اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تلویزیونم خراب شد SONY 2168

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تلویزیونم خراب شد SONY 2168

سلام
    من یه تلویزیون سونی 2168 دارم. چند روز پیش از کناره های سمت راست تصویر یه ذره جمع شد بعد تصویر رفت. از نزدیک که بررسی کردم یه صدای تیک تیک خفیف از تو میومد.
    بازش کردم! ترانزیستور درایو ترانس هایولتاژ سوخته بود. به شماره D1878
    یه ترانزیستور نو جایگزین کردم ،درست شد و تصویر عالی هم مثل سابق داشتم ولی بعد از دو روز دوباره همان ترانزیستور سوخت!
    یه ترانزیستور دیگه جایگزین کردم، ولی این دفعه حرارت رو هم تحت نظر گرفتم. ترانزیستور داغ میشد. به ترانس هایولتاژ مشکوک شدم، فعلا یه فن گذاشتم درست روی رادیاتور ترانزیستور و تلویزیون رو روشن کردم. تصویر عادی داشتم و رنگها هم همه طبیعی، دو روز هم به این شکل ازش استفاده کردم تا بازار باز بشه و اصناف از تعطیلات برگردند، ولی دیشب دوباره دیدم تصویر از کناره سمت راست داره جمع میشه. ترانزیستور رو کنترل کردم، داغ داغ بود!!! حتی با وجود فن درست روی سرش، دوباره ترانزیستور سوختش!
    با این اوصاف نظر شمادرباره عیب چی میتونه باشه؟
    من این تلویزیونم رو خیلی دوستش دارم. نمیخوام زیاد انگولک بشه. میخوام فقط اون قطعه معیوب رو عوض کنم. و اگه مثلا ترانس هایولتاژ سالم باشه بیخودی عوضش نکنم.
    پس اینطوری شد، وقتی تلویزیون در حالت استندبای هست هیچ مشکلی نیست ولی وقتی روشن میشه و تصویر میاد، تصویر بی نقص هست ولی ترانزیستور به شدت داغ میشه و این دفعه به یک دقیقه نکشیده دوباره میسوزه!
    نظر من دیگه ترانس هایولتاژ هست!
    شما هم لطفا نفرمایید قطعات ریز دوروبر ترانزیستور رو چک کن :biggrin:
    بی زحمت درست دست بگذارید سر قطعه معیوب :redface:
    به نظرم این ایراد معروفی باید باشه. منتظر دوستان باتجربه هستم.

پاسخ : تلویزیونم خراب شد SONY 2168

سلام
    دوست عزیز اقای فردی من به سبکی که گفتید نمیتونم کمک کنم چون اصلا نمیشه oo: که اگه اینجوری بود استاد من با 27 سال سابقه اهمتر مینداخت کنار و از روی تجربه دقیقا قطعه معیوب رو عوض میکرد....بگذریم
    این ایراد میتونه از 1.نشتی خازنهای روی کلکتور ترانزیستور قدرت باشه همونطور که میدونید ترانس هایولتاژ از نوع فلایبکه و احتیاج به اسنابر داره که اگه خراب بشن این ایراد پیش میاد(البته ممکنه از دیود هم استفاده کنن (کلمپر) که اونم میتونه خراب بشه)
    2.یکی از خروجیهای ترانس هایولتاژ (200 ولت .6 ولت...) به هر دلیلی مثل خراب شدن دیود یکسوساز یا خازن صافی و... داره جریان بیشتری میکشه که راهشم اینه که ولتاژ این نقاط رو از روی نقشه به خصوص 200 ولت رو بگیری یکبار خود من به این ایراد خوردم خازن مربوط به 200 ولت که روی مدار rgb پشت لامپ تصویر هست(معمولا) رو عوض کردم و ایراد رفع شد خازنه نشتی داشت و البته خیلی هم گرم شده بود(اینم خودش یه روش عیب یابیه).
    البته اگه هیچ کدوم از اینا نباشه میتونه از خود ترانس هم باشه...
    موفق باشید

دیدگاه

بابا خدا خیرت بده ، چقدر دیر سر میزنی! :smile:
      دیروز که بازارها باز کردند،رفتم و از چند فروشگاه مختلف ترانزیستور D1878 خریدم.
      آخه با پرس و جویی که از چند تعمیر کار خوش اخلاق کردم، گفتند اون ترانزیستور هایی که تو بازار هست در عمل خوب کار نمیکنند و باید دنبال مارک اصلی از اون ترانزیستورها باشی.
      به جز اون ترانزیستورها از فروشگاهها خواستم چند تا هم معادل ، منتهی با مارک معتبر بهم بدند. وقتی برگشتم یکی از ترانزیستورهای D1878 رو نصب کردم، توی همون دو دقیقه اول دودش بلند شد. محض اطلاع شما به رادیاتورش وصل بود، تازه از گریس سیلیکون هم استفاده میکنم.
      ترانزیستور معادل و قوی تر BU2527 رو نصب کردم، مشکل رفع شد و بعد از نیم ساعت رادیاتورش فقط مختصری گرم شده بود. :applause:
      فکر میکنید موضوع تمام شد؟ البته که نه!
      دیگه خواستم شاسی رو دقیقا روی سینیش جا بندازم و دربش رو هم ببندم قبل از پیچ کردن درش گفتم یه تست دوباره هم بکنم، چشمتون روز بد نبینه. دوباره که روشنش کردم اینبار دوباره ترانزیستور شروع کرد به سریع داغ شدن!
      حدس میزنم روی شاسی لحیم سرد داشته باشم، چون ایندفعه ظاهرا با جابجا شدن شاسی دوباره عیب ظاهر شد.
      دوباره شاسش رو از سینیش در آوردمو دوباره روشنش کردم. دوباره همه چیز خوب شد و ترانزیستور داغ نکرد و بعد از یک ساعت کار فقط کمی گرم شده که در حد طبیعی هست. توی همون حالت روشن، هر چی شاسی رو آروم از کناره ها و جاهای مختلف تکون دادم اون ایراد دوباره ظاهر نشد. با یک چیز عایق قطعات ریز دوروبر ترانس هایولتاژ و ترانزیستور رو آروم تکون دادم ، تغییراتی در حرارت ایجاد نشد. خلاصه تا الان بلاتکلیفم و ریشه مشکل رو هنوز پیدا نکرده ام.
      از دیشب چند ساعت ازش استفاده کرده ام موردی پیش نیامد ولی هر لحظه ممکنه دوباره ایراد برگرده. اصلا نمیشه تنهاش گذاشت و حتی به آشپزخونه هم سر زد.
      هر قدر سعی کردم کوتاه بنویسم ولی باز اینهمه شد.
      آخه آدم وقتی از کسی راهنمایی بخواد باید اول حسابی اطلاعات لازم رو بهش بده بعد انتظار راهنمایی دقیق داشته باشه!
      شما هم لطفا، تا درست شدن کامل تلویزیون من بیشتر به سایت سر بزنید. :biggrin:
      با سپاس

دیدگاه

خسته نباشی....
        درباره قطعات تقلبی موافقم چون خودم یه بار برای یه ایسی ورتیکال 3 روز سردر گم بودم تا رفتم با هزار بدبختی مشابه اون تلوزیون رو پیدا کردم و ایسی ورتیکالش رو جایگزین کردم و مشکل حل شد قبلش 4 تا ایسی از یه مغازه خریده بودم ولی مشکل برطرف نشده بود :angry: البته درباره ترانزیستور تا حالا این مشکلو نداشتم. در ضمن از ترانزیستور با توان خیلی بالاتر هم استفاده نکن .D2499 برای این قسمت ترانزیستور خیلی خوبیه(بعضی وقتها مثل نوشدارو میمونه )
        بنا به گفته شما ممکنه روی برد ترک داشته باشه که زیر برد رو خوب با تینر بشور و با ذره بین با دقت نکاه کن.به هر حال اون تستهایی که گفتم رو انجام بده ونتیجشو بگو

دیدگاه

با تشکر از پیگیریتون!
          پس نظر شما هم بیشتر قطعی یا لحیم سرده دیگه؟
          تو ذهنم همش فکر میکنم نکنه اولیه ترانس هایولتاژ ، از داخل مثلا به اندازه یک دور داره اتصال کوتاه میشه و چون تماس کامل نیست، گاهی جرقه زده میشه و کارها خراب میشه و گاهی هم اتصال باز میشه و فقط اون موقع ها حال تلویزیونم خوب میشه. اگه ایراد اینچنینی باشه، تصور کنید چقدر بیهوده ذره بین بدست سر کار خواهم بود! :biggrin:
          دارم خیلی پاش وقت تلف میکنم.
          امشب تمام نکات توصیه شده شما رو تست خواهم کرد.
          منو باش که میخواستم تلویزیون محبوبم زیاد انگولک نشه!!! :sad:

دیدگاه

با تاسف اون ترانزیستوری هم که دو روز دوام آورده بود ، اون هم سوخت!
            پشت تلویزیون بودم و نیم ساعت بود طبیعی کار میکرد، فقط دو دقیقه که چشم ازش برای خوندن نقشه برداشتم، که یه دفعه تصویر قطع شد و صدای اون تیک تیک نا خوشایند بلند شد.
            تصور کنید، ایراد درست تو اون لحظه خوندن نقشه برگشت!!!
            تمام سوکتها رو از شاسی کندم و زیر چراغ مطالعه با ذره بین 20x40 تمام پینهای دوروبر ترانزیستور و ترانس هایولتاژ و مدار اسنابر رو بررسی کردم. کوچکترین اثر نقص پیدا نکردم.
            ولتاژ گیری هم کمکم نکرد. اون 200 ولت موجود بود. حتی موقع بروز عیب،سریع چک کردم، همون 200 ولت بود.
            فقط یه ولتاژ 15 ولت از ترانس هایولتاژ گرفته شده که اون 13.7 ولت بود. که فکر نمیکنم به مشکل ما مربوط باشه، چون وقتی خوب کار میکنه که اتدازه میگیرم باز همون 13.7 ولت هست. ولی باز من خازن صافی 470 میکروی اون هم عوض میکنم.
            راستی وقتی میخوام شاسی رو جدا کنم، همه اتصالات راحت توسط سوکت جدا میشه، الا دوتا سیم کلفت که از ترانس هایولتاژ بیرون میاد. یکیش که به پستونک روی لامپ تصویر وصله و یکی هم به مدار پشت لامپ تصویر.
            سعی کردم اونها رو از روی خود ترانس یه جوری با فشار بیرون بکشم، ولی انگار این کار ممکن نیست.
            یعنی باید هر بار از طریق پستونک با اون همه مشقت و خطرات باید جدا بشه؟
            تازه بعدش هم اون کابل بصورت آویزون باعث درد سر میشه.
            منو باش که میخواستم تلویزیونم زیاد انگولک نشه!
            از اوضاع اتاقم، که دیگه سوال نکنید!!!

دیدگاه

سلام خسته نباشی...
              با ذره بین که نمیشه ایراد پیدا کرد...ذره بین ما اهمتره :icon_razz:. پس رو برد ترک نداشتی.اگه ایرادی تو قطعاتی که گفتم نبوده(خازن دیود اسنابر و...) پس زیاد خودتو سردرگم نکن و ترانس های ولتاژ رو عوض کن. همون عیبی هم که گفتی ممکنه پیش اومده باشه.ترانس هایولتاژ هم یه قطعس واتفاقا هم خرابیش کم نیست.البته میتونستی تو حالت نرمال با پیچ گوشتی چند تا ضربه بهش بزنی و نتیجه رو ببینی.در ضمن سیم هایولتاژ و اون یکی(فوکوس) رو هم از همون سمت هایولتاژ باز کن.البته مدلهایی هم وجود داره که از روی های ولتاژ جدا میشه ولی دستگاه شما نه.
              در ضمن نقششو داری بذار یه نگاهی بندازیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                با ذره بین که نمیشه ایراد پیدا کرد...ذره بین ما اهمتره :icon_razz:.
                استاد ، خودتون توی پست 3 فرموده بودید با ذره بین بررسی کنم. حالا که به توصیه خودتون عمل کردم ، مسغره میفرمایید!! خودتون ملاحظه بفرمایید!
                ممکنه روی برد ترک داشته باشه که زیر برد رو خوب با تینر بشور و با ذره بین با دقت نکاه کن.
                بی انصافی کردید!

امروز رفتم و دوباره چندتا ترانزیستور از شماره مال خودش خریدم. وتمام وقت امروزم صرف پیدا کردن ایراد شد. با ترانزیستور جدید تصویر عادی کاملا نرمال دارم، ولی گاها اون ایراد برمیگرده و توی بیست ثانیه ترانزیستور رو تا حد سوختن داغ میکنه و اگه تو این بیست ثانیه متوجه بشم و خاموشش کنم بعد از خنک کردن ترانزیستور باز هم میتونه کار کنه. و این برگشت ایراد هیچ نظمی نداره! گاهی بعد از دو ساعت هم خبری نمیشه. گاهی تو ده دقیقه سه چهار بار اتفاق میفته. هنگام روشن بودن هم تکون دادن قطعات مشکوک هم باعث عکس العملی نمیشه!
                فروشنده گفت دستگاهت وقتی حتی نیم ساعت هم کار کنه دیگه از ترانسش نمیتونه باشه. گرچه همه اینها ، حدسه.
                به نظر خودم باید ایراد توی مدار اسنابر باشه. ولی با وجود اینهمه شک هم ، تو وارسیهام هیچ گونه قطعی و لحیم سرد ندیدم.
                حالا که تصویر دارم ، از ضربه زدن به ترانس چی رو میتونم بررسی کنم؟

سیم هایولتاژ و اون یکی(فوکوس) رو هم از همون سمت هایولتاژ باز کن.البته مدلهایی هم وجود داره که از روی های ولتاژ جدا میشه ولی دستگاه شما نه
                به راهنمایی توی این جملتون خیلی احتیاج داشتم ولی طبق معمول خیلی نامفهوم هست.آخه عرض کردم که سعی کردم، نتونستم. یعنی باید اون کابلهارو بگیرم محکم بکشم تا نوکشون از تو ترانس بیاد بیرون یا پیچیه یا چی؟
                یا اون کابلها و ترانس یه تیکه هستند و باید همیشه باهم باشند؟ آخه شفاف نمیفرمایید که!

نقشه رو هم به زحمت از تو یه سایت روسی بدست آوردم. اندازش خیلی بزرگه و حجمش هم خیلی زیاده. اگه خواستید فقط اون قسمت دوروبر ترانزیستور و ترانس رو میبرم و یه جایی پلود میکنم.
                ممنون که جواب میدید! :smile:

دیدگاه

سلام خسته نباشی.....
                  بی انصافی کردید!
                  مزاح کردم دوست عزیز :icon_razz: این شکلکم برای همین گذاشتم که سو تفاهم نشه که شد شما ببخشید :cry:
                  به راهنمایی توی این جملتون خیلی احتیاج داشتم ولی طبق معمول خیلی نامفهوم هست
                  در واقع یه نون جا انداختم(از اون سوتیا...) درستش اینه در ضمن سیم هایولتاژ و اون یکی(فوکوس) رو هم از همون سمت هایولتاژ باز نکن
                  ولی با وجود اینهمه شک هم ، تو وارسیهام هیچ گونه قطعی و لحیم سرد ندیدم
                  این جملت رو یه طوری نوشنی که ادم فکر میکنه فقط دنبال لحیم سردی میگردی و با اهمتر هیچ قطعه ای رو تست نکردی
                  حالا که تصویر دارم ، از ضربه زدن به ترانس چی رو میتونم بررسی کنم؟
                  قطعی لحیم سردی....
                  به نظرم این ایراد از خازنهای الکترولیتی میتونه باشه (بیشتر دور و بر های ولتاژ)
                  فروشنده گفت دستگاهت وقتی حتی نیم ساعت هم کار کنه دیگه از ترانسش نمیتونه باشه.
                  به نظر من میتونه باشه

دیدگاه

در واقع یه نون جا انداختم
                    عجب نونی.
                    بدون اون نون معنی جمله کاملا بر عکس میشه!!!
                    بیچاره من که چقدر روی راهنمایی شما حساب باز میکنم! :biggrin:
                    از شوخی گذشته بعد از راهنمایی دیشب شما دوباره به جون ترانس افتادم و همه جوره سعی کردم اون کابلهارو بکشم بیرون! ولی در نیومدند. فکر کردم با اینهمه خشونت حتما ارتباط کابل با اون دیود داخل قطع شد ، ولی با روشن کردن تلویزیون دیدم هنوز تصویر دارم.

این جملت رو یه طوری نوشنی که ادم فکر میکنه فقط دنبال لحیم سردی میگردی و با اهمتر هیچ قطعه ای رو تست نکردی
                    بیشتر تاکیدم روی قطعی ترکهای مسی و لحیم سرده. چون وقتی تلویزیون به طور طبیعی کار میکنه که بعیده قطعه خرابی داشته باشم.
                    تا اینجا دیگه فقط به ترانس هایولتاژ مشکوکم. ولی انتظار داشتم اگه از ترانس باشه، موقع بروز عیب از داخل ترانس یه صدای نشت شنیده بشه، ولی موقع بروز عیب هیچ صدای دیگری ، از هیچ جا شنیده نمیشه.
                    ولی با اینحال فردا میرم و یه ترانس نو براش میخرم.
                    شما هم اگه به چیزهای دیگه مشکوکید بفرمایید تا اونهارو هم تهیه کنم.
                    با سپاس

دیدگاه

سلام
                      عجب گیری به کابل بدبخت دادی...
                      بیشتر تاکیدم روی قطعی ترکهای مسی و لحیم سرده. چون وقتی تلویزیون به طور طبیعی کار میکنه که بعیده قطعه خرابی داشته باشم.
                      بعضی وقتها یه خازن خراب باعث میشه یه تلوزیون بعد 20 دقیقه روشن بشه ولی وقتی روشن شد نمیشه بگی هیچ قطعه خرابی تو دستگاه نیست!
                      راستی تلوزیونت تو محیط مرطوب کار نکرده؟
                      به حر حال اگه با تست و استنباط به ترانس رسیدی و شک داری شکتو برطرف کن و عوضش کن ما هم که تو نمایندگی هستیم اگه با تست به یه ایسی شک کنیم ایسی رو تست نمیکنیم ببینیم سالمه (چون سه سال زمان میبره!) خیلی راحت عوضش میکنیم و تمام ابهامات رو برطرف میکنیم.

دیدگاه

فقط اومدم بگم با تمام مواظبتها و خاموش کردن سریع هنگام بروز عیب، باز هم ترانزیستور درایور ترانس هایولتاژ، سوخت.
                        خواستم تا صبح بشه و بازار باز بشه، دوباره روش مطالعه کنم، شاید به نکته تازه ای برخوردم.
                        دفعه پیش از این ترانزیستورها زیاد خریدم. دوباره میرم یکی دیگه جایگزین میکنم و دوباره از نو . . .
                        از خواب و زندگی افتاده ام !
                        ببینید الان ساعت چنده؟

راستی تلوزیونت تو محیط مرطوب کار نکرده؟
                        به هیچ عنوان !!!!!

دیدگاه

چی شد مهندس؟ چکار کردی؟اگه ایراد برطرف شده اینجا بنویس که برای بقیه هم مفید باشه
                          با تشکر

دیدگاه

سلام
                            پوزش میخوام که برای اعلام نتیجه نهایی دیر برگشتم.
                            تلویزیونم رو تونستم تعمیر کنم! سر پیدا کردن ایراد خیلی اذیت شدم. چون همون طور که تو پست های قبلی توضیح کامل داده ام ، بعد از ظاهر شدن عیب بیشتر از چند ثانیه وقت بررسی نداشتم و ترانزیستور سوئیچینگ زود میسوخت. یه حالتی بود که کمتر برای کسی پیش میاد!
                            به هر حال ایراد ، به نوعی لحیم سرد بود. جریان بیس از یک ترانس پالس تامین میشد. وبعد از بررسی های مصیبت بار به یک پد اون ترانس رسیدم که با نگاه عادی همه چیز طبیعی به نظر میومد. ولی وقتی با ذره بین قوی که توصیفاتش بالا اومده ، به پد مربوطه نگاه کردم دیدم ، دورتادور سیمی که از توی لحیم بیرون اومده ، ترک مدور باریکی افتاده ، طوری که گاهی در اثر ارتعاشات بسیار خفیف فیبر که ناشی از انبساطات حرارتی و عوامل مختلف ، ارتباطش قطع میشد. همین!
                            دیگه سختم میومد ، یه ایراد اینچنینی رو که اونهمه بابتش هزینه دادم ، اینجا بگم و آبروی خودمو ببرم! :redface:
                            ولی خوب . . .
                            از آقای B2 هم صمیمانه تشکر میکنم. چون تنها کسی بود که تو اونروزها منو همراهی کرد! :bye

دیدگاه

افرین :applause:
                              دیگه سختم میومد ، یه ایراد اینچنینی رو که اونهمه بابتش هزینه دادم ، اینجا بگم و آبروی خودمو ببرم!
                              اگه اینجوری باشه دیگه برای من هیچ ابرویی نممونده....
                              به هر حال این پست برای بقیه مفید خواهد بود ومنم از شما تشکر میکنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X