اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای سویچ ولتاژ dc 100 ولت با ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای سویچ ولتاژ dc 100 ولت با ماسفت

سلام خدمت همه
    من وقتی ماسفت irf9630 رو با ولتاژ پایین مثلا 12 ولت می بندم طبق تصویر زیر بدون هیچ مشکلی با pwm می تونم سرعت موتور رو کم یا زیاد کنم
    www.avr-system.com/files/100v.jpg
    اما وقتی ولتاژ سورس بالا میره ( مثلا 100 ولت ) ماسفت بیچاره می سوزه
    اگه کسی نظری داره یا کمکی خواهش می کنم لطف کنه
    یاد آور می شوم که ماسفت من از نوع کانال p و 200 ولتیه

پاسخ : کمک برای سویچ ولتاژ dc 100 ولت با ماسفت

سلام دادا.
    به احتمال زیاد ایراد از درایو کردنته. ممکنه جریانی که میکشه بیشتر از حد تحملش باشه.
    معمولاً برای این رنج ولتاژها از IGBT ها استفاده میکنن.
    تشکر لازم نیست!

دیدگاه

بهترین نوع ماسفت .ماسفت های روی مادر برد کامپوتر ها هست یه امتحانی کن !
      مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

ببخشید یه سوالی برام پیش اومده.
        مگه ماسفتتون نوع n نیست؟
        یعنی جریان از درین به سورس بر قرار می شه. پس چرا سورس رو به جای gnd زدید به vcc؟

دیدگاه

با سلام ممنون از اینکه جواب میدید
          1- ماسفت من شمارش irf9630 هست و همون تور که می دونید 9 قبل از هر شماره ای که بیاد معنی کانال p بودن اون ماسفت هست مثلا 630 یک ماسفت کانال ان و 9630 ماسفت کانال پی هست

2- اینکه می فرمایید igbt پس به نظر شما چرا تو دیتاشیت ماسفت می نویسن مثلا 200 ولت 18 آمپر

3- یه جا دیدم که با درین سورس دو تا زنر 16 ولتی رو پشت به پشت بسته بود یا یه همچین چیزی نظرتون چیه
          یا اینکه شاید مدار ما خیلی خارجیه چون از هیچ مقاومتی استفادهخ نکردیم

دیدگاه

سلام

پس اگر ماسفت شما نوع مثبت باشد باید برای روشن شدن آن ولتاژ منفی به گیت بدهید ! تو مدار شما ئقتی BJT بایاس میشه تقریبا صفر ولت روی گیت می افته

با فازیش وللتاژ مشکلات ماسفت ها هم بیشتر میشود پس بهتره از IGBT استفاده کنید یا اگر اصرار به استفاده از ماسفت دارید از ایسی های درایور آن استفاده کنید.
            صدایی از قلب آذربایجان

Ya$a odlar yurdum AZERBAICANIM

دیدگاه

تا اونجاییکه ما می دونیم در ماسفت ها با شارژ و دشارژ شدن یک خازن (گیت سورس) جریان (درین سورس ) کنترل می شود
              و همین طور ولتاژ شارژ این خازن ( گیت سورس )نباید بیشتر از 20 ولت باشه
              پس اگر این ماسفت میسوزه به خاطر اختلاف پتانسیل 100 ولتی اعمال شده به این خازن باید باشد
              پس من فکر می کنم باید ولتاژ حدودا بیشتر از 80 ولت به گیت داده بشه که اختلاف پتانسیل اعمال شده به گیت زیر 20 ولت در بیاد
              نظر شما چیه :rolleyes: شایدم دارم چرت میگم :icon_razz:
              ایسی های درایور هم همون اختلاف زیر بیست ولت را ایجاد می کنند که ظاهرا نباید تفاوتی داشته باشتد
              نظرتون درباره اون زنر ها که اشاره کردم چیه ؟ می دونید قضیه اش چیه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط talireza2005
                سلام خدمت همه
                من وقتی ماسفت irf9630 رو با ولتاژ پایین مثلا 12 ولت می بندم طبق تصویر زیر بدون هیچ مشکلی با pwm می تونم سرعت موتور رو کم یا زیاد کنم
                www.avr-system.com/files/100v.jpg
                اما وقتی ولتاژ سورس بالا میره ( مثلا 100 ولت ) ماسفت بیچاره می سوزه
                اگه کسی نظری داره یا کمکی خواهش می کنم لطف کنه
                یاد آور می شوم که ماسفت من از نوع کانال p و 200 ولتیه
                دوست عزیز فکر کنم ولتاژ برگشتی ( منظورم قانون لنز) هنگامیکه موتور قطع میشود با بالا بردن ولتاژ زیاد شده و باعث سوختن میشود
                کمتر سخن گویم
                بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

یعنی به نظر شما اشکال از مصرف کننده منه ( موتور)
                  چطوری تست کنم
                  اصلا میشه ماسفت رو بدون پالس تست کرد ؟ یعنی دستی به گیت ولتاژ لازمو اعمال کرد و دید که سویچ میکنه یا نه ؟ یا اینکه حتما باید یه سیگنال مثلا مربعی بهش داد
                  من تستمو دارم دستی انجام می دم تو 12 ولت وقتی دستی ولتاژای لازمو میدم قشنگ کار میکنه (سویچ میشه)ولی تو 100 ولت آنی مرخص میشه (هرسه پایه باهم اتصال کوتاه میشه )
                  آقا من تو مدارم هیچ مقاومت و دیودی استفاده نکردم مشششششششکل از این قضایا نیست؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط talireza2005
                    یعنی به نظر شما اشکال از مصرف کننده منه ( موتور)
                    چطوری تست کنم
                    اصلا میشه ماسفت رو بدون پالس تست کرد ؟ یعنی دستی به گیت ولتاژ لازمو اعمال کرد و دید که سویچ میکنه یا نه ؟ یا اینکه حتما باید یه سیگنال مثلا مربعی بهش داد
                    من تستمو دارم دستی انجام می دم تو 12 ولت وقتی دستی ولتاژای لازمو میدم قشنگ کار میکنه (سویچ میشه)ولی تو 100 ولت آنی مرخص میشه (هرسه پایه باهم اتصال کوتاه میشه )
                    آقا من تو مدارم هیچ مقاومت و دیودی استفاده نکردم مشششششششکل از این قضایا نیست؟؟؟
                    بله موتور را با یک لامپ عوض کنید ماس فت نخواهد سوخت. برای این کار میتوانید دیود مناسب برای حذف ولتاژ های بوجود آمده بگذارید.
                    موفق باشید.
                    کمتر سخن گویم
                    بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

پس اجازه بدین تست کنم جواب بدم امید به خدا!!!

دیدگاه

با سلام مجدد همان طور که گفتم اختلاف پتانسیل بین گیت سورس نباید بیشتر از 20 ولت بشه که اگه شد ماسفت میسوزه . رواین حساب چون من از ماسفت کانال پی استفاده کرده بودم و به سورس 100 ولت داده بودم با اعمال زمین به گیت ماسفتم اختلاف گیت سورسش 100 ولت میشد و می سوخت
                        در نتیجه ماسفت کانال پی رو بیخیال شدم و رفتم سراغ کانال N چرا؟؟؟
                        چون تو کانال N جریان از درین به سورس بر قرار میشه پس میتونیم سورس رو به زمین وصل کنیم و مصرف کننده رو بندازیم رو مسیر درین و با اعمال یه ولتاژ 12 ولت به گیت ماسفت رو روشن یا خاموش کنیم
                        همان طور که دوستان تو پاسخ های خودشون فرمودند راه انداختن موتور یه گیرو گورایی داره پس من موتور و گذاشتم کنار به جاش یه لامپ 100 وات معمولی گذاشتم ببینم ماسفت سویچ میشه یا نه ؟؟
                        که خوب وقتی مدارو عملی بستم به خوبی سویچ میشد و عالی بود!!!!! لامپ روشن و خاموش میشد
                        اما سوال اینجاست که لامپ 100 وات 220 ولتی برای این آزمایش مناسب بوده یانه؟
                        ولتاژ من 80 ولت dc هست
                        و اینکه اگه بخوام یه مصرف کننده مثل موتور بزارم چه المان هایی به مدار اضافه کنم که باز ماسفت نسوزه ، دچار اون داستان لنز نشه؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X