اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا باید با fpga کار کنیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا باید با fpga کار کنیم

من با fpga کار نکردم در حد تعریف یک چیزایی شنیدم حالا چند تا سوال دارم این تابع بولی رو در نظر بگیرید

Fx= abc'd+cd'f'+ad'b+ed'f

چند تا ورودی داریم و یک خروجی حالا چند سوال

1- آیا fpga دقیقا برای همین کار ساخته شده
    2- با یک fpga ( ساده - ارزان ترین ) چند بار در ثانیه است میشه تابع Fx رو پردازش کرد
    3 - قیمت ساده ترین fpga که در ایران پیدا کرد و بشه تابع Fx رو پردازش کرد چند

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

پاسخ : چرا باید با fpga کار کنیم

شما این تابع رو میتونی نرم افزاری ببندی. که براش برنامه مینویسی و به ترتیب و پله پله اجرا میکنی.

میتونی با آی سی های منطقی این تابع رو سخت افزاری ببندی. که خوب دردسر داره ولی بصورت ترکیبی اجرا میشه. با سرعت خیلی بالا. عوض این کار هم میتونی مدل سخت افزاری تو توی یک PAL یا GAL یا FPGA پیاده سازی کنی.

مثلا این تابع به زبان verilog میشه چیزی مشابه این:

module Fx(a,b,c,d,e,f,Q)
    input a, b, c, d, e, f;
    output Q;

assign Q = (a & b & (!c) & d) |
    (c & (!d) & (!f)) |
    (a & (!d) & b) |
    (e & (!d) & f);
    endmodule

که سرعت اون هم شاید درست نباشه بگیم "چند بار در ثانیه" چون برای گیت های منطقی همیشه میگیم زمان پاسخ یا propagation delay چقدره. و ما اینجا سخت افزار داریم؛ نه نرم افزار.
    که اونهم بستگی به سرعت پایه FPGA و ساختار داخلی اون و نحوه تولید مدل نهایی ممکنه تغییر کنه. مثل اینکه شما اگه این مدل رو با آی سی های HC ببندی یک سرعتی پیدا میکنی و با آی سی های F یک سرعت دیگه.

از بابت نمونه هم فکر کنم با یه 9536 یا 9572 بشه براحتی این رو پیاده کرد. با یک قیمتی در حدود 2 الی 3 هزار تومن تک فروشی. البته مورد های به این سادگی شاید برای FPGA مناسب نباشه.

دیدگاه

برنامه ریزیش به چه صورته ( پروگرام ) rom - eprom - e2prom - flash
      سخت افزار برنامه ریزیش چیه ؟
      چند بار پروگرام میشه ؟(1000 بار -بیشتر -کمتر -یا یک بار مصرف )

و این ها رو از دیتا شیت پیدا کردم یعنی چه
      کد:
      7.5 ns pin-to-pin logic delays on all pins
      • fCNT to 125 MHz
      • 72 macrocells with 1,600 usable gates
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

اول بگم من تفریحی کار میکنم. این نه رشته منه و نه تخصصی توش دارم. ولی تا جایی که میدونم دو تا مدل eeprom-based و ram-based داره که برای دومی یه نوع خاص از ایپرام سریال رو باید پروگرام کنین و بهش وصل کنین. ولی برای مدلهای نسبتا ساده میشه از cpld های eeprom-based مثلا سری 9500XL از شرکت Xilinx استفاده کرد که با چیزی مشابه (و نه دقیقا) STK200 پروگرام میشه. بقیه هم پروگرامر های خودشون رو دارن.

نسخه های ram-based که تا موقعی که بسوزه. ولی ایپرامی ها فکر میکنم بین 1000 تا 10000 بار بشه پروگرامشون کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X