ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 28
    2011/02/02
    428
    13

کمک در مورد یادگیری FPGA

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیر
    من الان چند وقتیه که زده به سرم میخوام FPGA رو یاد بگیرم ولی متاسفانه هرچی مقاله و کتاب میخرم هیچکدومش مفت نمی ارزه
    لامذهب همه چیش هم با میکرو کنترلر ها فرق میکنه
    یه کتاب VHDL هم گرفتم انگار زیست شناسی هست (نمیدونم! مدل رفتاری و سنتز و ... . خلاصه از این دری بریها)
    یه کتابه FPGA هم گرفتم همچین توضیح داده که اگه یه آدم حرفه ای بخونه خودش میتونه یه FPGA بسازه
    خلاصه بگم یه منبع خوب با زبون VHDL پیدا نمیکنم .......... :angry: oo:
    از دوستان خواهش میکنم یه منبع خوب معرفی کنن یا اصلا خودشون یه کم راهنماییم کنن تا بتونم استارت بزنم
    میخوام از صفر صفر صفر شروع کنم ، فرض بر این میزاریم من اصلا هیچی از FPGA نمیدونم .
    از اینجا میخوام شروع کنم :
    1- درباره FPGA
    2-نحوه پروگرام کردن
    3- چرا Prom میزاریم
    4-FPGA چند مدل داره
    5-هرکدوم به چه درد میخوره
    6- توضیح یک یک فرمان های VHDL
    و....
    .................................................. ........ یه وقت فکر نکنید خنگم ، منبع هایی که گرفتم هیچ کدومش دو زار نمی ارزید
    TANX
    دلا خو کن به تنهایی که از تنها بلا خیزد
    2008/09/02
    اصفهان
    1,897
    37

پاسخ : کمک در مورد یادگیری FPGA

یه وقت فکر نکنید خنگم
    اینجا الحمدلله من از همه خنگ ترم. ولی طبق یک مثل آمریکایی که میگه:
    even an idiot can do it!
    همیشه راهی برای انجام کارها هست.

طبق چیزایی که من حدودی میدونم (یا خیال میکنم میدونم)
    FPGA با میکرو فرق میکنه. اون سخت افزاره این نرم افزار. حتی اگر مسئله قیمت هم وسط نباشه یک سری کارها رو نمیشه و نباید با fpga انجام داد.
    شما باید اول یک مدار طرح کنی (میبینی! میگم مدار. نه برنامه) بعدش مدارات داخلی یک fpga رو جوری config کنی که رفتار اون fpga معادل مداری بشه که میخوای.
    برای اینکار برنامه هایی هستن که بهش synthesis tool میگن. مثلا ISE برای قطعات شرکت xilinx و Quartus برای قطعات شرکت Altera. ممکنه بخوای یه سیمولیشن هم بکنی که میتونی سراغ یک سری برنامه عمومی مثل ModelSim بری.
    حالا باید اون مدل رو تحویل fpga بدی تا کار کنه. این آی سی ها دو مدل هستن. یک سری بر اساس رم کار میکنن بنا براین باید کانفیگ اونها رو در یک prom خارجی بهشون تحویل بدی. اصطلاحا به این prom میگن: configuration memory. بعضی ها هم (مشابه یک میکرو AVR) داخل ایپرامشون بریزی مثل XC95144XL.
    من چون آدم خنگی هستم VHDL بلد نیستم. با verilog کار خودمو راه میندازم. پروگرام کردن مدلهای eeprom ی مثل XC95144 هم با یه مدار خیلی ساده مشابه (و نه عین) STK200 پروگرامر معروف AVR انجام میشه. (این با پروگرامر AVR فرق فوکوله. شبیهشه. عین اون نیست). البته اگه شما دوست داشتی میتونی با شماتیک و اینا هم کارتو راه بندازی.

تمام اینا هم قبلا توی همین فروم راجع بهش بحث شده. اگه بسرچی پیدا میکنی.
    ضمنا!
    خنگ بودن مهم نیست. پشتکار و نترسیدن از کار مهمه.
    2011/04/17
    تهران
    230
    2

دوست عزيز
    من پيشنهاد ميكنم كه كتاب " دايتل و دايتل " ترجمه صاحب زماني رو تهيه كني و بخوني . لامذهب از صفر شروع كرده و تا ته رفته ، من كه خوندم مفيد بود .

بهترين نرم افزار براي اين كار هم MAX Plus 2 هست . خيلي باهاله . ماژولاتو توش تعريف ميكني و هي فراخواني ميكني . :biggrin:
    [size=10pt]چه دعايي کنمت بهتر از آن که خدا پنجره باز اتاقت باشد ...[/size]
    2011/02/02
    428
    13

اقایون واقعا از همتون ممنونم ، بهم امید دادید ، مــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــرسـ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــی :wow: :nerd:
    دلا خو کن به تنهایی که از تنها بلا خیزد
    2011/05/12
    366
    9

به نظر من شما ابتدا با CPLD شروع به کار کنید و چند برنامه کوچیک و ساده روش بنویسید، هم کمتر خرج میکنید هم زودتر به جواب میرسید و تستش میکنید، بعد با کسب تجربه برنامه نویسی VHDL اون FPGA که به درد کارتون میخوره رو انتخاب کنید و روی اون شروع به کار کنید.
    اسمایل، تومورو ویل بی وُرس
    2008/02/26
    مراغه- کرمان- اصفهان
    1,960
    63

برا شروع تو شبیه سازهایی مثل model sim و quartus پروژه های ساده ای تعریف کنید و تو محیط شبیه سازی جواب بگیرید و بعد برید سراغ کار عملی .
    به نظرم از مباحث ساده مدارات منطقی مثل ساخت گیت ها شروع کنید تا به مباحث معماری کامپیوتر مثل cpu و ... برسید.
    دوستان زیادی مثل افرادی که در پست های بالا بهتون جواب دادند اینجا هستند که تجارب ارزشمند عملی دارند و میتونند بهتون کمک کنند!

اگه یه کتاب جامع می خواید کتاب دکتر نوابی هم خوبه ولی خوب تئوری محض و زبان انگلیسی کتاب ممکنه شما رو اذیت کنه!
    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.
    2007/09/12
    5
    0

انتظار نداشته باش که برنامه نویسی Fpga ها با میکرو کنترلر ها یکی باشه چون اساسا نحوه عملکرد و ساختارشون متفاوته
    برای fpga ها کامپایلرهایی به زبان C نیز وجود داره اما با توجه به تفاوت فایل های هیدر و مشکلات متعدد دیگر توصیه میکنم دنبالش نرید.
    در مورد ای سی هم توصیه میکنم از ای سی های xilinx استفاده کنی . چون تو ایران انواع مختلف اون و وسایل جانبی مثل حافظه flash به راحتی گیر میاد و ازونتر از fpga شرکت های دیگر است . ( می تونی به سایت www.javanelec.com بری و قیمت بگیری )
    کتاب هم به نظر من کتاب زولینسکی ترجمه علیرضا فتاح کتاب خوبی است چون فقط به نحوه برنامه نویسی با زبان vhdl پرداخته برای یادگیری نرم افزار و پروگرمر میتونی به سایت اصلی xilinx مراجعه کنی یه فایل تصویری اموزش نرم افزار ise را داره :nice:
    2011/10/30
    25
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mohamad37
    انتظار نداشته باش که برنامه نویسی Fpga ها با میکرو کنترلر ها یکی باشه چون اساسا نحوه عملکرد و ساختارشون متفاوته
    برای fpga ها کامپایلرهایی به زبان C نیز وجود داره اما با توجه به تفاوت فایل های هیدر و مشکلات متعدد دیگر توصیه میکنم دنبالش نرید.
    در مورد ای سی هم توصیه میکنم از ای سی های xilinx استفاده کنی . چون تو ایران انواع مختلف اون و وسایل جانبی مثل حافظه flash به راحتی گیر میاد و ازونتر از fpga شرکت های دیگر است . ( می تونی به سایت www.javanelec.com بری و قیمت بگیری )
    کتاب هم به نظر من کتاب زولینسکی ترجمه علیرضا فتاح کتاب خوبی است چون فقط به نحوه برنامه نویسی با زبان vhdl پرداخته برای یادگیری نرم افزار و پروگرمر میتونی به سایت اصلی xilinx مراجعه کنی یه فایل تصویری اموزش نرم افزار ise را داره :nice:
    میشه لینکش رو بدارید؟ کجاس؟
    ممنون
    2008/01/02
    171
    0

یعنی واقعا توی این انجمن هیچ کس نیست که یک fpga رو که به prom وصل شده و یک پروژه اجرایی شده رو با شماتیک بزاره؟؟؟؟!!!!!!
    من هنوز نتونستم بفهمم چطور میشه یک fpga رو(خواهشا بدون توضیح نرم افزار و vhdl) سخت افزاری از اول تا آخر راه اندازی کرد
    2008/01/02
    171
    0

یعنی کسی بلد نیست یا نمی خواد توضیح بده؟؟؟؟!!!!!
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 28