اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونه دور موتور DC را کمتر کنم؟ توروخدا راهنمایی کنید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونه دور موتور DC را کمتر کنم؟ توروخدا راهنمایی کنید

سلام توروخدا راهنمایی کنید

من میآ‌خوام دور موتور فن کولر (دو تکه- قسمت داخلی) رو کم کنم. دورش حتی روی حالت کم به اندازهآ‌ی کافی کم نیست. میآ‌خوام کلا هر سه حالتش رو کمتر کنم.
    یه موتور کوچیکه اندازه کف دست. روی پلاک بدنهآ‌ی موتور نوشته: 8P 30W DC-280~340V
    یه برد الکترونیکی داخل پوستهآ‌ی موتور کار گذاشته شده. با آیآ‌سی و اینها. فکر کنم کارش تنظیم ولتاژ مستقیم واسه سه حالت کم و متوسط و زیاد باشه.

سه تا سیم از روی برد به خود سیمآ‌پیچ موتور لحیم شده. به ترتیب کنارشون نوشته شده:
    A (MU)
    B (MV)
    C (MW)
    اینا یعنی چی؟
    سادهآ‌ترین روش واسه اینکه کلا دور موتور رو کمتر (مثلا نصف) کنم چیه؟
    اگه یه مقاومت مشخص ببندم به دوسر یکی از این سه نقطه، جواب میده؟ چه مقاومتی؟
    یا فقط باید به فکر مبدل ولتاژ DC باشم؟ پیشاپیش ازتون بیآ‌نهایت ممنونم.

پاسخ : چگونه دور موتور DC را کمتر کنم؟ توروخدا راهنمایی کنید

سلام دوست عزیز
    این جور که شما نوشتین سخته که نوع موتور مشخص شه.به احتمال زیاد موتور فن شما dc نیست.بلکه یه موتور Ac از نوع سه فازه که استاتورش از سیم پیچه سه فاز تشکیل شده(mu mv mw)و میدان دوار موتور را فراهم می کنه و روتورش یه آهن ربا داِییم که حول میدان دوار می چرخه.مانند فن کامپوتر ها که استاتورش برقه ACبه صورت دو سیمه استفاده می کنه, چون کلکتور نداره.

راجبه سوال بعدی اون کیته ماننددرایور موتور عمل می کنه یعنی dc رو بهAc سه فازه واز تریق کم و زیاد کردن ولتاژ وفرکانس خروجی دور را کنترل می کنه.
    اگه می خوای کاری بکنین حتما به مغازهای برق صنعتی و یاالکنرونیک صنعتی لاله زار سر بزنین و بی گدار آب نزنین وگرنه موتوره فنتون می سوزه!

دیدگاه

پاسخ : چگونه دور موتور DC را کمتر کنم؟ توروخدا راهنمایی کنید

باسلام- نوع کولر؟این فن کولر احتمالا برای چه چیزی ساخته شده چون سیتم برق ما متناوب بافرکانس50هرتز است وچون موتورفن کولر القایی تکفازه است و فرکانس لازمه برای گردش رتور ان لازم است.چون هزینه کمتری نسبت به تبدیل و مصرف dcدارد.برای آن برد چند حالت وجود داره
      1-یادرایو :که اگر درایوباشه باید دوراین موتوررا از یک دورتا دورنامی کنترل کنه-درصورتی که روی برد الکتریکی کی بورد وجود داشته باشد شکی نیست که درایو است وبرای همین منظور به کار رفته است.
      2-یکسو سازکنترل شده است:برای تامین جریان و میدان تحریک بری قطبها دراین حالت 4سیم به برد برد لحیم شده است که اگر اینگونه باشد بردیکسو سازپل است و جهت تامین جریان dcبرای تحریک قطبها به کار رفته است
      3-موتور به صورت dcکار میکند:یعنی یونیورسال است.دراین صورت وهمان طور که میدانید این موتور هم میتواند به صورت متناوب کار کند وهم به صورت مستقیم که درحالت مستقیم یاdcدوربیشتری نسبت به حالتacدارد
      در سمت بعدی سوال سه سر سیم پیچ ازبرد به سیم پیچ موتور وصل شده که باید این طورگفت؟اگر یک ماشین کوچک اسباب بازی (آرمیچر)را نگاه کنیم به ساختمان داخلی ان قطبهاش را مشاهده خواهید کرد که از نوع داءم هست وبر روی خود ارمیچیر(روتور)سیم پیچ هایی را مشاهده می کنید اگرکمی دقت کنی میفهمی که ان ماشین کوچیک سیم پیچ روتورش سه فاز پیچیده شده اما از نظر سر بندی طوری بهم بستن که ولتاژتکفازه در ان جمع بشه ودرنهایت دوسر از ماشین بیرون می اید شاید این احتمال هم وجود داشته باشد اندیسA-B-Cنشان دهنده سه سر سیم پیچ ها باشدکه خیلی ضعیف است پس نتجه اینه که موتوربشتر به همون گزینه سه یعنی یونیورسال بودنش بر میگردد. وراه تنظیم کردن دور این موتور تنظیم ولتاژان است.این موتورتحمل بارداری را ندارد.اگربه این صورت باشد بهتر درمورد این موتور تحقیق کنید منبع کتاب چاپ من وکتاب پی سی سن.
      در اين دنيا فقط محال،محال است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X