اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

problem with HM_-R

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

problem with HM_-R

سلام:
    من دو تا ماژول hm-tr 915 خریدم و میخوام بین دو تا میکرو avr ارتباط برقرار کنم.تمام مطالب فارسی که راجع به این ماژول ها هم بود در این سایت و اینترنت خوندم.حالا مشکله من چیه:
    اول اینکه با دوتا میکرو و از طریق سیم با تغذیه یکسان(تغذیه دو تا میکرو از یکجا)...برنامه ای که نوشتم کار کرد...
    بعد اومدم با ماژول این کار رو بکنم که به مشکل خوردم.
    فرستند قرمز چشمک میرنه...گیرنده هم سبز...خودم config کردم..عین هم بودند...بارها و بارها چک کردم..دیتاها یکی بودند برای config.
    وقتی فرستنده رو قطع میکنم گیرنده هم قطع میشه.....تو فرستند TX میکرو رو به DRX ماژول.تو گیرنده DTX ماژول رو به RX میکرو وصل کردم.فرکانس میکرو 4Mhz داخلی.

مشکل اینه که وقتی ( putchar(65 یا left]Putchar('A&#039[/left][ میفرستم چیزی نشون نمیده...یعنی خونه اول lcd همش سیاهه...یه چیزی نشون میده ولی غلطه.با code vision هم کار میکنم و بیسیک بلد نیستم.
    اگر کسی میدونه مشکل چیه یا چی کار کنم که عبارت رو درست بفرسته کمکم کنه.
    در واقع میخوام یه رشته بفرستم...ولی گفتم بزار اول راه اندازی کنم بعد برم سراغ کارای دیگه...
    کل مباحث این سایت که راجع به hm-tr هست رو خوندم....مشکل من رو نداشتند.
    :read:

پاسخ : problem with HM_-R

یه مشکل دیگه.
    الان با یه میکرو دیگه کد اسکی 65 رو تو یه حلقه بینهایت میفرستم و با هایپر که میخوام نگاه کنم....روی بادریت19200 که تنظیم کردم.....x می نویسه و مدام هم تکرارش میکنه.

دیدگاه

با درود به شما عزیز
      فکر کنم مشکل از BAUD RATE باشه واسه کار با این ماژول ها حتما باید از کریستال خارجی استفاده کنی (به خاطر نویز این داستانا )
      از کریستال 8 مگاهرتز استفاده کن و BAUD رو 9600 بزار یه تستی بکن ایشالا جواب میده
      لینک زیرم برای دوستانی که به HMTR ها علاقه مند هستند میزارم
      http://www.avr-system.com/files/fskhmtr.rar
      رمز فایلم
      www.avr-system.com هست

دیدگاه

ممنو از پاسخگویی تون...تا چند ساعته دیگه تست می گیرم و نتیجه رو میگم. :bye

دیدگاه

شما باد ریت ها رو برای هر دوتا میکرو درست سینک می کنی؟ بهتره برای کار با USART از کریستال 11.0592 مگ استفاده کنی. دلیلش رو هم توی کتاب ره افروز توضیح داده. الان یادم نیست برای همین فکر کنم از mega32 استفاده کنی بهتره. و کریستال خارجی هم باشه بهتره.

باید با این شرایط درست کار کنه. چون وقتی چیزی میگیره اما غلطه یعنی دریافت هست، اما نمی تونه درست دیکد کنه.
          دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

سلام:
            من تو کدویژن کریستال رو 8Mhz انتخاب می کنم و وقتی میخوام پروگرام کنم با نرم افزار خاصی پروگرام میکنم که برای پروگرامر usb من هست و اسمشم eXtreme Burner - AVR هست.
            من هنوز نتونستم حتی با هایپر فعالش کنم!!!!
            آیا برای فرکانس 8Mhz داخلی باید کار خاصی انجام بدم.یعنی باید این فیوز بیت ها رو اینطوری پروگرام کنم:
            CKSEL3=0 CKSEL2=1CKSEL1=0 CKSEL=0
            و برای کریستال خارجی باید چی کار کنم؟

دیدگاه

سلام
              از کریستال خارجی استفاده کن حله

موفق باشید :smile:
              [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
              ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

سلام:
                من به بنیان پوچی رسیدم...کلا گیج شدم و دوباره از اول دارم پله پله میرم بالا.
                1-تست پورت کام.
                2-فرستادن کاراکتر َ به هایپر با میکروها.
                3-ارتباط با سیم به صورت سریال بین دو میکرو
                4- ارتباط با هایپر از طریق ماژول.
                من دارم بترتیب از اول دوباره استارت میزنم.
                فقط یه چیزی که نمیدونم اینه که چه شکلی از کریستال خارجی استفاده کنم؟یعنی تو کدویژن به غیر از تعیین فرکانس میکرو دیگه باید چی کار کنم که میکرو بفهمه که من میخوام کریستال خارجی بزارم.چون گیج شدم و کلا به هنگ رفتم نمیتونم برم دنبالش.لطفا یکی بگه که کریستال خارجی رو چه شکل باید تنظیم و عملیش بکنم.یا آدرس سایت بدید میرم می خونم.

دیدگاه

با درود . . .

یه سوال بی ربط:
                  قیمت این HMT و HMR هر کدوم چقدره و از کجا میشه پیداش کرد؟
                  چقدر میشه بهش اطمینان کرد؟( برای کار صنعتی ها!!! مثلا راه اندازی یه موتور 3 اسب رو میشه بهش داد؟؟؟)
                  درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                  بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sts.electronic
                    سلام:
                    من به بنیان پوچی رسیدم...کلا گیج شدم و دوباره از اول دارم پله پله میرم بالا.
                    1-تست پورت کام.
                    2-فرستادن کاراکتر َ به هایپر با میکروها.
                    3-ارتباط با سیم به صورت سریال بین دو میکرو
                    4- ارتباط با هایپر از طریق ماژول.
                    من دارم بترتیب از اول دوباره استارت میزنم.
                    فقط یه چیزی که نمیدونم اینه که چه شکلی از کریستال خارجی استفاده کنم؟یعنی تو کدویژن به غیر از تعیین فرکانس میکرو دیگه باید چی کار کنم که میکرو بفهمه که من میخوام کریستال خارجی بزارم.چون گیج شدم و کلا به هنگ رفتم نمیتونم برم دنبالش.لطفا یکی بگه که کریستال خارجی رو چه شکل باید تنظیم و عملیش بکنم.یا آدرس سایت بدید میرم می خونم.
                    برای اینکه خیلی خوب یاد بگیری، پیشنهاد می کنم pdf آقای سپاس یار رو که توی همین انجمن هست رو بخونی:
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=12492.0
                    همون اولش در مورد فیوز بیت ها نوشته. کار زیاد سختی نیست. شکل قرار دادن کریستال رو هم توی فایلش هست.
                    نوشته اصلی توسط سرباز مملکت
                    با درود . . .

یه سوال بی ربط:
                    قیمت این HMT و HMR هر کدوم چقدره و از کجا میشه پیداش کرد؟
                    چقدر میشه بهش اطمینان کرد؟( برای کار صنعتی ها!!! مثلا راه اندازی یه موتور 3 اسب رو میشه بهش داد؟؟؟)
                    دوست من، اینا ماژول فرستنده و گیرنده هستن، درایو که نیستن که...
                    آخرین بار که من قیمت گرفتم گرون بود. دونه ای 12 تومن بود فکر کنم. اما RFM12 ارزون تر بود (6 تومن) که من از اونا گرفتم.
                    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
                      دوست من، اینا ماژول فرستنده و گیرنده هستن، درایو که نیستن که...
                      آخرین بار که من قیمت گرفتم گرون بود. دونه ای 12 تومن بود فکر کنم. اما RFM12 ارزون تر بود (6 تومن) که من از اونا گرفتم.
                      خوب شد گفتی ها!!! oo:
                      بابا دمت گرم دیگه ...
                      انقدرها حالیمون هست که اینا چی هستن !!! oo:
                      من فقط قیمت و میزان ضریب اطمینانشون رو میخوام بدونم. همین!
                      درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                      بدرود . . .

دیدگاه

خوب شد گفتی ها!!! oo:
                        بابا دمت گرم دیگه ...
                        انقدرها حالیمون هست که اینا چی هستن !!! oo:
                        من فقط قیمت و میزان ضریب اطمینانشون رو میخوام بدونم. همین!
                        خوب آخه حرفت عجیب بود...
                        به نظر من بهتره بری سراغ RFM12. هم قیمتش بیشتره، هم کیفیتش بهتره. البته کار کردن باهاش خیلی سخت تره. چون HMT و اینا یه پایه دارن که دیتا رو مستقیم میدی توش و اونا ارسال می کنن، اما RFM12 رو باید به SPI میکرو وصل کنی و بعد هم پروگرمش کنی. اما چون مدوله می کنه ضریب خطاش کمتره.

دیدگاه

از جوان قیمت گرفتم هر کدومش 4 تومن
                          rfm12 هم دو جورش رو داشت 5 و 15 تومن
                          اگه مثلا یه عدد 5 رقمی(12345) رو باهاش بفرستیم و اونطرف هم شرط کنیم که تا این عدد نیومده کار دیگه ای نکنه و فقط این عددو بشناسه چی؟؟؟؟
                          اینجوری میشه بهش اطمینان کرد؟؟؟
                          با تشکر. . .

بدرود . . .

دیدگاه

از جوان قیمت گرفتم هر کدومش 4 تومن
                            rfm12 هم دو جورش رو داشت 5 و 15 تومن
                            اگه مثلا یه عدد 5 رقمی(12345) رو باهاش بفرستیم و اونطرف هم شرط کنیم که تا این عدد نیومده کار دیگه ای نکنه و فقط این عددو بشناسه چی؟؟؟؟
                            با تشکر. . .
                            خوب من قیمتام مال قبل عیده، اما توی مشهد که RFM12 با فرکانس 868 مگ رو من خریدم 6 تومن. البته یه مساله مهمی هم هست. اونم اینکه HMT فقط فرستنده است و HMR فقط گیرنده. اما یه ماژول هست به اسم HMTR که جفتش با همه. اون تکیه ارزونه. اما RFM12 فرستنده گیرندست. برای همین می گم بهتره از اون استفاده کنی.
                            اما در مورد این عدد که مساله ای نیست، هر جفتشون خوب می گیرن. مساله ای که گفتم مال زمانیه که فاصله زیاد باشه یا نویز محیط زیاد باشه که تو محیط صنعتی معمولاً نویز زیاده.

دیدگاه

با تشکر. . .
                              سلام
                              اگر برای سرعت یا موقعیت رو کنترل کنید این روش خوبی نیست .
                              زمان تو این دو مورد مهمه.
                              من قبلا این کار رو کردم نتیجه خوبی نداشت مثلا بعضی وقتها نویز یا یه عامل خارجی باعث می شد که کد اولیه درست سنس نشه و گیرنده هیچ عکس العمی نشون نده و . . .
                              که مجبور شدم از مدل RFM12 استفاده کنم که نتیجه دریافت رو برای فرستنده دوباره می فرستاد و تایید می گرفت .

موفق باشید :smile:
                              [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
                              ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X