اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای ساخت مدار اکو همراه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای ساخت مدار اکو همراه

با سلام
    جناب اشک
    بنده قصد ساخت یک مدار اکو آمپلی فایر را دارم که همه قطعات آن بر روی یک فیبر قرار گیرد مانند نمونه زیر:

خب من مدارهایی رو که برای این کار انتخاب کردم رو می زارم شما برای هر قسمت نظرتون رو بفرمایید.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    الف ) میکسر :برای میکسر می خواهم از این مدار استفاده کنم. اما فقط دو تا از ورودی هاش استفاده می کنم یکی برای میکروفن و یکی برای لاین .این هم لینکش:
    http://www.redhue.ir/images/07091047380510842518.gif
    1) میشه به جای 9 ولت 12 ولت برق به میکسر داد؟
    2) با این میکسر دیگه به مدار پری که نیاز نیست؟
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ب ) اکو : برای اکو از همون مدار دیتا شیت 2399 استفاده می کنم و فقط میمونه بحث بافر. برای بافر شما فرمودید از یک 4558 که دو طرفه هست می تونم استفاده کنم و خروجی یک طرف رو به ورودی اکو و خروجی اکو رو به ورودی طرف دیگر بدهم درسته؟
    1) این هم یک مدار برای بافر فقط شما مقدار مقاومت های گین رو ببینید که مقدارش خوبه یا نه ؟
    این هم لینک نقشه اش: http://www.redhue.ir/images/60221497441774768653.gif
    2) راستی یادتونه برای تعبیه یک کلید برای قطع اکو هنگام سخنرانی ازتون پرسیدم که کجا کلید رو وصل کنم و شما فرمودید یک کلید ( تک کنتاکت ) بین خروجی و گراند. این سوال من امتحان کردم نمیشه . اگه کلید رو بین خروجی و گراند بذاریم با وصل کلید گراند به خروجی وصل میشه و اکو اصلا" صدا نمی ده . با عرض شرمندگی :redface:میشه واضح تر توضیح دهید.این هم مدار اکوی من :
    http://www.redhue.ir/images/16097236060024442642.jpg
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ج ) تن کنترل : برای تن کنترل هم می خواهم از آیسی 741 استفاده کنم و این هم مدارش :
    http://www.redhue.ir/images/15238564080007850855.gif
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    د ) آمپلی فایر : من برای مدار قبلی از آیسی اس تی کا استفاده کرده بودم که شما فرمودید زیاد با بلندگو های فیلو سازگار نیست و تصمیم گرفتم از 1557 استفاده کنم . یک پی سی بی از مدارش دارم :
    http://www.redhue.ir/images/31954803235911900752.jpg
    اما می مونه یک سوال چون ورودی 1557 استریو هست و خروجی مدارات قبل از آمپلی مونو میشه ورودی های 1557 رو یکی کنم ؟

استاد اشک من مداراتم را گذاشتم اما ترتیب قرار گیری این مدارات که در بالا ذکر کردم چگونه هست ؟
    خواهش می کنم نظرتون رو جداگانه برای هر قسمت بفرمایید با تشکر

پاسخ : راهنمایی برای ساخت مدار اکو همراه

بله میشه 12 هم بهش داد. 12 که هیچ 24 هم میشه. در مجموع مدار خوبی نیست. مقاومتهای گین کمه و مقاومت های تغذیه هم کم در نظر گرفته شدند. در مجموع بیشتر به درد مستر میخوره تا پری.
    از همه مهمتر قرار دادن ولوم در ورودی پری کار غلطیه. با توجه به مقاومتهای ورودی هم من فکر میکنم طراح مدار نظرش مدار مستر بوده نه پری.
    مدار منم که دیدید با 12 متقارن کار میکنه نه 12 ولت معمولی. به نظر من برای سادگی مدار و جوابگویی با 12 ولت از پری ترانزیستوری استفاده کنید.
    اگه اجازه بدید هر سری یکی از مدارات رو بررسی میکنیم تا سایر دوستان هم نظراتشون رو بگن.
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

خب با توجه به اینکه شما فرمودید بهتر هست تا ولوم برای میکسر در ورودی آیسی قرار نگیره من مداری رو پیدا کردم که ولوم در خروجی پری قرار داره لطفا" بقیه دوستان هم نظرشون رو بفرمایند.
      منتها باید تغییراتی داد تا با 12 ولت تک کار کند این هم مدار :

دیدگاه

استاد اشک اون مشکل وصل کردن کلید برای قطع اکو در هنگام سخنرانی رو رفع کردم بدین شکل که یک کلید تک کنتاکت که یک پایه مشترک دارد رو بین ورودی و خروجی اکو قرار دادم و مشترک رو به خروجی وصل کردم . به هر یک از دو پایه کناری یک مقاومت یک 3.2 اهم و دیگری 12 کیلو وصل و اون سر مقاومت ها رو به ورودی اکو وصل کردم نمی دونم شما تا حالا از این روش استفاده کردین یا نه . این هم شکلش :

دیدگاه

مدار دوم بهتره ولی من هنوز هم معتقدم از ترانزیستور استفاده کنید.
          و اما کلید. این هم یه راهه. با این کار در واقع شما مدار اکو رو دور زدید. البته من از این روش استفاده نکردم. من خروجی اکو رو صفر می کنم. مثل زمانی که ولوم رو کاملاً میبندیم.
          موفق باشید.

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
            مدار دوم بهتره ولی من هنوز هم معتقدم از ترانزیستور استفاده کنید.
            سلام
            بسیار خب- بالاخره تجربه شما بیشتره و من شما رو قبول دارم . در لینک زیر مدار میکسر ترانزیستوری وجود داره و خیلی هم ساده هست یک نگاه بهش بیاندازید و نظرتون رو بفرماید .
            http://www.circuit-finder.com/categories/audio/audio-mixer/849/three-channel-audio-mixer-circuit
            استاد این ولتاژ 12 تک من رو محدود کرده و گرنه شما قبلا" هم گفتید کیفیت آیسی ها نسبت به ترانزیستور بهتره اما میشه همین آیسی هایی که با 12 دوبل کار می کنند ( مثل همون مدار میکسر بالا ) رو با نیم موج کردن منبع تغذیه بکار انداخت . منظورم اینه که از یک ترانس 12 تک - خط وسط هم بگیریم به این صورت :

دیدگاه

ببخشید میپرم وسط بحث!
              ولی اینجوری موج شما با اون خازن هم کاملا صاف نمیشه و ریپلش زیاد هست همچنین ولتاژ شما در نیم موج نصف میشه! یعنی بعد از خازن شما نصف ولتاژ رو خواهید داشت! در کل فکر نمیکنم جواب بده! ولی اگه برین سراغ سویچینگ و یه منبع تغذیه بوست بسازین میتونین ولتاژ رو به مثلا 24 افزایش بدین و بعد از این مدار + خازن فیلتر ورودی بیشتر استفاده کنین

دیدگاه

سوال دوم رو که دوستمون جواب دادند به علاوه باطری رو میخوای چیکار کنید.
                اما سوال اول. به نظر من ارزش ساختن رو داره. البته فکر میکنم یه اشکالاتی داره مثلاً من خط تغذیه ترانزیستورهای اول رو ندیدم. یا اینکه جای ولومها مناسب نیست.

دیدگاه

سلام
                  منظور شما از مقاومت گین در واقع مقاومت بین ورودی و خروجی آیسی هست دیگه درسته؟
                  اما یک سوال کلی :
                  برای بافر اکو مقاومت گین بافر ورودی و خروجی هر یک چقدر باید باشه؟
                  برای پری مقاومت گین چقدر باشه ؟
                  راستی من این مدار رو درست کردم اما کار نکرد شما مشکلی در مدار میبینید ؟مداری که طراحش گفته هم پری هست هم تن کنترل و اون مقاومت 15 کیلو هم بین ورودی و خروجی اکو قرار میگیرد.
                  http://www.yasiupload.com/uploads/1390/01/www.yasiupload.com-13013818681.gif

دیدگاه

سلام استاد اشک اگه میشه بقیه مدارات رو هم بررسی کنید
                    با تشکر

دیدگاه

با سلام آقای اشک کجایید من خیلی وقته منتظرم تا شما نظرتون رو درباره مدارها بگید تا من شروع به ساخت کنم ؟؟؟ :angry:
                      من برای میکسر این مدار رو پیدا کردم که ورودی mic & aux داره و اینکه با 12 تک هم کار می کنه ؟ فقط مقدار اون خازنی رو که دورش خط کشیدم معلوم نیست الکترولیتی هست یا بدون قطب؟ و مقدارش احتمالا" 0.1 میکرو هست ؟ این هم تصویرش :
                      برای تون کنترل مستر هم این مدار رو در نظر دارم :

و مدار اکو رو هم می خواهم بین این دو مدار قرار دهم نظرتون چیه اگه موافق هستید من مونتاژش کنم چون مدار پست قبلی رو ساختم اما کار نکرد منتظر راهنمایی شما هستم

دیدگاه

مقدارش احتمالا" 0.1 میکرو هست ؟
                        آره 100 نانو میشه. خازن نقشه الکترولیته ( خط صاف: پایه مثبت ). ولی اگه عدسی یا پولیستر باشه بهتره.

با 12 تک هم کار می کنه ؟
                        مدار اولی میکسر با 12 تک کار میکنه
                        دومی با متقارن. ولی میشه کاری کرد دومی هم با تک کار کنه ! :twisted:
                        خوبی متقارن اینه که به نویز منبع حساس نیست. ولی برای این مدارها حتما از رگولاتور استفاده کن.

میکسر جلد 3 کتاب مجموعه مدار آقای بخت آور رو بساز خوبه .

راستی نقشه آمپلی که ساختی به electronicmohsenhit بگو درست کنه. چرا میخندی محمد جان ؟ :mrgreen:
                        وقتی تو نیستی
                        نه هست های ما چونانکه بایدند
                        نه باید ها...
                        هر روز بی تو http://www.up98.org/upload/server1/0...158wwayrz3.jpg
                        روز مباداســـت !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط claud
                          دومی با متقارن. ولی میشه کاری کرد دومی هم با تک کار کنه ! :twisted:
                          خوبی متقارن اینه که به نویز منبع حساس نیست. ولی برای این مدارها حتما از رگولاتور استفاده کن.

میکسر جلد 3 کتاب مجموعه مدار آقای بخت آور رو بساز خوبه .

راستی نقشه آمپلی که ساختی به electronicmohsenhit بگو درست کنه. چرا میخندی محمد جان ؟ :mrgreen:
                          سلام چه طوری claud جان . تو چرا می خندی ؟؟؟ :biggrin:
                          خب اگه بخواهیم با 12 تک کار کنه نقشه اش چه طوری میشه ؟
                          اون میکسر آقای بخت آور شنیدم کیفیت نداره ( همونی که از ترانزیستور و lm324 استفاده کرده رو میگی دیگه ؟)
                          نقشه اون آمپلی رو هم قبلا" در سایت گذاشتم ولی اون فقط 60 وات داره در ضمن ایشون می خوان خونه رو تکون بدهند :mrgreen:

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                            با عرض معذرت از بقیه دوستان متخصص عزیز من یک مدار خیلی ساده اکو همراه که با 12 ولت کار میکنه و خودم تا حالا ده بیست تا ازش ساختم و فروختم رو برات میذارم بدون یک درصد شک برو بسازش خیلی معرکه است و خیلی هم ساده است اینم نقشه اون فقط نقشه مدار اکو رو که داری اگه نداری دیتا شیپ اونرو هم برات میذارم دانلودش کن ...مدار تقویت میکروفون ترانزیستوریه تا احتیاج به تغذیه متقارن برای آی سی های اوپ امپ برطرف بشه اگه خواستی مدار تن کنترل هم داشته باشه یه مدار تن کنترل هم برات میذارم مدار آمپلی هم آی سی tda 1557
                            خیلی برای کار مناسبه چون هم قدرتش خوبه هم با 12 ولت کار میکنه و هم خیلی خیلی ساده است میتونی از TA 8210 هم استفاده کنی من برلت نقشه کاملش رو کشیدم البته نقشه اکو رو دیگه نکشیدم اگه باز هم سوالی بود در خدمتم
                            تا توانی رفع غم از چهره ای غمناک کن***در جهان گریاندن آسان است اشکی پاک کن

دیدگاه

سلام دوست عزیز. خیلی وقت از انتشار پستت میگذره ولی میتونم بپرسم با چه برنامه ای اینقد تمیز ساختیش؟ مدار اولیه رو میگم ک عکسشو گذاشتی. آخه منم مث خودت خوراک آمپو اکو و باس/تریبلو ساز و موسیقیو اینام. :biggrin:
                              لطفا اگ میتونی ی شماتیک کلی از پروژه نهایی ت بذاری، خیلی ممنونت میشم... :rolleyes:
                              [move]ای نورچشم من سخنی هست، گوش کن ● تا ساغرت پر است، بنوشان و نوش کن[/move]
                              [move]مخمور جام عشقم ساقی بده شرابی ● پر کن قدح که بی می، مجلس ندارد آبی[/move]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X