اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالاتی در مورد راندمان منابع تغذیه فلای بک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالاتی در مورد راندمان منابع تغذیه فلای بک

سلام من بلاخره دو تا منبع تغذیه سوئیچینگ بستم البته فعلا من با آی سی FSD200 این کار رو کردم مساله عجیبی که برام پیش اومده مساله راندمان مدار است یکی از مسائل مهم برای من راندمان مدارمه که میخوام حتما بالا باشه. اول بگم که من تازه یک مولتی متر victor 88c خریدم که به نظرم قسمت تست آمپراش دقیق نیست یا من اشتباه میکنم یا مال من اینطوریه یا من بلد نیستم باهش کار کنم که البته فکر نکنم مورد آخری باشه.
    ورودی مدار دوم من 224 ولت AC بود و مقدار جریان 0.0112 آمپر که میشه حدود 2/5 وات
    خروجی هم دی سی و 9.8 و جریان خروجی هم 0.32 آمپر بود البته وقتی که به بار (3 تا ال ای دی یک وات به صورت سری) وصل بود که میشه حدود 3.1 وات اینکه تا جایی که میدونم غیر ممکنه چند بار هم تست کردم
    در ضمن وقتی که من تو مولتی مترم رنج رو 200 میلی آمپر میذاشتم حدود 11.2 و وقتی که تو رنج 20 میلی میذاشتم نزدیک چهار میلی نشون میداد(هر دو در حالت AC) مشکل از مولتی متره یا مشکل از صاحب مولتی متر (پراب ها رو درست وصل کردم یکی به کام و یکی بهYاهمH)
    البته در مدار اول ورودی 220 ولت و 0.0127 یعنی حدود 2.8 وات و خروجی 3.65 وات بود
    اصلا راندمان مدارهای فلای بک مثلا با همین آی سی های TNY حدودا چقدر باید باشه که بشه گفت خوبه؟ و چرا مدار اولم اینطوریه؟ من چند بار هم امتحان کردم در صورت معیوب بودن مولتی متر چی مولتی متری برای اندازه گیری دقیق جریان و ولتاژ و اینها پیشنهاد میکنید کسانی که ویکتور 88c دارن با تست آمپر مخصوصا قسمت AC به مشکل برنخوردن؟ راندمان سئویچنگ شما چنده؟ و دستگاه سنجشتون چیه؟
    با تشکر از همه اساتید
    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

پاسخ : سوالاتی در مورد راندمان منابع تغذیه فلای بک

ورودی مدار دوم من 224 ولت AC بود و مقدار جریان 0.0112 آمپر که میشه حدود 2/5 وات
    جریانی که مدارتون از شبکه میکشه، دیگه به شکل سینوسی نیست. دلیل و مقدار تغییر شکل هم مربوط به مسائل PFC میشه. شکل موج جریان AC مدار شما از سینوسی به سمت سوزنی تغییر شکل داده و مولتی متر های معمولی که برای موجهای سینوسی پیشبینی شده اند،در اینجا کارایی خودشون رو از دست میدند و عدد نشان داده شده صحیح نخواهد بود. پس دستگاهت مشکلی نداره.
    اگه بخوای اون تغییرات موج جریان رو ببینی به اسیلوسکوپ احتیاج پیدا خواهی کرد. :smile:

اصلا راندمان مدارهای فلای بک مثلا با همین آی سی های TNY حدودا چقدر باید باشه که بشه گفت خوبه؟
    عدد میانگین، شما 85 درصد در نظر داشته باش. مقدار کمتر از 75 درصد دیگه قابل قبول نیست و حاکی از خطای ما مخصوصا توی درست کردن ترانسش هست.

با پوزش ، نیاز به ایجاد تاپیک جدید نبود. :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
      عدد میانگین، شما 85 درصد در نظر داشته باش. مقدار کمتر از 75 درصد دیگه قابل قبول نیست و حاکی از خطای ما مخصوصا توی درست کردن ترانسش هست.
      با پوزش ، نیاز به ایجاد تاپیک جدید نبود. :redface:
      سلام و با تشکر از شما خب حالا من از کجا متوجه بشم که راندمان دو مداری که ساختم چنده؟ فرق دو مدار در ترانسفورمرشونه یکشیون اولیه رو با سیم 0.12 و حدود صد و ده دور و ثانویه رو حدود یازده دور با سه تا سیم موازی با ضخامت حدود 0.2 پیچیدم و یکی دیگه رو اولیه رو حدود 80 دور با سیم به ضخامت 0.2 و ثانویه با یازده دور سیم 0.35.
      الان راندمان مدارم رو چطوری بدست بیارم پس اندازه گیری جریان ac روی بعضی از مولتی مترها برای چه مواقعیه؟ اسکپ هم ندارم میخوام بهترین راندمان رو برای مدارم دربیارم با تشکر از شما و سایر دوستان

دیدگاه

پس اندازه گیری جریان ac روی بعضی از مولتی مترها برای چه مواقعیه؟
        برای مواقعیه که شکل موج سینوسی هست. :biggrin:

دیدگاه

خب حالا من از کجا متوجه بشم که راندمان دو مداری که ساختم چنده؟

دیدگاه

آمپرمتر رو در حالت DC بین قسمت بعد از پل دیود و مدارت بذار.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
              آمپرمتر رو در حالت DC بین قسمت بعد از پل دیود و مدارت بذار.
              آهان خودم تو ذهنم اومد ممنون عزیز خیلی خوشحالم کردی ولی به نظرم مساله به این مهمی ارزش داشت تاپیک براش زده بشه فرض کن که یک منبع یکی ببنده بعد راندمانش رو متوجه نشه و خیلی راندمانش کم باشه خب این میشه کلی هدر دهی انرژی اصلا یکی از مزیت های سوئیچینگ راندمان بالا داشتنشه

دیدگاه

سلام بر دایی های گلم
                بحث کاملا درست پیش رفته و من حرف خاصی برای اضافه کردن ندارم.
                تنها نکته ای که به ذهنم میرسه اینه که در توانهای خیلی پایین(زیر 5 وات) راندمان خیلی نمی تونه بالا بره چون قطعاتی مثل آی سی ها توان مصرفی دارند.
                این توان مصرفی با توان تلفاتی فرق داره و با ضرب کردن ICC و VCC ای سی بدست میاد.
                مثلا شما با LM2525 یه منبع 5 وات و یه منبع 500 وات میسازید. این آی سی در هر دو منبع برای تغذیه خودش یک وات توان مصرف می کنه.
                همین یک وات ناچیز برای منبع 5 وات راندمان رو 20 درصد کم می کنه! اما برای منبع 500 اصلا به حساب نمیاد.
                با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                  سلام بر دایی های گلم
                  بحث کاملا درست پیش رفته و من حرف خاصی برای اضافه کردن ندارم.
                  تنها نکته ای که به ذهنم میرسه اینه که در توانهای خیلی پایین(زیر 5 وات) راندمان خیلی نمی تونه بالا بره چون قطعاتی مثل آی سی ها توان مصرفی دارند.
                  این توان مصرفی با توان تلفاتی فرق داره و با ضرب کردن ICC و VCC ای سی بدست میاد.
                  مثلا شما با LM2525 یه منبع 5 وات و یه منبع 500 وات میسازید. این آی سی در هر دو منبع برای تغذیه خودش یک وات توان مصرف می کنه.
                  همین یک وات ناچیز برای منبع 5 وات راندمان رو 20 درصد کم می کنه! اما برای منبع 500 اصلا به حساب نمیاد.
                  سلام استاد راستش من امشب با روش بعد از پل دیود هم راندمان گرفتم که با مولتی متر اول ورودی بعد از پل دیود 304 ولت وو 0/0173 آمپر که میشه حدود 5/25 وات و خروجی هم 9/5 در 0.32 آمپر که میشه حدودا 3 وات و راندمان میشه حدود 58 درصد و با مولتی متر بعدی که مارک دیگه ای بود همین مدار رو در حالت تست بعد از پل دیود 304 ولت و 0/0088 آمپر که میشه حدود 2/67 وات و خروجی 9/77 در 0/32 آمپر که میشه حدودا 3/1 وات خب کدوم مولتی متر درسته؟ اصلا چرا مقدار جریان ورودی در این دو مولتی متر اینقدر فرق داره هر دو رو رو رنج 200 میلی آمپر دی سی گذاشتم ولی خروجی رو هر دو مولتی متر نزدیک به هم نشون میدن راهی نیست که من دقیق تر متوجه بشم که راندمان سوئیچینگم چقدره؟ راستی دیشب متاسفانه مولتی متر ویکتور 88 سی که هفته پیش تازه خریده بودم با یک اشتباه سوخت و وقتی بازش کردم دیدم فیوز سالمه دستگاه اصلا روشن هم نمیشه ولی کلی از مقاومت ها و ترانزیستورها داغونن و دوده خیلی جا ها رو گرفته یک مقاومت داره که رنگهاش اینطوریه : مشکی سفید سفید نقره ای سبز این مقدارش چنده؟که این ترکیده و ترانزیستور S9013 هم داغون شده پیدا میشه ؟یا اگه نمیشه معادلش که پیدا بشه چیه اصلا میشه این مولتی متر رو درست کرد کلی گرون خریده بودمش نمیدونم چکار کنم کلا دیشب خیلی چیزها به هم ریخت همش میخوام بدونم راندمان سوئیچینگم چنده خروجیش 3 واته و نمیخوام بیشتر هم بشه ولی میخوام ورودی هم کم باشه نه اینکه مثلا 5 وات باشه چکار کنم؟ با تشکر از همه اساتید

دیدگاه

بابت مولتی متر جدیدت خیلی متاسف شدم!
                    یادم هست برای خریدش چقدر تحقیق کردی!
                    اون مقاومتهایی که گفتی، مقاومتهای اهم پایین دقیقی هستند که بعید میدونم لنگشو گیر بیاری.تازه قطعات آسیب دیده، قطعا، فقط اونهایی که گفتی نیستند.
                    توصیه من: اصلا تو فکر تعمیرش نباش. اگه مصر باشی، مولتی متری که خریدی توسط شرکت یکسال گارانتی داره.
                    میتونی تماس بگیری و بگی هزینه قطعات مصرفی رو خودت پرداخت میکنی. امتحان کن ببین چی میگند.

دیدگاه

منم تسلیت میگم و گمون میکنم باید یکی دیگه بگیری.
                      متاسفانه این مولتیمترهای ارزون توی اندازه گیری (بجز DC صاف و AC سینوسی) اصلا دقیق نیستند.
                      برای اندازه گیری با این مولتی مترها روشهایی هست که فرصت شد میگم. اما به نظرم راندمان 58 درصد منطقیه

دیدگاه

با تشکر از استاد احمد و استاد فردی ولی من بلاخره متوجه نشدم که چطوری راندمان از منبع تغذیم بگیرم ؟ طریقه 1 یا 2؟
                        طریقه 1: بعد از پل دیود ولتاژ رو بگیرم که حدود 305 ولته دی سیه و در جریان که از یک پایه پل دیود مثلا + عبور میکنه ضرب کنم و وات خروجی رو هم بگیرم و درصد رو حساب کنم؟
                        طریقه 2: ولتاژ AC ورودی رو بگیرم که حدود 220 ولته البته در ساعت مختلف کمی بیشتر و کمتر میشه و در جریانی که از سیم برق اصلی به دستگاه میره البته مولتی متر در حالت جریان AC باشه ضرب کنم و وات خروجی روهم بگیرم و درصد حساب کنم ؟
                        مساله دوم اینه که من با دو تا اهم متر طریقه 1 رو امتحان کردم و همونطور که در بالا هم گفتم نتایج وات ورودی خیلی فرق داشت درصورتی که توان خروجی زیاد فرق نداشت؟
                        اصلا شما اساتید این همه منبع تغذیه میسازید حالا یا با uC یا با TnY و یا هر چیز دیگه چطوری راندمانش رو حساب میکنید؟
                        مساله بعدی اگه این اهمر متر های بقول شما ارزان (من ویکتور 88c رو 30 هزار تومان خریدم) اگه خوب نیستن در گرفتن جریان یا هر چیز دیگه پس چی بگیرم من یک چیزی میخوام که دقیق راندمان رو بگه آخه برام راندمان خیلی مهمه این منابع قراره که برای ال ای دی استفاده بشه یکی از مزایای ال ای دی هم مصرف کمشه اگه پرت منبع زیاد باشه که خیلی ضایعه لطفا استاتید کمک کنید با تشکر

دیدگاه

هیچکدوم از این دور وش دقیق نیست دایی جان
                          در واقع توی این مولتی مترها فقط ولتمتر دارای متوسط گیر یا فیلتر است پس باید هر کمیتی که داری رو به ولتاژ تبدیل کنی.
                          ولتاژ بعداز پل دیود 305 ولته و مشکلی نداره اما جریانش رو باید با یه روش دیگه اندازه بگیری.
                          یه مقاومت 10 اهم در خروجی مثبت پل دیود سری کن و با ولتمتر ولتاژ دوسرش رو بخون. این ولتاژ رو تقسیم بر 10 کن تا بشه جریان.
                          اینجوری دقیقا متوسط جریان رو اندازه می گیری و با ضرب کردن در 305 می تونی توان ورودی رو محاسبه کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            هیچکدوم از این دور وش دقیق نیست دایی جان
                            در واقع توی این مولتی مترها فقط ولتمتر دارای متوسط گیر یا فیلتر است پس باید هر کمیتی که داری رو به ولتاژ تبدیل کنی.
                            ولتاژ بعداز پل دیود 305 ولته و مشکلی نداره اما جریانش رو باید با یه روش دیگه اندازه بگیری.
                            یه مقاومت 10 اهم در خروجی مثبت پل دیود سری کن و با ولتمتر ولتاژ دوسرش رو بخون. این ولتاژ رو تقسیم بر 10 کن تا بشه جریان.
                            اینجوری دقیقا متوسط جریان رو اندازه می گیری و با ضرب کردن در 305 می تونی توان ورودی رو محاسبه کنی.
                            استاد احمد کف کردم از جوابت احتمالا وات مقاومت رو هم باید بیشتر از توان خروجی بگیرم درسته؟
                            به نظر من که این بحث بحث خیلی مهمیه نمیدونم دوستان دیگه که اطلاعاتی دارن چرا شرکت نمیکنن آخه یکی از مزیت های بزرگ سوئیچینگ همین راندمانشه حالا سوال دیگه من این بود که مثلا چکار باید بکنیدو چه چیزهایی رو رعایت کنیم که حتی در توان های کم خروجی مثلا اگه خروجی حدود 5 وات باشه راندمان بالای 75 درصد باشه چه نکاتی رو رعایت کنیم ؟ مثلا سایز هسته؟ ضخامت اولیه؟ ضخامت ثانویه؟ کلا چکارها باید کرد؟در ضمن از عزیزان استاد احمد واستاد فردی کمال تشکر رو دارم

دیدگاه

تا دایی برگرده من هم یه توضیحی میدم.
                              من هم تو اینگونه اندازه گیریهای دقیق، اصل عدم قطعیت هازنبرگ رو سر لوحه خودم قرار میدم! :nerd:
                              میدونی چرا؟ چون این مولتی مترهای ارزون قیمتی که ما میخریم، دستگاههای ایده آل مطلق نیستند. مثلا تو حالت آمپر متر ، باید امپدانس پرابهات صفر اهم باشه ، ولی در عمل اینجوری از آب در نمیاد. باز تو حالت 20A امپدانس بخاطر مقاومت سیمی بسیار کم اهم، پایینه و به عددهای واقعی نزدیکتر ، ولی تو حالت 200ma امپدانس داخلی این مولتی مترها بالاتره و دقت کمتر. هر چقدر امپدانس ورودی آمپرمتر کمتر باشه ، بهتره. مخصوصا برای جریانهای کوچک.

توضیح میدم ولی باید خوب حواستو جمع کنی تا مطلب رو بگیری.
                              وقتی دستگاهمون تو حالت کلاسیکش داره کار میکنه، جریان نرماله خودش رو داره میکشه ولی وقتی شما آمپر متر خودتون رو تو مسیر قرار میدید، چون آمپرمتر شما به ایده آل نزدیک نیست و دارای امپدانس نسبتا بالاییه اینه که تو مسیر جریان دخالت میکنه و نقطه کار مدار شما عوض میشه و در واقع اون شرایطی که الان دستگاهتون داره کار میکنه اونی نیست که قبل از گذاشتن آمپرمتر ، داشت کار میکرد!
                              مولتی مترهای کارخانه های مختلف هم چون طراحی اختصاصی خودشون رو دارند درنتیجه مثلا تو حالت آمپر مترشون امپدانس داخلی اونها متفاوته اینه که تو جریانهای خیلی کم ، این اختلافهای دوتا آمپرمتر ، به چشم میاد.
                              یه مورد از خودم بگم تا فکر نکنی این مشکلات رو فقط تو داری. قبلا ها یه روز که با این تناقض ها داشتم ور میرفتم و حسابی کلافه بودم، که چرا معادلات در عمل درست از آب در نمیاد، همین اصل عدم قطعیت هازنبرگ که گفتم به دادم رسید. به مولتی مترم مشکوک شدم. داخل مولتی مترمون یه فیوز 200ma هست که توی رنجهای پایین آمپر متر این فیوز هم تو مدار هست.امپدانسشو اندازه گرفتم، بخار از گوشهام زد بیرون!!! فیوزی که باید صفر اهم میشد، هشت اهم بود!!! :surprised: تکرار میکنم هشت اهم کامل نه 0.8 اهم.آمپر متری که فقط فیوزش هشت اهم باشه، معلومه دیگه چقدر میشه بهش اعتماد کرد.!
                              اینه که من هم برای اندازه گیری جریانهای کوچک ، اونها رو به ولتاژ تبدیل میکنم. فقط با این تفاوت که من از مقاومت یک اهمی استفاده میکنم. چون اینطوری، هم این مقاومت اعداد رو خیلی کمتر تغییر میده و هم اون عدد رو دیگه به ده تقسیم نمیکنی. چون مقاومت یک اهمه ، هر عددی که به ولتاژ خوندی همون عدد میشه جریان مدارت.
                              البته دایی چون خواسته افت ولتاژ یه کم بیشتر بشه، تا راحت تر اندازه گیری کنی، گفته 10 اهم.

وات مقاومت رو هم باید بیشتر از توان خروجی بگیرم درسته؟
                              نه درست نیست.
                              با جریان مدار خودت که 0.0173 آمپر بود افت ولتاژ با مقاومت 10 اهم میشه، 0.173 ولت و توان مقاومت میشه، 0.003 وات. بنابر این حتی یه مقاومت معمولی 1/4 وات هم ، بیشتر از هشتاد برابر پر وات تر از نیاز شما خواهد بود.و با همین مقاومت میتونی جریانهای بالاتری هم ، باهاش اندازه بگیری!! ببین دایی چی بهت یاد داده دیگه!!! باید لااقل دوتاییمون حسابی ازش تشکر کنیم.
                              تو ذهنم بود این مطالب رو بهت بگم ولی چون دیدم طولانیه راستش . . . ولی دایی باعث شد که تنبلی رو بذارم کنار. :redface:
                              دایی!! قصدم فضولی نبود ها! میدونم عرصه سیمرغ جولانگاه همه نیست. اگه اشتباهی کردم یه کیش بکنید، کافیه :biggrin:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X