اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بدست اوردن هیستوگرام و افزونگی رنگ در تصویر ؟ چگونه است

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بدست اوردن هیستوگرام و افزونگی رنگ در تصویر ؟ چگونه است

لطفا در مورد بدست اوردن هیتوگرام توضیح دهید ...

پاسخ : بدست اوردن هیستوگرام و افزونگی رنگ در تصویر ؟ چگونه است

سلام خوبی دوست عزیز؟
    چند نوع تصویر وجود داره، تصاویر سیاه و سفید، تصاویر با مقیاس خاکستری، تصاویر رنگی با قدرت تفکیک 8 رنگ اصلی و تصاویر رنگی RGB .

افزونگی رنگ یعنی اینکه تمام پیکسل ها رو بخونید ببینید که مثلا رنگ قرمز چند تا در تمام تصویر وجود داره اون میشه افزونگی رنگ قرمز. مشکلی که هست اینه که تصاویر RGB برای هر رنگ از 3 تا بایت استفاده میکنن، من تا به حال این کار رو در مورد این ماتریس ها نکردم به نظرم انجامش کار معقولی به نظر نمیرسه چون 2 به توان 24 حالت رنگ میشه که طیف خیلی وسیعی هست. شاید بهتر باشه تصویر رو به حالت رنگی با مقیاس 8 رنگ تبدیل کنید (8 رنگ اصلی) بعد هیستوگرام اون رو رسم کنید

در ضمن یه مقاله در مورد پردازش تصویر در سایت هست که مفاهیم ابتدایی پردازش تصویر رو گفته میتونه مفید باشه
    موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

:smile: سلام محمد اقا خوبی ؟

من این کار رو کردم ببین منطقیه یا نه : اول یه ماتریس درست کردم بعد نقاطی که رنگ مورد نظرم بود رو تو ماتریس یک کردم ( برای رنگ دوم عدد دو گذاشتم ) . بعدش نقاطی که همسایه بودن رو شمردم مساحت رو بدست اوردم ... بنظرم مساحت همون افزونگی رنگ است ... در ضمن یک بار بصورت افقی و یک بار هم بصورت عمودی اسکن کردم تا مرکز رو هم بدست بیارم ...

یک سوال دیگه داشتم : چه طور میشه Brightness رو وقتی که جسم دور یا نزدیک میشه کنترل کرد و خطایی که در اثر تغییر رنگ هنگام دور یا نزدیک شد رخ میده رو رفع کرد .؟

:question:

با تشکر ،خیلی آقایی

دیدگاه

سلام.
        کاری که برای افزونگی رنگ کردید درسته. ولی قسمت دوم رو متوجه نشدم یه بار افقی یه بار عمودی تا مرکز رو هم به دست بیارم متوجه منظورتون نشدم؟

در مورد سوال دومتون بیشتر توضیح بدید. منظورتون اینکه که شما یک فیلم دارید بعد دارید اون رو فریم به فریم میخونید و رنگ خاصی رو دنبال میکنید؟ چون یک تصویر که تصویر هست دیگه دور و نزدیک نداره ممکنه سایه روش بیفته ولی دور و نزدیک نمیشه. بیشتر توضیح بدید.

موفق باشید.

دیدگاه

سلام محمد آقا خوبی ؟

من دارم روی پردازش تصویر روبات فوتبالیست کار میکنم و برای بدست اوردن مرکز توپ یک بار بصورت افقی تصویر رو اسکن کردم و یک بار هم بصورت عمودی ، تا چهار نقطه از توپ رو بدست بیارم و با استفاده از این چهار نقطه دقیقا مرکز توپ رو هم بدست بیارم ...

وقتی توپ از روبات و دوربین دور میشه رنگش هم تغییر میکنه و ما نمیتونیم با اطلاعات قبلی که در زمان نزدیک بودن توپ بدست آوردیم محل ان را تشخیص دهیم ... در یک مقاله که برای تیم ها قبلی بود خوندم وقتی توپ دور میشد انها کنتراست رنگ توپ رو کم یا زیاد میکردند و به این ترتیب این خطا را رفع کرده بودند ... شما میدونید چطور میشه کنتراست رو تنظیم کرد ؟

با تشکر از توجه شما .

دیدگاه

سلام.
            من چیز هایی که توی ذهنم هست رو میگم شما خودت شرایط مسابقات رو میدونی ببین چطوری هست.

دوربین همیشه داره زمین رونگاه میکنه و معمولا فقط زمین، توپ، بقیه ربات ها و دروازه رو میبینه. این مطلب اول
            مطلب دوم اینکه توپ چند تا حالت بیشتر نداره، یا نزدیک به ربات هست و رنگش کاملا واضحه. یا نزدیک هست ولی سایه یک ربات دیگه روش افتاده(این رو مطمئن نیستم ولی ممکنه بستگی به شرایط فیزیکی مسابقات داره)، حالت بعدی هم اینه که توپ دور بشه و در دورترین نقطه ممکن نسبت به یک ربات قرار بگیره.

ساده ترین روش برای دنبال کردن توپ، دنبال کردن رنگ اونه، نمیتونید خودتون یک بار در فواصل مختلف از توپ عکس بگیرید و یک معادله برای تغییرات رنگ توپ نسبت به فاصله دربیارید و همیشه این تلورانس رو دنبال کنید؟

یا مثلا حالت سایه داشتن رو هم همینطوری قانون مند کنید؟
            این ساده ترین راه هست.

راه دیگه اینکه شما میتونید از شماره گذاری اشیاء استفاده کنید.( component leveling) . به این صورت که تصویر رو ببرید در مقیاس رنگ خاکستری، بعد از تصویر مشتق بگیرید (لبه یابی) بعد حجم های بسته رو پیدا کنید، آبجکت های موجود در تصویر محدودیت خواهند داشت و دایره تنها آبجکتی هست که فاصله تمام پیکسل های لبه اش تا مرکزش یک اندازه هست البته با خطای چند پیکسلی. اینطوری هر جا که دایره باشه میشه پیداش کرد مستقل از رنگ و دوری و نزدیکی

حالا شما ایده هات رو بگو تا تبادل نظر کنیم
            موفق باشید.

دیدگاه

:job:

سلام محمد آقا خوبی ؟

ببین من چون رنگم 24 بیتی بود و نتونستم به 8 بیتی تبدیلش کنم تمام تصویر رو اول اسکن کردم و اطلاعات اون رو خوندم و ریختم داخل یک ماتریس : مثلا برای اولین رنگی که پیدا کردم ( نارنجی) "1" در ماتریس گذاشتم و چون این اولین شئی از این رنگ بود کنار این "یک" در ماتریس یک "1" دیگه گذاشتم یعنی برای هر پیکسل از دو خانه استفاده کردم یکی برای رنگ مورد نظر و دیگری برای شماره شئی که آن رنگی است . چون وقتی در هر سطر به یک شئی میرسیدیم که مثلا نارنجی است و از نظر همسایه بودن هم مشکلی نداشت نمیدونستیم که متعلق به کدام شئی است و اگر چند شئی نارنجی در تصویر می بود ما با مشکل مواجه میشدیم . " امیدوارم تا اینجا این کلام ناقص قابل فهم باشد" :redface:

خوب حالا وقتی که توپ از روبات دور میشه مشکل داریم و توپ دیگه قابل تشخیص نیست ... یعنی رنگش دیگه اصلا تو اون تلرانسی که ما تعیین کردیم جا نمیشه و قهوه ای میشه ... حالا با این اوصاف ما چی کار کنیم

با تشکر

دیدگاه

سلام. خوبی دوست عزیز؟
                من یه پیشنهاد دیگه دارم.

اگه در تصویری که میبینید هرگز شی دایره ای و تقریبا همرنگ توپ وجود نداره، شما بیایید رنگ توپ در بهترین حالت و بدترین حالت رو بخونید یه تلرانسی به دست بیارید بعد توی هر تصویری بگردید دنبال این تلرانس یعنی نه لزوما رنگ قرمز یا رنگ نارنجی یا رنگ قهوه ای، بلکه دنبال هر 3 باشید. ممکن هم هست چند تا آبجکت با این تفاسیر پیدا کنید، بعد بیایید تصویر رو خاکستری کنید دستورش توی متلب اینه rgb2gray . حالا تکنیک شماره گذاری اشیا رو به کار ببرید فقط برای اون اشیایی که در رنج گفته شده قرار دارن. اشیا رو که پیدا کردید مرکزشون رو پیدا کنید و ببینید که کدوم یکی فاصله لبه هاش از مرکزش با هم برابر هست(شعاع دایره) هر کدوم این شرایط رو داشت اون توپه.

البته فکر میکنم این روش خیلی بهینه نباشه ممکنه یه مقدار ربات رو کند بکنه باید فکر کرد و شرایط رو محدود کرد شاید الگوریتم سریع تری هم بشه پیاده سازی کرد.
                موفق باشید.

دیدگاه

سلام آقا محمد . خوبی ؟

یک فایل آموزشی در مورد مطلب دارین ؟
                  من اطلاعات زیادی در مورد مطلب ندارم ... آیا خود مطلب میتونه توپ رو تشخیص بده ؟

دیدگاه

سلام
                    خوبی دوست عزیز؟
                    یه مقاله در قسمت دانلود هست در مورد متلب که نویسنده اون خودم هست اون رو بخونید فکر کنم تا حدود زیادی کارتون رو راه بندازه.
                    موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X