اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در تحلیل بیسیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در تحلیل بیسیم

با سلام خدمت دوستان و اساتید
    پروژه درس مخابرات من در رابطه با تحلیل RXو TX بیسیم پاناسونیک KX-1222 هست.من با دیدن شماتیک آن به چند تا مشکل برخورد کردم.اول یه توضیحی میدم وقتی فرکانس 49.97 از دوپلکسر گذشت به 46.97 مگاهرتز تبدیل میشه و بعد وارد پایه 42 یک ای سی میشه که ورودی یک میکسر است به نام (1st mix) بعد در خروجی به یک فیلتر 3 پایه,که فرکانس به 10.7 مگا میرسه در مرحله بعد دوباره به یک میکسر (2st mix)بعدی در همان ای سی بر میگرده و در مرحله بعد به یک فیلتر که سیگنالمون به 445 کیلوهرتز میرسه.مشکل من اینجاست که اولا اون 2 طبقه میکسر چیکار میکنند (چه تغییری در فرکانس میدهند و چه چیزی را ضرب میکنند؟)دوما چرا ما از 2تا فیلتر عبور دادیم تا فرکانس های نام برده تولید شوند؟ مهمتر از همه اینکه مدولاسیون و دمدولاسیون در کدام قسمت انجام شده و چه نوع مدولاسیونی است ؟چون در مدار چیزی عنوان نشده به عنوان مدولاسیون و دمدولاسیون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
    لطفا با زبان ساده توضیح دهید.
    زیر سایه مرتضی علی

پاسخ : کمک در تحلیل بیسیم

نوشته اصلی توسط bainery
    پروژه درس مخابرات من در رابطه با تحلیل RXو TX بیسیم پاناسونیک KX-1222 هست.من با دیدن شماتیک آن به چند تا مشکل برخورد کردم.اول یه توضیحی میدم وقتی فرکانس 49.97 از دوپلکسر گذشت به 46.97 مگاهرتز تبدیل میشه و بعد وارد پایه 42 یک ای سی میشه که ورودی یک میکسر است به نام (1st mix) بعد در خروجی به یک فیلتر 3 پایه,که فرکانس به 10.7 مگا میرسه در مرحله بعد دوباره به یک میکسر (2st mix)بعدی در همان ای سی بر میگرده و در مرحله بعد به یک فیلتر که سیگنالمون به 445 کیلوهرتز میرسه.مشکل من اینجاست که اولا اون 2 طبقه میکسر چیکار میکنند (چه تغییری در فرکانس میدهند و چه چیزی را ضرب میکنند؟)دوما چرا ما از 2تا فیلتر عبور دادیم تا فرکانس های نام برده تولید شوند؟ مهمتر از همه اینکه مدولاسیون و دمدولاسیون در کدام قسمت انجام شده و چه نوع مدولاسیونی است ؟چون در مدار چیزی عنوان نشده به عنوان مدولاسیون و دمدولاسیون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
    زیر سایه مرتضی علی
    سلام دوست عزیز. معمولاً این جور چیزا رو برای درسایی مثل مدار مخابراتی میدن. آخه فکر می کنم یه مقدار پیچیده تر از درس مخابرات باشه، اما شاید این رو خودت انتخاب کردی یا استاد می خواسته بچه ها رو به سختی بندازه :mrgreen:

قبل توضیح یه چیزی بگم، بهتره در این جور مواقع یه شماتیک از مدار بذاری، شاید بشه بهتر تفسیرش کرد. اما توی این مورد فرکانس هایی که گفتی به درد می خوره. من چیزایی که از این عددا فهمیدم رو می گم. البته اول با این فرض میگم که تعریفای سیستم های فرستنده و گیرنده رو بلدی. اگه در مورد کلماتش مشکل داشتی بگو تا توضیح بدم:

از پائین شروع می کنم میرم بالا. اولاً که اون فرکانس 445 کیلوهرتز که گفتی، احتمالاً فرکانس اصلی دیتا هست. یعنی اطلاعاتت روی این فرکانس سواره. اما خوب برای ارسال اونها باید دوبار فرکانس رو تصحیح کرد. یه بار فرکانس به فرکانس IF تبدیل میشه، دفعه بعد یه فرکانس RF. اولین کار اینه که با یه میکسر فرکانس پایه (Baseband) رو به فرکانس IF منتقل کنیم. فرکانس های IF مشهور دوتان. فرکانس IF مدولاسیون AM که 455 کیلوهرتزه، و FM که 10.7 مگاهرتزه. بنابراین از این فرکانس IF میشه فهمید که مدولاسیونی که تو این مدار داره انجام میشه از نوع FM هست. بعد از این مرحله، باید با یه میکسر دیگه فرکانس رو به فرکانس RF برد تا ارسال کرد. اینجا رو بیشتر دقت کن:

محدوده فرکانسی رادیو FM از 88.1 تا 108.1 مگاهرتز هست. اما این فرکانس RF که تو گفتی (49.97) توی محدوده VHF فکر می کنم بیفته (درست مطمئن نیستم). بنابراین میشه گفت که این فرکانس RF فرکانسی نیست که رادیو FM بتونه بگیره و گیرنده های VHF هم دنبال محدوده های بزرگتری (در حدود 7 مگ) برای دیتا هستن. بنابراین گیرنده های VHF هم نمی تونن این RF رو بگیرن. بنابراین واضحه که این بیسیم یه وسیله ای هست که میشه ازش برای کارای نظامی استفاده کرد. چون فرکانس کاریش توی محدوده ایه که گیرنده های عادی نمیتونن بگیرن. اما اگه توی محدوده یه گیرنده VHF قرار بگیره میتونه توی تصویر یا صدای تلویزیون نویز بندازه.

این شد یه توضیح خلاصه از این سیستم. اگه جایی رو از قلم انداختم بفرما
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

دوست من از پاسختون ممنونم .من شماتیک مدار بیس و دستی رو تو لینک دانلود زیر گذاشتم اگه میشه منو واضح تر راهنمایی کنید.یه سوالی که برام پیشاومده اینه که ایا در خروجی دوپلکسر عمل دمدولاسیون انجام میشه چون فرکانس در خروجی دوپلکسر 3 مگاهرتز کمتر شده و از 49.97 به 46.97 رسیده و اون بالا سمت چپ نوشته 1kh/3kh mod یعنی چه ایا نشانه مدولاسیون است؟؟؟؟عمل مدولاسیون و دمدولاسیون در کدام قسمت انجام میشه؟؟؟؟کار میکسر هم دقیقا متوجه نشدم .چون فکر کنم کار میکسر ضرب دو تا فرکانس باشه به منظور کاهش سیگنال حامل نه انتقال؟؟؟؟
      http://up.iranblog.com/images/37c67zrho0524jfec7nx.rar
      با تشکر.

زلیلایی شنیدم یا علی گفت
      به مجنونی رسیدم یا علی گفت
      مگر این وادی دارالجنون است
      که هر دیوانه دیدم یا علی گفت

دست علی یارت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bainery
        زیر سایه مرتضی علی
        خب از شکل یک شروع می کنیم
        فرکانس ورودی 46.97 مگا هرتزه این سیگنال از داپلکسور عبور میکنه فرکانس خروجی اون هم همونقدره
        داپلکسور یه فیلتر میانگذره که مانع ورود سیگنال فرستنده به قسمت گیرنده میشه
        این سیگنال بعد از میکس شدن اول به 10.7 و بعد از میکس شدن دوم به 455 کیلو هرتز کاهش پیدا میکنه چنین تکنیکی به دوال کانورژن معروفه ( خودتون سرچ کنین )درآخر هم سیگنال صوت و دیتا دمدوله میشه معمولا مدولاسیون فرکانسی هست و از نوع باند باریکه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bainery
          دوست من از پاسختون ممنونم .من شماتیک مدار بیس و دستی رو تو لینک دانلود زیر گذاشتم اگه میشه منو واضح تر راهنمایی کنید.یه سوالی که برام پیشاومده اینه که ایا در خروجی دوپلکسر عمل دمدولاسیون انجام میشه چون فرکانس در خروجی دوپلکسر 3 مگاهرتز کمتر شده و از 49.97 به 46.97 رسیده و اون بالا سمت چپ نوشته 1kh/3kh mod یعنی چه ایا نشانه مدولاسیون است؟؟؟؟عمل مدولاسیون و دمدولاسیون در کدام قسمت انجام میشه؟؟؟؟کار میکسر هم دقیقا متوجه نشدم .چون فکر کنم کار میکسر ضرب دو تا فرکانس باشه به منظور کاهش سیگنال حامل نه انتقال؟؟؟؟
          http://up.iranblog.com/images/37c67zrho0524jfec7nx.rar
          با تشکر.
          در مورد عکس هایی که گذاشتی. خدایی خیلی کیفیتش پائینه. چشم در اومد و البته یه سری چیزا رو نتونستم بخونم. کلاً یه مقدار عکسها به هم ریخته بود. اما اینها رو از روش فهمیدم:

خطهای قرمز نشون دهنده مسیر فرستنده باید باشه (اولش دقیق معلوم نیست کجاس، اما آخرش معلومه). فکر کنم نقشه باید از این بزرگتر باشه. یعنی یه سری دیگه پائین همینا هست. درسته؟

خط سبز هم نشون دهنده مسیر گیرنده. آبی رو درست متوجه نشدم، چون سر و تهش معلوم نیست.

اما برای سبز توضیح میدم، دیگه بقیش رو خودت زحمت بکش. در ضمن آی سی ها رو هم اسماش معلوم نبود چیه، اما خودت تو اینترنت سرچ کن دیتاشیتش رو پیدا میکنی:

ببین گیرنده از آنتن شروع میشه. بغل آنتن نوشته فرکانس 49.97 مگ. اون 1 الی 3 مگ احتمالاً گارد باند هست که تداخل بین شبکه ها بوجود نیاد. توی اولین آی سی (دوپلکسر) این 3 مگ ( یا 1 مگ) جدا میشه و سیگنال RF بدون مخلفات اضافی در میاد. بعد از اون مرحله میره توی یه آی سی که نمی تونم درست ببینمش و میشه حدس زد یه میکسر باشه که سیگنال رو میاره به فرکانس IF و بعد با فیلتر این فرکانس رو جدا می کنه. یه جایی هم یه چیزایی در مورد جدا کردن کانال ها نوشته (نوشته 10 تا کانال داره) که خیلی تاره و درست نمی تونم بگم چیه، اما کار اون قطعه این هست. اینجای مدار یه کم پیچیدس. بعد از میکسر دوم نوشته IFOUT و فرکانس رو زده 455، این یعنی AM! اما به نظرم مدولاسیون FM هست، چون جدا کردن کانال ها توی فرکانس 10.7 انجام شده، یعنی همون کاری که توی FM انجام میشه. اما خلاصه بعدش میره توی یه سری قطعه دیگه و یه خروجی میده به اسم DTCOUT. این مخفف Direct To Channel out هست که یه نوع مدولاسیون/دمدولاسیون برای کاربرد خاص هست. که سیگنال رو میبره به یه فرکانس خاص. از اونجائیکه این بیسیم هم کاربرد خاص داره طبیعیه که دیتا رو روی فرکانس های معمولی نذاره. بعد از این مرحله هم که دیگه دیتا جدا میشه و تقویت میشه و میره به بلند گو. شبیه همین هم حتماً در گیرنده هست که دیده نمیشه.

در مورد دوپلکسر هم بگم که وظیفش برقراری ارتباط دوطرفه هست. یعنی سیگنال ارسالی رو از دریافتی جدا میکنه که اون 3 مگ احتمالاً گاردباند این هست.

اما میکسر. کاربردش اینه که دوتا سیگنال رو در هم ضرب میکنه. نتیجه دوتا فرکانس مهم داره، یکی مجموع دوتا فرکانس و یکی اختلاف دوتا فرکانس (مطالب تئوری رو از کتابای مخابراتی بخونید دیگه) که به درد بخور اون اختلافه هست که با فیلتر جدا میشه.
          دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

با سلام و ادب.
            دوستان خیلی لطف کردین واقعا ممنونم.ببخشید از اینکه عکس ها کیفیت نداشت.امروز هر جور بود رفتم گشتم pdf شماتیکش رو پیدا کردم در زیر لینک دانلود و گذاشتم(لزوما در آینده به دردتون میخوره) هم برای دستی و هم برای بیس که بتونم به کمک شما بهتر تحلیل کنم .
            بذارین خودم چیزی که فهمیدم و بگم و شما عیبم و بگیرید.در قسمت هندست ابتدا امواج الکترومغناطیس که از مادر فرستاده میشه توسط انتن دستی دریافت میشه و به امواج الکتریکی تبدیل میشه. این سیگنال که همون 49.97 مگاهرتز بعد از عبور از دوپلکسر که کارش ایزولاسیون سیگنال ورودی وخروجی هستش به 46.97 مگا تبدیل میشه که 3 مگا هرتز برای عدم تداخل بود توسط فیلتری که در اون هست حذف میشه.بعد این سیگنال rf توسط میکسر اول به فرکانس میانی یا if تبدیل میشه(اگه میکسر کارش ضرب 2 سیگنال با چه فرکانسی ضرب میشه؟ این کار میکسر و دقیقا نمیفهمم چی کار میکنه؟) بعد توسط یک فیلتر 3 پایه به 10.7 مگ (برا چی 10.7؟)میرسه بعد توسط میکسر بعدی میکس میشه(؟) و بعد توسط فیلتر بعدی به 455 (برا چی 455؟)کاهش پیدا میکنه در مرحله بعد سیگنال دمدوله میشه توسط دمدولاتور Direct To Channel out و به 1کیلوهرتز کاهش پیدا میکنه (بعد از جدا شدن از کریر) تقویت میشه و به بلندگو میرسه.راستی اون بالا سمت چپ نوشته 1kh/3kh mod یعنی چه ایا نشانه مدولاسیون است؟
            لینک دانلود :
            http://up.iranblog.com/images/ufp3wftbgx6kqjusb514.rar
            به حق ساقی کوثر وجودتان بی بلا باشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bainery
              با سلام و ادب.
              دوستان خیلی لطف کردین واقعا ممنونم.ببخشید از اینکه عکس ها کیفیت نداشت.امروز هر جور بود رفتم گشتم pdf شماتیکش رو پیدا کردم در زیر لینک دانلود و گذاشتم(لزوما در آینده به دردتون میخوره) هم برای دستی و هم برای بیس که بتونم به کمک شما بهتر تحلیل کنم .
              بذارین خودم چیزی که فهمیدم و بگم و شما عیبم و بگیرید.در قسمت هندست ابتدا امواج الکترومغناطیس که از مادر فرستاده میشه توسط انتن دستی دریافت میشه و به امواج الکتریکی تبدیل میشه. این سیگنال که همون 49.97 مگاهرتز بعد از عبور از دوپلکسر که کارش ایزولاسیون سیگنال ورودی وخروجی هستش به 46.97 مگا تبدیل میشه که 3 مگا هرتز برای عدم تداخل بود توسط فیلتری که در اون هست حذف میشه.بعد این سیگنال rf توسط میکسر اول به فرکانس میانی یا if تبدیل میشه(اگه میکسر کارش ضرب 2 سیگنال با چه فرکانسی ضرب میشه؟ این کار میکسر و دقیقا نمیفهمم چی کار میکنه؟) بعد توسط یک فیلتر 3 پایه به 10.7 مگ (برا چی 10.7؟)میرسه بعد توسط میکسر بعدی میکس میشه(؟) و بعد توسط فیلتر بعدی به 455 (برا چی 455؟)کاهش پیدا میکنه در مرحله بعد سیگنال دمدوله میشه توسط دمدولاتور Direct To Channel out و به 1کیلوهرتز کاهش پیدا میکنه (بعد از جدا شدن از کریر) تقویت میشه و به بلندگو میرسه.راستی اون بالا سمت چپ نوشته 1kh/3kh mod یعنی چه ایا نشانه مدولاسیون است؟
              لینک دانلود :
              http://up.iranblog.com/images/ufp3wftbgx6kqjusb514.rar
              آها، این فایل بهتر از اون قبلیه. این توضیحاتی هم که دادی درسته. یعنی مساله رو درست فهمیدی.

اما در مورد سوالاتت. توی میکسر مخابراتی دو فرکانس در هم ضرب میشن. یکی فرکانس ورودی (می تونه RF باشه یا هر چیز دیگه) با فرکانس یک اسیلاتور با فرکانس ثابت که بهش میگن LO یا Local Oscillator. این اسیلاتور فرکانسش ثابته تا بتونه از نتیجه ضرب یه فرکانس خاص رو خارج کنه. حالا اگه بخوای کانال رو عوض کنی، کافیه این فرکانس رو تغییر بدی.

ضمناً گفتم که فرکانس IF مدولاسیون FM و AM به ترتیب 10.7 مگ و 455 کیلوهرتزه. این عددا یه عددای قراردادین. البته دلیل هم داره که دیگه گفتنش طولانی میشه. بهتره بری در مورد مدولاسیون ها بیشتر مطالعه کنی. در ضمن در مورد اینکه چرا دوبار فرکانس کم میشه هم باید با کارخونه صحبت کنی. معمولاً وقتی چند مرحله ای فرکانس رو کم می کنن می خوان دقت بالا بره، یا ممکنه دلایل دیگه داشته باشه که من ندونم. در هر صورت مورد خاصه.

امام در مورد اون بالا که نوشته 1kh/3kh mod هم گفتم که این یعنی یه مدولاسیون 1 تا 3 مگ توی دوپلکسر انجام میشه. برای حفظ گاردباند.

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان.
                آقا حامد و آقا محسن دستتون درد نکنه اکثر چیزهارو متوجه شدم فقط سوالم اینه که دقیقا عمل مدولاسیون که بر عکس اون نقطه DTCOUT (دمدولاسیون)هست در مادر و دستی دقیقا تو کدوم نقطه است(احتمالا بعد از 1 کیلو هست) و اگه میشه در مورد مشخصات این مدولاسیون توضیحاتی دهید.
                با تشکر. :bye

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X