اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

*** شروع کار با GPS (بحث ها و سوالات پایه ای)

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

*** شروع کار با GPS (بحث ها و سوالات پایه ای)

با سلام خدمت اساتید گرام!
    داخل دیتاشیت ماژول های GPS به یه سری عبارات و اصطلاحات برخوردم که میخواستم دقیقا بدونم چین؟
    1- دو نوع پروتوکل NMEA, UBX چی هسستن و فرقشون چیه؟
    2- Baudrate چیه؟ (آیا همون نرخ اطلاعات در ثانیه هست که توسط ماژول گرفته میشه؟)
    -3 ارتباط UART و فرقش با USART چیه؟
    -4 Hot Start , Warm Start , Cold Start , aided Start , reaquisition چیه ؟
    5-Timing Accuracy یعنی چی؟
    6-Velocity حداکثرسرعتیه که ماژول میتونه بسنجه؟ مثلا 515m/s
    7- Vibration , Shock رو هم اگه توضیح بدید که دیگه عالی میشه
    8- مهم: ماژولهایی با دقت مسافت سنجی کمتر از یک متر هم تو بازار ایران هستن؟تا چه دقتی هست؟ مدل و قیمتشون چطوره؟؟
    9- از ماژول های GPS موجود میشه برای مساحت سنجی (مثلا مساحت یه زمین کشاورزی)استفاده کرد؟(دقت کافی رو دارن؟)
    ببخشید اگه سوالام یکم زیاد و مبتدیانه بود
    - راستی من قبلا با میکرو کار کردم، البته با codevision برنامه مینویسم و با بسکام هیچ آشنایی ندارم،تجربه کار با GPS و ارتباط سریال رو هم نداشتم. اگه کسی قبلا(ویا جدیدا) روی برنامه نویسی ماژول GPS کار کرده، خیلی خوشحال میشم منو از تجربیات و راهنماییهاش دریغ نکنه ، و یا حتی منبعی در این زمینه معرفی کنید هم عالی میشه(البته هر چی جدیدتر باشه به نظرم بهتره)
    با تشکر...
    اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

پاسخ : *** شروع کار با GPS (بحث ها و سوالات پایه ای)

1- پروتکل NMEA رو تقریبا همه تولید کنندگان ساپورت میکنن اما UBX مخصوص شرکت ublox هست و بدرد تولیدات این شرکت مثل LEA5H میخوره فقط.
    2- باود ریت همون نرخ ارسال بیت های داده در ثانیه هست
    3- ارتباط usart ارتباط سنکرون رو هم پشتیبانی میکنه که در مورد گیرنده های GPS در ایران استفاده نمیشه
    4- کلد استارت روشن شدن بدون داشتن موقعیت قبلیه. وارم استارت اینه که گیرنده موقعیت قبلی خودش رو میدونه ولی برای لحظاتی خودش رو گم میکنه
    5- گیرنده های GPS زمان رو به وقت گرینویچ میدن که خطای این زمان همین timing accuracy هست
    6- ماکزیمم سرعتی که گیرنده GPS میتونه سنس کنه هست (که محدودیت اعمالی از طرف وزارت دفاع آمریکاست!)
    7- شوک و ویبره مربوط به تست های شرایط محیطی گیرنده هست و ماکزیمم مقدار قابل قبول برای گیرنده رو مشخص میکنه
    8- نمیدونم
    9-دقت نمونه های تجاری در بهترین حالت 5 متر هست. بدردت میخوره؟!
    برای راحتی یه ماژول GT720 بخر و مستقیم وصلش کن به کامپیوتر

دیدگاه

سلام به همه دوستان .
      خواهش میکنم ... خواهش میکنم یکی پیدا شه و یه پست ایجاد شده رو کامل تمومش کنه بره . :angry:
      والا ما هرچی توی این سایت گشتیم تا یه پست کامل و کار راه انداز درباره GPS پیدا کنیم همش به تبریک و تحسین برخوردیم . یا اینکه فقط در مورد فروشگاه و منبع GPS بحث شده بود . اگه قراره تبریک و تحسین بگین لطفا توی پیغام های خصوصی مطرحش کنید .

خواهش میکنم بار علمی پست ها و تاپیک ها رو پایین نیارین .

لطفا منو ببخشید که در تاپیک انتقاد کردم . :rolleyes:

اگه کسی یا کسانی هستند که می تونن این بحث GPS رو حل و فصل کنند ، خواهش میکنم تا دست به کار بشن و ما رو سردر گم نزارن .
      من به امید این سایت رفتم و یه ماژول GT720 خریدم و اومدم تا شروع کنم دیدم که با خوندن دیگر پست ها به جایی نمی رسم .

به امید راه اندازی یه ماژول GPS ... خدا حافظ :bye
      چه دعايي کنمت بهتر از آن که خدا پنجره باز اتاقت باشد ...

دیدگاه

در اصل پروژه پایانی من (رشته برق-کنترل،مقطع کارشناسی)کار با یه ماژول GPS و اتصال اون به میکرو (احتمالا mega16) و استخراج و نمایش اطلاعاتی از قبیل سرعت،شتاب،طول و عرض جغرافیایی و... می باشد.
        که البته خودم به مبحث جی پی اس بسیار علاقه مند شدم و می خوام خارج از پروژه کارای دیگه ای هم باهاش بکنم، حالا پیشنهاد شما برای خرید یه جی پی اس خوب و با کیفیت که قیمتش هم مثلا زیر60هزار باشه چیه؟
        اگه مدل و قیمت روز دستگاه و لوازم جانبی مورد نیازش رو برام بگید عالی میشه.
        ممنون...

دیدگاه

ماژول GT720 رو بیرون از اتاق در فضای باز فقط کافیه که با ولتاژ 5 ولت تغذیه ش کنی
          اونوقت خروجی TX RS232 اونو وصل کن به پورت com کامپیوترت و با یه نرم افزار مثل hyper terminal یا همین code vision خروجی اونو که با پروتکل NMEA هست ببین خودت همه چی دستت میاد. ولا از این راحت تر دیگه نمیشه

دیدگاه

من خودم GT720 گرفتم خیلی باهاله :wow: داخلش یه باتری داره که در صورت قطع تغذیه مختصات آخرین نقطه رو حفظ می کنه و توی دفعات بعدی خیلی سریع شروع به کار می کنه . زیر سقف برای دفعه اول بالای 2 دقیقه طول میکشه و در صورتی که برای دفعه بعد تغییر مکانش ندی زیر 7 ثانیه جواب میده . :nice:
            آنتنه سرامیکی داره و فقط از سه تا پایش استفاده میکنی . VCC , Gnd , TX
            برای وصل کردن به PC نیازی به MAX232 نداره و لی برای اتصال به میکرو باید براش از این آیسی استفاده کنی .
            من یه برنامه با ویژوال بیسیک براش نوشتم . که داخلش مختصات حاصل از ماژول رو به صورت استاندارد بهت میده و میتونی توی گوگل ارث سرچش کنی که برای من با دقت 3 الی 5 متر به خوبی مختصات رو نشون داد.
            به علاوه ، سرعت + ساعت گرینویچ + ساعت تهران + تاریخ میلادی

در صورتی که ببینم بار علمی این موضوع داره به سمت بالا صعود میکنه ، لینک دانلودش رو میزارم تا استفاده کنید.

دیدگاه

هرچی فکر کردم دیدم نمیتونم :NO: فایل رو براتون نزارم . :agree:

اینم لینک دانلودش . حجم 60 کیلو بایت

http://up.iranblog.com/images/u14gtiixm9f7j6e5u74o.rar

برای استفاده از اون هم ابتدا Baud Rate و بعد شماره پورت COM رو تیک بزنید و بعد گزینه Start رو بزنید بعد که مختصات ثابت شد ( اون مختصات طولانیه ) دکمه Stop رو بزنید و اون مختصات رو توی سایت Google.Earth کپی کنید بعدش به ایرانی بودن خودتون شک نکنید و بیاین این موضوع رو جمع و جورش کنیم و توی یه فایل مثل PDF چکیده مطالب رو برای دانلود توی سایت قرار بدیم تا بقیه بدون اتلاف وقت یه چیزی یاد بگیرن :applause:

راستی در صورت بروز مشکل هنگام اجرا یا کار با نرم افزار به بندهای زیر دقت کنید :

1- درصورت اجرا نشدن نرم افزار ابتدا فایل همراه به نام "MSCOMM32.OCX" رو به پوشه C:\WINDOWS\system32 کپی کنید .
              2- این نرم افزار در صورت متصل بودن ماژول ( فرقی نمیکنه که چه مارکی باشه فقط توی خروجی پروتکل Nmea رو داشته باشه ) کار میکنه و در صورت عدم دریافت اطلاعات این پروتکل Error میده .
              3- حتما Baud Rate باید بین دو طرف ارتباط برابر باشه . برای GT720 برابر با 9600 هست .
              4- Run-time error '5': Invalid procedure call or argument رو ارور داد یعنی اینکه نرم افزار هیچ اطلاعاتی از پورت COM دریافت نمیکنه . که باید بررسی بشه که مشکل کجاست . (از نظر سخت افزاری )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط outlandish992
                هرچی فکر کردم دیدم نمیتونم :NO: فایل رو براتون نزارم . :agree:

اینم لینک دانلودش . حجم 60 کیلو بایت

http://up.iranblog.com/images/u14gtiixm9f7j6e5u74o.rar

برای استفاده از اون هم ابتدا Baud Rate و بعد شماره پورت COM رو تیک بزنید و بعد گزینه Start رو بزنید بعد که مختصات ثابت شد ( اون مختصات طولانیه ) دکمه Stop رو بزنید و اون مختصات رو توی سایت Google.Earth کپی کنید بعدش به ایرانی بودن خودتون شک نکنید و بیاین این موضوع رو جمع و جورش کنیم و توی یه فایل مثل PDF چکیده مطالب رو برای دانلود توی سایت قرار بدیم تا بقیه بدون اتلاف وقت یه چیزی یاد بگیرن :applause:

راستی در صورت بروز مشکل هنگام اجرا یا کار با نرم افزار به بندهای زیر دقت کنید :

1- درصورت اجرا نشدن نرم افزار ابتدا فایل همراه به نام "MSCOMM32.OCX" پوشه C:\WINDOWS\system32 کپی کنید .
                2- این نرم افزار در صورت متصل بودن ماژول ( فرقی نمیکنه که چه مارکی باشه فقط توی خروجی پروتکل Nmea رو داشته باشه ) کار میکنه و در صورت عدم دریافت اطلاعات این پروتکل Error میده .
                3- حتما Baud Rate باید بین دو طرف ارتباط برابر باشه . برای GT720 برابر با 9600 هست .
                4- دیگه چیز خواصی نداره .
                ممنون دوست عزیز!

اساتید مجرب!
                به نظرتون همین GT720 رو بگیرم خوبه؟ چندوقتی هست اومده بازار؟ میخوام ببینم ماژول به روزیه یا نه؟! قیمتش تهران،یه جای با انصاف چطوره؟ بخوام بخرمش چینی و غیره داره؟اصلی و اینا منظورمه!
                - مدل دیگه تو این رنج قیمت 10-15 تومن بالاتر چی داریم؟ تفاوتشون تو چیه؟

ببخشید خیلی سوال میپرسم :biggrin:

دیدگاه

ممنون masoud9

من که از این ماژول خیلی راضی ام . دلیلش هم اینه که
                  1- نسبت به بقیه ماژول های توی این قیمت کوچکتر هست ( از نظر ابعاد )
                  2- راه اندازیش بسیار بسیار راحته به خاطر سیم رابطی که همراه ماژول بهت میدن ، راهت میتونی توی هر بردی نصبش کنی
                  3- دارای آنتن سرامیکی هست که نسبت به این قیمت خیلی می ارزه . زیر سقف هم به خوبی جواب میده .
                  4- وضعیت هارو با LED نشون میده . یعنی توی حالت عدم دریافت مختصات (Cold) ای ای دی به صورت ممتد روشن میشه و در صورت دریافت مختصات به صورت چشمک زن در میاد .
                  5- خروجی RS-232 level داره .
                  6- همه جا 35 الی 37 قیمتشه که من 30 خریدم البته زمانیکه خودم تو بازار دست داشتم.
                  7- محصول شرکت CMEC International هست که توی اینترنت همه چیزش رو میتوند در بیارید .
                  8 - دقتش حداقل 5 متر هست . ولی من که با همین نرم افزار نوشته شده و جستجو توی سایت ارث گوگل تلرانس زیادی ندیدم .
                  9 - زمان تغییر خروجی هم 1 ثانیه هست یعنی همون 1 هرتز
                  10- در کل برای پروژه های در حد دانشجویی خوبه من که تائید میکنم.

دیدگاه

ممنون دوستان عزیز!
                    دومدل دیگه به چشم خورد: GT723 , GT730 میخواستم ببینم فرق این دومدل(مخصوصا730 که قیمتش 10هزار بیشتره) با GT720 چیه ؟

یه مدل دیگه هم دیدم NEO-5M که مال شرکت ublox هستش و تو لینک پایین هم ازش خیلی تعریف شده، اگه کسی با این مدل آشنایی داره لطفا یه مقایسه ای با GT720 انجام بده:
                    http://www.keyhanelc.com/index.php?productID=285

ممنون...

دیدگاه

lمدلهای ublox که تو ایران هست 4 هرتزه و میتونه ماژول آماده اونو از آر اف الکترونیک فرقانی بخری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
                        lمدلهای ublox که تو ایران هست 4 هرتزه و میتونه ماژول آماده اونو از آر اف الکترونیک فرقانی بخری

ممنون
                        اما میتونید مقایسه ای بین GT720 , Neo-5 انجام بدید؟

دیدگاه

GT720 آبی Neo-5 قرمز

Acquire and track 65 satellites simultaneously
                          50-channel u-blox 5 engine
                          Signal detection better than -160dBm
                          -160dBm SuperSense
                          Cold start < 30 seconds
                          Cold Start (Autonomous) 29 s
                          Hot start < 1sec under open sky
                          Hot Start (Autonomous) <1 s
                          5m CEP accuracy
                          Autonomous < 2.5 m
                          RS232-level serial interface are provided on the interface connector. Supply voltage of 3.8V~8.0V is supported.
                          UART, USB, DDC and SPI1 interfaces
                          max current < 30mA
                          Peak supply current 150 mA
                          Support active and passive antenna
                          NEO-5 modules support passive and active antennas
                          1Hz standard (5Hz/10Hz special order)
                          4 Hz position update rate
                          NMEA-0183 V3.01 GPGGA, GPGLL, GPGSA, GPGSV, GPRMC, GPVTG, GPZDA 4800/9600/19200/38400 baud, 8, N, 1
                          9600 Baud, 8 bits, no parity bit, 1 stop bit Configured to transmit both NMEA and UBX protocols, but only following NMEA and no UBX messages have been activated at start-up: GGA, GLL, GSA, GSV, RMC, VTG, TXT
                          Weight: 10g
                          Dynamics ≤ 4 g
                          Power 3.8V ~ 8.0V DC input
                          NEO-5D,NEO-5G 2.0 V NEO-5Q,NEO-5M 3.6 V

دوستان عزیز من دیگه انتخاب رو با توجه به مقایسه بالا به خودتون میسپارم .

دیدگاه

ممنون outlandish992 عزیز!
                            مث اینکه دقت Neo-5 بالاتره اما مصرف 720ظاهرا کمتره؟(ماکس جریان 30میلی آمپر)
                            10هزرا تفاوت قیمتشون برا چیه؟

دوستانی که عملی کار کرده باشن، ماژول پیشنهادیشون چیه؟ (حداقل بگید چی نگشیریم که بعدپشیمون نشم،آخه بودجه فقط واسه خریدن یه ماژول موجوده :sad

-نگفتید GT720 برا چه شرکتیه و Neo-5 چی؟

دیدگاه

فکر کنم 10 تومن اختلاف برای دارا بودن
                              1- دقت بالاتر یعنی زیر 2.5 متر بودن
                              2- دارا بودن USB, Uart, DDC and SPI1 interfaces که 720 فقط Uart داره
                              3- کوچک بودن از نظر ابعاد و کم وزن بودن
                              و 4 هرتز بودنش

فقط مشکلی که اینجا پیش میاد ولتاژ تغذیه Neo هست که یکم مشکل هست .یعنی ساختن ولتاژ 2 تا 3.6 ولت با جریان 150میلی آمپری . که برای مچ کردن اون با Max232 هم یه کم دقت لازم داره چون در صورت عدم هماهنگی ولتاژ بین Max232 و ماژول اطلاعات به صورت مجهول و گنگ مثل " ^&$%546^#$^$$ " دریافت میشه .

ماژول GT-720 برای یه شرکت تایوانی هست که میتونید از این لینک بهش وصل شید .
                              http://www.canmore.com.tw/

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X