اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا برنامه در پروتئوس کار میکنه ولی در عمل نه

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا برنامه در پروتئوس کار میکنه ولی در عمل نه

سلام
    من تازه با پیک کار شروع به کار کردم .یک برنامه نوشتم فقط یه چیز رو روی LCD نمایش میده توی پروتئوس خوب کار میکنه ولی در عمل اصلا مدارم کار نمیکنه راستشو بخواید تا حالا نتونستم میکرو را راه بندازم کریستال 4M رو توی برنامه که به زبان بیسیک است تعریف کردم هنگام پروگرام کردن هم فیوز بیت رو روی XT قرار دادم تمام سیم کشی هام هم درست است پایه یک میکرو رو هم با مقاومت ده کیلو به VCC وصل کردم کریستال رو با دو خازن 22 PF وصل کردم این برنامه رو روی دو تا میکرو PIC16F873A امتحان کردم ول..........ی جواب نگرفتم.
    از دوستان عاجزانه خواهش میکنم کمک کنن
    ممنون :cry2:

پاسخ : چرا برنامه در پروتئوس کار میکنه ولی در عمل نه

دوست عزیز
    اگه امکان داره شماتیک مدار را بزارید
    احتمالا توی اتصالات ال سی دی مشکلی هست
    هر گاه خداوند تو را به لبه پرتگاه هدايت کرد به خدا اطمينان کن،يا تو را از پشت خواهد گرفت يا به تو پرواز کردن خواهد آموخت.

دیدگاه

اگه تو پروتیوس جواب میده پس مدار بستنتون ایراد داره . یه مقاومت کم به پایه کنتراست ال سی دی وصل کنید

دیدگاه

سلام
        راستشو بخواید من یه برنامه برای روشن شدن led نوشتم و توی پروتئوس جواب گرفتم و همین اتفاق lcd برای اون افتاد.یعنی اصاصا یه مشکلی توی عملی دارم.از سالم بودن آی سی و قطعات دیگه شکی ندارم.

دیدگاه

دوست من
          اگر سخت افزار دم دست داری بی خیال پروتئوس بشو .
          تا الان چند بار من توش مدار بستم ولی تو حالت واقعی درست کار نکرده !
          یا برعکسش ، مدارم تو حالت واقعی کار می کنه ولی تو پروتئوس هیچی نشون نمیده !
          در کل شبیه سازش چیز قابل اعتمادی نیست .

دیدگاه

به نظر بنده پروتئوس فقط به درد مشاهده ی پالس های مدارت میخوره (با دیجیتال آنالیزورش)، نه شبیه سازی یه مدار بزرگ یا حتی یه مدار کوچیک...

در ضمن این رو هم بگم ... احتمال زیاد یک جای سخت افزارت رو اشتباه بستی...چون این موارد زیاد پیش میاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahid120
              سلام
              من تازه با پیک کار شروع به کار کردم .یک برنامه نوشتم فقط یه چیز رو روی LCD نمایش میده توی پروتئوس خوب کار میکنه ولی در عمل اصلا مدارم کار نمیکنه راستشو بخواید تا حالا نتونستم میکرو را راه بندازم کریستال 4M رو توی برنامه که به زبان بیسیک است تعریف کردم هنگام پروگرام کردن هم فیوز بیت رو روی XT قرار دادم تمام سیم کشی هام هم درست است پایه یک میکرو رو هم با مقاومت ده کیلو به VCC وصل کردم کریستال رو با دو خازن 22 PF وصل کردم این برنامه رو روی دو تا میکرو PIC16F873A امتحان کردم ول..........ی جواب نگرفتم.
              از دوستان عاجزانه خواهش میکنم کمک کنن
              ممنون :cry2:
              من با پیک کار نکردم اما مشابه این مشکل با avr هم هست که مثلا ال سی دی رو به پورت c از MEGA32 وصل می کنید و در پروتئوس جواب می گیرید اما در عمل همون ال سی دی رو که به پورت c وصل می کنید می بینید که جواب نمی ده و دلیلش اینه که JTAG در پروتئوس به طور پیش فرض غیر فعاله اما در MEGA32 واقعی فعاله و باید در هنگام پروگرم کردن ،JTAG رو غیر فعال کنید تا کار کنه .

در مورد پیک نمی دونم ولی احتمال داره که مثلا پورت رو عوض کنید درست شه یا چیزی شبیه JTAG در بالا .

دیدگاه

سلام
                بفرمایید فیوز بیت jtag رو کجا و چطور می تونم غیر فعال کنم.همان طور که عرض کردم اصلا مدار ساده خاموش و روشن کردن یه دونه led هم جواب نمیده یه ایرادی توی کارم هست :sad:

دیدگاه

دوست من pic که jtag نداره!
                  شما لطفا برنامه و شماتیک رو بزارید اینجا تا بشه یه نظری داد!
                  ولی من مخالف این صحبت هستم که پروتئوس ضعیفه! پس چرا تاحالا واسه من هرچی جواب داده همونو تو عمل هم جواب گرفتم؟؟!

دیدگاه

سلام
                    موفق شدم برنامه LED رو در عمل جواب بگیرم .دارم میرم سراغ LCD اگر تو اون نتونستم راش بندازم چشم حتمامدارو میزارم توی سایت
                    ممنون از کمکاتون سیزده خوبی داشته باشید

دیدگاه

پاسخ : چرا برنامه در پروتئوس کار میکنه ولی در

نوشته اصلی توسط vahid120
                      سلام
                      بفرمایید فیوز بیت jtag رو کجا و چطور می تونم غیر فعال کنم.همان طور که عرض کردم اصلا مدار ساده خاموش و روشن کردن یه دونه led هم جواب نمیده یه ایرادی توی کارم هست :sad:
                      سلام منم pic کار نکردم ولی احتمالا کلاکی چیزی رو درست تنظیم نمیکنید
                      نوشته اصلی توسط Persian.Bright
                      من با پیک کار نکردم اما مشابه این مشکل با avr هم هست که مثلا ال سی دی رو به پورت c از MEGA32 وصل می کنید و در پروتئوس جواب می گیرید اما در عمل همون ال سی دی رو که به پورت c وصل می کنید می بینید که جواب نمی ده و دلیلش اینه که JTAG در پروتئوس به طور پیش فرض غیر فعاله اما در MEGA32 واقعی فعاله و باید در هنگام پروگرم کردن ،JTAG رو غیر فعال کنید تا کار کنه .

در مورد پیک نمی دونم ولی احتمال داره که مثلا پورت رو عوض کنید درست شه یا چیزی شبیه JTAG در بالا .
                      دوست عزیز جی تگ یه پرتکل استاندارد هست و ربطی به نوع میکرو یا دستگاه نداره

دیدگاه

هر کاری کردم LCD را نیفتاد یعنی برنامه از دستور نمایش LCD بیتفاوت می گذره اینم کل برنامه :
                        http://www.4shared.com/file/sXDE0H0u/Led.html
                        شماتیکش هم آماده شد میزارم روی سایت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
                          سلام منم pic کار نکردم ولی احتمالا کلاکی چیزی رو درست تنظیم نمیکنیددوست عزیز جی تگ یه پرتکل استاندارد هست و ربطی به نوع میکرو یا دستگاه نداره
                          oo:

بله درسته استاندارد هست...ولی آقا محمد استاد PIC هستند(مدیر همین انجمن هم هستند)...اگر هم JTAG داشته باشه احتمالا دیگه 4 تا از پایه های یک پورتش رو رو هوا نمیزاره...

موفق باشید

دیدگاه

پاسخ : چرا برنامه در پروتئوس کار میکنه ولی در

سلام
                            من منظورم Persian.Bright بود نقل و قول رو اشتباهی کرده بودم!
                            با تشکر

دیدگاه

سلام
                              مدارم درست شد و مشکل از پایه کنتراست و یه اتصال کوتاه در lcd در اثر لحیم کاری بود از همه دوستان بابت کمک هاشون تشکر می کنم به امید موفقیت روز افزون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X