اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک ! چطور یک موتی متر auto-range بسازم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک ! چطور یک موتی متر auto-range بسازم؟

سلام دوستان

من میخوام یک مولتی متر دیجیتال اتو رنج بسازم که بتونم حداقل 5 آمپر و 200 ولت dc رو باش بخونم. یعنی دوتا مشکل اساسی دارم:
    1. auto-range بودن
    2. خوندن ولتاژ و جریان بالا از نوع DC ( اگه AC بود خداییش مزاحمتون نمی شدم چون هم ولتاژ و هم جریان خیلی راحت مقدارشون رو با ترانس (و در ولتاژ خیلی زیاد به کمک خازن) میشه کاهش داد ولی اینجا اصلا ارزش نداره DC رو AC کنم بعد بخوام بخونم :icon_razz: )

*اگه بشه به نحوی ولتاژ و جریان DC رو کم کنیم تا مثلا ولتاژ زیر 5 و ... دیگه خوندنش راحته.Auto range هم نبود دیگه مهم نیست.

پاسخ : کمک ! چطور یک موتی متر auto-range بسازم؟

سلام
    شما ولتاژ دی سی رو با تقسیم مقاومتی می تونید کم کنید به شرطی که ماکزیمم ولتاژ اندازه گیری رو داشته باشید.
    برای اندازه گیری جریان هم باید یک مقاومت کم اهم بزارید و جریان را به ولتاژ تبدیل کنید و بعد با تقسیم مقاومتی مثل اندازه گیری ولتاژ این کار را انجام دهید.
    اگر میخواهید دقیق تر برای اندازه گیری جریان عمل کنید از سنسور acs754 استفاده کنید.
    موفق باشید

دیدگاه

سلام دادا.
      بهترین راه برای اندازه گیری جریان، تبدیل آن به ولتاژه. که با یه مقاومت راحت به این عمل میرسی. البته سنسور اثر هال هم خوبه اما گرونه.
      برای خوندن ولتاژ هم باید از تقسیم ولتاژ استفاده کنی. اما بهتره مثل مولتی مترها از یه کلید سلکتور استفاده کنی تا دقت کار بالا بره. برای auto range کردن هم کا سختی نداری.
      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی حیاتی
        سلام
        شما ولتاژ دی سی رو با تقسیم مقاومتی می تونید کم کنید به شرطی که ماکزیمم ولتاژ اندازه گیری رو داشته باشید.
        برای اندازه گیری جریان هم باید یک مقاومت کم اهم بزارید و جریان را به ولتاژ تبدیل کنید و بعد با تقسیم مقاومتی مثل اندازه گیری ولتاژ این کار را انجام دهید.
        اگر میخواهید دقیق تر برای اندازه گیری جریان عمل کنید از سنسور acs754 استفاده کنید.
        موفق باشید

تقسیم مقاومتی رو که دیگه هرکی مدار1 رو پاس کرده باشه میدونه!! چه ولتاژ چه جریان!!
        من میخوام یه مداری پیشنهاد بدین که افت توان نداشته باشم. مثلا شما که تحصیلات دارید یه مداری با پ امپ یا هرچی دیگه که بتونه اندازه گیری دقیقتر و با تلفات کمتر بده رو پیشنهاد کنین.
        یه روش دیده بودم با پ امپ و تقسیم مقاومتی که افت توان پایینی داشت ولی نمی دونم چطوری بود. آقا ما سواد الکترونیکی نداریم.

درمورد سنسوری که گفتی واقعا دستت درد نکنه، زنده ام کردی ؛ خدا سلامتی بهت بده. :wow:
        سنسوری توی همین مایه ها سراغ نداری واسه اندازه گیری توان (اون هم از نوع DC هست) .اگه با همین قدرت اندازه گیری باشه عالیه!

دیدگاه

سلام
          دوست عزیز این سنسور acs754 هم با جریان دی سی کار میکنه و هم در جریان AC . ولی شما چون جریان و لتاژ دی سی دارید توان هم ظاهری خواهد بود و شما خیلی راحت با اندازه گیری جریان و ولتاژ می تونید توان رو بدست بیارید!!
          ولی اگر جریان متناوب باشد قضیه یکم فرق میکنه.
          یک سرچی در سایت بزنید اطلاعات خوبی بدست میارید ضمن اینکه من این پروژه رو قبلا ساختم و شما در سایتم می تونید دانلود کنید.
          موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X