ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 40
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    63

طراحی فیلتر پایین گذر 200Hz برای ECG

برای طراحی LPF فعال با فرکانس قطع 200Hz دچار مشکل شدم. برای شکل موج سینوسی عالی جواب میده ولی برای شکل موج مورد نظرم(قلب) اصلا درست جواب نمیده و شکل موج رو دفرم میآ*کنه.(sallenKey و پ امپ op177)
    به نظرتون چه چیزهایی رو باید تو طراحی در نظر بگیرم?

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2010/06/24
    مشهد
    949
    12

پاسخ : طراحي فيلتر پايين گذر 200Hz براي ECG

خوب دفرم شدن به خاطر حذف هارمونيکاي موثره ديگه. مثلاً هارمونيک سوم و ... فرکانس اصلي. توي سينوسي که هارمونيک نداره که بتوني اين رو ببيني.

اگه بتوني شکل مدارت رو بذاري خوب ميشه. اما در کل فکر مي کنم فرکانس قطعت رو بذار جايي که حداقل هارمونيک سوم رو رد کنه.

مي دونم هارمونيک سوم خوب نيست، اما شکل موج ECG هم اصلاً شکل سينوسي منظم نداره که اعوجاج روش معلوم باشه.
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    63

پاسخ : طراحی فیلتر پایین گذر 200Hz برای ECG

فرکانس موج 100Hz
    فرکانس قطع فیلتر 200Hz

2010/06/24
    مشهد
    949
    12

مي بيني که شکل پائيني نرم شده، نرم شدن هم يعني اينکه فرکانس هاي بالا رو عبور نميده. بنابراين فيلترت درسته. فقط فرکانس قطعت يه کم پائينه. اگه حد بالا براي فرکانس قطع خيلي پائينه فکر کنم بذار حدوداً 400 يا نهايت 500 تا هارمونيک 3 و 5 هم عبور کنه. اما اگه محدوديتت کم نيست هر چي بري بالا شکلت خوشگل تر در مياد
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    63

اگه اینجوریه که دیگه نذارم سنگین تره!
    من میآ*خوام فرکانس های بالای 200 یا نهایتا 300 حذف بشن.
    به نظرت اگه فیلتر چند طبقه باشه چطور میشه؟

2010/06/24
    مشهد
    949
    12

اول يه سوال، اين فرکانس 100 هرتز که مي گي چي هست؟ فرکانسي که مي خواي و برات مفيده؟ اگه اينطوري باشه که با همين فيلتر حله ديگه.

اما اگه اين نباشه (چيز ديگه اي که احتمالاً اگه اين نباشه مي گي :mrgreen که مشکلي حل نشده.

فيلتر چند طبقه اگه سري بذاري که پائين ترين فرکانس قطع موثر ميشه. اگه موازي بذاري هم که بالاترين موثر ميشه. بنابراين تاثيري نداره. در هر صورت شکل موجي که بالاي 200 هرتز نداشته باشه همينه.

البته اگه اين پهناي باند کم بخاطر اينه که مي خواي اون رو انتقال بدي، مي توني از روش هاي مدولاسيون استفاده کني. مثلاً ECG رو مدوله کني (مثلاً FM) و اون رو انتقال بدي. اين جوري فکر نمي کنم مشکلي از نظر فرکانس بالا داشته باشي. تو گيرنده هم باز دمدوله کني و ...
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    63

قسمت مفید سیگنال ECG استخراجی، فرکانسی کمتر از 200Hz داره. بنا براین میآ*خوام بعد از دریافت سیگنال، قسمت های به درد نخور(نویز و ...) رو حذف کنم.قصد انتقال رو هم ندارم.یعنی دارم ولی تبدیل به دیجیتال میآ*کنم بعد انتقال میدم.
    من برای طراحی فیلتر از برنامه Filter pro تگزاس اینسترومنت استفاده میآ*کنم.
    یه سوال دیگه.رابطه ضریب کیفیت Q و شکل موج چیه؟

2010/06/24
    مشهد
    949
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط حميدرضا رضائي
    قسمت مفيد سيگنال ECG استخراجي، فرکانسي کمتر از 200Hz داره. بنا براين ميآ*خوام بعد از دريافت سيگنال، قسمت هاي به درد نخور(نويز و ...) رو حذف کنم.قصد انتقال رو هم ندارم.يعني دارم ولي تبديل به ديجيتال ميآ*کنم بعد انتقال ميدم.
    خوب پس اگه قسمت مفيد همينه ديگه نيازي نيست نگران از ريخت و قيافه افتادن باشي :mrgreen:

اما براي انتقال، حالا دست خودته، اما اگه هدفت اين باشه که موقع انتقال موج مربعي انتقال بدي، مي توني همين سيگنال رو مستقيم بدي به آي سي هاي VCO دار (مثل 4046) که مدولاسيون انجام بدن. اين آي سي ها خروجيشون موج مربعيه که با تغيير ولتاژ، فرکانس اين موج ( يا در واقع ديوتي سايکل) رو تغيير ميده.
    من براي طراحي فيلتر از برنامه Filter pro تگزاس اينسترومنت استفاده ميآ*کنم.
    متاسفانه با اين نرم افزار کار نکردم. :angry:
    يه سوال ديگه.رابطه ضريب کيفيت Q و شکل موج چيه؟
    ارتباط مستقيم نداره. يعني اينکه بگيم ضريب کيفيت مشخصاً روي شکل موج تاثير ميذاره نيست. اما ضريب کيفيت يه تعريفش هست نسبت فرکانس مرکزي به پهناي باند. که يعني هرچي ضريب کيفيت بالاتر باشه، در واقع فرکانس هاي نزديک تر به فرکانس مرکزي رو تقويت مي کنه. مي توني با اين عکس بهتر درک کني منظورم رو:

ببين هرچي ضريب کيفيت بالاتر باشه، پهناي زنگوله (دلتا f) حوالي فرکانس مرکزي کمتر ميشه. ضريب کيفيت بي نهايت هم يعني پهناي باند 0. يعني انقدر شکل موج دقيق ميشه که فقط فرکانس مرکزي رو عبور ميده
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    63

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
    خوب پس اگه قسمت مفيد همينه ديگه نيازي نيست نگران از ريخت و قيافه افتادن باشي :mrgreen:
    چرا.اتفاقا باید نگران باشم. چون نباید تغییری تو فرکانس های زیر 200 داشته باشم.
    یه سری تغییر مدار دادم .شکلش بهتر شد ولی هنوز جای کار داره

2010/06/24
    مشهد
    949
    12

چرا.اتفاقا بايد نگران باشم. چون نبايد تغييري تو فرکانس هاي زير 200 داشته باشم.
    يه سري تغيير مدار دادم .شکلش بهتر شد ولي هنوز جاي کار داره
    خوب پس بهتره يه کم روي فيلترت کار کني تا تيز تر بشه. من زياد به طراحي فيلترها آشنا نيستم، اما فکر کنم فيلترهاي ديجيتال تيزتر از فيلتر آنالوگ هستن.
صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 40