اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مداری برای تنظیم گرما

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مداری برای تنظیم گرما

با سلام خدمت تمامی دوستان گرامی .

ببخشید من چند مدته که دنبال مداری هستم ول هر چی گشتم چیزی پیدا نکردم .

راستش من مداری می خوام مثل بخاری اتوماتیک آکواریوم که مثلا گرمایی مثلا حدود 40 یا ... درجه بده و نزاره گرما از این حد کمتر یا بیشتر بشه (در یک محیط بسته ).
    اگر تونستید هرچه سریعتر.......با تشکر .........
    طراحی برد و شماتیک و برنامه نویسی پروژه شما با هزینه اندک پذیرفته میشود ...برای سفارش پیغام خصوصی بدید ...

پاسخ : مداری برای تنظیم گرما

نوشته اصلی توسط sasan18s
    با سلام خدمت تمامی دوستان گرامی .

ببخشید من چند مدته که دنبال مداری هستم ول هر چی گشتم چیزی پیدا نکردم .

راستش من مداری می خوام مثل بخاری اتوماتیک آکواریوم که مثلا گرمایی مثلا حدود 40 یا ... درجه بده و نزاره گرما از این حد کمتر یا بیشتر بشه (در یک محیط بسته ).
    اگر تونستید هرچه سریعتر.......با تشکر .........
    سلام. بخش بخش برات توضیح میدم:

اول از همه برای تولید گرما. که ساده ترین بخشه دیگه. با یه المنت! :rolleyes:

بخش بعدی که باید کار کنی، سنسور هست. که می تونی از LM35 استفاده کنی، یه سری دیگه از این سنسورها هست، که جناب مهران چمنی یه جا تو همین سایت گذاشته بودن، من از ایشون کپی می گیرم:
    حسگر دما آنالوگ: PT100 - LM335 - LM35 - B511
    حسگر دما دجیتال: SMT160 - DS1820 - DS1620 - LM75 - AD590

از اینجا به بعدش دیگه انتخابیه. هم می تونی با میکرو کار کنی، هم می تونی نکنی. اگه بخوای با میکرو کار کنی که می تونی ولتاژ سنسور رو بدی به ADC میکرو و از روی عددش دما رو در بیاری. اگه نخوای استفاده کنی هم می تونی با یه مدار ساده مقایسه کننده یا اپ امپ درستش کنی.

اما نکته مهم همین جاست. اونم اینکه هیچ وقت برای این طور طراحی ها نگو "اگه دما رفع بالای 40 خاموش شه و اگه دما اومد پائین 40 روشن شه". چون این جوری اگه دما بره پائین، هیتر روشن میشه، سریع دما میره بالا، هیتر خاموش میشه، باز زود دما میاد پائین، هیتر روشن میشه و... آخر هیتر می پوکه!!!

بهتره یه حد بالا و پائین مشخص کنی، مثلاً بگی اگه دما از 40 رفت بالاتر خاموش شو، اما اگه از 37 اومد پائین تر روشن شو. این طوری بهتره.

همین رو می تونی خیلی ساده با میکرو انجام بدی. اما اگه بخوای با اپ امپ درست کنی باید از اشمیت تریگر استفاده کنی. توی این صفحه راجع بهش توضیح هست:

http://www.eca.ir/wiki/index.php?title=%D9%85%D9%88%D9%84%D8%AA%D9%8A_%D9 %88%D9%8A%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1

اگه مشکلی هست بفرما
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

پاسخ : مداری برای تنظیم گرما

با سلام .
      دوست عزیز واقعا ممنونم از توضیحاتتون اما آیا نقشه مدار از این طرح دارید به من بدید یا نه اگر هم با میکرو باشه که خیلی عالی میشه .
      طراحی برد و شماتیک و برنامه نویسی پروژه شما با هزینه اندک پذیرفته میشود ...برای سفارش پیغام خصوصی بدید ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X