اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موتور اصلی دستگاه برای مته باید چه مشخصاتی داشته باشه ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موتور اصلی دستگاه برای مته باید چه مشخصاتی داشته باشه ؟

سلام
    انجمن cnc راجع به همه چی بحث شده ، ولی راجع به اینکه موتور اصلی که مته قراره بهش وصل بشه چجور باید باشه چیزی گفته نشده !
    همون موتوری که کار اصلی یعنی برش رو انجام میده ؟

این موتور چه خصوصیاتی باید داشته باشه ؟
    مته ها از نوع مخصوصی هستند یا هر نوع مته ای میشه گذاشت براش ؟
    کلا در مورد کار این بخش میشه یه توضیحاتی بدین ؟
    ممنون

پاسخ : موتور اصلی دستگاه برای مته باید چه مشخصاتی داشته باشه ؟

در تاپیک دیگر همین انجمن در مورد Spindle Motor توضیحاتی داده شده است.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

جناب طراح
      میشه در مورد مته ها هم توضیح بدید ؟

دیدگاه

بحث ابزار در CNC یک موضوع بسیار فنی است که در حوزه تخصص رشته مکانیک است. در حدی که با این موضوع آشنایی دارم، مواردی مانند جنس ابزار، قطر و زاویه ابزار و سرعت گردش آن جزء موارد مهم در این بحث هستند. برای براده برداری معمولا از سر فرز هایی استفاده می شود که زاویه برخورد آن با مته های سوراخکاری متفاوت است و برای براده برداری مناسب تر است. همچنین بسته به نوع ماده تحت براده برداری، سرعت چرخش ابزار بسیار مهم است و به همین دلیل در بعضی کاربردها از موتورهایی استفاده می شود که تا 60000 هزار دور در دقیقه ( یا بیشتر) لازم است دور بگیرند و قیمتی در حد چند میلیون تومان دارند. در هر صورت این یک بحث تخصصی است که نیاز به ابزار های مختلف را بسته به شرایط ماشین کاری ایجاب می کند و در ابتدا باید مشخص شود که چه نوع براده برداری مد نظر شماست تا بر حسب آن به دنبال ابزار مناسب باشید.
        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

براده برداری که من مد نظرم هست
          در حد برش قوطی های پلاستیکی و فیبر های مدارچاپی و از این قبیل هستند
          تو فکر ساخت یک دستگاه cnc کوچیک بودم ، داشتم یه برآوردی از قیمت قطعات می کردم ، که رسیدم به موتور اصلی (Spindle Motor)
          تو انجمن کسایی هم که دستگاه cnc ساخته بودند ، دیگه چیزی باهاش برش نداده بودند ! اگر هم دادن من عکسی ندیدم ازش !
          تا اونجا که فهمیدم همین قسمت جزو اصلی ترین قسمت های دستگاهه و اگر کارش رو درست انجام نده تقریباً دستگاه به درد نمی خوره !

دیدگاه

برای کاربرد مورد نظر شما گزینه هایی وجود دارد و می توانید به عنوان مثال از یکسری فرزهای چینی که قیمتی در حد چند ده هزار تومان دارند استفاده کنید که دور نسبتا بالایی را هم تامین می کنند. البته عمر و دوام این فرزها متناسب با قیمت آنهاست و بعد از مدتی احتمالا نیاز به تعویض دارند. در فیلمی که در تاپیک زیر قرار داده ام، از همین نوع فرز استفاده شده است:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...2806#msg242806

دیدگاه

سلام فرشاد جان
              قیمت اسپیندل دستگاه بستگی به کاری داره که از اون انتظار دارین حتی اگر هم برای مدارچاپی بخواهی قیمتش میتونه از 500 هزار تومن شروع بشه یه بالا. اگر برای سوراخکاری فیبر بخواهی پیشنهاد میکنم مینیمم 30000 دور باشه و تعویض مته اش هم مکانیکی.(البته برای ساخت یک دستگاه ساده) البته موضوع نرم افزار هم هست که من کسی رو میشناسم که اکثر سازنده های تایوانی از نرم افزار اون استفاده میکنن در مورد اسپیندل هم همینطور .در ضمن برای فروشش هم میتونم کمکت کنم.یعد از تعطیلات هستم.(ب.پ)
              زکات علم،نشر و پخش آن است.
              {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

ممنون از جواب هاتون
                هدف اصلیم اینه که اول بتونم یک دستگاه ساده بسازم و با طرز کارش آشنا بشم. خیلی علاقه دارم که حداقل با طرز کارش آشنا بشم. یجورایی میشه گفت پروژه شخصیه و به احتمال زیاد تو اوقات بیکاریم روش کار کنم که در نتیجه زمان زیادی خواهد گرفت.
                بعد از ساختش هم نسبت به طرز کارش باید تصمیم گرفت که ارزش فروش داره یا نه ! نسبت به زمان ساختش ارزش تولید داره ؟

دیدگاه

ساخت یک CNC کوچک می تواند در محدوده چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان هزینه داشته باشد و این بستگی به نوع ساخت و دقت مورد نظر و سرعت حرکت و مانند آن دارد. برای یک کار آزمایشی می توانید بدنه را از چوب بسازید و برای موتورهای محرک هم از استپر موتور استفاده کنید. یک نمونه از چنین دستگاه هایی در پست زیر نمایش داده شده است:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...5921#msg205921

دیدگاه

اولین جایی که پست هاشو مطالعه کردم همین چند صفحه خود انجمن بود
                    با این حال که بصورت گذرا خوندمشون ولی توضیحات شما خیلی کمک کرد.
                    در مورد بدنه تصمیم گرفتم از پلاستیک فشرده یا همون تلق استفاده بکنم.
                    بخاطر اتفاقی که برام پیش اومده 2 هفته آخر سال رو تقریباً از همه کارام موندم و بعد از این چند روز تعطیلی یک پیک کاری شدید تو شرکت خواهم داشت ، بعد از اون اگر مشکل خاصی پیش نیاد می خوام رو این دستگاه کار کنم ، مراحل کارم رو حتماً تو تاپیک اعلام می کنم تا از کمک های شما هم بهره مند بشم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X