اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک رد مورد کنترل یک میز cncدر 2 جهتx,y

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک رد مورد کنترل یک میز cncدر 2 جهتx,y

سلام دوستان من میخوام یک نمونه میزcnc که در ازمایشگاه داریم را در دو جهتx,yکنترل کنم.میز دارای 2 موتور سرو dc و2shaftencoderمی باشد ایا با پیاده سازی pidباavrمیشود چگونه؟ :redface: در ضمن به یک برنامهGUIجهت فرمان دادن از طریق کامپیوتر به میز نیازدارم مثلا یک مسیر دایره ای راباید دنبال کنه

پاسخ : کمک رد مورد کنترل یک میز cncدر 2 جهتx,y

سلام
    بله دوست عزیز،میشه!
    البته من زیاد راجع به سرو موتورها اطلاعات ندارم،فقط در همین حد میدونم که متناسب با پهنای پالسی که بهشون میرسه میچرخند!
    برای ارتباط با PC میشه از پورت سریال استفاده کرد،یه برنامه (به فرض توی Matlab) که یه تصویر رو بگیره و اونو تبدیل به مختصات دلخواه کنه و بعد ازلاعات رو به میکرو بده و میکرو موتورها رو به جای دلخواه هدایت کنه
    برای طراحی PID کلیت قضیه به این شکله که شما یه فرمانی میدید که موتور n مقدار بچرخه و بعد از انکودرها فیدبک میگیرید و خطا رو محاسبه میکنید و میدید به PID،تو همین قسمت سیستمهای کنترلی،قسمت کنترل موتور DC ،یه چیزهایی راجع به انکودر و PID هست،البته در قسمت دانلود سایت هم یه مقاله کامل هست!
    البته تنظیم ضرایب PID دردسر داره
    سخت افزار دستگاه کامله؟
    منظورم هم قسمتهای مکانیکی و هم مدارهای درایو هست؟
    موفق باشید
    در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
    مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

با تشکر از اقای محمدی
      بله سخت افزار نسبتا کامل است یک درایور دارم.لطفا در مورد مشکلات احتمال تنظیم ضرایب pidبیشتر توضیح بدید و اگر در مورد برنامه GUIواطلا عاتی دارید بیشتر توضیح دهید متشکرم

دیدگاه

سلام
        تنظیم ضرایب PID برای اینکه به صورت بهینه باشه(منظورم اینه که پاسخ خوبی داشته باشه) نیاز به تجربه و حوصله زیاد داره!
        البته انجوری نیست که نتونی،فقط یکم حوصله میخواد!
        والا برای برنامه کامپیوتری چیزی که الان تو ذهنم هست اینه که با Matlab یه شکل(مثلا دایره) رو به یه تعداد مربع کوچیک تقسیم کنی(متناسب با دقت موتورها)،بعد مختصات هر کدوم از این مربع ها که جزو شکل بود رو به موتورها اعلام کنه!
        من برنامه اشو ننوشتم ولی فکر نکنم خیلی مشکل باشه!
        بازهم اگه مشکلی بود در خدمتم
        در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
        مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

سلام
          اولا این رو فقط شنیدم اما نه به صورت علمی،لطفا اگه کسی میدونه به خودمم بگه،ولی تا جایی که شنیدم CNC برای دستگاههای 3 بعدی و NC برای 2 بعدی هاست،اگه اینجا 2 بعد داریم .... لطفا کسی که میدونه خودمم راهنمایی کنه

دوما هر سوالی که داشته باشی به جز مقوله کنترلی قضیه،راجع به درایور ها و برنامه نویسیش و ... می تونم کمک کنم،اما لطفا یک بار دیگه مدل موتور ها رو بررسی کنین،به احتمال زیاد توو این مدارات از STEP MOTOR استفاده میشه ،البته این فقط یک حدسه فقط محض کمک بیشتر لطفا موضوع رو دوباره چک کنین و اگه مشخصه ای(دیتا شیت نمی خوام،لااقل ولتاژها،جریان و مخصوصا نوع موتور با اطمینان) تونستی بیشتر بگی بهتره

یک کتاب دارم که راجع به ساخت CNC و تمام درایورهاش و برنامه کامپیوتریش دارم،اما بالای 50مگ حجمشه اگه وقت کنم توو rapidshare میزارم لینک میدم ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط KhepeleSibilo
            سلام
            اولا این رو فقط شنیدم اما نه به صورت علمی،لطفا اگه کسی میدونه به خودمم بگه،ولی تا جایی که شنیدم CNC برای دستگاههای 3 بعدی و NC برای 2 بعدی هاست،اگه اینجا 2 بعد داریم .... لطفا کسی که میدونه خودمم راهنمایی کنه

دوما هر سوالی که داشته باشی به جز مقوله کنترلی قضیه،راجع به درایور ها و برنامه نویسیش و ... می تونم کمک کنم،اما لطفا یک بار دیگه مدل موتور ها رو بررسی کنین،به احتمال زیاد توو این مدارات از STEP MOTOR استفاده میشه ،البته این فقط یک حدسه فقط محض کمک بیشتر لطفا موضوع رو دوباره چک کنین و اگه مشخصه ای(دیتا شیت نمی خوام،لااقل ولتاژها،جریان و مخصوصا نوع موتور با اطمینان) تونستی بیشتر بگی بهتره

یک کتاب دارم که راجع به ساخت CNC و تمام درایورهاش و برنامه کامپیوتریش دارم،اما بالای 50مگ حجمشه اگه وقت کنم توو rapidshare میزارم لینک میدم ...
            چی می گی
            Rapidshare مثل مار می مونه خط داره بده بذار تو www.4shared.com
            باهال تره

دیدگاه

با تشکر از دوستان از step motorاستفاده نمیشه.اطلاعات کامل تری از موتور را عرض میکنم.لطفا فایل در مورد cnc را در دسترس ما قرار دهید.ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X