اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رله الکترونیکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رله الکترونیکی

با سلام خدمت همه دوستان گرامی
    می خواستم بدونم کسی تا حالا مداری را دیده که کار رله را انجام دهد؟ :question:
    همانطور که می دانید رله یک کلید مکانیکی است که ممکن است بعد از مدتی از بین برود و خراب شود. :cry:
    من به فکر مداری هستم که مثلا با اعمال 5 ولت یا 12 ولت دو سر یک پایه به هم وصل شود(همان کلید) و با قطع این ولتاژ این دو پایه قطع شود.
    مهمترین نکته این است که ما بتوانیم این کار را بکنیم. :job:
    نکته بعد که باید به آن توجه بشه قیمتش بیشتر از رله های موجود در نیاید.
    اگه از دوستان کسی هست که چنین مداری دیده یا می تواند کمک کند بسم ا...
    خوشحال میشم از اطلاعات بقیه استفاده کنم. :biggrin:

پاسخ : رله الکترونیکی

سلام
    قطعات الکترونیکی زیادی هستند که عملکرد سوئیچ دارن اما مساله مهم، موضوع جریانه، رله ها میتونن جریان های زیادی رو از خودشون عبور بدن ولی قطعات الکترونیکی توی این قضیه خیلی محدودیت دارن واسه همین هم تا حالا جایگزین نشدن.

موفق باشی

دیدگاه

میتونید از تریستور - تریاک - ماسفت - igbt - bjt و یا ترکیبی از اینها در مدارتون استفاده کنید
      شما دقیقا نیازتون چیه؟

دیدگاه

74hc4066 ولی به جایی که ازش میخواهید استفاده کنید بستگی داره
        A-Hosseini

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان
          ممنون که در این بحث شرکت کردین :applause:

نظرات جالب است اما دوستی که فرمودن از bjt و... استفاده کنم مشکل این است که به عنوان سوئیچ استفاده نمیشه چون ولتاژ خود المان ها هم روی ولتاژ خروجی تاثیر دارد.
          من می خوام برای قسمتی از یک مدار استفاده کنم که ممکن است در زمان سوئچ شدن ولتاژ دو پایه سوئچ + یا - باشد.
          این مدار را با رله امتحان کردم کاملا درست و بی عیبه اما مشکلی که داره باعث می شود مدارم صدا داشته(صدای وصل شدن کنتاکت) باشد در ضمن ممکن است بعد از مدتی خال بزند و نویز آن در مدار قابل چشم پوشی نیست .
          جریان تقریبی مدار هم یک امپر است
          میشه با رله هم کار کرد اما اگه بتوان تمام الکترونیکیش کرد بعدا هم به درد خودمون می خوره. :nerd:

باز هم از دوستان ممنونم که در بحث شرکت می کنند :job:

دیدگاه

سلام دوست عزیز .....به نظرم واسه این کار شما رله حالت جامد مناسب هستش
            (100 سال :biggrin
            http://www.eca.ir/wiki/index.php?title=SSR

دیدگاه

اس اس آر یه قطعه صنعتی هست که بیشتر برای ولتاژ AC استفاده میشه که معمولا از ترایاک و یا تریستور و یا ماسفت قدرت استفاده میکنه و ولتاژ تحریک گیت خودش رو از همون سمت قدرت میگیره بنابراین فکر نمیکنم برای کار شما مفید باشه . ضمن اینکه قیمت اون شاید بیشتر از تمامی مدار شما باشه . خلاصه روی مدار هم تاثیرات خودش رو داره .
              بهترین گزینه برای شما استفاده از رله های مینیاتوری هست که عمر بالایی دارند و مصرف بسیار پایینی دارند که قدیما مدل های روسیش فراوون بود الان هر چی دنبالشم با اون کیفیت پیدا نمیکنم . اگه دوستان جایی رو سراغ دارند لطفا معرفی کنند .
              اما اگه بازم میخاید الکترونیکیش کنی بهتره اون قسمت از مدارو بذاری تا با همفکری راه حل خوبی پیدا شه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X