ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 25
    2008/12/30
    23
    1

مدار چشمک زن برای 900 عدد ال ای دی در 3 گروه 300

سلام
    با تشکر از مهندسین و اعضای گل انجمن محترم
    من میخواستم یه مدار چشمک زن بسازم که 2 یا سه گروه از ال ال دی ها که تو هر گروه 300 تا ال ای دی استفاده شده رو در حالت چشمک زن قرار بدم.این ریسه های ال ای دی دور ویترین یه مغازه کشیده شدن.یه مدار چشمک زن میخوام که حالت کلید برقی باشه ینی چشمک زن به کلید دستور بده ولی بی سرو صدا باشه منظورم اینه که از رله استفاده نشه که سرو صداش اذیت کنه.من یه مدار کلید برقی که فکر کنم از اپتو کوپلر و ترایاک استفاده شده داشتم میشه یه جوری مثلا خروجی چشمک زنو به گیت سه سری کلید برقی داد که هر کلید 300 تا ال ای دی رو قط و وصل کنه.و اگه چشمک زن تایمر قابل تنظیم داشه باشه خیلی عالی می شه. راستی ال ای دی ها با ولتاژ 12 ولت کار می کنن از اعضای محترم سایت خواهش می کنم که منو راهنمایی بفرمایند.من چند وقته از الکترونیک فاصله گرفتم می خوام بازم شروع کنم به یادگیری البته به برکت وجود اساتید و ای سایت بسیار عالی.شاگرد تک تک شما هستم
    2008/12/30
    23
    1

پاسخ : مدار چشمک زن برای 900 عدد ال ای دی در 3 گروه 300

راستی نمی خوام از میکرو استفاده کنم
    2008/01/31
    459
    4

LED با جريان DC كار ميكنه و از طرفي هم ميفرماييد با 12 ولت روشن ميشند. پس بايد دور تراياك رو خط بكشي.
    ميفرماييد، توي دسته دو يا سه تايي روشن بشند، اين ميشه يه فلاشر دو كاناله در حد كيتهاي بچه مهد كودكيا كه فقط بايد خروجيشو تقويت كرد. با ترانزيستور نه با تراياك يا تريستور.
    چون با ميكرو نميخواي، اگه به فلاشر دو كانال راضي هستي، بگو تا بريم جلو ! :smile:
    2008/12/30
    23
    1

بله دقیقا ، یه مدار چشمک زن لازم دارم که خروجیش به کلید برقی فرمان بده تا دو گروه ال ای دی 300 تایی رم روشن خاموش کنه با تایمر قابل تنظیم؛البته اگه هم قابل تنظیم نباشه زیاد مهم نیست.خیلی ممنونم.دستون درد نکنه.
    2008/01/31
    459
    4

ميتوني از آيسي 4017 استفاده بكني. كانالهاي خروجي رو ميتوني تا 10 كانال هم گسترش بدي. البته اگه خواستي كانالها رو با استفاده از پايه reset كمتر هم ميتوني بگيري. يعني با استفاده از همين 4017 از 1 تا 10 كاناله ميتوني درست كني. براي توليد پالس هم از 555 استفاده كن . با اين ترتيب سرعت چشمك زدن رو از كسري از ثانيه تا دقيقه ها ميتوني تنظيم كني.
    زمان تحصيل، من با استفاده از اين آيسي ها حالت پاندولي هم درست كرده بودم.
    2008/08/01
    تهران
    305
    44

سلام
    جناب aminfafa اگر درست متوجه شده باشم شما از یک پکیج شامل تعدادی led به همراه یک مقاومت محدود کننده جریان استفاده می کنید برای تعیین توان و ولتاژ منبع تغذیه مورد نیازتون لازمه که جریان مصرفی یکی از این پکیجها رو با اسفاده از منبع ولتاژ دقیقی مثل تغذیه مثبت 12 ولت رایانه شخصی اندازه گیری کنید .
    توان منبع مناسب برای شما از حاصلضرب تعداد این پکیجها در جریان اندازه گیری شده بدست میاد. که با فرض 10ma برای تعداد 900 برابر خواهد بود با
    900*0.010*12 = 108 وات oo:

اهمیت این موضوع اینجاست که با تغییر ولتاژ تغذیه LED ها رفتار جریانی بسیار متفاوتی رو نشون میدن و ممکنه جریان مصرفی هر ماژول تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کنه و تمام مدار راه انداز و منبع تغذیه شما به شدت تحت فشار قرار بگیره.

پیشنهاد بنده استفاده از ترانزیستورهای TIP122 با 5A جریان و یا TIP142 با 10A جریان با هیت سینک مناسب هست.
    تمام LED هارو در 10 شاخه به صورت موازی قرا بدید و کلکتور هر 10 عدد TIP رو به تغذیه مثبت(بهتره بین 13.5 تا 15 ولت باشه) و بیس هر کدوم از اونها رو توسط مقاومت های حدود 330 اهم به خروجی شمارنده 4017 متصل کنید (تغذیه 4017 بهتره که رگوله و در حدود 12 تا 13.5 ولت باشه) و امیتر هر کدوم از TIP ها رو به یکی از شاخه های 90 تایی متصل کنیدو در ادامه همون طور که جناب feredi اشاره کردند از یک 555 برای تولید نوسان لازم استفاده کنید.
    به نظر میرسه برای هر شاخه یک عدد TIP122 کافی هست چون جریان هر شاخه با 90 LED در حدود 1A پیش بینی میشه و حرارت این ترانزیستورها به کمک هیت سینک نه چندان بزرگ و یک عدد فن متوسط رایج در رایانه ها قابل کنترل هست. :read:

شاید یک پاور رایانه با قابلیت جریاندهی حدود 15 آمپر در تغذیه 12 ولتش بهترین گزینه باشه چون مجهز به فن هم هست و ترانزیستورهای شما رو هم کمی خنک نگه میداره و در مقابل هزینه و دردسر ترانسفورماتورها و یکسوسازی و صافی و البته ولتاز تثبیت نشده خروجی بسیار عالی به نظر میرسه. :nerd:

به امید موفقیت شما.

موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********
    2008/12/30
    23
    1

خیلی ممنون از راهنماییتون.شاید اگه رشتم الکترونیک بود حرفاتونو رو هوا می گرفتمو فوری مدارشو می ساختم .متاسفانه رشته من برق قدرت هست و در حد ابتدایی الکترونیک خوندیم و مطالبو در حالت لفظی متوجه نمی شم.من پاور یه کامپیوتر رو دستکاری کردم و الان 12 و 5و 3.3 رو دارم و به عنوان منبع تغذیه دارم استفاده میکنم .ال ای دی ها دقیقان 900 تا نیست من حالت ماگزیمم و توسعه در آینده رو در نظر گرفتم.هر سه ال ای دی با یه مقاومت 220 اهم سری شده تا با ولتاژ 12 ولت کار کنه.ولتاژ منبع تغذه هم قابل قبول در محدوده 12.2 الی 11.89 . اگه ممکنه این توضیح بیشتری بدین . در مورد 555 یه کم شنیدم ای سی تایمر یا همون مولد پالس هست .ولی ای سی 4017 نمیدونم چه شکلی هست وکارش چیه و واییرینگش چه جوری.اگه براتون زحمتی نیست می نقشه مدارو برام بزارین یا یه جوری ابتداییتر توضیح بدین.در ضمن من پارسال یه سوال در مورد کلید برقی با فرمان میکرو پرسیدم یکی از دوستان در سایت یه مدار خیلی ساده که توش از اپتو کوپلرو تریاک بود پیشنهاد داد ولی نقشش و گم کردم می شه خروجی چشمک زنو داد به ای مدار که عرض کردم.دست گلتون در نکنه و بسیار متشکرم
    2008/01/31
    459
    4

پارسال یه سوال در مورد کلید برقی با فرمان میکرو پرسیدم یکی از دوستان در سایت یه مدار خیلی ساده که توش از اپتو کوپلرو تریاک بود پیشنهاد داد ولی نقشش و گم کردم می شه خروجی چشمک زنو داد به ای مدار که عرض کردم.
    حرف گوش نميكني ديگه!
    توي پست اولم گفتم، LED با جريان DC كار ميكنه و شما نميتوني اين جريان رو با تراياك قطع و وصل كني!
    ببينم اين دفعه توجه ميكني يا نه؟
    براي اينكه خيالت راحت بشه من اون نقشه رو كه گم كردي ، ميذارم!

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

ولي باز ميگم تراياك به درد شما نميخوره!!!
    خروجي مدار شما بايد با ترانزيستور راه اندازي بشه.

چند تا راه وجود داره تا مصرف رو پايين بياريم تا به منبع تغذيه خيلي قوي احتياج نباشه و كار به منبع تغذيه كامپيوتر نكشه.
    يه راهش اينه كه كانالهاي فلاشر رو بيشتر از دوتا بگيري. با اين كار با اين كه تمام LED هات روشن ميشوند ولي چون همشون همزمان روشن نميشوند در نتيجه مقدار جريان مصرفي كمتر خواهد بود.
    راههاي ديگه هم وجود داره ولي اگه ببينم به حرفهام توجه كردي اونها رو بعدا ميگم.
    در مورد 4017 هم ميتونم بگم يه شمارنده از يك تا ده هست.
    با يه سرچ ساده مدار هر دو آيسي رو ميتوني بدست بياري.
    ولي اگه نتونستي اونا رو هم ، ميذارم.
    2008/12/30
    23
    1

بازم ممنونم آقای مهندس فردی
    از نظر منبع تغذیه مشکلی نیست من دیگه براش یه پاور دست دوم گرفتم.ولی اگه راه کم مصرفش رو هم بلد باشم بالا خره به دردم خواهد خورد.و دستتون درد نکنه همون مداری بود که گمش کرده بودم.این دفه یه بروشر درست میکنم از مدارا ته گم نشن.من که دیگه شرمنده محبتاتون شدم اگه ممکنه مدار هر دو تاشونو بذارین .بازم ممنونم.من فعلا 400تا ال ای دی رو وصل کردم به صورت ساده و ثابت روشن هستند با نو قابل قبول .ولی در اینده احتمالا بشه 500 600 به خاطر این میگم دوباره در آینده مدارو عوض نکنم.راستی من نمی دونستم با ترایاک نمیشه و الا پافشاری نمی کردم برا مدارش فکر میکرم ترایاک مثل یه کلیده.دیتا شیت آی سی هارو دانلود کردم ولی راستشو بخوایین انگلیسیم ضعیفه.منتظر راهنماییتون هستم.
    2008/01/31
    459
    4

فکر میکرم ترایاک مثل یه کلیده.
    درست فكر كردي! ولي براي جريانهاي AC
    LED با جريان DC كار ميكنه. پس نميشه از تراياك استفاده كرد.
    و باز هم براي اينكه خيالت راحت بشه، اگه تراياك استفاده بشه، با اولين فرمان، LED ها روشن ميشوند و همونجور روشن ميمونند. حتي اگه فرمان هم قطع بشه باز هم روشن خواهند بود.
    در مورد نقشه هم اگه دوستان ديگه نذاشتند ، در اولين فرصت براتون رسم ميكنم.
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 25