اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معرفی metal spinning و انجام آن با CNC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

معرفی metal spinning و انجام آن با CNC

یکی از انواع CNC هایی که تا حد زیادی در ایران ناشناخته است، دستگاه هایی است که برای عملیات metal spinning بکار می رود. در این روش که نوع دستی آن دارای سابقه طولانی در دنیاست، یک صفحه فلزی روی یک محور دوار بسته می شود و بعد با عملیات کشش، روی یک قالب با شکل مشخص فرم دهی می شود. از این روش می توان برای ساخت اشکال هندسی دارای تقارن محوری استفاده کرد و از ظرف و قابلمه تا مخازن بزرگ و حتی بدنه موشک با این روش قابل ساخت هستند.

دو سه سال پیش پیاده سازی بخش های الکترونیک و نرم افزار لازم برای تبدیل یک سیستم مکانیکی قدیمی را به یک CNC قابل برنامه ریزی به منظور ساخت قابلمه انجام دادم که بر حسب اطلاع، اولین دستگاهی در ایران بود که به این روش ساحته می شد ( شاید هم هنوز به دومی نرسیده باشد). به هر حال امروز تصمیم گرفتم اطلاعاتی از این مسئله را در اختیار دوستان انجمن قرار دهم. در لینک زیر فیلم بسیار جالب و کوتاهی از عملکرد این نوع CNC ها قرار داده ام:

http://electronicdesigner.persiangig...ideo/video.mp4
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

پاسخ : معرفی metal spinning و انجام آن با CNC

با سلام و با تشکر
    من هم در ضمینه ساخت cnc کار می کنم من در حال ساخت یک فرز 5 محوره هستم و کلا می خوام حتی پیچ و مهر هاشو هم خودم بسازم
    از مواردی که جواب گرفتم
    1- ساخت شفت انکودر 800 پالس
    2- ساخت مکانیزم میز صلیبی با استفاده مکانیزم های جایگزین برای گاید های ال ام و پیچ بال اسکروه ( ارزان ترین روشها )و بدنه پروفیلی با استفاده از جوشکاری
    3 - برنامه نویسی نرم افزار کنترلر مخصوص 5 محوره ( البته در متلب - سی شارپ )
    4- ساخت کنترلر 15 آمپر استپر موتور و تبدیل استپر به سروو ( مدار بسته سازی استپر ) با میکرو ی ای وی آر

الان در حال کار بامیکرو آرم ها هستم ( چون تحت شبکه هستند و یو اس بی رو ساپورت می کنن) که به مشکل بر خوردم
    ولی آماده هستم معلومات کمم رو در اختیار شما بذارم
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

با تشکر از شما دوست عزیز لطفا در مورد ساخت میز و مکانیزمهای حرکتی توضیح بدین

دیدگاه

سلام آقای کی نژاد
        لطف کنید کمی درباره الگوریتم برنامه این ماشین توضیح بدین.
        ممنون
        بنده آن دمم كه ساقي گويد
        يك جام دگر بگير و من نتوانم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط babak.mk
          با تشکر از شما دوست عزیز لطفا در مورد ساخت میز و مکانیزمهای حرکتی توضیح بدین
          من به جای استفاده از بال اسکرو که متری حدودا 125 هزار و مهره به تنهایی حدودا 75 هراز است از پیچ معمولی متری و دو مهره معمولی و یک فنر بین این دو مهره استفاده کردم
          ببینید مشکل اصلی پیچ معمولی در لقی و خلاصی پیچ هنگامی که پیچ تغییر جهت میده است یعنی در موقع ساخت پیچ برای اینکه باچرخش مهره یک گام حرکت داشته اشیم باید بین مهره و پیچ یک خلاصی باشه در غیر این صورت اصطحکاک مانع حرکت پیچ و مهره میشه
          بنابر این با قرار دادن 2 مهره و یک فنر بین آنها خلاصی واقعا کم میشه

به جای استفاده از گاید ال ام من از یک مفتول سنگ خورده و یک یاتاقان لغزشی که نصفش رو با سنگ فرز دستی برش داده شده و مفتول با پیج به شاسی وصل میشه استفاده کردم شکل رو میذارم
          به جای استفاده از سروو موتور من از استپ چینی استفاده کردم کشتاور 24 نیوتن در متر ( وزن موتور کیلو 18) و یعنی کشتاورش معادل کشتاور یک موتور 3 کیلو وات است دور موتوری که من تونستم بهش برسم تا 3000 دور در دقیقه البته فکر کنم گشتاور 2.4 نیوتن در متر بشه ( یک دهم)
          برنامش رو خودم نوشتم چون برنامه های آماده 3 محور هستند( فکر کنم بخاطر محدودیت پین پورت lpt من برنامه آماده که از usb استفاده کنه ندیدم ) مجبور شدم با متلب و سی که راحت ترین قسمت کار بود نوشتم فعلا کاربر با متلب شکل رو تهیه می کنه و ذخیره می کنه بعد دربرنامه که با سی شارپ نوشته شده به پورت usb میفرسته ( رشته اصلی من برنامه نویسی در ضمینه وب - بانک اظلاعاتی - گرافیک است )
          و چند تا کار دیگه
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ecm-tank
            سلام آقای کی نژاد
            لطف کنید کمی درباره الگوریتم برنامه این ماشین توضیح بدین.
            ممنون
            در این ماشین مسیر حرکت لازم ابتدا در Autocad کشیده می شود و بعد به GCODE تبدیل و اجرا می شود. طراحی مسیرهایی که باید طی شود تا به سطح دلخواه منجر شود، از نظر تئوری یک بحث بسیار پیچیده مکانیکی است که طراحی مسیر باید بر اساس مدل کردن رفتار فلز مورد استفاده در برابر کشش انجام شود و کوچکترین حرکت اشتباهی منجر به خراب شدن سطح و مچاله شدن یا پاره شدن فلز می شود. اما در کاری که انجام شد بیشتر بر اساس تجربه کسانی که این کار را بصورت دستی انجام می دادند، عمل شد. زیرا در ساخت قابلمه دقت بسیار بالایی مورد نظر نیست و نتیجه کار با همین طراحی تجربی هم قابل قبول بود.
            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X