ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
    2008/01/31
    459
    3

تلويزيونم خراب شد SONY 2168

سلام
    من يه تلويزيون سوني 2168 دارم. چند روز پيش از كناره هاي سمت راست تصوير يه ذره جمع شد بعد تصوير رفت. از نزديك كه بررسي كردم يه صداي تيك تيك خفيف از تو ميومد.
    بازش كردم! ترانزيستور درايو ترانس هايولتاژ سوخته بود. به شماره D1878
    يه ترانزيستور نو جايگزين كردم ،درست شد و تصوير عالي هم مثل سابق داشتم ولي بعد از دو روز دوباره همان ترانزيستور سوخت!
    يه ترانزيستور ديگه جايگزين كردم، ولي اين دفعه حرارت رو هم تحت نظر گرفتم. ترانزيستور داغ ميشد. به ترانس هايولتاژ مشكوك شدم، فعلا يه فن گذاشتم درست روي رادياتور ترانزيستور و تلويزيون رو روشن كردم. تصوير عادي داشتم و رنگها هم همه طبيعي، دو روز هم به اين شكل ازش استفاده كردم تا بازار باز بشه و اصناف از تعطيلات برگردند، ولي ديشب دوباره ديدم تصوير از كناره سمت راست داره جمع ميشه. ترانزيستور رو كنترل كردم، داغ داغ بود!!! حتي با وجود فن درست روي سرش، دوباره ترانزيستور سوختش!
    با اين اوصاف نظر شمادرباره عيب چي ميتونه باشه؟
    من اين تلويزيونم رو خيلي دوستش دارم. نميخوام زياد انگولك بشه. ميخوام فقط اون قطعه معيوب رو عوض كنم. و اگه مثلا ترانس هايولتاژ سالم باشه بيخودي عوضش نكنم.
    پس اينطوري شد، وقتي تلويزيون در حالت استندباي هست هيچ مشكلي نيست ولي وقتي روشن ميشه و تصوير مياد، تصوير بي نقص هست ولي ترانزيستور به شدت داغ ميشه و اين دفعه به يك دقيقه نكشيده دوباره ميسوزه!
    نظر من ديگه ترانس هايولتاژ هست!
    شما هم لطفا نفرماييد قطعات ريز دوروبر ترانزيستور رو چك كن :biggrin:
    بي زحمت درست دست بگذاريد سر قطعه معيوب :redface:
    به نظرم اين ايراد معروفي بايد باشه. منتظر دوستان باتجربه هستم.
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

پاسخ : تلويزيونم خراب شد SONY 2168

سلام
    دوست عزيز اقاي فردي من به سبكي كه گفتيد نميتونم كمك كنم چون اصلا نميشه oo: كه اگه اينجوري بود استاد من با 27 سال سابقه اهمتر مينداخت كنار و از روي تجربه دقيقا قطعه معيوب رو عوض ميكرد....بگذريم
    اين ايراد ميتونه از 1.نشتي خازنهاي روي كلكتور ترانزيستور قدرت باشه همونطور كه ميدونيد ترانس هايولتاژ از نوع فلايبكه و احتياج به اسنابر داره كه اگه خراب بشن اين ايراد پيش مياد(البته ممكنه از ديود هم استفاده كنن (كلمپر) كه اونم ميتونه خراب بشه)
    2.يكي از خروجيهاي ترانس هايولتاژ (200 ولت .6 ولت...) به هر دليلي مثل خراب شدن ديود يكسوساز يا خازن صافي و... داره جريان بيشتري ميكشه كه راهشم اينه كه ولتاژ اين نقاط رو از روي نقشه به خصوص 200 ولت رو بگيري يكبار خود من به اين ايراد خوردم خازن مربوط به 200 ولت كه روي مدار rgb پشت لامپ تصوير هست(معمولا) رو عوض كردم و ايراد رفع شد خازنه نشتي داشت و البته خيلي هم گرم شده بود(اينم خودش يه روش عيب يابيه).
    البته اگه هيچ كدوم از اينا نباشه ميتونه از خود ترانس هم باشه...
    موفق باشيد
    2008/01/31
    459
    3

بابا خدا خيرت بده ، چقدر دير سر ميزني! :smile:
    ديروز كه بازارها باز كردند،رفتم و از چند فروشگاه مختلف ترانزيستور D1878 خريدم.
    آخه با پرس و جويي كه از چند تعمير كار خوش اخلاق كردم، گفتند اون ترانزيستور هايي كه تو بازار هست در عمل خوب كار نميكنند و بايد دنبال مارك اصلي از اون ترانزيستورها باشي.
    به جز اون ترانزيستورها از فروشگاهها خواستم چند تا هم معادل ، منتهي با مارك معتبر بهم بدند. وقتي برگشتم يكي از ترانزيستورهاي D1878 رو نصب كردم، توي همون دو دقيقه اول دودش بلند شد. محض اطلاع شما به رادياتورش وصل بود، تازه از گريس سيليكون هم استفاده ميكنم.
    ترانزيستور معادل و قوي تر BU2527 رو نصب كردم، مشكل رفع شد و بعد از نيم ساعت رادياتورش فقط مختصري گرم شده بود. :applause:
    فكر ميكنيد موضوع تمام شد؟ البته كه نه!
    ديگه خواستم شاسي رو دقيقا روي سينيش جا بندازم و دربش رو هم ببندم قبل از پيچ كردن درش گفتم يه تست دوباره هم بكنم، چشمتون روز بد نبينه. دوباره كه روشنش كردم اينبار دوباره ترانزيستور شروع كرد به سريع داغ شدن!
    حدس ميزنم روي شاسي لحيم سرد داشته باشم، چون ايندفعه ظاهرا با جابجا شدن شاسي دوباره عيب ظاهر شد.
    دوباره شاسش رو از سينيش در آوردمو دوباره روشنش كردم. دوباره همه چيز خوب شد و ترانزيستور داغ نكرد و بعد از يك ساعت كار فقط كمي گرم شده كه در حد طبيعي هست. توي همون حالت روشن، هر چي شاسي رو آروم از كناره ها و جاهاي مختلف تكون دادم اون ايراد دوباره ظاهر نشد. با يك چيز عايق قطعات ريز دوروبر ترانس هايولتاژ و ترانزيستور رو آروم تكون دادم ، تغييراتي در حرارت ايجاد نشد. خلاصه تا الان بلاتكليفم و ريشه مشكل رو هنوز پيدا نكرده ام.
    از ديشب چند ساعت ازش استفاده كرده ام موردي پيش نيامد ولي هر لحظه ممكنه دوباره ايراد برگرده. اصلا نميشه تنهاش گذاشت و حتي به آشپزخونه هم سر زد.
    هر قدر سعي كردم كوتاه بنويسم ولي باز اينهمه شد.
    آخه آدم وقتي از كسي راهنمايي بخواد بايد اول حسابي اطلاعات لازم رو بهش بده بعد انتظار راهنمايي دقيق داشته باشه!
    شما هم لطفا، تا درست شدن كامل تلويزيون من بيشتر به سايت سر بزنيد. :biggrin:
    با سپاس
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

خسته نباشي....
    درباره قطعات تقلبي موافقم چون خودم يه بار براي يه ايسي ورتيكال 3 روز سردر گم بودم تا رفتم با هزار بدبختي مشابه اون تلوزيون رو پيدا كردم و ايسي ورتيكالش رو جايگزين كردم و مشكل حل شد قبلش 4 تا ايسي از يه مغازه خريده بودم ولي مشكل برطرف نشده بود :angry: البته درباره ترانزيستور تا حالا اين مشكلو نداشتم. در ضمن از ترانزيستور با توان خيلي بالاتر هم استفاده نكن .D2499 براي اين قسمت ترانزيستور خيلي خوبيه(بعضي وقتها مثل نوشدارو ميمونه )
    بنا به گفته شما ممكنه روي برد ترك داشته باشه كه زير برد رو خوب با تينر بشور و با ذره بين با دقت نكاه كن.به هر حال اون تستهايي كه گفتم رو انجام بده ونتيجشو بگو
    2008/01/31
    459
    3

با تشكر از پيگيريتون!
    پس نظر شما هم بيشتر قطعي يا لحيم سرده ديگه؟
    تو ذهنم همش فكر ميكنم نكنه اوليه ترانس هايولتاژ ، از داخل مثلا به اندازه يك دور داره اتصال كوتاه ميشه و چون تماس كامل نيست، گاهي جرقه زده ميشه و كارها خراب ميشه و گاهي هم اتصال باز ميشه و فقط اون موقع ها حال تلويزيونم خوب ميشه. اگه ايراد اينچنيني باشه، تصور كنيد چقدر بيهوده ذره بين بدست سر كار خواهم بود! :biggrin:
    دارم خيلي پاش وقت تلف ميكنم.
    امشب تمام نكات توصيه شده شما رو تست خواهم كرد.
    منو باش كه ميخواستم تلويزيون محبوبم زياد انگولك نشه!!! :sad:
    2008/01/31
    459
    3

با تاسف اون ترانزيستوري هم كه دو روز دوام آورده بود ، اون هم سوخت!
    پشت تلويزيون بودم و نيم ساعت بود طبيعي كار ميكرد، فقط دو دقيقه كه چشم ازش براي خوندن نقشه برداشتم، كه يه دفعه تصوير قطع شد و صداي اون تيك تيك نا خوشايند بلند شد.
    تصور كنيد، ايراد درست تو اون لحظه خوندن نقشه برگشت!!!
    تمام سوكتها رو از شاسي كندم و زير چراغ مطالعه با ذره بين 20x40 تمام پينهاي دوروبر ترانزيستور و ترانس هايولتاژ و مدار اسنابر رو بررسي كردم. كوچكترين اثر نقص پيدا نكردم.
    ولتاژ گيري هم كمكم نكرد. اون 200 ولت موجود بود. حتي موقع بروز عيب،سريع چك كردم، همون 200 ولت بود.
    فقط يه ولتاژ 15 ولت از ترانس هايولتاژ گرفته شده كه اون 13.7 ولت بود. كه فكر نميكنم به مشكل ما مربوط باشه، چون وقتي خوب كار ميكنه كه اتدازه ميگيرم باز همون 13.7 ولت هست. ولي باز من خازن صافي 470 ميكروي اون هم عوض ميكنم.
    راستي وقتي ميخوام شاسي رو جدا كنم، همه اتصالات راحت توسط سوكت جدا ميشه، الا دوتا سيم كلفت كه از ترانس هايولتاژ بيرون مياد. يكيش كه به پستونك روي لامپ تصوير وصله و يكي هم به مدار پشت لامپ تصوير.
    سعي كردم اونها رو از روي خود ترانس يه جوري با فشار بيرون بكشم، ولي انگار اين كار ممكن نيست.
    يعني بايد هر بار از طريق پستونك با اون همه مشقت و خطرات بايد جدا بشه؟
    تازه بعدش هم اون كابل بصورت آويزون باعث درد سر ميشه.
    منو باش كه ميخواستم تلويزيونم زياد انگولك نشه!
    از اوضاع اتاقم، كه ديگه سوال نكنيد!!!
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

سلام خسته نباشي...
    با ذره بين كه نميشه ايراد پيدا كرد...ذره بين ما اهمتره :icon_razz:. پس رو برد ترك نداشتي.اگه ايرادي تو قطعاتي كه گفتم نبوده(خازن ديود اسنابر و...) پس زياد خودتو سردرگم نكن و ترانس هاي ولتاژ رو عوض كن. همون عيبي هم كه گفتي ممكنه پيش اومده باشه.ترانس هايولتاژ هم يه قطعس واتفاقا هم خرابيش كم نيست.البته ميتونستي تو حالت نرمال با پيچ گوشتي چند تا ضربه بهش بزني و نتيجه رو ببيني.در ضمن سيم هايولتاژ و اون يكي(فوكوس) رو هم از همون سمت هايولتاژ باز كن.البته مدلهايي هم وجود داره كه از روي هاي ولتاژ جدا ميشه ولي دستگاه شما نه.
    در ضمن نقششو داري بذار يه نگاهي بندازيم.
    2008/01/31
    459
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط B2
    با ذره بين كه نميشه ايراد پيدا كرد...ذره بين ما اهمتره :icon_razz:.
    استاد ، خودتون توي پست 3 فرموده بوديد با ذره بين بررسي كنم. حالا كه به توصيه خودتون عمل كردم ، مسغره ميفرماييد!! خودتون ملاحظه بفرماييد!
    ممكنه روي برد ترك داشته باشه كه زير برد رو خوب با تينر بشور و با ذره بين با دقت نكاه كن.
    بي انصافي كرديد!

امروز رفتم و دوباره چندتا ترانزيستور از شماره مال خودش خريدم. وتمام وقت امروزم صرف پيدا كردن ايراد شد. با ترانزيستور جديد تصوير عادي كاملا نرمال دارم، ولي گاها اون ايراد برميگرده و توي بيست ثانيه ترانزيستور رو تا حد سوختن داغ ميكنه و اگه تو اين بيست ثانيه متوجه بشم و خاموشش كنم بعد از خنك كردن ترانزيستور باز هم ميتونه كار كنه. و اين برگشت ايراد هيچ نظمي نداره! گاهي بعد از دو ساعت هم خبري نميشه. گاهي تو ده دقيقه سه چهار بار اتفاق ميفته. هنگام روشن بودن هم تكون دادن قطعات مشكوك هم باعث عكس العملي نميشه!
    فروشنده گفت دستگاهت وقتي حتي نيم ساعت هم كار كنه ديگه از ترانسش نميتونه باشه. گرچه همه اينها ، حدسه.
    به نظر خودم بايد ايراد توي مدار اسنابر باشه. ولي با وجود اينهمه شك هم ، تو وارسيهام هيچ گونه قطعي و لحيم سرد نديدم.
    حالا كه تصوير دارم ، از ضربه زدن به ترانس چي رو ميتونم بررسي كنم؟

سيم هايولتاژ و اون يكي(فوكوس) رو هم از همون سمت هايولتاژ باز كن.البته مدلهايي هم وجود داره كه از روي هاي ولتاژ جدا ميشه ولي دستگاه شما نه
    به راهنمايي توي اين جملتون خيلي احتياج داشتم ولي طبق معمول خيلي نامفهوم هست.آخه عرض كردم كه سعي كردم، نتونستم. يعني بايد اون كابلهارو بگيرم محكم بكشم تا نوكشون از تو ترانس بياد بيرون يا پيچيه يا چي؟
    يا اون كابلها و ترانس يه تيكه هستند و بايد هميشه باهم باشند؟ آخه شفاف نميفرماييد كه!

نقشه رو هم به زحمت از تو يه سايت روسي بدست آوردم. اندازش خيلي بزرگه و حجمش هم خيلي زياده. اگه خواستيد فقط اون قسمت دوروبر ترانزيستور و ترانس رو ميبرم و يه جايي پلود ميكنم.
    ممنون كه جواب ميديد! :smile:
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

سلام خسته نباشي.....
    بي انصافي كرديد!
    مزاح كردم دوست عزيز :icon_razz: اين شكلكم براي همين گذاشتم كه سو تفاهم نشه كه شد شما ببخشيد :cry:
    به راهنمايي توي اين جملتون خيلي احتياج داشتم ولي طبق معمول خيلي نامفهوم هست
    در واقع يه نون جا انداختم(از اون سوتيا...) درستش اينه در ضمن سيم هايولتاژ و اون يكي(فوكوس) رو هم از همون سمت هايولتاژ باز نكن
    ولي با وجود اينهمه شك هم ، تو وارسيهام هيچ گونه قطعي و لحيم سرد نديدم
    اين جملت رو يه طوري نوشني كه ادم فكر ميكنه فقط دنبال لحيم سردي ميگردي و با اهمتر هيچ قطعه اي رو تست نكردي
    حالا كه تصوير دارم ، از ضربه زدن به ترانس چي رو ميتونم بررسي كنم؟
    قطعي لحيم سردي....
    به نظرم اين ايراد از خازنهاي الكتروليتي ميتونه باشه (بيشتر دور و بر هاي ولتاژ)
    فروشنده گفت دستگاهت وقتي حتي نيم ساعت هم كار كنه ديگه از ترانسش نميتونه باشه.
    به نظر من ميتونه باشه

2008/01/31
    459
    3

در واقع يه نون جا انداختم
    عجب نوني.
    بدون اون نون معني جمله كاملا بر عكس ميشه!!!
    بيچاره من كه چقدر روي راهنمايي شما حساب باز ميكنم! :biggrin:
    از شوخي گذشته بعد از راهنمايي ديشب شما دوباره به جون ترانس افتادم و همه جوره سعي كردم اون كابلهارو بكشم بيرون! ولي در نيومدند. فكر كردم با اينهمه خشونت حتما ارتباط كابل با اون ديود داخل قطع شد ، ولي با روشن كردن تلويزيون ديدم هنوز تصوير دارم.

اين جملت رو يه طوري نوشني كه ادم فكر ميكنه فقط دنبال لحيم سردي ميگردي و با اهمتر هيچ قطعه اي رو تست نكردي
    بيشتر تاكيدم روي قطعي تركهاي مسي و لحيم سرده. چون وقتي تلويزيون به طور طبيعي كار ميكنه كه بعيده قطعه خرابي داشته باشم.
    تا اينجا ديگه فقط به ترانس هايولتاژ مشكوكم. ولي انتظار داشتم اگه از ترانس باشه، موقع بروز عيب از داخل ترانس يه صداي نشت شنيده بشه، ولي موقع بروز عيب هيچ صداي ديگري ، از هيچ جا شنيده نميشه.
    ولي با اينحال فردا ميرم و يه ترانس نو براش ميخرم.
    شما هم اگه به چيزهاي ديگه مشكوكيد بفرماييد تا اونهارو هم تهيه كنم.
    با سپاس
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15