ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 78 123456789101151 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 776
    2011/04/23
    822
    6

*** شروع کار با GPS (بحث ها و سوالات پایه ای)

با سلام خدمت اساتید گرام!
    داخل دیتاشیت ماژول های GPS به یه سری عبارات و اصطلاحات برخوردم که میخواستم دقیقا بدونم چین؟
    1- دو نوع پروتوکل NMEA, UBX چی هسستن و فرقشون چیه؟
    2- Baudrate چیه؟ (آیا همون نرخ اطلاعات در ثانیه هست که توسط ماژول گرفته میشه؟)
    -3 ارتباط UART و فرقش با USART چیه؟
    -4 Hot Start , Warm Start , Cold Start , aided Start , reaquisition چیه ؟
    5-Timing Accuracy یعنی چی؟
    6-Velocity حداکثرسرعتیه که ماژول میتونه بسنجه؟ مثلا 515m/s
    7- Vibration , Shock رو هم اگه توضیح بدید که دیگه عالی میشه
    8- مهم: ماژولهایی با دقت مسافت سنجی کمتر از یک متر هم تو بازار ایران هستن؟تا چه دقتی هست؟ مدل و قیمتشون چطوره؟؟
    9- از ماژول های GPS موجود میشه برای مساحت سنجی (مثلا مساحت یه زمین کشاورزی)استفاده کرد؟(دقت کافی رو دارن؟)
    ببخشید اگه سوالام یکم زیاد و مبتدیانه بود
    - راستی من قبلا با میکرو کار کردم، البته با codevision برنامه مینویسم و با بسکام هیچ آشنایی ندارم،تجربه کار با GPS و ارتباط سریال رو هم نداشتم. اگه کسی قبلا(ویا جدیدا) روی برنامه نویسی ماژول GPS کار کرده، خیلی خوشحال میشم منو از تجربیات و راهنماییهاش دریغ نکنه ، و یا حتی منبعی در این زمینه معرفی کنید هم عالی میشه(البته هر چی جدیدتر باشه به نظرم بهتره)
    با تشکر...
    [size=10pt]اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !! [/size]
    2009/10/21
    تهران
    2,528
    230

پاسخ : *** شروع کار با GPS (بحث ها و سوالات پایه ای)

1- پروتکل NMEA رو تقریبا همه تولید کنندگان ساپورت میکنن اما UBX مخصوص شرکت ublox هست و بدرد تولیدات این شرکت مثل LEA5H میخوره فقط.
    2- باود ریت همون نرخ ارسال بیت های داده در ثانیه هست
    3- ارتباط usart ارتباط سنکرون رو هم پشتیبانی میکنه که در مورد گیرنده های GPS در ایران استفاده نمیشه
    4- کلد استارت روشن شدن بدون داشتن موقعیت قبلیه. وارم استارت اینه که گیرنده موقعیت قبلی خودش رو میدونه ولی برای لحظاتی خودش رو گم میکنه
    5- گیرنده های GPS زمان رو به وقت گرینویچ میدن که خطای این زمان همین timing accuracy هست
    6- ماکزیمم سرعتی که گیرنده GPS میتونه سنس کنه هست (که محدودیت اعمالی از طرف وزارت دفاع آمریکاست!)
    7- شوک و ویبره مربوط به تست های شرایط محیطی گیرنده هست و ماکزیمم مقدار قابل قبول برای گیرنده رو مشخص میکنه
    8- نمیدونم
    9-دقت نمونه های تجاری در بهترین حالت 5 متر هست. بدردت میخوره؟!
    برای راحتی یه ماژول GT720 بخر و مستقیم وصلش کن به کامپیوتر
    2011/04/17
    تهران
    230
    2

سلام به همه دوستان .
    خواهش ميكنم ... خواهش ميكنم يكي پيدا شه و يه پست ايجاد شده رو كامل تمومش كنه بره . :angry:
    والا ما هرچي توي اين سايت گشتيم تا يه پست كامل و كار راه انداز درباره GPS پيدا كنيم همش به تبريك و تحسين برخورديم . يا اينكه فقط در مورد فروشگاه و منبع GPS بحث شده بود . اگه قراره تبريك و تحسين بگين لطفا توي پيغام هاي خصوصي مطرحش كنيد .

خواهش ميكنم بار علمي پست ها و تاپيك ها رو پايين نيارين .

لطفا منو ببخشيد كه در تاپيك انتقاد كردم . :rolleyes:

اگه كسي يا كساني هستند كه مي تونن اين بحث GPS رو حل و فصل كنند ، خواهش ميكنم تا دست به كار بشن و ما رو سردر گم نزارن .
    من به اميد اين سايت رفتم و يه ماژول GT720 خريدم و اومدم تا شروع كنم ديدم كه با خوندن ديگر پست ها به جايي نمي رسم .

به اميد راه اندازي يه ماژول GPS ... خدا حافظ :bye
    [size=10pt]چه دعايي کنمت بهتر از آن که خدا پنجره باز اتاقت باشد ...[/size]
    2011/04/23
    822
    6

در اصل پروژه پایانی من (رشته برق-کنترل،مقطع کارشناسی)کار با یه ماژول GPS و اتصال اون به میکرو (احتمالا mega16) و استخراج و نمایش اطلاعاتی از قبیل سرعت،شتاب،طول و عرض جغرافیایی و... می باشد.
    که البته خودم به مبحث جی پی اس بسیار علاقه مند شدم و می خوام خارج از پروژه کارای دیگه ای هم باهاش بکنم، حالا پیشنهاد شما برای خرید یه جی پی اس خوب و با کیفیت که قیمتش هم مثلا زیر60هزار باشه چیه؟
    اگه مدل و قیمت روز دستگاه و لوازم جانبی مورد نیازش رو برام بگید عالی میشه.
    ممنون...
    [size=10pt]اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !! [/size]
    2009/10/21
    تهران
    2,528
    230

ماژول GT720 رو بیرون از اتاق در فضای باز فقط کافیه که با ولتاژ 5 ولت تغذیه ش کنی
    اونوقت خروجی TX RS232 اونو وصل کن به پورت com کامپیوترت و با یه نرم افزار مثل hyper terminal یا همین code vision خروجی اونو که با پروتکل NMEA هست ببین خودت همه چی دستت میاد. ولا از این راحت تر دیگه نمیشه
    2011/04/17
    تهران
    230
    2

من خودم GT720 گرفتم خيلي باهاله :wow: داخلش يه باتري داره كه در صورت قطع تغذيه مختصات آخرين نقطه رو حفظ مي كنه و توي دفعات بعدي خيلي سريع شروع به كار مي كنه . زير سقف براي دفعه اول بالاي 2 دقيقه طول ميكشه و در صورتي كه براي دفعه بعد تغيير مكانش ندي زير 7 ثانيه جواب ميده . :nice:
    آنتنه سراميكي داره و فقط از سه تا پايش استفاده ميكني . VCC , Gnd , TX
    براي وصل كردن به PC نيازي به MAX232 نداره و لي براي اتصال به ميكرو بايد براش از اين آيسي استفاده كني .
    من يه برنامه با ويژوال بيسيك براش نوشتم . كه داخلش مختصات حاصل از ماژول رو به صورت استاندارد بهت ميده و ميتوني توي گوگل ارث سرچش كني كه براي من با دقت 3 الي 5 متر به خوبي مختصات رو نشون داد.
    به علاوه ، سرعت + ساعت گرينويچ + ساعت تهران + تاريخ ميلادي

در صورتي كه ببينم بار علمي اين موضوع داره به سمت بالا صعود ميكنه ، لينك دانلودش رو ميزارم تا استفاده كنيد.
    2011/04/17
    تهران
    230
    2

هرچي فكر كردم ديدم نميتونم :NO: فايل رو براتون نزارم . :agree:

اينم لينك دانلودش . حجم 60 كيلو بايت

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

براي استفاده از اون هم ابتدا Baud Rate و بعد شماره پورت COM رو تيك بزنيد و بعد گزينه Start رو بزنيد بعد كه مختصات ثابت شد ( اون مختصات طولانيه ) دكمه Stop رو بزنيد و اون مختصات رو توي سايت Google.Earth كپي كنيد بعدش به ايراني بودن خودتون شك نكنيد و بياين اين موضوع رو جمع و جورش كنيم و توي يه فايل مثل PDF چكيده مطالب رو براي دانلود توي سايت قرار بديم تا بقيه بدون اتلاف وقت يه چيزي ياد بگيرن :applause:

راستي در صورت بروز مشكل هنگام اجرا يا كار با نرم افزار به بندهاي زير دقت كنيد :

1- درصورت اجرا نشدن نرم افزار ابتدا فايل همراه به نام "MSCOMM32.OCX" رو به پوشه C:\WINDOWS\system32 كپي كنيد .
    2- اين نرم افزار در صورت متصل بودن ماژول ( فرقي نميكنه كه چه ماركي باشه فقط توي خروجي پروتكل Nmea رو داشته باشه ) كار ميكنه و در صورت عدم دريافت اطلاعات اين پروتكل Error ميده .
    3- حتما Baud Rate بايد بين دو طرف ارتباط برابر باشه . براي GT720 برابر با 9600 هست .
    4- Run-time error '5': Invalid procedure call or argument رو ارور داد يعني اينكه نرم افزار هيچ اطلاعاتي از پورت COM دريافت نميكنه . كه بايد بررسي بشه كه مشكل كجاست . (از نظر سخت افزاري )

2011/04/23
    822
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط outlandish992
    هرچي فكر كردم ديدم نميتونم :NO: فايل رو براتون نزارم . :agree:

اينم لينك دانلودش . حجم 60 كيلو بايت

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

براي استفاده از اون هم ابتدا Baud Rate و بعد شماره پورت COM رو تيك بزنيد و بعد گزينه Start رو بزنيد بعد كه مختصات ثابت شد ( اون مختصات طولانيه ) دكمه Stop رو بزنيد و اون مختصات رو توي سايت Google.Earth كپي كنيد بعدش به ايراني بودن خودتون شك نكنيد و بياين اين موضوع رو جمع و جورش كنيم و توي يه فايل مثل PDF چكيده مطالب رو براي دانلود توي سايت قرار بديم تا بقيه بدون اتلاف وقت يه چيزي ياد بگيرن :applause:

راستي در صورت بروز مشكل هنگام اجرا يا كار با نرم افزار به بندهاي زير دقت كنيد :

1- درصورت اجرا نشدن نرم افزار ابتدا فايل همراه به نام "MSCOMM32.OCX" پوشه C:\WINDOWS\system32 كپي كنيد .
    2- اين نرم افزار در صورت متصل بودن ماژول ( فرقي نميكنه كه چه ماركي باشه فقط توي خروجي پروتكل Nmea رو داشته باشه ) كار ميكنه و در صورت عدم دريافت اطلاعات اين پروتكل Error ميده .
    3- حتما Baud Rate بايد بين دو طرف ارتباط برابر باشه . براي GT720 برابر با 9600 هست .
    4- ديگه چيز خواصي نداره .
    ممنون دوست عزیز!

اساتید مجرب!
    به نظرتون همین GT720 رو بگیرم خوبه؟ چندوقتی هست اومده بازار؟ میخوام ببینم ماژول به روزیه یا نه؟! قیمتش تهران،یه جای با انصاف چطوره؟ بخوام بخرمش چینی و غیره داره؟اصلی و اینا منظورمه!
    - مدل دیگه تو این رنج قیمت 10-15 تومن بالاتر چی داریم؟ تفاوتشون تو چیه؟

ببخشید خیلی سوال میپرسم :biggrin:
    2011/04/17
    تهران
    230
    2

ممنون masoud9

من كه از اين ماژول خيلي راضي ام . دليلش هم اينه كه
    1- نسبت به بقيه ماژول هاي توي اين قيمت كوچكتر هست ( از نظر ابعاد )
    2- راه اندازيش بسيار بسيار راحته به خاطر سيم رابطي كه همراه ماژول بهت ميدن ، راهت ميتوني توي هر بردي نصبش كني
    3- داراي آنتن سراميكي هست كه نسبت به اين قيمت خيلي مي ارزه . زير سقف هم به خوبي جواب ميده .
    4- وضعيت هارو با LED نشون ميده . يعني توي حالت عدم دريافت مختصات (Cold) اي اي دي به صورت ممتد روشن ميشه و در صورت دريافت مختصات به صورت چشمك زن در مياد .
    5- خروجي RS-232 level داره .
    6- همه جا 35 الي 37 قيمتشه كه من 30 خريدم البته زمانيكه خودم تو بازار دست داشتم.
    7- محصول شركت CMEC International هست كه توي اينترنت همه چيزش رو ميتوند در بياريد .
    8 - دقتش حداقل 5 متر هست . ولي من كه با همين نرم افزار نوشته شده و جستجو توي سايت ارث گوگل تلرانس زيادي نديدم .
    9 - زمان تغيير خروجي هم 1 ثانيه هست يعني همون 1 هرتز
    10- در كل براي پروژه هاي در حد دانشجويي خوبه من كه تائيد ميكنم.
    2011/04/23
    822
    6

ممنون دوستان عزیز!
    دومدل دیگه به چشم خورد: GT723 , GT730 میخواستم ببینم فرق این دومدل(مخصوصا730 که قیمتش 10هزار بیشتره) با GT720 چیه ؟

یه مدل دیگه هم دیدم NEO-5M که مال شرکت ublox هستش و تو لینک پایین هم ازش خیلی تعریف شده، اگه کسی با این مدل آشنایی داره لطفا یه مقایسه ای با GT720 انجام بده:
    http://www.keyhanelc.com/index.php?productID=285

ممنون...
صفحه 1 از 78 123456789101151 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 776