اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی کردن رگولاتورها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی کردن رگولاتورها

سلام
    من یه سوال واسم پیش اومده
    معمولا واسه بالا بردن آمپراژ مدارم از موازی کردن رگولاتورها استفاده می کردم که داغ نشن و نیازی به heat sink هم نباشه
    ولی تو یه مداری ، وقتی 4 تا رگولاتور رو موازی کردم ، در کمال تعجب فقط رگولاتور آخری به شدت داغ کرد!
    می خواستم بپرسم کلا موازی کردن رگولاتور ها درسته؟!
    ممکنه چون مقدار دقیق همشون مساوی نیست ، وقتی موازی میشن از هم تغذیه کنن و مشکل بوجود بیاره؟
    پیشاپیش ممنون :redface:
    !It matters if you just DON'T give up

پاسخ : موازی کردن رگولاتورها

کار صحیحی نیست وبهتره از ترانزیستور و... کمک گرفته شه ..... وبرای داغ نکردن تو خروجی هر رگولاتور یه دیود بزار(جریانی وارد خروجی رگولاتورها نشه)........البته افت ولتاژ رو دیود دیگه هست....یا از مقاومت استفاده کن.....
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط invincible
      سلام
      من یه سوال واسم پیش اومده
      معمولا واسه بالا بردن آمپراژ مدارم از موازی کردن رگولاتورها استفاده می کردم که داغ نشن و نیازی به heat sink هم نباشه
      ولی تو یه مداری ، وقتی 4 تا رگولاتور رو موازی کردم ، در کمال تعجب فقط رگولاتور آخری به شدت داغ کرد!
      می خواستم بپرسم کلا موازی کردن رگولاتور ها درسته؟!
      ممکنه چون مقدار دقیق همشون مساوی نیست ، وقتی موازی میشن از هم تغذیه کنن و مشکل بوجود بیاره؟
      پیشاپیش ممنون :redface:
      چون ولتاژ خروجی همشون دقیقا یکی نیست جریان برگشتی ایجاد میشه و اونی که از همه ولتاژش کمتره بشدت داغ میکنه
      این مسئله توی موازی کردن باتری ها هم اتفاق می افته و منجر به زودتر خالی شدن باتری ها میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronicmohsenhit
        کار صحیحی نیست وبهتره از ترانزیستور و... کمک گرفته شه ..... وبرای داغ نکردن تو خروجی هر رگولاتور یه دیود بزار(جریانی وارد خروجی رگولاتورها نشه)........البته افت ولتاژ رو دیود دیگه هست....یا از مقاومت استفاده کن.....
        ممنون
        اگه تو خروجی رگولاتورها دیود بذارم ولی ورودیشونو بهم وصل کنم ، بازم مشکل پیش میاد؟

دیدگاه

گزاشتن دیود کار درستی نیست چون هم ولتاژ رگلاتور ها یکسان نیست هم افت ولتاژ دیود ها
          تازه دیود ها هم که از جریان برگشتی جلو گیری میکنند! دیگه اونوقت خدا میدونه چه اتفاقی می اقته!
          کلا موازی کردن رگلاتور ها کار صحیحی نیست بهتره از رگلاتور ها با جریان بالاتر و یا از رگلاتور های سویچینگ استفاده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
            گزاشتن دیود کار درستی نیست چون هم ولتاژ رگلاتور ها یکسان نیست هم افت ولتاژ دیود ها
            تازه دیود ها هم که از جریان برگشتی جلو گیری میکنند! دیگه اونوقت خدا میدونه چه اتفاقی می اقته!
            کلا موازی کردن رگلاتور ها کار صحیحی نیست بهتره از رگلاتور ها با جریان بالاتر و یا از رگلاتور های سویچینگ استفاده کنید
            واسه رگولاتور ، دیود محافظ هم نیازه؟ (بین ورودی و خروجیش)
            رگولاتورهای با جریان بالاتر ، به همون نسبت نیاز به بالا بردن ظرفیت خازن ها و پل دیودی دارن یا فرقی نمی کنه؟

دیدگاه

اگه تغذیت متقارن نیست نیاز نیست بزاری
              پل دیود که صد البته باید ظرفیتش بره بالا البته به ظرفیت ترانس هم توجه کن
              خازن هم هم میشه همونو گذاشت ولی توجه کن هر چی جریان بیشتری از خازن بکشی ریپل تغذیت میره بالا برای همین *بهتره* ظرفیت خازن رو بالاتر ببری

دیدگاه

چون ولتاژ خروجی همشون دقیقا یکی نیست جریان برگشتی ایجاد میشه و اونی که از همه ولتاژش کمتره بشدت داغ میکنه
                این مسئله توی موازی کردن باتری ها هم اتفاق می افته و منجر به زودتر خالی شدن باتری ها میشه
                خوب باتوجه به اینکه رگولاتور ها محافطت شده ان پس رگولاتور اول پس از بالارفتن حرارت خاموش و رگولاتور دوم روشن میشه و این کار بین رگولاتور ها عملا هی سریع تکرار میشه پس عملا مث ماسفت میشه دیگه پس جریان خروجی افزایش پیدا میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar8
                  خوب باتوجه به اینکه رگولاتور ها محافطت شده ان پس رگولاتور اول پس از بالارفتن حرارت خاموش و رگولاتور دوم روشن میشه و این کار بین رگولاتور ها عملا هی سریع تکرار میشه پس عملا مث ماسفت میشه دیگه پس جریان خروجی افزایش پیدا میکنه.
                  سلام
                  اون قضیه جریان برگشتی هم که من گفتم در مورد اکثر رگلاتور ها صادق نیست چون طبقه اخرشون کلکتور مشترک هست ...
                  ولی در کل این کار زیاد جالب نیست که رگلاتور ها تا حد سوختن داغ بشن و خاموش بشن و این کار یکسره تکرار بشه !
                  به راحتی میتونید جریان خروجی این رگلاتور ها رو با یه ترانزیستور pnp افزایش بدید
                  78xx current boosting رو گوگل کنید
                  با سپاس

دیدگاه

اقای پورکنده چرا وقتی کلکتور مشترک جریان برگشی نداریم ؟؟ خوب اگه جریان برگشی نداشته باشیم پس نباید رگولاتور ها هم داغ کنن درسه؟؟ پس اینجوری یعنی ولتاژ خروجیشون دقیقا یکی؟!!! بکم برام توضیح بدید. ممنون

دیدگاه

چون خروجی رگلاتور ها یا همون امیتر طبقه اخر ولتاژش بیشتر از ورودی رگلاتور ها یا همون کلکتور طبقه اخر هست و ولتاژ بیس هم در حداقل نگه داشته شده توسط طبقه قبل پس ترانزیستور طبقه اخر در حالت قطع هست
                      یعنی فقط یکی از رگلاتور ها داره جریان میده...
                      با سپاس

دیدگاه

ممنون اقای پورکنده. من دنبال دلیل جالب نبودنش هسم.
                        میدونم مدارت و.... موجود اما میخام دلیلیشو بدونم.
                        اخه ماسفت ها هم به همین صورت موازی میشن. پس چرا این کار برای اون ها خوب ولی برای رگولاتور جالب نیس؟؟؟

اونا هم همین رفتار رگولاتور رو دارن و هی جاشونو برای جریان دهی با یکی دیگه که موازیشون عوض میکنن.

اضافه شده در تاریخ :
                        کسی ندونس؟

دیدگاه

ماسفت ها همشون دائما روشن هستند و فقط جریان بینشون تقسیم میشه
                          ولی رگلاتور ها فقط یکشون کار میکنه تا انقدر داغ کنه که خاموش شه(که این خودش باعث کاهش عمرش میشه) و همچنین اگه اشتباه نکنم روشن شدنشون یه delay هم داره که ممکنه همه رگلاتور ها با هم خاموش بمونند!
                          با سپاس

دیدگاه

برادر علی اینو ببین:

http://www.eleccircuit.com/high-powe...-20a-by-lm338/

فک نکنم کار اشتباهی باشه. اخه تویه این سایت هم موازی کرده.
                            من کلا گیج شدم دیگه.

دیدگاه

با توجه به تجربیاتی که در عمل داشتم
                              موازی کردن رگولاتور برای افزایش جریان کاملا درست است !

البته یک شرط دارد:
                              تمامیرگولاتورهایی که برای موازی کردن استفاده میکنید باید در یک تاریخ و از یک کارخانه تولید کننده باشد

به عنوان مثال:
                              خودم 3تا رگولاتور باهم موازی کردم....اصلا هم مشگلی پیش نیومد و راضی بودم...! یک آمپر من شده بود 3آمپر !

دومین مساله رگولاتور متغیر یعنی همون lm317 بود
                              در ربات تعقیب خط سطح پیشرفته ای که ساخته بودیم نیاز به موتورهای سرعت بالا و قدرتی بود
                              از رگولاتور قابلمه ای استفاده کردم...دونه ای 3700تومن بود
                              سرپیچ ها که موتور چپ گرد راستپرد میکرد رگولاتور میسوخت....همچنین پول ما !

تا اینکه 4عدد رپگولاتور lm317 ساده 3پایه 400تومن رو باهم موازی کردم و بجای قابلمه ای گذاشتم....
                              کاملا جوابگو بود ! فقط یه ذره گرم میکرد !
                              کلا هم شده بود 1600تومن ! خیلی راضی بودم

واسه رافزایش جریان رگولاتور هم دوراه داری
                              یا از نوع قابلمه ای که قیمت بالای 3500تومن داره استفاده کنی...
                              یا اینکه 3الی 4عدد از یک مارک با یه تاریخ تولید و کاملا مشابه باهم موازی کنی و استفاده کنی
                              که من روش دوم رو پیشنهاد میدم

موفق باشید
                              هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X