اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک سوال در مورد footprint در پروتل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک سوال در مورد footprint در پروتل

:cry: با سلام به همه دوستان من سعید هستم و در نرم افزار پروتل یک مبتدی.به زحمت توانستم یک کم از این برنامه را یاد بگیرم (از کتاب پیروتل چیزی دستگیرم نشد :sad تااینکه به قسمت تعریف پایه های المانها رسیدم (footprint) اگر از دوستان حاضر کسی هست که بتونه به من کمک کنه ممنون میشم (هر موضوعی که در این مورد هست برای من جالبه به قول معروف از الف تا ی)
    با تشکر دوست شما سعید

پاسخ : یک سوال در مورد footprint در پروتل

سلام خوبی دوست عزیز؟
    اگه PCB کشیده باشید با اصطلاحات footprint آشنا هستید. یه سری اسم ها هست که به نظرم تجربی باشه مثلا آی سی ها رو DIPآ‌ میگن و DIP40 یعنی آی سی 40 پایه. اگه قطعه ای که میذارید یا میسازید footprint نداره میتونید تو کتابخونه های PCB بگردید و یک footprint منطبق با اون پیدا کنید.
    موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

با تشکر که به سوال من توجه کردید ولی راستش را بخواهید مشکل من همین جستجو در کتابخانه و اضافه کردن آن هست اگر ممکنه بیشتر توضیح بدهید (یا با ذکر یک مثال ) ممنون

دیدگاه

سلام.
        بهتره شما اون قطعه ای که میخواهید براش footprint انتخاب کنید رو اینجا معرفی کنید شاید کار راحتر شد .
        موفق باشید.

دیدگاه

برای کسی که در اول کار با پروتل است این مشکل وجود دارد. من footprint چند تا از قطعات را می گذارم ولی بعد از مدتی خودتون همه اینها را حفظ میشوید.

برای مقاومت می توانید از AXIAL و خازن RB و برای IC از DIP و برای ترانزیستور از TO که البته اعداد آن را خودتون با توجه به اندازه قطعه باید از

کتابخانه در بیاورید.

دیدگاه

چه طوری میشه footprinte مناسبو انتخاب کرد؟....تجربی هست؟...منبعی هست مثلا برا هر قطعه یه چیز درست ورداریم؟
            ارائه قيمت روز قطعات الكترونيك و پاسخ به سوالات شما
            ارائه ليست سنسورها و قطعات موجود در بازار
            http://www.pnkavosh.com/

دیدگاه

پروتل اینقدر فوت و فن داره که نمیشه تو چند جلسه خلاسش کرد

دیدگاه

با سلام
                یه راه میانبری برات پیشنهاد می کنم اونم اینکه شما می تونی

1- نرم افزار اگل رو که کاملترین کتابخونه PCB رو برای قطعات پر کاربرد الکترونیکی رو دار نصب بکنی
                2- و توی محیط PCB اندازه و مشخصات اون رو دربیاری
                3- و با توجه به اون مشخصات تحت پروتل اقدام به طراحی بکنی

راه حل دوم
                1- می تونی با استفاده از کلیس اندازه و ابعاد مختلف المان رو در بیاری
                2- البته این کار زیاد لازم نیست فقط برای بعضی المانها مثل پتانیسومتر و.....
                3- برای ای سی ها یا المانهای که می تونی واسوش دیتا شیت پیدا کنی می تونی از صفحالت اخر اونا که کلا مشخصات فیزیکی اون قطعه رو دارند استفاده بکنی اصلا دیتا شیت ها واسه همین موقع هاست
                4- در مورد المانهائی مثل خازن فکر کنم اگه مارک سازنده اشون رو بدونی بری سایت اونا بتونی چیزی پیدا بکنی

موفق باشی

دیدگاه

دوستان عزیز سلام :

در مورد footprint باید بگم که برای PCB کاران از نون شب هم واجب تره

ضمناً پیدا کردن footprint با پروتل مثل آب خوردنه . البته آبخوردنه تو یخچاله و یکم زحمت داره تا خورده بشه :mrgreen:

خارج از شوخی ، اگر المان مورد نظر آی سی بود که تکلیف مشخص است یا از نوع DIP یعنی dual in -line pakage است یعنی پایه دار و کافیست شما در قسمت footprint کلمه DIPx را که x تعداد پایه است بزنید .
                  اما اگر از نوع SMD بود ، از روی datasheete آی سی مشخصه آن را می خوانیم و باز هم براحتی استاندارد آنرا پیدا می کنیم ، مثلاً TSSOP40 یا TQFP 64 و .....
                  اگر از نوع مقاومت و خازن بود ، باید بگویم متاسفانه خیلی سعی نشد که آنرا بصورت استاندارد قابل فهم برای عموم در بیاورند و یک مقدار اینجا باید با تجربه شد و حفظ کرد ، مثل axial 0.4 که برای مقاومت ها معمولی 1/4 وات استفاده می شود و یا RB0.2 برای خازن و .....
                  اما برای اینکه هیچ وقت اشتباه نکنید ، بعد از رسم PCB و قبل از رسم تراک ها فاصله بین پایه ها را با المان اصلی که حتماً قبل از طراحی مدار آنرا تهیه می کنید مقایسه می کنید .
                  هر دو ابزار یکسان است .
                  یعنی در پروتل با استفاده از خط کش و در مورد المان اصلی هم با کمک خط کش و یا کولیس .
                  البته حتماً با استفاده از زدن حرف Q کیبرد در پروتل واحد اندازه گیری را به میلیمتر تغییر دهید وگرنه واحد آن امپریال imprial می شود که ما نداریم :mrgreen:

بعد از اطمینان از صحت و تطبیق المان رسم شده با نمونه واقعی ادامه کار را انجام دهید .

برای جستجوی المان ها پروتل بخش جستجو دارد که متاسفانه من نمی دانم شما از کدام پروتل استفاده می کنید تا راهنمائی کنم .
                  اگر در آن مورد هم سوالی بود در خدمتتان هستم .
                  موفق باشید

دیدگاه

خدا چی میشد این کتابخونه اگل توی پروتل بود هر وقت دارم PCB کار می کنم این دعا رو می کنم :rolleyes: :cry2:

دیدگاه

با سلام.اقا در مورد قطعات smd یه مقدار راهنمایی میفرمایید .من یه ic با package "
                      ssop" و 28 پین دارم.هیچ جوری هم چیزی که به اندازه ی ic من بخوره ÷یدا نمیکنم.مثلا وقتی برای یه آی سی dip میذارید dip40 فاصله ی پین ها از هم چ0 طوری تعیین میشه؟من عجله دارم.لطفا جواب بدید.

دیدگاه

سلام.
                        اگه قطعه رو پیدا نمیکنید باید خودتون بسازیدش. یه قطعه ای که شبیه اون هست رو انتخاب کنید و در قسمتی که مربوط به ساخت قطعات هست اون رو تغییر بدید. البته باید دیتاشیت SMD رو داشته باشید و مطابق با اون فاصله ها رو دقیق تنظیم کنید.
                        موفق باشید.

دیدگاه

شما اسم قطعه رو هم بگین شاید بشه کتابخونش رو پیدا کرد
                          شما نام قطعه و کمپانی سازنده قطعه رو بگین شاید یکی این قطعه رو تو کتابخونش داشته باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pascal
                            با سلام.اقا در مورد قطعات smd یه مقدار راهنمایی میفرمایید .من یه ic با package "
                            ssop" و 28 پین دارم.هیچ جوری هم چیزی که به اندازه ی ic من بخوره ÷یدا نمیکنم.مثلا وقتی برای یه آی سی dip میذارید dip40 فاصله ی پین ها از هم چ0 طوری تعیین میشه؟من عجله دارم.لطفا جواب بدید.
                            دوست عزیز شما چرا لقمه رو چپکی می ذاری دهنت؟؟!!!
                            شما می گی آی سی خوب مگه این آی سی شما دیتا شت نداره ؟؟؟؟!!! :eek:
                            توی اون نگاه بکنی حتما می تونی اندازه و ابعاد پایه ها و فاصله اونا رو بدست بیاری

موفق باشی :agree:

دیدگاه

سلام دوستان من برای atmega8,
                              footprint را چی باید قرار بدم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X