اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برق گرفتگی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برق گرفتگی

می خواستم بدانم که اگر جریان 220 ولت برق شهر رو DC کنیم بدون کاهش دادن ولتاژ و فرض اینکه بدون ریپل باشد آیا این برق dc باعث برق گرفتگی می شود. خطرناک است؟

پاسخ : برق گرفتگی

سلام.
    تا اونجایی که من اطلاع دارم ، آره ، برق می گیره و خطرناک تر از AC هم هست و احتمال مرگش بالاتره. این جور مطالب رو توی کتاب های برق ساختمان میشه پیدا کرد. من بازم میگردم اگه به نتیجه بهتری برخوردم یا دلیل منطقی جوابم رو پیدا کردم همین جا می نویسم دوباره.

دیدگاه

گرچه فکر می کنم این اندازه ولتاژ مربوط به مدارهای دیجیتال نیست، اما تا اونجائیکه من می دونم این ولتاژ DC خیلی بالاست و می تونه یه شوک درست و حسابی بوجود بیاره. اما در مورد کشنده بودنش یه بار یکی از دوستام به یه خازن شارژ شده 400 ولت دست زد، هنوزم زندست البته! :mrgreen:
      دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

آقا من یه پرس و جو کردم فهمیدم که ولتاژ بالای DC انسان رو نمی کشه ولی فلج میکنه. یعنی امکان داره یه سمت بدن انسان از کار بیفته یا چیزی تو این مایه ها.
        اون شخصی که من ازش پرسیدم آدم معتبری بود ، به جوابش اطمینان دارم. امیدوارم که جوابش درست بوده باشه.

دیدگاه

یه وقت امتحان نکنید هاااااااااا

همیچین میکشه که اسمتون یادتون نیاد
          مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

ولتاژ بالا باعث اختلال شدید توی سیستم عصبی میشه و میآ‌تونه فرد رو موقتا فلج یا بیهوش کنه.از این موضوع توی شوکر ها استفاده میشه.
            اون چیزی که باعث مرگ میشه،ولتاژ نیست. بلکه جریانه.عبور جریان از قلب، باعث ایست قلبی میشه.

دیدگاه

البته توی شوکرها ولتاژ حداقل 2000 ولته! :mrgreen:

اما میگم من یه بار یه آدمی که خازن 400 ولت روش خالی شده بود رو دیدم و هنوز زنده بود. اما اون جریانش زود خالی میشه، اما برق 220 بکسو شده تموم نمیشه، بنابراین واضحه که صدمه خیلی بیشتری می زنه.
              دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

ولتاز برق گرفتگی نمی کنه بلکه آمپری که از بدن عبور میکنه مهم است
                مثلا برق ترانس جوش برق گرفتگی نداره جون آمپری که از بدن عبور میکنه خیلی کمه در حالی که ترانس 200 آمپر برق به الکترود میده ولی چرا ( چون ولتازش کمه و مقاومت بدن زیاده آمپر ضعیفی از بدن عبور میکنه )
                اما در بحث برق گرفتگی با ولتاز دی سی خیلی خطر ناکتر از ac است چون در ac برق در هر ثانیه 50 بار تغییر جهت میده اگه در نیم سیکل اول خون تجزیه بشه در نیم سیکل دوم دوبار ترکیب میشه و مقداری از اثرش رو برمیگرداند و کم خطر است
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

در مورد خطرناک بودن عرض کنم که ولتاژ های بااتر از 60 ولت برای انسان خظز برق گرفتگی دارند.
                  اما اینکه خطر ac بیشتر است یا dc عزض کنم که ac !!

ac چون که ماهیتش متناوبه چنان بلایی بر سر سیستم بدن انسان میاره که نگو ......
                  حتی موقعی که سیستم های ac کم کم مطرح میشدند شرکت های مانند شرکت ادیسون که طرفدار dc بود اومدند برای قانع کردن جو عمومی یه گوسفند بیچاره رو یه بار با برق مستقیم و یه بار با برق متناوب آزمایش کردند که تو حالت متناوب بیجاره جیوان با زجر بدی جان داد.
                  فیلمش هم فکر کنم موجود باشه تو گوگل
                  صدایی از قلب آذربایجان

Ya$a odlar yurdum AZERBAICANIM

دیدگاه

جریان AC به خاطر متناوب ودنش به مراتب خطرناک تره
                    ولی جریان DC باعث سوختگی شدید میشه(نسبت به جریان مشابه AC)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                      اگه در نیم سیکل اول خون تجزیه بشه در نیم سیکل دوم دوبار ترکیب میشه و مقداری از اثرش رو برمیگرداند و کم خطر است
                      دوست من این مساله الکترولیز که شما میگی که جریان رفت باعث تجزیه میشه و جریان برگشت دوباره اون رو به خون تبدیل می کنه اولاً برای یه سری ترکیب های شیمیائی خاص صادقه، دوماً جریان DC باعث این کار میشه، نه ac.

برق ac به مراتب خطرناک تره.

دیدگاه

بحث درمورد ولتاژ ac و dc قدمت تاریخ رو تو سایت اکا داره و هربار هم روز از نو روزی از نو. بالاغیرتا بیاید اینبار این بحث رو به نتیجه برسونیم.
                        این حرف منه : برای بحث درمورد اینکه کدوم خطرناکتره باید به فرکانس و ولتاژ و نوع صدمه ای که هرکدوم میزنه اشاره کنیم
                        تو جریان ac هرچی فرکانس بالاتر بره خطر کشته شدن -به وسیله خود برق- کاهش پیدا میکنه. به علت اثر پوستی. مثلا برق ac در فرکانس 100 هرتز خطرش از 50 هرتز کمتره چون جریان بیشتر میل داره از سطح خارجی عبور کنه و به داخل بدن آسیب نزنه. اما ممکنه خطر سوختگی که ایجاد میکنه بیشتر باشه به علت همون عبور جریان از سطح خارجی بدن. {حالا دلیل اینکه بالا اینو گفتم --> -به وسیله خود برق- فهمیدید}
                        تا اینجا از لحاظ فرکانسی بررسی کردم.
                        حالا از لحاظ ولتاژی : بحث آسیب دیدن قلب رو فعلا درنظر نگیرید فرض کنید برق گرفتگی چه تو ac و چه dc قرار نیست به قلب آسیب بزنه مثلا برق از دست راستمون وارد بشه و از پاهامون زمین بشه. اینجا برق ac خطرناک تره به طوری که برق dc تو ولتاژ تقریبا بالای 70 ولت (بسته به مقاومت بدن انسان ها این عدد میتونه بیشتر هم باشه چون همونطور که یکی از دوستان هم گفت جریان مهمه نه ولتاژ) و تو ولتاژ ac ولتاژ بیشتر از 25 - 30 ولت میتونه خطرناک باشه.
                        حالا بحث نوع صدمه : اگه شانس نیاریم و برق از قلب عبور کنه تو ولتاژ dc یک جور صدمه به قلب زده میشه و تو ولتاژ ac یک جور دیگه. من هر دوش رو (که البته از خودم نمیگما از کتاب خوندم) میگم حالا تصمیم با خودتونه که دوست داشته باشید برق 220 ac رو ملاقات کنید یا 220 dc رو :mrgreen:
                        اگه dc به قلب بخوره قلب یک دفعه از کار میوفته. البته اگه اینجا یکی باشه و از این دستگاه های شوک قلبی که تو بیمارستانا میزنن (تو فیلما دیدید دیگه) بهتون بزنه شاید قلب به حالت عادی برگرده ولی اگه نباشه سریع آدم میمیره. برق ac هم همچین بهتر از dc نیست. اینجا هم قلب می ایسته به این صورت که اگه برق ac با فرکانس 50 هرتز به قلب بخوره قلب در این صورت میخواد تعداد ضربانش رو با فرکانس برق شهر هماهنگ کنه حالا حساب کنید 50 سیکل در 60 سانیه میشه 3000 . یعنی قلب مجبور میشه به جای حالت عادی که در دقیقه بین 70 تا 105 تا میزنه حالا مجبور میشه 3000 تا بزنه. در اینجا با افزایش ضربان، جریان خون زیاد میشه و با افزایش اون رگها و دریچه قلب پاره میشه و شخص میمیره.
                        با این تفاسیر من کلا ترجیح میدم برق dc بهم بخوره تا ac مگه نه :biggrin:
                        اگه کتابی رو که من خوندم رو داشته باشید هم بد نیست. اسمش آموزش ایمنی خطرات جریانهای الکتریکی انتشارات دانشگاه شهید عباسپور هست. یک فصل کامل درمورد این چیزا بحث کرده. اگه به این کتاب مراجعه کنید از حرفهای من خیلی بهتره میترسم چون این کتاب رو خیلی وقت پیش خونده بودم یه جاهایی رو اشتباه گفته باشم
                        HELLO WORLD

دیدگاه

دوستان عزیز از همه شما متشکرم که با حوصله جواب دادین. از همه شما ممنونم

دیدگاه

کاملا برعکس بود و دی سی خیلی خطر ناک تر و کشنده تره .

:twisted: :twisted: :twisted:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elec-boy
                              بحث درمورد ولتاژ ac و dc قدمت تاریخ رو تو سایت اکا داره و هربار هم روز از نو روزی از نو. بالاغیرتا بیاید اینبار این بحث رو به نتیجه برسونیم.
                              این حرف منه : برای بحث درمورد اینکه کدوم خطرناکتره باید به فرکانس و ولتاژ و نوع صدمه ای که هرکدوم میزنه اشاره کنیم
                              تو جریان ac هرچی فرکانس بالاتر بره خطر کشته شدن -به وسیله خود برق- کاهش پیدا میکنه. به علت اثر پوستی. مثلا برق ac در فرکانس 100 هرتز خطرش از 50 هرتز کمتره چون جریان بیشتر میل داره از سطح خارجی عبور کنه و به داخل بدن آسیب نزنه. اما ممکنه خطر سوختگی که ایجاد میکنه بیشتر باشه به علت همون عبور جریان از سطح خارجی بدن. {حالا دلیل اینکه بالا اینو گفتم --> -به وسیله خود برق- فهمیدید}
                              تا اینجا از لحاظ فرکانسی بررسی کردم.
                              حالا از لحاظ ولتاژی : بحث آسیب دیدن قلب رو فعلا درنظر نگیرید فرض کنید برق گرفتگی چه تو ac و چه dc قرار نیست به قلب آسیب بزنه مثلا برق از دست راستمون وارد بشه و از پاهامون زمین بشه. اینجا برق ac خطرناک تره به طوری که برق dc تو ولتاژ تقریبا بالای 70 ولت (بسته به مقاومت بدن انسان ها این عدد میتونه بیشتر هم باشه چون همونطور که یکی از دوستان هم گفت جریان مهمه نه ولتاژ) و تو ولتاژ ac ولتاژ بیشتر از 25 - 30 ولت میتونه خطرناک باشه.
                              حالا بحث نوع صدمه : اگه شانس نیاریم و برق از قلب عبور کنه تو ولتاژ dc یک جور صدمه به قلب زده میشه و تو ولتاژ ac یک جور دیگه. من هر دوش رو (که البته از خودم نمیگما از کتاب خوندم) میگم حالا تصمیم با خودتونه که دوست داشته باشید برق 220 ac رو ملاقات کنید یا 220 dc رو :mrgreen:
                              اگه dc به قلب بخوره قلب یک دفعه از کار میوفته. البته اگه اینجا یکی باشه و از این دستگاه های شوک قلبی که تو بیمارستانا میزنن (تو فیلما دیدید دیگه) بهتون بزنه شاید قلب به حالت عادی برگرده ولی اگه نباشه سریع آدم میمیره. برق ac هم همچین بهتر از dc نیست. اینجا هم قلب می ایسته به این صورت که اگه برق ac با فرکانس 50 هرتز به قلب بخوره قلب در این صورت میخواد تعداد ضربانش رو با فرکانس برق شهر هماهنگ کنه حالا حساب کنید 50 سیکل در 60 سانیه میشه 3000 . یعنی قلب مجبور میشه به جای حالت عادی که در دقیقه بین 70 تا 105 تا میزنه حالا مجبور میشه 3000 تا بزنه. در اینجا با افزایش ضربان، جریان خون زیاد میشه و با افزایش اون رگها و دریچه قلب پاره میشه و شخص میمیره.
                              با این تفاسیر من کلا ترجیح میدم برق dc بهم بخوره تا ac مگه نه :biggrin:
                              اگه کتابی رو که من خوندم رو داشته باشید هم بد نیست. اسمش آموزش ایمنی خطرات جریانهای الکتریکی انتشارات دانشگاه شهید عباسپور هست. یک فصل کامل درمورد این چیزا بحث کرده. اگه به این کتاب مراجعه کنید از حرفهای من خیلی بهتره میترسم چون این کتاب رو خیلی وقت پیش خونده بودم یه جاهایی رو اشتباه گفته باشم
                              سلام ممنون از توضیحات
                              دانشجویی از من پرسید برق شهر از چه حدی بیشتر باشه ادمو برق میگیره(یعنی ac(؟؟پاسخ رو از حرفاتون نیافتم میشه بگین؟
                              و سوال دیگه اینکه جریان باعث برق گرفتگی میه یا ولتاژ؟هر دو دخیلند؟
                              هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
                              هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X