اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش برد سنسور های مادون قرمز

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افزایش برد سنسور های مادون قرمز

با سلام
    با این روش میآ‌شه برد سنسور IR رو افزایش داد (نسبت به یک دیود گیرنده ساده) و حساسیتش رو هم نسبت به نور محیط کم کرد. من با یکی از دوستانم این مدار رو ساختیم و به یک سنسور CNY70 متصل کردیم، نتیجه این شد که فاصله قابل تشخیص از حدود ۳ سانت به حدود ۱۵ سانت افزایش پیدا کرد (البته عملکرد مدار خیلی عالی نبود).
    به عنوان مثال با دوتا از این سنسورها در جلوی روبات میآ‌شه یه روبات ساده ساخت که موانع سر راهش رو تشخیص میآ‌ده و اونآ‌ها رو دور میزنه. من با دوتا سنسور IR یه همچین روباتی ساختم البته از این مدار استفاده نکرده بودم ولی عملکرد مشابهی داشت.

منبع: http://www.leang.com/robotics/info/index.html

به عنوان یه توضیح خیلی مختصر: این IC یه tone-detector و همچنین یه جور PLL است. فرکانس ایجاد شده با نوسان ساز مقاومتی-خازنی بر روی پایه 6 به عنوان یه فرکانس مرجع به کمک یک ترانزیستور تقویت شده و به دیود فرستنده اعمال می شود. خروجی دیود گیرنده بعد از فیلتر به وسیله خازن به پایه 3 به عنوان فرکانس ورودی وارد میشود. اکنون اگر فرکانس مرجع و ورودی یکی باشند (در یک محدوده مشخص باشند). خروجی 8 فعال شده و صفر میشود که این خروجی رو میتوانید مستقیم به میکرو متصل کنید.
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!
لطفا صبر کنید...
X