اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایور igbt

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایور igbt

سلام به همگی
    اگر میشه راهنمایی کنید
    من سر این قضیه راه اندازی hgbt تا حالا 250 هزار تومان igbt سوزوندم
    من میخوام با یه میکرو پالس تولید کنم از فرکانس 1hz تا 1khz تا به درایور igbt بده تا اونها سوییچ بشن
    و از درایور ir2101 استفاده کردم
    در ولتاژ پایین حدود 30 ولت که با منبع تغذیه میدم مدار به درستی کار میکنه
    ولی زمانی که میخوام از ولتاژ برق شهر بر سر کلکتور igbt استفاده کنم بعد از جندین با کار کردن igbt یک دفه شروع به سوختن میکنن
    من ولتاژ برق شهر رو dc کردم و با خازن dc یک فیلتر هم ساختم
    نمیدونم مشکل از کجاست :cry:
    شاید باید درایور رو عوض کنم
    یا مشکل از تغذیه 220 ولت هستش
    از igbt bup314 استفاده کردم
    خواهشن کمکم کنید :angry:

پاسخ : درایور igbt

بدون نقشه و شماتیک نمی توان در مورد دلیل مشکل شما اظهار نظر کرد و باید شماتیک مداری که بعد از مدتی منجر به سوختن igbt می شود در انجمن قرار دهید.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام اقای سپاسیار عزیز
      بنده کوشا هستم
      که توی یکی از کلاسهای نوین تراشه شرکت کردم و شما رو شناختم
      هقای سپاسیار بنده نقشه دارم
      ولی نمیدونم چه جوری روی سایت قرار بدم
      لطفا راهنمایی کنید :read:

اضافه شده در تاریخ :
      سلام اقای سپاسیار عزیز
      بنده کوشا هستم
      که توی یکی از کلاسهای نوین تراشه شرکت کردم و شما رو شناختم
      اقای سپاسیار بنده نقشه دارم
      ولی نمیدونم چه جوری روی سایت قرار بدم
      لطفا راهنمایی کنید :read:

دیدگاه

اولا ایشون اقای اوژن کی نژاد هستند شما چطور ایشون رو شناختید به عنوان اقای سپاس یار؟!؟!
        دوما نقشه رو توی یه سایت اپلود کنید و لینک بدید اینجا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
          بدون نقشه و شماتیک نمی توان در مورد دلیل مشکل شما اظهار نظر کرد و باید شماتیک مداری که بعد از مدتی منجر به سوختن igbt می شود در انجمن قرار دهید.

من جوابو میدونم اما شما حدس بزنین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsenchi
            نقشه رو ندیده میگم مشکل از اختلال در زمین مدار و گیت IGBT رخ داده است، و شما پتانسیل این رو دارید که تا حدود دویست میلیون تومان IGBT رو بفرستین رو هوا.
            اما اگه مصمم نیستی که بازم IGBT بسوزونی یاد آوری می کنم وقتی میگن یه IGBT تحمل ولتاژ 600 ولت رو داره به هیچ وجه ربطی به پایه گیت نداره و ولتاژ این پایه نباید از چند ولت کوچول موچولو بالاتر بره (مثلاً 15 ولت).
            پس یه دونه از همون IGBT های سوخته رو تو مدار بزار و وقتی برق شهر رو بهش میدی یواشکی ولتاژ پایه گیت رو اندازه بگیر، اگه دیدی مثلاً ده برابر مقداریه که گفتم یا بیشتر یواشکی مدارو خاموش کن.
            سلام
            بنده در حضور جناب کی نژاد جسارت میکنم چند خط مینویسم.
            دوست عزیز اولآ همونطور که جناب کی نژاد فرمودن باید نقشه مدار قرار داده بشه تا دقیق ایراد مشخص بشه .
            دومآ اگر همچین اختلالی بود IGBT در لحظه اول باید می سوخت نا با تاخیر.ضمن اینکه ایشون از آی سی درایور استفاده کردن.
            از بار صحبت نکردن که چی هست و همچنین فرکانس نا متعارفی به درایور میدن و باید خازن تغذیه شناور رو با ظرفیت بالاتر از حالت معمولی استفاده کنن
            همچنین درست انتخاب نکردن مقاومت گیت میتونه این مشکل رو بوجود بیاره.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : درایور igbt

ادامه بدین.

دیدگاه

مقاومت غلط برای پایه ی گیت یعنی همون ولتاژ غلط دادن به گیت.
                دوست عزیز مقاومت غلط برای پایه ی گیت هیچ وقت ولتاژ غلط دادن به گیت محسوب نمیشه اینجا صحبت از همپوشانی هست .
                با بالا بردن ولتاژ، ضریب آسیب پذیری بار به مراتب بیشتر از IGBT میشه.(خیلی خیلی بیشترا نه یه خورده)
                شما احتمالآ بیشتر اهل تئوری هستین تا عمل چون این موضوع کاملآ بر عکسه فکر میکنی یه بار موتوری 50کیلو وات یا
                یه کوره القائی 100 کیلوات چه آسیبی میبینه .میتونی از تجربه جناب B2 استفاده کنی ایشون موقع استراحت IGBT
                3 میلیونی میزاره زیر سرش وگرنه خوابش نمی بره. :biggrin:

دیدگاه

تا آقای کی نژاد نیومده فلفل بریزه تو دهنم بزارین جسارت کنم این معمای کاراگاهی رو ادامه بدیم
                  دوست عزیز وقتی یه جمعی به یه نفر احترام قائلن و لقب همکار علمی به ایشون دادن ادب حکم میکنه شما هم احترام ایشونو نگه داری

دوست عزیز مقاومت غلط برای پایه ی گیت هیچ وقت ولتاژ غلط دادن به گیت محسوب نمیشه اینجا صحبت از همپوشانی هست .
                  دقیقا جناب قاصد درست میگن.تغییر مقاومت باعث تغییر نرخ شارژ خازن(گیت سورس) میشه نه ولتاژ اشتباه
                  تازه میتونی یه فیوز 200 تومنی 50 آمپری با بار سری کنی، تا پرونده جنایی به جریان بیفته
                  اگه منظور شما فیوز فست نیمه هادیه(که از روی قیمت مشخصه) که همونطور که از اسمش معلومه برای حفاظت از نیمه هادیه تا حالا ندیدم برای حفاظت یه موتور(فرضا) از این فیوز استفاده بشه.برای اطلاعات بیشتر به کتاب پروفسور رشید مراجعه کنید.
                  میتونی از تجربه جناب B2 استفاده کنی ایشون موقع استراحت IGBT
                  3 میلیونی میزاره زیر سرش وگرنه خوابش نمی بره.
                  خواهش میکنم استاد شما به من زیادی لطف داری.

دیدگاه

دوستان شما رو کاملا شستشو دادن )(شوخی کردم به دل نگیر)

و برای اینکه اسپم نداده باشم.
                    دیودای داخلی معمولا سرعت پایین تری نسبت به خود ماسفت دارن. البته استثناهایی هم هست. سعی ک از یه دیود خیییلی سریع که تحمل جریان پیک بالایی داشته باشه استفاده بکنی.
                    غالبا طبقه خروجی (منظورم گیت نیست. امیتر و کلکتوره) igbt به علت سرعت پایینتر نسبت به ماسفت دد تایم بیشتری نیاز داره. یه احتمال اینه که.>>>
                    سوییچ با شیب مشخصی تغییر حالت میده. وقتی ولتاژ پایینه این تداخلی به وجود نمیاد. ولی وقتی ولتاژ میره بالا تداخل بین دو سوییچ در یک لگ پیش میاد و با هم روشن میشن و ....

نکته بعدی وجود دیود زنر رویپایه گیته. این دیود تو ولتاژای پایین نیازی بهش نداریم. ولی وقتی ولتاژ میره بالا>>>
                    وقتی سوییچ روشنه ولتاژ درین سورس کمه. خازن گیت سورس مثلا 15 ولت شارژه. ولتاژ درین سورس رو 3 ولت فرض بکنیم خازن کلکتور گیت -13 ولت شارژ داره. وقتی سوییچ خاموش میشه ولتاژ درین سورس به اندازه vcc زیاد میشه. ما عی میکنیم یه خازن رو به اندازه 15 ولت شارژی که داره تخلیه بکنیم. ولی خازن درین گیت با توان خیلی بالایی داره ولتاژ گیت رو بالا میبره. غالبا من دیدم تو ولتاژای بالا این مشکل باعث اسیب دیدن خازن گیت سورس و سوختن سوییچ میشن.
                    راه حل اینه که یه زنر پر سرعت رو در فاصله خیلی نزدیک بین پایه گیت و سورس قرار بدی. اینطوری خیالت راحته ولتاژ گیت سورس بیشتر از ولتآژ زنر نمیشه. این زنر رو معمولا 16 یا 18 انتخاب میکنن.
                    این قضیه باعث یه اتفاق دیگه هم میشه اونم اینه که وقتی سوییچ رو خاموش میکنیم (عملا اگه خوب دقت بکنی به دلیل وجود فیدبک منفی ناخواسته بوجود امدیه در سوییچ) ماسفت به نوسان در میاد. من همیشه با زنر این مشکل رو حل میکنم.

دیدگاه

راه حل اینه که یه زنر پر سرعت رو در فاصله خیلی نزدیک بین پایه گیت و سورس قرار بدی. اینطوری خیالت راحته ولتاژ گیت سورس بیشتر از ولتآژ زنر نمیشه. این زنر رو معمولا 16 یا 18 انتخاب میکنن.
                      این قضیه باعث یه اتفاق دیگه هم میشه اونم اینه که وقتی سوییچ رو خاموش میکنیم (عملا اگه خوب دقت بکنی به دلیل وجود فیدبک منفی ناخواسته بوجود امدیه در سوییچ) ماسفت به نوسان در میاد. من همیشه با زنر این مشکل رو حل میکنم.
                      همیشه ولتاژ زینر باید از ولتاژ درایور بیشتر باشه وگرنه توان تلفاتی به مقاومت گیت و درایور تحمیل میکنه.
                      در موارد خاص مثل استفاده از ترانس پالس دو دیود زینر معکوس استفاده میشه.
                      در استفاده از کلمپ درایور دیود زینر تک کارکرد درایور رو بامشکل مواجه میکنه.
                      در کاربردهای حرفه ای برای جلوگیری از فیدبک و نوسان گاهی استفاده خازن بین گیت و امیتر رو مشاهده کردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                        همیشه ولتاژ زینر باید از ولتاژ درایور بیشتر باشه وگرنه توان تلفاتی به مقاومت گیت و درایور تحمیل میکنه.
                        در موارد خاص مثل استفاده از ترانس پالس دو دیود زینر معکوس استفاده میشه.
                        در استفاده از کلمپ درایور دیود زینر تک کارکرد درایور رو بامشکل مواجه میکنه.
                        در کاربردهای حرفه ای برای جلوگیری از فیدبک و نوسان گاهی استفاده خازن بین گیت و امیتر رو مشاهده کردم.
                        مورد اول و دوم کاملا صحیحه. ممنون بابت یاداوری. مورد اول رو فراموش کرده بودم و مورد دوم اصلا مد نظرم نبود
                        در مورد نکته سوم متوجه منظورتون از کلمپ نشدم. حظور ذهن ندارم. میشه بازش کنید؟
                        مورد چهارم هم میتوهه راه حل باشه ولی بار روی درایور رو سنگین میکنه. ما همزمان با شارژ و دشارژ خازن امیتر گیت اونم رو هم باید شارژ و دشارژ بکنیم. البته باید بررسی بشه ببینیم تو چه مواردی به زنر ارجعیت داره. چون زنر تلفات خاصی به سیستم اضافه نمیکنه.

ممنون.

دیدگاه

تلفات سوئیچینگ رو محاسبه کردی ؟ چقدره ؟ ماکزیمم تحمل تلفات سوئیچینگ igbt چقدره ؟ به عبارت دیگه igbt چند واته ؟
                          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

باسلام.
                            برای جلوگیری از عمل Ringing یا نوسان گیت سه روش هست که اگر باهم اجرا بشه عالیه.اولی قراردادن مقاومت راه انداز گیت در نزدیکترین نقطه به سوییچ.
                            جنس مقاومت هم اندوکتانسی نباشه. دومی هم موازی کردن مقاومت 10کیلو با گیت سورس یا گیت امیتر.اون هم درست پای سوییچ.سومی هم قرار دادن
                            تسبیح فریتی در مسیر درایور تا سوییچ.
                            ضمنا این نکته مهم رو در نطر داشته باشید که جریان خروجی درایور همواره باید بیشتر از جریان مورد نیاز برای دشارژ کردن گیت سورس یا گیت امیتر باشه.
                            همچنین حداقل مقاومت مورد نیاز گیت سوییچ در دیتاشیت سوییچ ذکر شده .
                            (چه خبراقای B2 -مشتاق دیدار)
                            موفق باشید.
                            من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                              باسلام.
                              برای جلوگیری از عمل Ringing یا نوسان گیت سه روش هست که اگر باهم اجرا بشه عالیه.اولی قراردادن مقاومت راه انداز گیت در نزدیکترین نقطه به سوییچ.
                              جنس مقاومت هم اندوکتانسی نباشه. دومی هم موازی کردن مقاومت 10کیلو با گیت سورس یا گیت امیتر.اون هم درست پای سوییچ.سومی هم قرار دادن
                              تسبیح فریتی در مسیر درایور تا سوییچ.
                              ضمنا این نکته مهم رو در نطر داشته باشید که جریان خروجی درایور همواره باید بیشتر از جریان مورد نیاز برای دشارژ کردن گیت سورس یا گیت امیتر باشه.
                              همچنین حداقل مقاومت مورد نیاز گیت سوییچ در دیتاشیت سوییچ ذکر شده .
                              (چه خبراقای B2 -مشتاق دیدار)
                              موفق باشید.
                              سلام
                              1-مورد دوم به چه دلیل هست؟
                              2-ایا استفاده از یه دیود واسه bypass کردن مقاومت گیت در هنگام دشارژ گیت میتونه باعث افزایش ringing بشه؟
                              با سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X