اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک سوال: نحوه کنترل یک سروو موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک سوال: نحوه کنترل یک سروو موتور

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز:
    می خواستم بدونم که چه طوری میتونم یک سروو موتور رو کنترل کنم,یعنی,مثلا" زمانی که یک کلید رو فشار دادم سروو به راست حرکت کند و بعد از مدت زمانی (این مدت زمان هم بتوتنم کنترل کنم)متوقف شود و با زدن کلید بعدی به سمت چپ برود و بعد از مدت زمانی متوقف شود در ضمن سرعت آن هم تحت کنترل باشد(با زبان بیسیک و pwm) از دوستان خواهش میکنم که من رو راهنامایی کنند. oo: :question: :question:
    راههايي که به آينده ختم مي شوند رفتني نيستند، ساختني اند!
    No Risk, No Reward

پاسخ : یک سوال: نحوه کنترل یک سروو موتور

استپ موتور یا سرو موتور
    اگه سرو
    مشخصات همون سرو موتور ت رو بزار

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

با سلام مجدد:
      منظورم همون سرو است هر نوعی باشه برای من مهم نحوه اتصال آن به avr و کنترل آن به همان صورتی که گفتم هسته,خدا خیرت بده کمک کن که تو این موضوع راه بیفتم آخه چیزی نمیدونم ولی شدیدا" کارم گیره. -O< -O<oo: oo: :-?? :-??
      No Risk, No Reward

دیدگاه

سلام
        سروو موتور برای چرخش نیست شما با pwm یک موج تولید میکنید و سروو رو در زاویه مورد نظر قرار میدین و تا وقتی pwm تغییر نکنه موتور توی اون زاویه میمونه سرعت چرخش تا رسیدن به زاویه جدید دست خود موتوره که از پارامترهاش هست
        هرچند اینکاربردی که میگی عجیب هست
        برای اینکار میتونی مثلا زوایه چرخش رو بزاری X بعد 1. درجه 1. درجه زوایه رو به راست بچرخونی و توی loop چرخش زمان مکث بدی تا
        سرعت کم و زیاد بشه .و اینجوری کار کنی البته سرعت در نهایت سرعت خود سروو خواهد بود
        برای کنترل سرعت این تنها راه هست
        ولی سروو برای اینکار نیست

دیدگاه

منم منظورم از کنترل سرعت اینه که وقتی مثلا" سروو به سمت راست میچرخه بعد از مدت زمانی که خودم مشخص میکنم متوقف بشه .
          اما مسئله اصلی اینه که من بتوانم سروو رو به چپ و راست کنترل کنم ,که هم برنامشو نمیدونم و هم نمیدونم سروو چه جوری به میکرو وصل میشه(اون نوع 3 سیمه یک سیم به پایه ای که توسط میکرو pwm تولید میکنیم وصل میشه و اون 2 سیم باقی مانده هم یکیش vcc و یکیشم زمینه, حالا چه چوری چپگرد راستگرد میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ oo: oo:
          (البته اگه سیمهارو درست گفته باشم) ,حالا از اساتید محترم میخوام که اگه کسی میدونه چه جوری میشه این کار رو کرد و 100% جواب بده خواهش میکنم حتما" مطرح کنند که بدجوری گیرم. :sad:
          "از همه شما ممنونم که سعی در رفع مشکلات افراد دارید"
          No Risk, No Reward

دیدگاه

سلام بزار یه جور دیگه بگم سروو چیزی به اسم چپ گرد وراست گرد نداره !!!
            سروو فقط زاویه میگیره
            بعد شفت موتور رو توی اون زاویه قرار میده
            حالا چطوری زاویه میگیره؟ با pwm

حال شما زوایه سروو رو بزار مثلا 90
            اگه بعد از این زوایه رو بزاری 45 و موتور به سمت راست بچرخه
            اگه زوایه رو دوباره بزاری 90 به وضعیت قبلی بر میگرده
            سرور دستوری که میگیره دستوره زاویه هست نه سرعت و جهت چرخش و زمان و اینا فقط و فقط زاویه
            حرکت رو با ماکسیموم سرعتی که میتونه انجام میده
            شاید منظور شما استپر موتور هست
            اگه میخوای بدونی چطور زاویه مورد نظر رو با pwm به سروو میدیم اینجوری که در زیر میگم

هر سروو موتور 3 سیم ورودی داره
            1- سیم گراند که به رنگ مشکی یا قهوه ای هست
            2- سیم قرمز که سیم برق برای موتور سروو هست
            3- سیم زرد یا نارنجی یا سفید که سیم وروی سیگنال برای سروو هست

برای مشخص شدن اینکه شفت سروو موتور در چه زاویه ای قرار بگیر شما باید یه سیگنال به پایه سیگنال سروو ارسال کنید
            زمان بالا بودن سیگنال زاویه رو مشخص میکنه

سروو موتوری که من دارم
            زاویه صفر رو زمان 500 میکرو ثانیه روی سیکنال بالا
            و زاویه 180 درجه رو روی زمان 2500 میکرو ثانیه روی سیکنال بالا داره درست میکنه
            این اعداد در سرووهای مختلف فرق دارد و شماباید با آزمایش و خطا آن را بدست اورید یا از مشخصات سروو بدست اورید

زمان پایین بودن سیگنال دست خود شماست ولی اگه خیلی طولانی بشه سروو ممکنه بر اثر فشار در زاویه تعیین شده توسط شما باقی نماند و بعد از مدت زمانی دوباره زاویه را اصلاح کند

با زمان 20 میلی ثانیه برای پایین بودن موج من نتیجه خوبی گرفتم و سروو بهیچوجه اجازه نمیداد زاویه کوچکترین تغییری بکنه
            چیزی که مهم هست اینه که در صورتی که وقتی سروو به زاویه مورد نظر رسید اگر شما گشتاوری روی شفت اون نداشته باشید سروو جریان برقی مصرف نمیکنه اما اگر نیرویی باشه که سروو باید بر اون غلبه کنه شما نیاز به جریان دارید

دیدگاه

خدا خیرت بده که جواب دادی,هنوز حالا فهمیدم چی به چیه,اینجوری که من از روی توضیحات شما فهمیدم , برای اینکه سروو به جلو یا عقب بره باید یک pwm تولید کنیم و اونو به پایه ای که پاییه ی سروو به میکرو وصل شده بفرستیم حال بسته به زمان وصل سیگنال ما به پایه سروو , سروو یکه مقدار درجه حرکت میکنه و با همین کاهش و افزایش زمان وصل سیگنال که سروو به جلو یا عقب حرکت میکنه. :agree:
              حالا یک خواهشی که دارم اینه که اگه میشه یک برنامه کوتاه و جموجورو که جواب بده ,و همین مطالبی که گفتین رو بیان کنه دیگه حله حله اینشاالله. >- >-
              :job:
              "ممنون از اینکه اهمیت میدین"
              :job:
              No Risk, No Reward

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X