اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه صحیح قرار گرفتن پایه های چند تا قطعه بر روی مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه صحیح قرار گرفتن پایه های چند تا قطعه بر روی مدار

سلام دوستان

من میخوام این مدار رو درست کنم ولی توی تشخیص پایه های قطعات یه کم مشکل دارم. همه قطعات مدار لازم نیست، فقط لطف کنین در مورد پایه های این قطعات منو راهنمایی بکنین :

کد:
     U2: Atmega8 microcontroller.
     ATMEGA8-16PC, ATMEGA8-16PI, ATMEGA8-16PJ or ATMEGA8-16PU. Dont use an ATMEGA8L-*, the 12Mhz clock would be too high.
    * R1: 1.5k [1.3 ~ 1.7] resistor. Ordinary carbon film 1/4 watt resistors will do.
    * R2, R3: 68 ohm [60 ~ 75] resistors. Ordinary carbon film 1/4 watt resistors will do.
    * D2, D3: 3.6 volts zener diodes.
    * R4: Do not install, not used anymore.
    * D1: Do not install, not used anymore.
    * Y1: 12 Mhz crystal oscillator.
    * C2, C3: 27 pf capacitors. If the crystal datasheet recommends another value, use it instead.
    * C1: 10uf capacitor. Install it near the ATmega8.
    * JP1, JP2: Jumpers. You can also use dip switches, ordinary switchs or solder bridges.
    * J2: 6 pin header, 2.54mm spacing. Needed for programming the ATmega8

اینم نقشه مدارم هست :
    نقشه مدار

با تشکر

پاسخ : نحوه صحیح قرار گرفتن پایه های چند تا قطعه بر روی مدار

در مورد مقاومتها به هر صورت می تونی تو مدار بزاری چون قطبی نیست وفرقی بین پایه ها نیست
    در مورد کریستال هم همینطور
    خازن غیر شیمیایی مثل خازن عدسی نیز مانند بالا هست
    اما اون خازن سیاه الکترولیتی یا قطبی یا شیمیایی هست که باید توجه کنی به پایه اش پایه منفی اون با یه علامت -- روی بدنه خازن مشخص شده بنابراین اون پایه دیگری مثبت هست ونباید در مدار جا به جا بزنی
    اون دیود هم همینطور ..کاتد دیود یا همان پایه منفی دیود با یه علامت مشکی دور دیود معلوم شده و نباید در مدار جابه جا بزنی
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

خیلی ممنون ار راهنمایی بسیار خوبتون. فقط این رو هم چک کن ببین این طوری درسته دیگه :

در مورد خازن هم همین طوری هست؟ یعنی کافیه گراند رو مشخص کنم و پایه منفی خازن (و در مورد دیود پایه ای که دورش سیاه هست) رو بهش بزنم. درسته؟

دیدگاه

اون 2 تا دیود زنر هستند که دیود زنر برای تثبیت ولتاژ در 3.6 ولت هستند وبرای تثبیت کنندگی همیشه دیود زنر به صورت معکوس وصل میشه یعنی کاتد دیود( پایه ای که به نوار مشکی رنگ دور دیود وصل هست) به 2 واون یکی به 3 وصل میشه .. وپایه مثبت انها به زمین وصل میشند :agree: :agree: :agree:

اما در مورد خازن 10 میکرو اره ..پایه مثبت خازن به 5 ولت و منفی خازن به زمین وصل میشه
        تمام نقاطی از مدار که علامت زمین )گراند) را دارند همه به هم وصل میشند ودر نهایت به قطب منفی(زمین) منبع تغذیه وصل میشند........

دیدگاه

دیدگاه

پاسخ : نحوه صحیح قرار گرفتن پایه های چند تا ق&#1591

نوشته اصلی توسط electronicmohsenhit
            با توجه به توضیحاتی که داری عکس سمت راست نباید وارونه بشه؟ واقعا شرمندم دیگه دارم گیج میزنم ها! :cry:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نحوه صحیح قرار گرفتن پایه های چند تا قط

نوشته اصلی توسط Squall
              با توجه به توضیحاتی که داری عکس سمت راست نباید وارونه بشه؟ واقعا شرمندم دیگه دارم گیج میزنم ها! :cry:

نباید بشی.......... دیود زنر برای ثابت کردن ولتاژ ( به صورت معکوس وصل میشه یعنی مثبت دیود به زمین و منفی دیود که به پین های 2و3 وصل شده)در یک مقدار معین که در مدار 3.6 ولت انتخاب شده است میباشد یعنی هر چه قدر ولتاژ پین های 2و3 افزایش یابند خروجی همون 3.6 ولت هست.....
              1 تشخیص پایه منفی (کاتد) و مثبت (اند) دیود را که گفتم
              اون علامتی که در تصویر گذاشتم اون منفی ومثبت دیود زنر هست در مدار نه اینکه منفی مثبت منبع ..همین
              در اخر اینکه فقط در مورد دیود زنر شما مثبت دیودها را به زمین وصل کنید و منفی انها را پین 2و3 وصل کن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X