اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع کار با AVR ، مشکل با GND !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شروع کار با AVR ، مشکل با GND !

با سلام ...
    من به تازگی کار با میکروکنترلر رو شروع کردم ، خواستم با یک میکروی AVR چند تا LED رو روشن کنم ( چشمک زن ) ، توی بستن مدار زیر به مشکل بر خوردم !
    توی مدار زیر هم باید LED ها رو به GND وصل کنم و هم GND مربوط به میکرو رو ! ، این تیکه رو قاطی کردم ، من مثبت آداپتور رو به پین شماره 10 میکرو ( VCC ) و قطب منفی رو هم به پین 11 ( یا همون GND ) وصل میکنم ولی اتفاقی نمی افته !
    مقدار ولتاژ درسته ( 5 ولت ) و مثبت و منفی ها هم چند بار چک کردم و درست هستن

می خوام بدونم که قسمتهای مشخص شده رو چطور باید ببندم !! بعد از موازی کردن LED ها باید اونها رو به چی متصل کنم ؟! قطب منفی ؟ ، پس GND خود میکرو چی ؟!
    توی مدار بالا باید GND و LED ها و کلید رو با هم موازی کنم و به قطب منفی ببندم ؟!

من از میکروی ATMega16 استفاده میکنم و برنامه رو هم توی حافظه ی Flash میکرو ریختم ( از صحت دستورات برنامه اطمینان دارم )
    و نکته ی آخر اینکه ، مدار رو روی Breadboard دارم می بندم

پیشاپیش ممنون ...

پاسخ : شروع کار با AVR ، مشکل با GND !

سلام حاج محمود ؛
    ما که شمایتیکی نمیبینیم که بگیم ، ولی مثبت آداپتور رو به + آی سی و منفی آداپتور رو به منفی آی سی وصل کن ، حالا از همون منفی آی سی به منفی Led وصل کن و + LED رو به پین خروجی مورد نظر در Atmega16 که براش برنامه رو نوشتی .

دیدگاه

احیانا اولین بار led هات یه لحظه روشن نشد؟
      شما حتما باید قبل led مقاومت بذاری وگرنه می سوزه چون 5 ولت از پایه میکرو بهش میرسه
      شما یه مقائمت 560 اهم یا 1 کیلو بذار
      درستش اینه که شما با یه مقاومت 2.2 کیلو ژایه میکرو رو به یه ترانزیستور وصل کنی و امیتر رو زمین کنی و کلکتور رو به VCC وصا کنی تا این ترانزیستور باشه که اون رو روشن کنه
      آخه جریان دهی پایه های میکرو کمه و ممکنه باعث خراب شدن پایه بشه البته واسه led شاید لازم نباشه اما اصولیش این بو که گفتم ...
      اگر از portc استفاده می کنی حتما باید jtag رو غیر فعال کنی
      Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

اگر میکروت Atmega16L هست نیازی به مقاومت نیست ولی اگر عادی هست مقاومت رو باید بزاری چون ولتاژ خروجی همونطور که گفته شد بالا هست ، در مورد LED هم نیازی به ترانزیستور نیست چون جریان خاصی نمیکشه ولی اگر میخوای رله یا موتور و ... روشن کنی که از میکرو جریان میکشه باید ترانزیستور بزاری .

دیدگاه

سلام آقا مجتبی !
          ممنون از دوستان ، شاید اگر 3 تا دست داشتم کار به اینجا نمی کشید ! ، یکی از مشکلات کار با Breadboard اینه که قطعه هایی که pin کوتاه دارن معمولا به مس نمی رسن ! و باید یه فشاری بهشون داد !
          به صورت اتفاقی روی میکرو یه فشاری داده شد ! و LED ها شروع کردن به چشمک زدن !!

باز هم ممنون ، چند نکته ی جدید یاد گرفتم ، موفق باشید ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X