اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل این مدار چیه که LCD کار نمیکنه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل این مدار چیه که LCD کار نمیکنه؟

با یاد خدا
    با سلام دوستان
    من برای کار با LCD 16*2 مشکل دارم چون رشته الکترونیک نیستم از مدارهایی که توی سایت ها هست سردر نمیارم کلی هم مقاله دانلود کردم اما همشون شکل مدار واقعی رو نمیزارن و همون شبیه سازی شده هست
    من از مدارم عکس گرفتم و اینجا گذاشتم تا شما بگید مشکل این مدار چیه فقط میدونم مشکل به 3 پورت اول بر میگرده یعنی VSS-VO- و اون یکی دیگه
    من تو مدارم اومدم تو دایره 1 گیره قرمز(فاز) منبع رو هم به پورت میکرو دادم هم به ال سی دی و برای زمین هم همین طور
    (دایره 2) حالا نمیدونم درسته یا نه

پاسخ : مشکل این مدار چیه که LCD کار نمیکنه؟

سلام دوست عزیز احتمالا سیم کشیتون درسته
    اما شما از درست ریخته شدن برنامه ودرست برنامه ریزی شدن فیوز بیت هامطمئن هستید؟ :read:
    ال سی دی سالم هست؟ :question:
    ولتاژ میکرو والسی دی درست هست؟
    شماتیک یا شبیه سازی این مدار رو قرار بدید! :arrow:

دیدگاه

با سلام
      دوست عزیز اگه از اوسیلاتور خارجی استفاده می کنی پس خازناش کو؟

دیدگاه

خوب اصلش اینه که شماتیک باشه دیگه!
        اگه میشه یه عکس نزدیک از lcd بزار به نظر مشکلاتی هست! شما اولا بکلایت lcd رو وصل نکردی! دوما باید اون پایه 3 رو بدی سر وسط یه پتانسیومتر و یه سر به مثبت تغذیه و یه سر دیگه به زمین تغذیه وصل شه(توی dc فاز و نول نداریم!)
        باید با تنظیم پتانسیومتر کنتراست رو تنظیم کنید!
        برای اتصال lcd هم بهتره از پین هدر استفاده کنید
        در کل به نظرم بهتره بگید میخواید چیکار کنید و برنامه و شماتیک رو بزارید تا به اسون ترین شکل ممکن واستون تبدیلش کنم! چون شما احتمالا الکی خودتون رو درگیر کریستال خارجی و... کردید
        برای مدارات هم بهتره برد سوراخ دار بگیری و لحیمش کنی چون برد برد تو خیلی مواقع جواب نمیده و ادم رو گیج میکنه
        با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
          خوب اصلش اینه که شماتیک باشه دیگه!
          اگه میشه یه عکس نزدیک از lcd بزار به نظر مشکلاتی هست! شما اولا بکلایت lcd رو وصل نکردی! دوما باید اون پایه 3 رو بدی سر وسط یه پتانسیومتر و یه سر به مثبت تغذیه و یه سر دیگه به زمین تغذیه وصل شه(توی dc فاز و نول نداریم!)
          باید با تنظیم پتانسیومتر کنتراست رو تنظیم کنید!
          برای اتصال lcd هم بهتره از پین هدر استفاده کنید
          در کل به نظرم بهتره بگید میخواید چیکار کنید و برنامه و شماتیک رو بزارید تا به اسون ترین شکل ممکن واستون تبدیلش کنم! چون شما احتمالا الکی خودتون رو درگیر کریستال خارجی و... کردید
          برای مدارات هم بهتره برد سوراخ دار بگیری و لحیمش کنی چون برد برد تو خیلی مواقع جواب نمیده و ادم رو گیج میکنه
          با تشکر

1- من از خازن استفاده نکردم اگه قرار استفاده کنم باید از چی استفاده کنم مشخصات؟
          2- ال سی دی سالم هست با تستر امتحان کردم
          3- نور زمینه قبلا روشن میشد وقتی +و- بهش وصل میکردم اما بعد از لحیم کاری دیگه روشن نمیشه یا اتصال کوتاه شده یا سوخته اما خود ال سی دی با تستر امتحان کردم کار میکنه بدونه نور زمینه
          4- پتانسیومتر استفاده نکردم و نمیدونم چیه، لازمه؟
          5- فیوز بیت ها رو دست کاری نکردم
          6- با atmega8l_atmega 16_atmega32 هم تست کردم

دیدگاه

خوب اول یک سوال فرکانسی که توی مدارت استفاده نوشتی چند هست
            با توجه به اینکه میگی به فیوز بیت ها دست نزدی پیشفرض آیسی 1MHZ هست پس فرکانس داخل برنامت هم باید 1MHZ باشه
            در مورد پتانسیومتر که برای تنظیم نور پس زمینه LCD هست فعلا مهم نیست بزاری یا نه
            دوست عزیز اون پایه 3 رو که به زمین وصل کردی ؟
            یه چیز دیگه شما از درست پروگرام شدن برنامه ات مطمئنی منظورم اینه که اول باید آیسی پاک بشه و بعد از اون برنامه فلش رو داخل آیسی دانلود کنی و سپس فیوز بیتهاش رو تنظیم کنی
            من بهت پیشنهاد میکنم با توجه به دیتا شیت آیسیت فیوزبیتهاش رو به صورت پیشفرضی که گفته تنظیم کنی تا از اوسیلاتور خیالمون راحت شه
            در مورد خازن ها در مواردی که از اوسیلاتر کریستال خارجی استفاده میکنی باید دوتا خازن 22نانو فاراد رو که یکسر هرکدوم شون به یک پایه کریستال متصله و سهای دیگرشون هم به همدیگه و به زمین متصل میشه ؛ استفاده کنی
            راستی LCD روکه ائل یرنامه پاک میکنی؟

دیدگاه

ممنون از راهنمایی منظور از "با توجه به اینکه میگی به فیوز بیت ها دست نزدی پیشفرض آیسی 1MHZ هست پس فرکانس داخل برنامت هم باید 1MHZ باشه " چیه؟
              من از کریستال خارجی استفاده میکنم 11h ای سی رو هم پاک نمیکنم و همیشه فلش رو اوررایت میکنم و در کار با led نشون داده که این موضوع مشکلی پیش نمیاره

آیا استفاده از کریستال خارجی درست هست یا کریستال داخلی؟

من پایه 3 رو هم به زمین وصل کردم و با اتصال اون به زمین یا پایه های دیگه فقط میدیدم خانه هایی از ال سی دی روشن میشه اما چیزی نوشته نمیشه و بعد از چند ثانیه کمرنگ میشد

دوستان شکلی از مدار که واقعی باشه ندارن نقشه برنامه ها رو نمیخوام یه مدار که واقعی باشه با گوشی عکس گرفته باشن اگه امکان داره بزارید ممنون میشم تا من خیالم از این همه شکیات راحت بشه

دیدگاه

دوست عزیز شما اول باید یکسری چیزا در مورد avr یاد بگیرید و بعد بزنید تو کار پروژه! :nerd:
                هزار ماشالله avr هم که جواد شده و واسش کلی آموزش فارسی تو نت ریخته!
                در مورد پتانسیومتر که برای تنظیم نور پس زمینه LCD هست فعلا مهم نیست بزاری یا نه
                دوست عزیز اون پایه 3 رو که به زمین وصل کردی ؟
                دوست عزیز پتانسیو متر مال بکلایت یا همون نور پس زمینه نیست! oo:مال تنظیم کنتراست هست!
                پایه 3 رو هم به زمین وصل نمیکنند دوست عزیز! باید با همون روش که گفتم انجام بدند! اگه قرار بود به زمین وصل شه خود کارخونه بلد بودش! یه سرچ بزنید تو انجمن دلیلش رو پیدا میکنی
                یه چیز دیگه شما از درست پروگرام شدن برنامه ات مطمئنی منظورم اینه که اول باید آیسی پاک بشه و بعد از اون برنامه فلش رو داخل آیسی دانلود کنی و سپس فیوز بیتهاش رو تنظیم کنی
                اشتباه هست! اولا به این عمل پلود گفته میشه! دوما باید اول فیوز بیت ها تنظیم بشه بعد رو فلش رایت بشه یا به قولی برنامه داخل فلش پلود بشه
                در مورد خازن ها در مواردی که از اوسیلاتر کریستال خارجی استفاده میکنی باید دوتا خازن 22نانو فاراد رو که یکسر هرکدوم شون به یک پایه کریستال متصله و سهای دیگرشون هم به همدیگه و به زمین متصل میشه ؛ استفاده کنی
                دوست عزیز از کی تا حالا avr کلاک سینوسی میخواد ما نمیدونیم!؟ حداکثر خازن توصیه شده 22pf هست
                1- من از خازن استفاده نکردم اگه قرار استفاده کنم باید از چی استفاده کنم مشخصات؟
                2- ال سی دی سالم هست با تستر امتحان کردم
                3- نور زمینه قبلا روشن میشد وقتی +و- بهش وصل میکردم اما بعد از لحیم کاری دیگه روشن نمیشه یا اتصال کوتاه شده یا سوخته اما خود ال سی دی با تستر امتحان کردم کار میکنه بدونه نور زمینه
                4- پتانسیومتر استفاده نکردم و نمیدونم چیه، لازمه؟
                5- فیوز بیت ها رو دست کاری نکردم
                6- با atmega8l_atmega 16_atmega32 هم تست کردم
                1-حتما خازن ها رو بگزارید
                2-مبارکه
                3-خوب شما اول باید مطمئن بشی مدارت سالمه ! وقتی مدار یه جاش عیب داشته باشه دیگه خدا به بقیش رحم کنه!
                4- همون مقاومت متغیر هست برید الکترونیکی و بگید یه پتانسیومتر 5 کیلو ایستاده میخواید
                5-خوب شاید لازم باشه دستکاری کنین بستگی به مدار و برنامتون داره
                6-خوب برای این تست ها نیازه برنامه رو تغییر بدین ایا تغییر دادین؟
                پایه ها رو طبق دیتا شیت وصل کردید؟
                آیا استفاده از کریستال خارجی درست هست یا کریستال داخلی؟
                خوب این سوال مثل اینه که بگید استفاده از لیوان درسته یا فنجان؟
                ببینید هر کدوم واسه نیاز های خاصی هستند مثلا بعضی میکرو ها کریستال داخلیشون فرکانسش پایین تر از حداکثر کلاکی هست که میتونند کار کنند یا ..
                ولی برای شروع کار و اونم این پروژه 100% بهتره از کلاک داخلی استفاده کنید و خودتون رو درگیر کریستال و فیوز بیت و ... نکنید :redface:
                من پایه 3 رو هم به زمین وصل کردم و با اتصال اون به زمین یا پایه های دیگه فقط میدیدم خانه هایی از ال سی دی روشن میشه اما چیزی نوشته نمیشه و بعد از چند ثانیه کمرنگ میشد
                خوب ! تازه به جاهای جالب رسیدیم! اولا گفتم که چرا اتصال پایه 3 به زمین غلط هست! دوما به نظر میرسه مدار شما در حال ریست شدن هست و یا مدار یا تغذیه شما مشکل داره با توجه به سالم بودن lcd
                من از کریستال خارجی استفاده میکنم 11h ای سی رو هم پاک نمیکنم و همیشه فلش رو اوررایت میکنم و در کار با led نشون داده که این موضوع مشکلی پیش نمیاره
                کار خوبی نمیکنید! حتما اریز کنید! تا کل حافظه پاک بشه با این کار شما فقط بخشی از حافظه اورایت میشه نه کامل و ...
                بازم میگم! شما اول بگو میخوای چه کنی! بعد برنامه و شماتیکی که داری روش کار میکنی رو رو کن!
                امید وارم ازم دلخور نشید چون قصد توهین نداشتم
                با سپاس

دیدگاه

دوست عزیز من رو بخاطر اطلاعات ناقص ببخشید
                  از علی آقا هم به خاطر دقت نظری که در جواب دادن به سوالات دارند تشکر میکنم
                  و
                  سعی می کنم از این به بعد مثل شیر آبی نباشم که همین جوری باز میشه :cry2:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X