اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک سوال در مورد MPLAB C18

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک سوال در مورد MPLAB C18

سلام دوستان. خسته نباشید.
    بنده مدتیه با PIC کار میکنم. و از کامپایلر mplab c18 استفاده میکنم. مشکلی که دارم اینه که همونطور که میدونید این کامپایلر به خاطر وجود فایل startup در هر پروژه ای درصد زیادی از Ram رو بدون اینکه متغیری رو معرفی کنید اشغال میکنه. میخواستم بپرسم چطوری میتونم این فایل رو حذف کنم یا نادیده بگیرم و Ram رو آزاد کنم؟

یک درخواست هم دارم که اگر دوستان کمک کنند ممنون میشم. کسی لینک کامپایلر Hi-tech PICC18 ورژن 9 به بعد رو داره بذاره ؟

پاسخ : یک سوال در مورد MPLAB C18

دقیقا مشکل رو منتقل نکردی. حافظه ی رم از PC میکیره یا موقع درست کردن کد حافظه رم میرکرو رو میگیره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط neopisha
      دقیقا مشکل رو منتقل نکردی. حافظه ی رم از PC میکیره یا موقع درست کردن کد حافظه رم میرکرو رو میگیره؟
      دوست گرامی شما به مسئله توجه نکردید!
      منظورم فضای Ram خود میکرو هست. اگر توجه کرده باشید بعد از کامپایل شدن یک پروژه که در اون هیچ تابع اضافی ایجاد نشده و هیچ متغیری معرفی نشده باشه و فقط شامل تابع main هست که در اون هم هیچ کدی نوشته نشده باشه مقدار حدود 250 بایت از فضا ی Ram و حدود 100 word از حافظه کد میکرو به خاطر فایل Startup در کامپایلر C18 اشغال میشه.
      حالا که منظورم رو کامل بیان کردم چه راه حلی پیشنهاد میکنید؟

دیدگاه

دیشب فراموش کردم اون لینک Hi-Tech رو بذارم:
        http://www.sonsivri.com/forum/index.php?topic=935.0

الان مشکل رو متوجه شدم. چه نکات ریزی رو دقت می کنی. خب اشکالش چیه که این فضا از رم اشغال بشه؟

اگه محاسبات خیلی سنگین باشن که نیاز به رم بیشتر وجود داشته باشه، کلا میکروکنترلر 8 بیتی بهتره استفاده نشه چون توی محاسبات کمی سنگین ریاضی واقعا کم میاره!

دیدگاه

From MPLAB C18 User Guide
          To execute application-specific code immediately after a device reset but before any other code generated by the compiler is executed, edit the desired start-up file and add the code to the beginning of the _entry() function.

To customize the start-up files if using Non-Extended mode:

1. Go to the c:\mcc18\src\traditional\startup directory, where c:\mcc18 is the directory where the compiler is installed.
          2. Edit either c018.c, c018i.c or c018iz.c to add any customized start-up code desired.
          3. Compile the updated start-up file to generate either c018.o, c018i.o or c018iz.o.
          4. Copy the start-up module to c:\mcc18\lib, where c:\mcc18 is the directory where the compiler is installed.
          To customize the start-up files if using Extended mode:

1. Go to the c:\mcc18\src\extended\startup directory, where c:\mcc18 is the directory where the compiler is installed.
          2. Edit either c018_e.c, c018i_e.c or c018iz_e.c to add any customized start-up code desired.
          3. Compile the updated start-up file to generate either c018_e.o, c018i_e.o or c018iz_e.o.
          4. Copy the start-up module to c:\mcc18\lib, where C:\mcc18 is the directory where the compiler is installed.

دیدگاه

این دوتا کامپایلر ، خیلی با هم متفاوتند ؟
            مثالا اگه بخوام برنامه ای رو از mplab کپی کنم ، بریزم تو hi-tech چقدر باید عوضش کنم ؟

دیدگاه

کلا باید از اول بنویسی! ولی می تونی داخل محیط MPLAB IDE به جای استفاده از کامپایلر MPLAB C18 از کامپایلر HiTech استفاده کنی.

دیدگاه

با تشکر از پاسخ شما :smile:
                من این ورژن ها رو از میکروچیپ گرفتم
                mplabc18_v3.40_windows_eval
                mplabc18_v3.40_windows_lite
                کدومشون رو نصب کنم بهتره ؟
                نصبشون قلق خاصی داره؟
                کرک یا سریالشون رو از کجا بگیرم؟

دیدگاه

شما ابتدا باید MPLAB IDE رو نصب کنی. فکر کنم ورژن 8.76 الان آخریش باشه. شایدم یه ورژن دیگه.
                  پس از اون MPLAB C18 Lite رو نصب کن.
                  هرچی تیک بود بزن.
                  این نرم افزارها کاملا Open هستند و به هیچ سریال یا کرک یا لایسنسی احتایج ندارند.
                  توجه کن که MPLAB IDE محیطی هست که در اون پروژه ها ساخته میشه و مراحل برنامه نویسی و تبدیل کد در اون انجام میشه.
                  MPLAB C18 کامپایلر زبان C برای میکروهای 8 بیتی هست که MPLAB IDE برای کامپایل کردن برنامه ی شما میتونه ازش استفاده بکنه.
                  خود MPLAB C18 به تنهایی کاری برای شما انجام نمیده.

دیدگاه

ممنونم ، فقط فرق lite با eval تو چی ؟ :nice:

دیدگاه

من فرق خاصی غیر از اکسپایر شدن Eval پیدا نکردم.

دیدگاه

من پیدا کردم :read:
                        فرض کنید حجم کد هگز خروجی با lite رو بگیریم 100 درصد
                        حجم کد هگز خروجی با eval میشه 50 درصد
                        حجم کد هگز خروجی با hi-tech c میشه 40 درصد
                        البته خود میکروچیپ برای سری 12/14/16/18 گفته بهترینش hi-tech c هست
                        اما به نظر من بهتره با mplab c کار کنیم ، چون 1-میکروچیپ ، hi-tech رو خریده
                        2-برای سری های 16 و 32 بیتی این میکروها mplabc بهترینه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X