اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل ولتاژ به مقاومت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبدل ولتاژ به مقاومت

سلام
    قبل از هر چیز ازتون بابت سایت خوبتان تشکر میکنم
    من میخواستم یک مداری رو طراحی کنم که ورودیش ولتاژ 0 تا 10 ولت دی سی رو بدیم و خروجیش ازش 0 تا 10 کیلو اهم بگیریم یعنی یک مبدل ولتاژ به مقاومت ولی هر کاری کردم موفق نشدم خواهش میکنم کمکم کنید
    با تشکر فراوان :job:

پاسخ : لطفا کمکم کنید ( مبدل ولتاژ به مقاومت )

سلام
    میشه یک کاربرد برای این مدار بگین تا از روی اون راهنماییت کنم؟
    اصولا فقط با روش مکانیکی به نظرم می رسه،موتور پتانسیومتر رو بچرخونه ، البته شبه خوابمم میاد،هیچ ایده ای ندارم برای چی می خواین این روو!!!! لطفا کمکم کنین، من پای کامپیوتر یخ زدم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

دیدگاه

ما قبلا از پتانسیومتر استفاده میکردیم که به ب***** عقربه ای وصل بود و با چرخش عقربه مقاومت پتانسیومتر تغییر میکرد ولی الان به جای آن از یک نمایشگر دیچیتالی می خواهیم استفاده کنیم که 0 تا 10 ولت خروجی اون است

دیدگاه

اگه نمایشگر دیجیتال شده،باید مقاومت 0 تا 10 کیلو رو به ولتاژ تبدیل کنی تا روی اون نشون بده
        اگه می خوای پتانسیومتر رو ور برداری،یک چیز دیجیتال بزاری،بعد دوباره برای اعمال این به نمایشگر قبلی،به مقاومت تبدیلش کنی،بهتره که از اول نمایشگر بهتری بسازی.

بازم می گم:
        یه AD بزار،بسته به ولتاژ خونده شده روو سروو موتور زاویه بزنه،که یک پتانسیومتر رو بچرخونه،اما باور کن سوالت خیلی نامفهومه .....

دیدگاه

سلام
          دوست عزیز احتمالا یه پتانسیومتر دیجیتال کارت راه میندازه،توی گوگل سرچ کن دیتاشیت هاشو ببین
          توی بازار هم موجود هست،من استفاده نکردم ولی یادمه یکی از بچه ها خریده بود
          موفق باشی
          در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
          مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

با عرض سلام
            لطفا میشه در مورد پتانسیومتر دیچیتال یه کم توضیح بدین
            با تشکر

دیدگاه

سلام
              digital potentiometer رو توو اینترنت گشتم،کلی ای سی اورد،امادلم می خواد بدونم توو بازار پیدا می شن یا نه؟من هنوز ندیدم اگه کسی جایی رو می دونه،معرفی کنه ممنون می شم

بازم می گم توضیحی که دادین برام کمی نامفهومه،متوجه اینکه دقیقا چی می خواین نمی شم،اگه واضحتر توضیح بدین و کمکی از دستم بر بیاد خوشحال میشم بگم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط magsood
                با عرض سلام
                لطفا میشه در مورد پتانسیومتر دیچیتال یه کم توضیح بدین
                با تشکر
                سلام
                خب خیلی ساده:
                مقاومتهایی هستند که مقدارشون رو میشه دیجیتال عوض کرد،مثلا بعضی هاشون رو با SPI و بعضی هاشون رو با 2 تا کلید معمولی میشه مقاومتشون رو برد بالا و پایین!
                موفق باشی

دیدگاه

قبل از هر چیز از راهنماییهاتون متشکرم
                  میشه در مورد SPI یه کم توضیح بدین
                  شاید من نتونستم منظورم رو واضحتر بگم . مداری رو لازم دارم که با افزایش ولتاژ ورودی از 0 تا 10 ولت مقاومت خروجی هم از 0 تا 10 کیلو تغییر کنه

دیدگاه

سلام
                    من متوجه این قسمت تبدیل ولتاژ به مقاومت شدم،برای اون هم که هم DIGITAL POTENTIOMETR پیدا شد که البته نمی دونم توو بازار هست یا نه و هم اگه دقت کم بخوای می تونم با ای سی های ANALOG SWITCH چند تا مقاومت رو توو مدار قطع و وصل کنیم و مداری رو بهت پیشنهاد کنم،به همون چرخوندن پتانسیومتر با موتور هم فکر کن،قرار نیست تمام کارها با نهایت علم و منطق باشه،بعضی وقتها کارای ساده مثل این جواب خیلی بهتری می ده،و در نهایت به این فکرم ایا می تونم ای سی ولوم صدای دیجیتالی رو پیدا کنم تا بشه از خروجی پتانسومترش استفاده کرد یا نه .

SPI هم یکی از روشهای ارتباط سریال هست،خود AVR مثل پورت سریال سخت افزار لازمش رو داره،اکثر زبانها هم با مثال ازش پشتیبانی میکنن.

اما

ببین،همیشه کار اونطور که ما فکر می کنیم راه حلشه نیست،این رو فراموش نکنین،منظور من از اینکه هی می پرسم چیکار می خواین بکنین،این یک جمله تبدیل ولتاژ به مقاومت نیست،اگه هدفتون انجام این کار محض یاد گیری که خوب با هم راجع بهش بحث کنیم،هم من که الان DIGITAL POTENTIOMETR رو دیدم چیز یاد بگیرم هم بقیه. اما اینکه میگم کارتون رو توضیح بدین،بعضی وقتها اگه مدار بعدی یا قبلی رو هم عوض کنین از اینکه با پافشاری فقط بخواین ولتاژ رو به مقاومت تبدیل کنین خیلی بهتره،اگه مدار طبقه بعدی فقط مقاومت می خونه،خوب شاید عوض کردن اون از ساختن یا پیدا کردن یک DIGITAL POTENTIOMETRآ‌ بهتر باشه ...

اینکه می پرسم چیکار می خواین بکنین یعنی اگر کل کار رو توضیح بدین،شاید همون پری شب مشکلتون حل شده بود :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط KhepeleSibilo
                      ببین،همیشه کار اونطور که ما فکر می کنیم راه حلشه نیست،این رو فراموش نکنین،منظور من از اینکه هی می پرسم چیکار می خواین بکنین،این یک جمله تبدیل ولتاژ به مقاومت نیست،اگه هدفتون انجام این کار محض یاد گیری که خوب با هم راجع بهش بحث کنیم،هم من که الان DIGITAL POTENTIOMETR رو دیدم چیز یاد بگیرم هم بقیه. اما اینکه میگم کارتون رو توضیح بدین،بعضی وقتها اگه مدار بعدی یا قبلی رو هم عوض کنین از اینکه با پافشاری فقط بخواین ولتاژ رو به مقاومت تبدیل کنین خیلی بهتره،اگه مدار طبقه بعدی فقط مقاومت می خونه،خوب شاید عوض کردن اون از ساختن یا پیدا کردن یک DIGITAL POTENTIOMETR‌ بهتر باشه ...

اینکه می پرسم چیکار می خواین بکنین یعنی اگر کل کار رو توضیح بدین،شاید همون پری شب مشکلتون حل شده بود :smile:
                      کاملا موافقم!

نوشته اصلی توسط magsood
                      قبل از هر چیز از راهنماییهاتون متشکرم
                      میشه در مورد SPI  یه کم توضیح بدین
                      شاید من نتونستم منظورم رو واضحتر بگم . مداری رو لازم دارم که با افزایش ولتاژ ورودی از 0 تا 10 ولت مقاومت خروجی هم از 0 تا 10 کیلو تغییر کنه
                      SPI  را که دوست خوبمون توضیح دادند،اما کاری که شما باید بکنی اینه که ولتاژ ورودی رو با AVR میخونی بعد توسط AVR پتانسومتر رو روی مقدار متناسب تنظیم میکنی!
                      اما همونطور که دوستمون گفت احتمالا راه بهتری هم باشه،البته اگه بتونی توی سخت افزارت تغییر بدی!
                      موفق باشی!

دیدگاه

اگر شما مقاومتی رو می خواهید که با ولتاژ کنترل بشه بهترین گزینه از نظر من در بازار ایران استفاده از ترانزیستور fetدر ناحیه ی خطی است البته باید ترانزیستور رو بایاس کنید اینکار نیاز به طراحی داره برای اینکه بشه این طراحی رو انجام داد باید مشخصات بیشتری رو ارایه بدی :nerd:

دیدگاه

AD8403 یک پتانسیومتر دیجیتاله که رنج تغییرات اون 10 کیلو هستش. فکر می کنم آرا الکترونیک داشته باشه. البته مسلما این آی سی ها قابلیت عبور جریانهای بالا رو ندارند. بهتر بود جریان عبوری مشخص مسشد. البته شاید از آی سی های ولوم دیجیتال PT هم بشه استفاده کرد. نمی دونم :smile:
                          Growth for the sake of Growth is the idealogy of cancer cells

دیدگاه

نوشته اصلی توسط magsood
                            سلام
                            قبل از هر چیز ازتون بابت سایت خوبتان تشکر میکنم
                            من میخواستم یک مداری رو طراحی کنم که ورودیش ولتاژ 0 تا 10 ولت دی سی رو بدیم و خروجیش ازش 0 تا 10 کیلو اهم بگیریم یعنی یک مبدل ولتاژ به مقاومت ولی هر کاری کردم موفق نشدم خواهش میکنم کمکم کنید
                            با تشکر فراوان :job:
                            :icon_razz: سلام اولا من کوچیکتر از اونی هستم که بخوام شما رو راهنمایی کنم و بعد از اون باید بگم شاید یه ای سی 4051 که یه کلید سلکتور 8 کاناله با ادرس دهی سه بیتی هست همراه یه مبدل آنالوگ به دیجیتال مثل adc804 بتونه کمکت کنه

دیدگاه

میتونید از EPN-110DN ساخت شرکت DEIF استفاده کنید.
                              موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X