اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید فرکانس بالا با PWM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید فرکانس بالا با PWM

همونطور که دوستان می دونن حداکثر فرکانس تولیدی با PWM در میکرو با کریستال 16 مگاهرتز چیزی حدود 3کیلوهرتز با توجه به این فرموله : fclk/(256*8)
    من فرکانس بالاتری حدود 20 کیلوهرتز میخوام برای سوئیچ کردن یک ماسفت قدرت.
    دوستانی که راه حلهای دیگه داشته باشن غیر PWM هم برای من جالبه چون قدرتی هستم و زیاد توی ال مهارت ندارم پس از راه حل جدید شما استقبال میشه.

پاسخ : تولید فرکانس بالا با PWM

بله ! واقعا سوال جالبی پرسیدین. راستش منم جوابشو نمی دونم!

یعنی هیشششش کی نیست جواب مارو بده؟

دیدگاه

خودت با پایه های میکرو و تایمرها pwm مورد نظرتو درست کن احتیاج نیست حتما تایمر رو در مد pwm تعریف کنی :smile:
      من نمىآ‌توانم فرضیه «بىآ‌اخلاقى انسان» را بپذیرم، و من اخلاق را منحصرا امرى انسانى و متعلق به انسان مىآ‌دانم که هیچ نوع قدرت مافوق انسانى در پشت آن وجود ندارد
      آلبرت اینشتین
      منبع: http://fa.wikiquote.org

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sinsinati
        همونطور که دوستان می دونن حداکثر فرکانس تولیدی با PWM در میکرو با کریستال 16 مگاهرتز چیزی حدود 3کیلوهرتز با توجه به این فرموله : fclk/(256*8)
        فرکانس PWM در AVR میتواند بسیار بالا باشد. رابطه موجود برای fast PWM در Timer1 به صورت زیر است:
        Fpwm=Fclock/(N.(1+top))
        N عدد مربوط به پیش تقسیم کننده است که میتواند مقادیر 1،8،64،256 یا 1024 باشد.
        مقدار top هم بسته به انتخاب خودتون و مد انتخابی است. برای مشکل شما جهت تولید پالس 20 کیلوهرتز میتوانید مد آخر از جدول شماره 47 دیتاشیت Mega16 رو انتخاب کنید. باتوجه به این موارد چنانچه از کریستال 16Mhz استفاده میکنید کافیه مقدار N یعنی پیش تقسم کننده رو برابر 8 و مقدار OCR1A رو 99 قرار بدید.
        مقدار OCR1B هم Duty Cycle پالس شما رو تعیین خواهد کرد.
        ضمناً رابطه ای که نوشتید مربوط به تایمر صفر وتایمر دو است. حتی در این رابطه چنانچه پیش تقسیم کننده رو به جای 8 برابر 1 قرار بدید فرکانس حدود 62500HZ رو بدست میارید.
        ولی فرکانس تولیدی از تایمر 2 خیلی قابل انتخاب نیست بنابر این برای فرکانس دلخواه بهتره از تایمر 1 استفاده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط silicon0
          خودت با چایه های میکرو و تایمرها pwm مورد نظرتو درست احتیاج نیست حتما تایمر رو در مد pwm تعریف کنی :smile:
          مرسی از جوابت ولی اینو می دونستم می خواستم pwm رو بدونم چطوریه.بازم ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط perfect
            فرکانس PWM در AVR میتواند بسیار بالا باشد. رابطه موجود برای fast PWM در Timer1 به صورت زیر است:
            Fpwm=Fclock/(N.(1+top))
            مقدار top هم بسته به انتخاب خودتون و مد انتخابی است. برای مشکل شما جهت تولید پالس 20 کیلوهرتز میتوانید مد آخر از جدول شماره 47 دیتاشیت Mega16 رو انتخاب کنید. باتوجه به این موارد چنانچه از کریستال 16Mhz استفاده میکنید کافیه مقدار N یعنی پیش تقسم کننده رو برابر 8 و مقدار OCR1A رو 99 قرار بدید.
            ضمناً رابطه ای که نوشتید مربوط به تایمر صفر وتایمر دو است. حتی در این رابطه چنانچه پیش تقسیم کننده رو به جای 8 برابر 1 قرار بدید فرکانس حدود 62500HZ رو بدست میارید.
            ولی فرکانس تولیدی از تایمر 2 خیلی قابل انتخاب نیست بنابر این برای فرکانس دلخواه بهتره از تایمر 1 استفاده کنید
            واقعا؟ پس چرا فکر میکردم باید prescale حتما 8 باشه؟ اگه اینطوره که واقعا حال دادی داداش! مرسی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Perfect
              Fpwm=Fclock/(N.(1+top))
              سلام
              چطور میشه این کریستال رو تو کد ویژن تنظیم کرد .من تو کد ویژن وقتی atmega16 رو انتخاب میکنم فرکانسشو 16 مگاهرتز میذارم ولی توی پروتئوس آن رو 8 مگاهرتز در نظر میگیره! باید کریستال بذارم؟اونوقت تنظیماتش توی کدنویسی و پروتئوس چه جوری میشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط student123
                سلام
                چطور میشه این کریستال رو تو کد ویژن تنظیم کرد .من تو کد ویژن وقتی atmega16 رو انتخاب میکنم فرکانسشو 16 مگاهرتز میذارم ولی توی پروتئوس آن رو 8 مگاهرتز در نظر میگیره! باید کریستال بذارم؟اونوقت تنظیماتش توی کدنویسی و پروتئوس چه جوری میشه؟
                سلام
                این تنظیمات رو انجام بده و نیازی به گذاشتن کریستال هم در پروتئوس ندارید ...

موفق باشید
                [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
                معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
                معرفی نرم افزار Codewizard PWM
                با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان اسدی
                  سلام
                  این تنظیمات رو انجام بده و نیازی به گذاشتن کریستال هم در پروتئوس ندارید ...

موفق باشید
                  ممنونم از جوابتان
                  حالا در عمل با این 16 مگ چیکار کنم؟هم در پروگرم کردن و هم اینکه کریستال بذارم؟؟؟

دیدگاه

ممنونم از جوابتان
                    حالا در عمل با این 16 مگ چیکار کنم؟هم در پروگرم کردن و هم اینکه کریستال بذارم؟؟؟
                    طبق دیتاشیت یک کریستال خارجی 16 مگا هرتز را روی پایه های XTAL1 و XTAL2 متصل کنید و خازن 12 پیکو روی پایه Xtal1 و خازن 22 پیکو روی پایه XTAL2 به زمین متصل کنید ...
                    و باید روی فیوز بیتها هم تغییراتی انجام بدهید ...
                    این لینک رو نگاه کنید ...
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=95281.0

موفق باشید
                    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان اسدی
                      طبق دیتاشیت یک کریستال خارجی 16 مگا هرتز را روی پایه های XTAL1 و XTAL2 متصل کنید و خازن 12 پیکو روی پایه Xtal1 و خازن 22 پیکو روی پایه XTAL2 به زمین متصل کنید ...
                      و باید روی فیوز بیتها هم تغییراتی انجام بدهید ...
                      این لینک رو نگاه کنید ...
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=95281.0

موفق باشید
                      ممنونم :applause: من خازن 22 پیکو میخواستم برا هر دو بذارم میشه؟و یه سوال دیگه : من که از کریستال خارجی میخوام استفاده کنم طبق pdf کدومو باید انتخاب کنم؟(1.کریستالی 2.منبع کلاک مستقل) و به طور مثال اگر کریستالی رو انتخاب کنم اونوقت تو پروگرم کردن باید 1111 بذارم یا 0000؟آخه شنیدم باید برعکس عمل کنی؟ :eek:

دیدگاه

ممنونم :applause: من خازن 22 پیکو میخواستم برا هر دو بذارم میشه؟و یه سوال دیگه : من که از کریستال خارجی میخوام استفاده کنم طبق pdf کدومو باید انتخاب کنم؟(1.کریستالی 2.منبع کلاک مستقل) و به طور مثال اگر کریستالی رو انتخاب کنم اونوقت تو پروگرم کردن باید 1111 بذارم یا 0000؟آخه شنیدم باید برعکس عمل کنی؟ :eek:
                        بعضی ها گذاشتن و کار کرده ...
                        ولی به نظر من بهتر اینه که به گفته دیتاشیت عمل کنیم ...
                        بله ... اگر 16 مگا میخواهید استفاده کنید باید CKSEL0-3 را 1111 قرار دهید ...
                        PDF که بهتون معرفی کردم مطالعه کنید متوجه خواهید شد ...
                        با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X