اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار چشمک زن برای 900 عدد ال ای دی در 3 گروه 300

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار چشمک زن برای 900 عدد ال ای دی در 3 گروه 300

سلام
    با تشکر از مهندسین و اعضای گل انجمن محترم
    من میخواستم یه مدار چشمک زن بسازم که 2 یا سه گروه از ال ال دی ها که تو هر گروه 300 تا ال ای دی استفاده شده رو در حالت چشمک زن قرار بدم.این ریسه های ال ای دی دور ویترین یه مغازه کشیده شدن.یه مدار چشمک زن میخوام که حالت کلید برقی باشه ینی چشمک زن به کلید دستور بده ولی بی سرو صدا باشه منظورم اینه که از رله استفاده نشه که سرو صداش اذیت کنه.من یه مدار کلید برقی که فکر کنم از اپتو کوپلر و ترایاک استفاده شده داشتم میشه یه جوری مثلا خروجی چشمک زنو به گیت سه سری کلید برقی داد که هر کلید 300 تا ال ای دی رو قط و وصل کنه.و اگه چشمک زن تایمر قابل تنظیم داشه باشه خیلی عالی می شه. راستی ال ای دی ها با ولتاژ 12 ولت کار می کنن از اعضای محترم سایت خواهش می کنم که منو راهنمایی بفرمایند.من چند وقته از الکترونیک فاصله گرفتم می خوام بازم شروع کنم به یادگیری البته به برکت وجود اساتید و ای سایت بسیار عالی.شاگرد تک تک شما هستم

پاسخ : مدار چشمک زن برای 900 عدد ال ای دی در 3 گروه 300

راستی نمی خوام از میکرو استفاده کنم

دیدگاه

LED با جریان DC کار میکنه و از طرفی هم میفرمایید با 12 ولت روشن میشند. پس باید دور ترایاک رو خط بکشی.
      میفرمایید، توی دسته دو یا سه تایی روشن بشند، این میشه یه فلاشر دو کاناله در حد کیتهای بچه مهد کودکیا که فقط باید خروجیشو تقویت کرد. با ترانزیستور نه با ترایاک یا تریستور.
      چون با میکرو نمیخوای، اگه به فلاشر دو کانال راضی هستی، بگو تا بریم جلو ! :smile:

دیدگاه

بله دقیقا ، یه مدار چشمک زن لازم دارم که خروجیش به کلید برقی فرمان بده تا دو گروه ال ای دی 300 تایی رم روشن خاموش کنه با تایمر قابل تنظیم؛البته اگه هم قابل تنظیم نباشه زیاد مهم نیست.خیلی ممنونم.دستون درد نکنه.

دیدگاه

میتونی از آیسی 4017 استفاده بکنی. کانالهای خروجی رو میتونی تا 10 کانال هم گسترش بدی. البته اگه خواستی کانالها رو با استفاده از پایه reset کمتر هم میتونی بگیری. یعنی با استفاده از همین 4017 از 1 تا 10 کاناله میتونی درست کنی. برای تولید پالس هم از 555 استفاده کن . با این ترتیب سرعت چشمک زدن رو از کسری از ثانیه تا دقیقه ها میتونی تنظیم کنی.
          زمان تحصیل، من با استفاده از این آیسی ها حالت پاندولی هم درست کرده بودم.

دیدگاه

سلام
            جناب aminfafa اگر درست متوجه شده باشم شما از یک پکیج شامل تعدادی led به همراه یک مقاومت محدود کننده جریان استفاده می کنید برای تعیین توان و ولتاژ منبع تغذیه مورد نیازتون لازمه که جریان مصرفی یکی از این پکیجها رو با اسفاده از منبع ولتاژ دقیقی مثل تغذیه مثبت 12 ولت رایانه شخصی اندازه گیری کنید .
            توان منبع مناسب برای شما از حاصلضرب تعداد این پکیجها در جریان اندازه گیری شده بدست میاد. که با فرض 10ma برای تعداد 900 برابر خواهد بود با
            900*0.010*12 = 108 وات oo:

اهمیت این موضوع اینجاست که با تغییر ولتاژ تغذیه LED ها رفتار جریانی بسیار متفاوتی رو نشون میدن و ممکنه جریان مصرفی هر ماژول تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کنه و تمام مدار راه انداز و منبع تغذیه شما به شدت تحت فشار قرار بگیره.

پیشنهاد بنده استفاده از ترانزیستورهای TIP122 با 5A جریان و یا TIP142 با 10A جریان با هیت سینک مناسب هست.
            تمام LED هارو در 10 شاخه به صورت موازی قرا بدید و کلکتور هر 10 عدد TIP رو به تغذیه مثبت(بهتره بین 13.5 تا 15 ولت باشه) و بیس هر کدوم از اونها رو توسط مقاومت های حدود 330 اهم به خروجی شمارنده 4017 متصل کنید (تغذیه 4017 بهتره که رگوله و در حدود 12 تا 13.5 ولت باشه) و امیتر هر کدوم از TIP ها رو به یکی از شاخه های 90 تایی متصل کنیدو در ادامه همون طور که جناب feredi اشاره کردند از یک 555 برای تولید نوسان لازم استفاده کنید.
            به نظر میرسه برای هر شاخه یک عدد TIP122 کافی هست چون جریان هر شاخه با 90 LED در حدود 1A پیش بینی میشه و حرارت این ترانزیستورها به کمک هیت سینک نه چندان بزرگ و یک عدد فن متوسط رایج در رایانه ها قابل کنترل هست. :read:

شاید یک پاور رایانه با قابلیت جریاندهی حدود 15 آمپر در تغذیه 12 ولتش بهترین گزینه باشه چون مجهز به فن هم هست و ترانزیستورهای شما رو هم کمی خنک نگه میداره و در مقابل هزینه و دردسر ترانسفورماتورها و یکسوسازی و صافی و البته ولتاز تثبیت نشده خروجی بسیار عالی به نظر میرسه. :nerd:

به امید موفقیت شما.

موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

خیلی ممنون از راهنماییتون.شاید اگه رشتم الکترونیک بود حرفاتونو رو هوا می گرفتمو فوری مدارشو می ساختم .متاسفانه رشته من برق قدرت هست و در حد ابتدایی الکترونیک خوندیم و مطالبو در حالت لفظی متوجه نمی شم.من پاور یه کامپیوتر رو دستکاری کردم و الان 12 و 5و 3.3 رو دارم و به عنوان منبع تغذیه دارم استفاده میکنم .ال ای دی ها دقیقان 900 تا نیست من حالت ماگزیمم و توسعه در آینده رو در نظر گرفتم.هر سه ال ای دی با یه مقاومت 220 اهم سری شده تا با ولتاژ 12 ولت کار کنه.ولتاژ منبع تغذه هم قابل قبول در محدوده 12.2 الی 11.89 . اگه ممکنه این توضیح بیشتری بدین . در مورد 555 یه کم شنیدم ای سی تایمر یا همون مولد پالس هست .ولی ای سی 4017 نمیدونم چه شکلی هست وکارش چیه و واییرینگش چه جوری.اگه براتون زحمتی نیست می نقشه مدارو برام بزارین یا یه جوری ابتداییتر توضیح بدین.در ضمن من پارسال یه سوال در مورد کلید برقی با فرمان میکرو پرسیدم یکی از دوستان در سایت یه مدار خیلی ساده که توش از اپتو کوپلرو تریاک بود پیشنهاد داد ولی نقشش و گم کردم می شه خروجی چشمک زنو داد به ای مدار که عرض کردم.دست گلتون در نکنه و بسیار متشکرم

دیدگاه

پارسال یه سوال در مورد کلید برقی با فرمان میکرو پرسیدم یکی از دوستان در سایت یه مدار خیلی ساده که توش از اپتو کوپلرو تریاک بود پیشنهاد داد ولی نقشش و گم کردم می شه خروجی چشمک زنو داد به ای مدار که عرض کردم.
                حرف گوش نمیکنی دیگه!
                توی پست اولم گفتم، LED با جریان DC کار میکنه و شما نمیتونی این جریان رو با ترایاک قطع و وصل کنی!
                ببینم این دفعه توجه میکنی یا نه؟
                برای اینکه خیالت راحت بشه من اون نقشه رو که گم کردی ، میذارم!

ولی باز میگم ترایاک به درد شما نمیخوره!!!
                خروجی مدار شما باید با ترانزیستور راه اندازی بشه.

چند تا راه وجود داره تا مصرف رو پایین بیاریم تا به منبع تغذیه خیلی قوی احتیاج نباشه و کار به منبع تغذیه کامپیوتر نکشه.
                یه راهش اینه که کانالهای فلاشر رو بیشتر از دوتا بگیری. با این کار با این که تمام LED هات روشن میشوند ولی چون همشون همزمان روشن نمیشوند در نتیجه مقدار جریان مصرفی کمتر خواهد بود.
                راههای دیگه هم وجود داره ولی اگه ببینم به حرفهام توجه کردی اونها رو بعدا میگم.
                در مورد 4017 هم میتونم بگم یه شمارنده از یک تا ده هست.
                با یه سرچ ساده مدار هر دو آیسی رو میتونی بدست بیاری.
                ولی اگه نتونستی اونا رو هم ، میذارم.

دیدگاه

بازم ممنونم آقای مهندس فردی
                  از نظر منبع تغذیه مشکلی نیست من دیگه براش یه پاور دست دوم گرفتم.ولی اگه راه کم مصرفش رو هم بلد باشم بالا خره به دردم خواهد خورد.و دستتون درد نکنه همون مداری بود که گمش کرده بودم.این دفه یه بروشر درست میکنم از مدارا ته گم نشن.من که دیگه شرمنده محبتاتون شدم اگه ممکنه مدار هر دو تاشونو بذارین .بازم ممنونم.من فعلا 400تا ال ای دی رو وصل کردم به صورت ساده و ثابت روشن هستند با نو قابل قبول .ولی در اینده احتمالا بشه 500 600 به خاطر این میگم دوباره در آینده مدارو عوض نکنم.راستی من نمی دونستم با ترایاک نمیشه و الا پافشاری نمی کردم برا مدارش فکر میکرم ترایاک مثل یه کلیده.دیتا شیت آی سی هارو دانلود کردم ولی راستشو بخوایین انگلیسیم ضعیفه.منتظر راهنماییتون هستم.

دیدگاه

فکر میکرم ترایاک مثل یه کلیده.
                    درست فکر کردی! ولی برای جریانهای AC
                    LED با جریان DC کار میکنه. پس نمیشه از ترایاک استفاده کرد.
                    و باز هم برای اینکه خیالت راحت بشه، اگه ترایاک استفاده بشه، با اولین فرمان، LED ها روشن میشوند و همونجور روشن میمونند. حتی اگه فرمان هم قطع بشه باز هم روشن خواهند بود.
                    در مورد نقشه هم اگه دوستان دیگه نذاشتند ، در اولین فرصت براتون رسم میکنم.

دیدگاه

ممنونم.من منتظر راهنمایتون هستم

دیدگاه

دایی feredi کاملا درست گفتند که باتریاک نمیشه بار DCآ‌ را کنترل کرد.
                        اما فکر کنم فراموش کردن که میشه یه پل دیود به بار وصل کرد و با تریاک روشن و خاموشش کرد.
                        راه دیگه اینه که برق شهر رو با یه پل دیود و خازن DC کنیم و با ترانزیستور معمولا یا ماسفت خاموش و روشنش کنیم.
                        اگه ولتاژ هر LED تقریبا 2 ولت باشه باید 300 تا LED رو به دو گروه 150 تایی تقسیم کنیم. ایندو گروه باید باهم موازی بشن.
                        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام. اگه فقط مشکل شما در نحوه سوئیچ کردن هستش نقشه یه مدار آمپلیفایر رو واستون گذاشتم. ورودی مدار هم TTL هستش هم CMOS و هر نوع مدار سوئیچر یا اسیلاتوری رو میشه بهش وصل کرد. LEDها رو به جای RL بذارید. این مدار میتونه تا 23 آمپر رو سوئیچ کنه اما واسه سوئیچ این جریان حتما هیت سینک مناسب بهش وصل کنید. اگه LED ها پاور یک وات هستند در ولتاژ 12 ولت می تونید 157 تا LED رو بطور ماتریسی بهش وصل کنید اما اگه LEDها معمولی هستند یعنی 50 میلی وات، می تونید 2300 تا LED رو سوئیچ کنید.
                          لینک عکس اینه:
                          http://www.4shared.com/photo/a7k9IGha/1_online.html

دیدگاه

با سلام و تشکر از همه دوستان.من بیانم خیلی ضعیف هست از همتون عذر خواهی می کنم.
                            یکم بیشتر توضیح میدم.
                            من قصد دارم یه مدار جمع وجور که به ولتاژ 12 ولت کار کنه منبع من پاور کامپیوتر هست و آماده تغذیه مدار هست یعنی منبع تغذیم حله .حال من 12 ولت رو دارم و مدار ال ای دیم هم آمادس و با 12 ولت در حد قابل قبول روشن می شه و مشکلی هم نیست و یه باس بار 12 ولتی دو طرف نوار ال ایدی رو گرفته و هر سه ال ای دی با یه مقاومت 180 اهم سری شده و به دو طرف باس بار لحیم شده که میشه به راحتی طول ریسه رو افزایش داد الان هم دور تا دور حاشیه رو چسبوندم و چراغا در حالت ثابت رو شنن می خوام یه جلوه متحرک بهش بدم مثلا با چشمک ردن توجه رهگذر هارو بهش جلب کنم درست کنم و به ویترین یه مغازه محض رکس نور که چند گروه ریسه ال ایدی رو که هر واحدش 24 تا ال ای دی هست و 3 تا 3تا هم میشه بهش ال ایدی اضافه کرد، تو حاشیه ویترین روشن خاموش کنه و چون بعد یه مدت این آهنگ چشمک زدن یکنواخت میشه میخوم جوری باشه که هرچند وقت یه بار صاحب مغازه یه ولوم ساده رو بچرخونه و سرعت چشمک زدنش تغییر کنه اگه بشه با مدارات آنالوگ اگه نه که با میکرو .من میخواستم ای تی مگا 32 مو الکی آتیش نزنم ولی مثل این که سخت تر میشه.
                            در ضمن نمی تونم به 220 ولت وصلش کنم چون ایمنی به خطر می افته و ال ای دی ها رو چند تا تیکه بلند مدار چاپی و کم عرض حالت نواری سوار شدن و نمی خوام هزینه عایق بندیم بره بالا و پشتشو فقط با چسب کاغذی پوشوندم اگه بلد بودم عکسش هم می زاشتم و نمیخوام داخل لوله های نئونی جا سازی کنم .مشکل منم ترایاک نیست به ترایاک هم گیر نمیدم حالا هر چی اساتید سلاح بدونن در کل یه مدار ترو تمیز با کارایی عالی می خوام که هزینش هم خیلی بالا نباشه در حد متوسط که ارزون تر از نئون در بیاد.میتونم کلشو سه گروه کنم مثلا 600 تا ال ایدی 200 تا 200 تا هر چند تا که دوست دارم.فقط مشکلم حالت چشمک رن با زمان قابل تنظیم برای سه گروه مصرف کننده با آمپراژی که به المان هام آسیبی نزنه.ببخشد سرتونو درد آوردم و ممنونم

دیدگاه

این هم مداری که قولشو داده بودم.
                              کل قطعاتش هزار تومان هم نمیشه!

از تمام 10 کانال خروجی استفاده شده است.
                              اول پایه 3 روشن میشه بعد پایه 2 روشن میشه و پایه 3 خاموش میشه، بعد پایه 4 روشن میشه و پایه 2 خاموش میشه و . . .
                              یعنی طبق شکل، خروجیها از پایین به بالا به ترتیب روشن و خاموش میشوند.
                              پایه شماره 15 کارش reset هست و موقعی به کار میاد که شما کمتر از 10کانال،آ‌ بخواهید.
                              سرعت چشمک زدن با ولوم 10 کیلو تنظیم میشه.
                              شما فعلا این مدار رو به همین شکل بساز! تا خیالمون از بابت سیم بندی راحت بشه، بعد خروجی ها رو برای توانهای بالا ، تقویت میکنیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X