس خیلی بالایی که تو ثانویه دارم ، بخاطر خوب عمل نکردن مدار اسنابر اولیه است؟
      پس امپدانس اسنابر رو پایین میارم. این ولتاژ معکوس رو با اسنابر تا چه ولتاژی پایین بیارم؟
      برای مداری مثل نقشه بالا، مقدار ولتاژ معکوس تا چه ولتاژی قابل قبوله؟

دیدگاه

الان چک کردم، ولتاژ معکوس، روی اولیه پایینه!
        در حدود 150 ولت. که فکر میکنم ایده آل باشه و توسط ماسفت براحتی تحمل میشه.پس اسنابر بخوبی کارشو انجام میده. ایراد باید از جایه دیگه باشه. :sad:
        ولی هنوز توی ثانویه با 22 ولت خروجی، اون ولتاژ معکوس یک کیلو ولتی رو روی دیود دارم!!!

دیدگاه

دایی جان گلم
          دیدن اسپایک ها توی اسکوپ نیازمند پراب های خاصیه که بعیده گیر هر کسی بیاد. توی PDF های مثالهای powerint کمی توضیح راجع به ساختشون داده.
          یکی از منابع انتقال اسپایک ها القای خازنی بین اولیه و ثانویه است. برای حذفش چاره ای جز اسنابر اولیه و ثانویه نداریم. در اولیه مدار خازما اسنابر ناقصه و اگه به دیتاشیت 3843 رجوع کنی می بنی که یه اسنابر دیگه هم باید باشه. در ثانویه هم باید با دیود یه RC موازی کنی. من 100 اهم سری با 10 نانو رو پیشنهاد می کنم.
          مشکل اصلی تر اینه که نباید ترانس دایی خازاما رو برای کار دیگه ایه تغییر میدادی بلکه باید یه ترانس درست طراحی می کردی.
          محاسباتش اینجا هست: http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28241.msg153942#msg153942
          راستی مدار دایی خازاما دو خروجی داره. کدومشو استفاده کردی؟!
          در مورد یادگیری حق با شماست.
          384x ها واسه یادگیری عالیند.
          اما هرگز بدرد مشتری نمی خورند.
          ناپایداری دیوتی سایکل در این خانواده یه مشکل اساسیه که من یه زمانی با تئوری نظریه اعداد تونستم منشا اونو درک کنم. بیشتر سر و صدای مدار مربوط به این مشکله.
          در آخر واسه درایو LED با 3843 باید از مدار دیگه ای استفاده کرد. درواقع اصلا نیازی به فلایبک نیست بلکه مستقیما توی اولیه توسط ماسفت روشن میشه. یعنی با جریان ثابت.

دیدگاه

با اجازه از استاد کوهستانی
            برای ولتاژ تغذیه آی سی 40 دور خیلی زیاده !!!!
            همچنین به نظر من در شماتیکی که گذاشتین قسمت تغذیه آی سی خوب طراحی نشده اون ترانزیستور باید طوری عمل کنه که وقتی تغذیه آی سی به کمک خود مدار ایجاد شد ورودی های ولتاژ قطع بشه نه اینکه همیشه وصل باشه!
            توی دو صفحه آخر کتاب مارتی دو تا شماتیک هست که بهتره برای راه اندازی اولیه مدار از راه انداز اولیه همون شماتیکا استفاده کنید .
            اما برای صدا هم که گفتین به نظر من علتش سیستم فیدبک این مداره
            من توی چند مداری که با این آی سی بستم مشکل صدا رو داشتم که برای رفعش این کار ها رو انجام دادم :
            یه مقاومت 10 کیلو و یه خازن مولتی لایر 470 نانو به صورت موازی بین پایه 1 و 2 قرار دادم .
            فیدبک ولتاژ رو به همون پایه 2 وصل کردم (در این شماتیک به پایه 1 وصل شده )
            خازن روی پایه 3 رو 100 نانو به بالا گرفتم .
            ورودی اپتو کوپلر یه مقاومت در حد 1 کیلو گزاشتم که سرعت خاموش شدن بیشتر شه
            و در نهایت ترانس هم حسابی باید شارلاکی شه :biggrin:
            یه مورد دیگه که به نظرم خیلی مهمه اینه که توان خرجی مدار باید طوری محاسبه شده باشه که وقتی شما بار نامی رو می کشی سیستم فیدبک کاملا فعال باشه نه اینکه در آستانه فعال شدن باشه به عبارتی مدار زیر بار نامی کم نیاره( نمی دونم تونستم درست منظورم رو برسونم یا نه)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
              دیدن اسپایک ها توی اسکوپ نیازمند پراب های خاصیه که بعیده گیر هر کسی بیاد.
              دایی، چون من همیشه با ولتاژهای بالا کارمیکنم اینه که قبلا برای خودم یه پراب هایولتاژ با امپدانس بالا درست کرده ام. برای کالیبره کردنش خیلی وقت گذاشته بودم. همه جوره تستش کرده ام.باهاش ایمپالسهای 5KV به عرض یک میکرو رو تقریبا بدون distortion آشکار میکنم. از بابت اعلام مقادیر خیالتون راحت.

مدار دایی خازاما دو خروجی داره. کدومشو استفاده کردی؟!
              دایی،گفته بودم ، ترانس جدیدی پیچیدم ، با همان اولیه، ولی 88 دور ثانویه برای 44 ولت. ببین بالا نوشته ام!

باید یه ترانس درست طراحی می کردی.
              محاسباتش اینجا هست: http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28241.msg153942#msg153942
              دایی، باز دل منو خون کردی!
              سر در آوردن از این پست شما از آرزو هامه! قبلا هم سعی کرده بودم ازشون سردربیارم ولی تو اوایل کار تو گل گیر میکنم.به یکی گفته بودین یکبار یاد بگیر و خودتو خلاص کن!
              دوباره میرم سراغش، ولی لطفا شما هم کمک کنید.بعضی علائم استفاده کردید که تو معادل ریاضیش شک دارم.احتمالا دلیلشم چون خود اون علائم تو کیبورد موجود نیستند باشه.
              1- آیا * یعنی ضربدر ؟
              2-آیا ^ یعنی رادیکال ؟

واسه درایو LED با 3843 باید از مدار دیگه ای استفاده کرد. درواقع اصلا نیازی به فلایبک نیست بلکه مستقیما توی اولیه توسط ماسفت روشن میشه. یعنی با جریان ثابت.
              دایی،فعلا درگیر این منبع تغذیه هستم. از LED فقط به عنوان بار برای تست استفاده میکنم. بعدا به این حرفتون flashback خواهم زد!

مثل همیشه از جوابهای ارزنده تون:redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voroojak_52000
                برای ولتاژ تغذیه آی سی 40 دور خیلی زیاده !!!!
                :agree:
                از همون اول غریضم بهم میگفت ، این معادله درست به نظر نمیاد! (آخه سواد درست و حسابی که ندارم )
                آخه اولیه با ولتاژ حدود 300ولت 50 دور باشه و 20ولت آیسی 40 دور؟؟؟
                با حفظ نسبتهای ترانس مدار بالا من هم برای 44ولت 88دور پیچیدم. درسته که قوانین سوئیچینگ با ترانسهای آهنی فرق میکنه ولی آخه . . .
                دیروز به حرف غریضم گوش کردم و ترانس دیگری با مشخصات زیر پیچیدم.
                1-اولیه 50 دور (تغییر داده نشد)
                2-تغذیه آیسی 15دور (برای 15ولت محاسبه کردم)
                3-ثانویه 42ولتی 42دور
                :wow:
                دایی، اون اسپایکهای خفن دیگه تبدیل شدند به ولتاژهای معکوس 300ولتی که دیگه میتونم از پسشون بر بیام.
                دیدی دایی؟با کم گرفتن تعداد دور ثانویه اکثر مشکل هام از بین رفتند. ولی از این ناراحتم که این کم کردن، ریشه اش غریضی بود نه از روی سواد! میدونم جوابش توی همون لینک بالا و پست139 شما هست ، برای هضمش به راهنمایی بیشتر شما نیاز دارم. میدونید بابت ندونستن اون مبحث چقدر دارم تاوان میدم؟

مدارم بهتر شد، جیغ و دادهای ترانس هم به شدت کم شد. ولی با با جریان 300میلی آمپری ماسفتم زیادی گرم میشد. مدار اسنابر اولیه هم داغ میشد. که این دوتا حسابی اذیتم کردند.
                بعد از چندین ساعت وقت گذاشتن و پیچیدن ترانسهای جدید و جایگزین کردن و . . . به ذهنم رسید مدار اسنابر رو با مدار sample های شرکت PI عوض کنم!
                RC مدار اسنابر رو با دیود P6KE200 عوض کردم!
                نتیجه : حرارت ماسفت نصف و مدار اسنابر خنک :wow:
                گذاشتم تمام دیشب اون بار 12 وات روش باشه. امروز صبح که بهش سر زدم ، مدارم هنوز زنده بود! ، یعنی سالم بود و کار میکرد. :biggrin:
                فعلا تا بعد.

دیدگاه

ای ول دایی
                  بحث تعداد دور از همون اول مشکل داشت بخاطر اینکه دایی خازاما توی ترانسش ثانویه رو زیاد گرفته بود. احتمالا برای جبران کاهش خروجی مجبور به اینکار شد.
                  * یعنی ضرب
                  ^ یعنی توان
                  ولتاژ اسپایکی که من روی ثانویه مدار مشابه دارم حدودا 3 برابر ولتاژ خروجیه.

دیدگاه

صدا هم که گفتین به نظر من علتش سیستم فیدبک این مداره
                    مرسی از شما، که درست تو دل ایرادها رفتید و تجربه هاتون رو با ما هم در میان گذاشتید.
                    دیروز هم برای رفع ایرادهای این مدار دوباره وقت گذاشتم.
                    یه نکته عجیب! مدار آیسی 431 رو با زنر عوض کردم. تمام سر و صداهای اضافی ترانس خوابید. :surprised:
                    درسته که با 431 هم ولتاژ محاسبه شده رو داشتم ولی انگار خیلی حساسه و باید یک سری نکات ریز که دنبالشونم ، رعایت شه.
                    من چند جا از دایی شنیده ام، در جواب کسایی که اصرار به شارلاک داشتند ، گفته بود " من از همان نوار چسبی که برای عایق بندی استفاده میکنم، برای چسباندن هسته ها هم از همان استفاده میکنم و تا حالا مشکل صدا نداشته ام."
                    طبق تجربیات قبلی خودم هم به این حرف ایشون خیلی اعتقاد دارم. و هر وقت ترانسم صداهای غیر عادی جیغ مانند بلندی داشت، به شارلاک و خفه کردن فیزیکی نمی پردازم ، بلکه پی میبرم که یه جای کار خودم اشکال داره.این نکته خیلی مهمیه.
                    البته وقتی ، محاسباتمون درست در اومد و ترانسمون تو شرایط عادی سرو صدای غیر عادی هم نداشت، استفاده از شارلاک برای تثبیت بیشتر بلامانع است. :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      بحث تعداد دور از همون اول مشکل داشت.
                      ولتاژ اسپایکی که من روی ثانویه مدار مشابه دارم حدودا 3 برابر ولتاژ خروجیه.
                      دایی، پس چرا حالا میگید؟ oo:
                      میدونید برای پیدا کردن ریشه این مشکل چقدر گیج زدم و چند تا ترانس پیچیدم؟؟
                      کاش یه قانون سر انگشتی هم برای تعیین تعداد دور ثانویه با در نظر گرفتن ولتاژ خروجی ، میدادید.
                      همون طور که برای اسپایک ثانویه، یه نسبتی رو دادید.

دیدگاه

چی بگم دایی
                        وقتی گیر دادی به مداری که نه خودت طراحی کردی، نه طراحش دم دسته، نه بدرد امروز می خوره! دیگه من چی بگم.
                        خودت نشستی حساب کردی تعداد دور دوبرابر بشه ولتاژ خروجی دوبرابر میشه. حب منطقی که بکار بردی درسته. احتمالا طراح هم طبق یه منطقی اون تعداد دور رو محاسبه کرده!
                        اصولا توی فلایبک تعداد دور خروجی بر اساس ولتاژ Reflected Output Voltage محاسبه میشه. یعنی ولتاژ اولیه وقتی که ماسفت خاموش میشه.
                        این ولتاژ دست ماست و می تونیم اجازه بدیم تا کیلوولت بالا بره. یا اینکه نگذاریم تکون بخوره.
                        دایی خازاما مقدار این ولتاژ رو بسیار کم در نظر گرفت چون نگران سوختن ماسفت توسط این ولتاژ بود.
                        حتی نرم افزار PIexpert هم چندان جراتی برای سوزوندن آی سی های شرکتش بخرج نمیده و حاشیه امن زیادی رو در نظر می گیره.
                        یعنی ولتاژ Reflected Output Voltage رو 100 ولت در نظر می گیره. 100+311 میشه 411 ولت در حالی که آی سی های این شرکت می تونن تا 700 ولت تحمل کنن.
                        منطقی که این شرکت و دایی خازاما ازش استفاده می کنن چندان هم اشتباه نیست چون اسپایک های اندوکتانس نشتی ممکنه دوبرابر ولتاژ کاری برن و نمیشه به اسنابر اعتماد کرد.
                        در آینده ماسفت ها و دیودهای بهتری به بازار میان و این حاشیه های امن براحتی کنار گذاشته میشن.

دیدگاه

آقا یه سوال هم من داشتم که با توجه به موضوع تاپیک همین جا مطرحش می کنم
                          توی فلای بک دمای مجاز که برای هسته در نظر گرفته میشه چقدره؟
                          چون من چند تا منبع که با uc3845 بستم دمای هسته زیر بار نامی تا 85 درجه بالا می ره
                          جالب اینجاست که فرکانس رو از 70 تا 150 کیلو هرتز که تغییر می دم دمای هسته تفاومت محسوسی نمی کنه

دیدگاه

توی فلای بک دمای مجاز که برای هسته در نظر گرفته میشه چقدره؟
                            من تا حالا به مطلبی راجع به دمای مجاز که برای هسته در نظر گرفته میشه، بر خورد نکردم.طبیعیه که دما هرچقدر پایین تر باشه، مقبول تره، و نشان از صحت محاسبات و تلفات حداقل هست.
                            به نظر من مشکل شما در مقدار گپ ترانس هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              چی بگم دایی
                              وقتی گیر دادی به مداری که نه خودت طراحی کردی، نه طراحش دم دسته، نه بدرد امروز می خوره! دیگه من چی بگم.
                              دایی، خبر نداشتم از این مدارات پایه دیگه رو گردوندید. وگرنه اصرار نمیکردم. :redface:
                              البته از حرفتون فهمیدم، دلیلتون قدیمی بودن طرح هست نه چیز دیگه.
                              شاید ، من چون از هرگونه قید و بند و محدودیت بیزارم، به این مدار علاقمند شدم.تو سری محصولات PI چون توان ارائه شده توسط تعدادی آیسی طبقه بندی شده و شما اگه توانت از یه مقدار مشخص بالا بره باید مدارت رو با آیسی دیگه جایگزین کنی و همه این سری ها در دسترس نیستن و . . . ولی این مدار خیلی انعطاف پذیره. اگه بهش مسلط بشیم میتونیم تمام منابع تغذیه معمولی مورد نیازمون رو باهاش تامین کنیم.
                              من تونستم سرو صدای ترانس رو بخوابونم و هارمونیکهای مزاحم رو حذف و یه موج صاف و تمیز توی اولیه ترانس داشته باشم.
                              تازه ، میخواستم یه عکس از صفحه اسکوپ بگیرم و راجع به موج میرایی که بعد از قطع ماسفت تا سیکل بعدی هست ازتون بپرسم.
                              ولی خوب ، باید حرف اساتید رو گوش کرد. مخصوصا اگه دایی آدم هم باشه. :mrgreen:
                              دیگه رو این مدار وقت نمیذارم. یه تعداد TOP245P بدستم رسیده، میرم براشون PCB درست کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X