اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای طراحی یک مدار شیفت دهنده فرکانس .

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای طراحی یک مدار شیفت دهنده فرکانس .

سلام.
    به تازگی یک dvb tv گرفتم که فرکانس کاریش بین 6-8 Mhz هست. حالا می خوام یک مدار طراحی کنم که سر راه ورودی قرار بگیره تا بتونم فرکانسهای بالاتر مثلا فرکانسهای بین 8-10 MHz رو شیفت بدم به این بازه.
    کسی نظری ، پیشنهادی نداره ؟
    با تشکر.

پاسخ : کمک برای طراحی یک مدار شیفت دهنده فرکانس .

فرکانس، نشون دهنده اطلاعات سیگناله، بنابراین شیفت فرکانس به معنی نابود کردن اطلاعات سیگناله !
    البته مدولاسیون یه بحث دیگه است که بعد از شیفت فرکانس، دوباره در گیرنده اون رو به محل اصلی شیفت میدیم، ولی تا جایی که من از سوال شما متوجه شدم، شما قصد همچین کاری رو ندارید و می خواید سیگنال شیفت یافته رو ببینید و انتظار سیگنال اصلی رو هم از اون داشته باشید که غیر ممکنه ... .
    # اعتراف به نادانی، اولین گام در راه آموختن است ... .

دیدگاه

چرا غیر ممکنه ؟
      به نظرت اگه سیگنال ورودی رو با یک اسیلاتود مثلا 2 MHz ترکیب کنیم بعدم از یک فیلتر میان گذر واسه ایزوله کردنش استفاده کنیم نمی تونیم سیگنال رو شیفت بدیم ؟
      از طرف دیگه چه فاکتوری توی سگنال دریافتی (که اینجا سیگنال صوتی تصویریه) هست که با شیفت پیدا کردن از بین میره ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mo_dashti1
        چرا غیر ممکنه ؟
        به نظرت اگه سیگنال ورودی رو با یک اسیلاتود مثلا 2 MHz ترکیب کنیم بعدم از یک فیلتر میان گذر واسه ایزوله کردنش استفاده کنیم نمی تونیم سیگنال رو شیفت بدیم ؟
        از طرف دیگه چه فاکتوری توی سگنال دریافتی (که اینجا سیگنال صوتی تصویریه) هست که با شیفت پیدا کردن از بین میره ؟
        عرض کردم که، بردن سیگنال به bandpass و انتقال اون یه چیز طبیعیه، ولی باز هم برای استفاده از سیگنال، باید اون رو به باند اصلیش برگردونید، مثال روزمره اش هم همین سیگنال تلفن هستش که اگرچه ممکنه در انتقال به فرکانس های بالا مدوله بشه، ولی در گیرنده باید به base band برگرده تا قابل شنیدن باشه.
        من منظورم این بود که اگر هم بتونید فرکانس های بالاتر رو هم شیفت بدید به این بازه، ممکنه قابل استفاده نباشه، مثلا پهنای باند سیگنالی که تو اون بازه ارسال میشه و استانداردهاش، متفاوت باشه (در این مورد که سیگنال تصویره). اما در هر صورت، یه روش اینه که مستقیما این کار رو بکنید، یعنی اون رو با یه اسیلاتور با فرکانس 2 مگ شیفت بدید، یعنی همونی که خودتون هم فرمودید.
        # اعتراف به نادانی، اولین گام در راه آموختن است ... .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X